۰ نفر
۱ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۶:۰۳

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل در یادداشت تازه خود به موضوع ضرورت موفقیت طرح گام به گام روسیه پرداخته است.

این عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین می نویسد: " بعد ازیک دوره سردی مناسبات میان ایران و روسیه سفر پاتروشف به تهران و اقای صالحی به مسکو یک شروع مجدد در مناسبات تهران ـ مسکو محسوب می شود. پاتروشف از موقعیت بالایی در دولت فعلی مدودف و پوتین برخورداراست. اوعلاوه بر اینکه دبیر شورای امنیت ملی است، فردی تاثیرگذارو تصمیم ساز در ساختار حکومتی روسیه محسوب می شود.
البته مهم ترین موضوعی که پاتروشف در تهران دنبال کرد، بحث طرح گام به گام درمورد پرونده هسته ای ایران بود. اما مسائل مهم دیگری ازجمله تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا نیز مورد توجه هر دو کشور قرار دارد به بحث گذاشته شد. روسیه مایل است از طریق همکاری با ایران که نقش تعیین کننده ای درمنطقه خاورمیانه دارد ، بتواند تاثیر گذاری بیشتری در تحولات آینده مناسبات خود با آمریکا ، داشته باشد. با این وجود نباید این واقعیت را ازنظر دور داشت که روسیه باید با اتخاذ سیاست مستقل به ایران و سایر کشورهای منطقه نشان دهد ، این کشورها می توانند به همکاری دو جانبه با روسیه امیدوار باشند. درصورت هم سویی با واشنگتن، روسیه هم مانند آمریکا با بی اعتمادی مردم کشورهای منطقه روبرو می شود.اما چرا باید به طرح گام به گام توجه کرد و در چه شرایطی این طرح می تواند موفقیت آمیز باشد ."

بهشتی پور با بیان دلایل توجه به طرح گام به گام روسیه و پیش زمینه های لازم برای موفقیت این طرح می افزاید: "روسیه با ارائه طرح گام به گام از یک سو مسیر خود را از آمریکا جدا کرده تا اعتماد لازم را برای میانجیگری بدست بیاورد. ازسوی دیگردنباله روی ازسیاست غلط گذشته را که تاکتیک فشاراز طریق گسترش تحریم ها ومذاکره را بصورت هم زمان دنبال می کرد ، به کنار گذاشته و به جای آن سیاست همکاری و مذاکره را جایگزین ساخته است. چرا که بی نتیجه بودن سیاست ارعاب و تهدید در هشت سال گذشته به اثبات رسیده است. اتهام بزرگ تهدید صلح و امنیت بین المللی علیه ملت ایران که درپی خودکفایی و پیشرفت علمی است. نمی تواند به تفاهم بین دو طرف بینجامد. به همین دلیل می توان گفت در صورت تحقق پیش زمینه های لازم برای اعتماد سازی متقابل در یک جو تفاهم، قطعا می توان امیدوار بود که طرح گام به گام روسیه گره کور مذاکرات بی نتیجه را باز کند. روسیه به خوبی می داند بدون حل و فصل پرونده انرژی هسته ای ایران نمی تواند انتظار بهبود محسوسی در روند همکاری های دو جانبه ایران و روسیه در سطح منطقه و جهان را داشته باشد. "

برای مطالعه متن کامل این یادداشت لطفا اینجا را کلیک کنید.

/6262

کد خبر 169206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد هاشم اخوندی نسب IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۵
    0 0
    نه ژیان ماشین میشه نه باجناق فامیل نه روسها قابل اعتماد