جهان موازی جلیلی/ سعید جلیلی، چهره هفته خبرآنلاین

"برخی مواضع خطرناک را چنان با اعتماد به نفس بیان می‌کنید که هر انسان عاقلی متعجب می‌شود."این را علی لاریجانی در مجادله‌ای توییتری به سعید جلیلی گفت؛ بعد از ثبت‌نام در انتخابات 1400 و چند روزی قبل از ردصلاحیت‌ غیرمنتظره‌اش.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، توصیف لاریجانی از جلیلی، توصیف موجزی است، با چند عبارت کلیدی: "مواضع خطرناک"، "اعتماد به نفس" و "هر انسان عاقل". به عبارتی لاریجانی از یک شگفتی می‌گوید اینکه چگونه یک نفر این مواضع خطرناک را با این اعتماد به نفس بیان می‌کند؟ مواضع خطرناکی که با عقلانیت حداقلی هم جور در نمی‌آید.
همین جمعه‌ی گذشته بود که ایسنا نقل قولی تازه از سعید جلیلی منتشر کرد: "امروز ایران بالاترین و گسترده‌ترین روابط اقتصادی را در سطح جهان برقرار می‌کند."، جمله‌ای که باز هم همان شگفتی را بیدار کرد که چطور می‌شود با اعتماد به نفس، این تصویر را از وضعیت کشور ساخت؟ بالاترین و گسترده‌ترین روابط اقتصادی!؟ آن هم در سطح جهان!؟ کدام جهان؟ به نظر می‌رسد "کدام جهان؟"، پرسش درستی است و اتفاقا پاسخ به این پرسش هم می‌تواند پاسخ موجزی باشد: جهانی موازی برای سعید جلیلی.
برآمدن سعید جلیلی در عرصه‌ی عمومی به احمدی‌نژاد گره خورده است چه آنجا که همسفر اولین نیویورک رفتن احمدی‌نژاد است و چه آنجا که نامه‌نگاری‌های غیرمرسوم احمدی‌نژاد در سال 1385 به بوش و مرکل و شیراک و پرودی و پاپ بندیکت شانزدهم را هم به ایده‌های او نسبت می‌دهند، او که دیپلماسی پیامبر درس می‌داد. اما از 30 مهر 1386 که جلیلی به شکلی ناگهانی برای ایرانیان و غیر ایرانیان، رونمایی شد، از همان پانزده سال پیش که او به عنوان هم‌نشین تازه‌ی سولانا و بعدها اشتون معرفی شد و مسافری به مقصد ژنو و استانبول و بغداد و مسکو و آلماتی، «جهان موازی جلیلی» هم به تدریج کشف شد؛ جهانی که در آن دیپلماسی همان بیانیه‌خوانی یکسویه بود و کلاس ملال‌آور فلسفه و تاریخ بر میز مذاکره؛ جهانی موازی که در آن هر خطابه و هر درشتی، پیروزی ابدی برای طرف وطنی بود و هر قطعنامه، شکستی برای نظام سلطه.
جهانی موازی که در آن تعیین زمان و مکان مذاکرات، فتح‌الفتوح بود و هر مذاکره‌ی نافرجام یکی دو روزه، گواه ناکامی دشمن در عقب راندن ما. جهانی موازی که در آن سه قطعنامه‌ی ‌شورای امنیت شامل قطعنامه‌ی فرساینده‌ی 1929 (از شدیدترین قطعنامه‌های تحریمی تاریخ شورای امنیت علیه یک کشور که ما را به عنوان تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی می‌داند و تبعاتش در فصل هفتم منشور ملل متحد را بر ما تحمیل می‌کند)، عادی جلوه داده می‌شد و سفر تیم مذاکره‌کننده با بلیط اکونومی، بر بال پروپاگاندا می‌نشست و سر از فیلم تبلیغاتی در می‌آورد.
جهانی موازی که در آن مذاکرات جلیلی نماد عزت بود، همان مذاکرات که در برابر مقام‌های ناهمترازی انجام می‌داد که برای هر پاسخ به او نیازمند تایید مقام بالاتر بودند.در جهان موازی جلیلی، غرب ناتوان شده بود اما در جهان ما نه فقط غرب که حتی شرکای شرقی نیز به قطعنامه‌های ضد ایرانی نه نگفتند و در برابر ایران، صف واحد تشکیل دادند.

جهان موازی جلیلی

در جهان موازی جلیلی، شش سالی که در بر ما گذشت، کوتاه و لحظه لحظه‌اش آستانه‌ی پیروزی و تمدن‌سازی و افق‌گشایی بود اما در جهان ما، شش سال مسؤولیت جلیلی، نمایی تمام‌قد از انزوای کشور بود، نماد توقف که به قول علی‌اکبر ولایتی، مذاکرات حتی یک قدم هم پیش نرفت. شش سال جلیلی، نماد متوقف شدن یک کشور است؛ نماد تعلیق و عدم قطعیت و چه چیز بدتر از تعلیق و چه چیز زجرآورتر از طولانی‌شدن دوره‌ی ابهام و انزوا. شش سال جلیلی در جهان ما، افرون بر آنکه کلاف‌های تو در توی تحریم در هم پیچیدند و ساختار تحریم‌های فرساینده شکل گرفتند، سال‌های آسیب‌پذیری امنیتی هم بود، سال‌های آغاز آسیب‌پذیری؛ عمده‌ی ترورهای هسته‌ای در آن سال‌ها رخ داد و حتی منافقین نیز همزمان با دوره‌ی مسؤولیت او از لیست تروریستی امریکایی‌ها خارج شدند.
دایره‌ی واژگان جلیلی، بازتر از دایره‌ی واژگان دیگرانی چون رئیسی و قالیباف و ... است، او با کلمه بیگانه نیست، واژگانی چون «راهبرد» و «ظرفیت» و ... از دهانش نمی‌افتند اما جهان او بر خلاف آنچه می‌نمایاند، جهان پیچیده‌ای نیست، اتفاقا جهان ساده‌سازی شده‌ای است. در جهان موازی جلیلی دیر و زود آمدن به محل مذاکرات یا معطل کردن باقی اعضا و قدم زدن در محوطه، یا مجبور کردن دیگران به حضور در بغداد و آلماتی ضربه‌ی هولناک به هیمنه‌ی دشمن است، ضربه‌ای عمیق‌تر از آنچه قطعنامه‌ها بر پیکر اقتصاد و اجتماع و سیاست ما زده‌اند؛ در جهان جلیلی پیچیدگی تحریم و انزوا را می‌شود با ایده‌ی ناب «تهاتر» از بین برد، ایده‌ای از عمق تاریخ و تمدن بشر؛ در جهان جلیلی، می‌شود با اجتماع کشورهای تحریم شده در «باشگاه تحریمی‌ها»، نظمی نو در انداخت و G7 و G20 و EU و ناتو را، همه را پس زد.
جهان موازی جلیلی، همان دنیای ساده‌سازی شده‌ی جلیلی، می‌تواند جهان خطرناکی برای جهان ما باشد، برای دنیای واقعی ما؛ ایده‌های خطرناک آن جهان موازی است که هنوز هم ماجراجویی‌ها را بیدار می‌کند، ایده‌های جهان موازی او را می‌شود در تعویق مذاکرات و به انتظار زمستان نشستن دید، ایده‌هایی که اندک فرصت‌ها را برای تأمین منافع ملی ما در تهدید قرار می‌دهد، ایده‌هایی که می‌تواند سیاست را به قماری تبدیل کند که سوی محتمل‌اش هزینه‌ی یک ملت باشد. گرچه جلیلی در دولت مردمی رئیسی جا نگرفته اما سایه‌ی جلیلی و جهان موازی‌اش بر دولت سیزدهم برقرار است آنچنانکه رایحه‌ی احمدی‌نژاد را هم می‌شود از دولت ابراهیم، استشمام کرد.
این تنها جلیلی نیست که جهانی موازی دارد، جهان‌های موازی بسیاری در کار است برای بسیاری دیگر؛ جهانی موازی برای حسین شریعمتداری که در آن، دو ماه تعلیق مذاکرات، اوضاع را زمین تا آسمان تغییر می‌دهد (که البته در جهان ما هم اوضاع زمین تا آسمان تغییر کرد اما در خلاف جهت)؛ جهانی موازی برای ابراهیم رئیسی که در آن اقتصاد به مذاکرات گره نخورده و دلار، قله‌های جدید را فتح نکرده؛ جهانی موازی برای سخنگوی دولت که در آن اینترنت فیلتر نیست و صادرات نفت به دوران پیش از تحریم‌ها برگشته و جهانی موازی که در آن رستم کابینه، سالی یک میلیون مسکن می‌سازد.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1692092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 70
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  واقعا این مطلب درست و بجایی برای شناخت دقیق مسیر حرکت دولتمردان است و اینکه چرا کار مملکت درست پیش نمی رود شاید همه مقامات کشور به چند واحد درس توسعه نیاز جدی دارند
  • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
   1 0
   چه فرقی میکنه مال کدام حزب باشند اگر در مسیر درست حرکت کنند و تصمیمات درست بگیرند ما ازشان تشکر میکنیم و یک مساله دیگر چوب لای چرخ یکدیگر بگذارید فقط مردم متضرر میشن، واقعا اگر وطن پرست و بشردوست بودید از این تصمیمات دست میکشیدید!
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۹
   6 0
   اصلا به توسعه اعتقاد ندارند
  • محمود IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   2 5
   کاش از هشت سال روحانی هم یاد میکردید تا متن بیطرفانه باشد.
 • معلم IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  سعید جلیلی شاید آخرین تیر ترکش اصولگراست که از همین حالا یک چهره متوهم و ناامید کننده از خود به نمایش گذاشته . سعید جلیلی را باید هم قطار محمود احمدی نژاد دانست که با اعتماد به نفس وافرش مسیر این نظام را لغزنده کرد.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  138 9
  کشور افتاده دست یک مشت ادم متوهم که با اینکه مدتها هزینه شون کردیم ولی باز تجربه نیاموختند و همچنان بر طبل تفکرات بی حاصل خود می کوبند فاعتبروا یا اوالی الابصار
 • ضد قدرت IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  45 6
  حالا با این جهان های موازی میخاید چکار کنید؟ جهان های موازی اصولگرایان و اصلاحطلبان.
 • علیرضا IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  54 2
  بهترین تعبیر ممکن"جهان موازی"کاش مارو هم به جهان خودشون ببرن
 • ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  19 44
  آفرین.... شما به جلیلی فحش بدید اونا به لاریجانی.... مشکلات کشور هم که اصلا مهم نیست.... دعوای سیاسی، سیاسی کاری.... انتخابات در پیشه بالاخره.... آفرین..... هنرنمایی روحانی و قبلش احمدینژاد و الان رییسی رو هم که همه دیدن و دارن میبینن.... چاپ که نمیکنی حداقل پیش وجدان خودت بخونش و بهش فکر کن دوست مثلا رسانه ای....
 • بهمن IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  93 5
  با این توهمات جلیلی در جهان موازی خودش مردم ایران زیر بار فقر و فلاکت له شدند و هیچ کسی محاکمه و حتی مواخذه هم نشد.
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  102 4
  دقیقا عین واقعیت
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  74 7
  عالی بود تاسف بار تر اینکه کسی نیست ملت ایران رو از این جهان موازی نجات بده
 • DE ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  33 1
  ما فعلا در جهانی زندگی می کنیم که بیش از توهم به تفکر بیش از طرد به جذب و بیش از انزوا به همگرایی و وحدت برای حل مشکلات کشور نیازمندیم
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  67 5
  بابا داستان نگید همین آدم ، مصلحت ما را تشخیص میده همین آدم درباره امنیت ملی ما تصمیم میگیره کسی جرات داره بگه چرا
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  72 7
  یک سال حق و حقوق قطع بشه چنان بر میگرده به جهان واقعی که باور کردنی نباشه
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  40 5
  مطلب قشنگی بود ولی همه این افراد از خودشون اختیاری ندارند وتلاشی هم نمی کنند تا واقعیات دنیای اطراف را خوب بفهمند
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  13 0
  به حاکمیتی اعتراض کنید که همچو افرادی را بالا می کشد.
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  27 1
  جهان موازی آقایان ندارند لکن فضای ذهنی شان بگونه ای است که جهان را طوری دیگر می‌بینند که شما نمی یبینید.
 • رضا IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  46 6
  الكي الكي شد تئوريسين نظام -
 • حسین ماهرانی IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  42 1
  جناب نویسنده مقاله ما مردم عادی چه می توانیم بکنیم ! ؟ 43 سال از انقلاب گذشته مسئولین در برابر این پرسش که چرا اقتصاد ووضع جامعه ومحیط زیست این است می گویند ما الگو نداشتم !!!!!!!!!!!!!!!! اما نمی دانند که چون دانش کار را ندارند ! الگو شناس هم نیستند ! درباره تفسیر وقبول مطالب مطرح شده دراین نوشته ، فقط می توان صحبت حجت السلام قرائتی را به کار برد ، کسی که خود را به خواب زده با لگد در شکم او هم نمی توان بیدارش کرد !!!!
 • علی رضا IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  36 3
  عالی بود ، دستمریزاد ...آرزو میکنم زودتر از خواب غفلت بیدار شوند قبل از اینکه خیلی خیلی دیر شود ، البته اگه خودشون رو به خواب نزده باشند .
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  60 2
  ارزومندم که همه مقامات محترم در خلوت خیال خودکمی بیاسایندو اندکی غور کنندکه بر آنها چه میگذرد و بر ملل ضعیف و سفله چگونه روز شب میشود
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  24 98
  جهان موازی روحانی و ظریف نگفتید که گلابی های برجام پیاز گندیده در آمد
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
   17 1
   به خدا اگه خود اصولگرایان برجام رو به سرانجام رسونده بودن سه بار در روز جای صبحانه و ناهار و شام تو صداوسیما به خورد ملت میدادن ولی حیف که انسان شریف و درستی مثل ظریف این کارو کرد خرابش میکنن که اسطوره نشه
  • حیدر IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
   0 1
   احسنت! زدی تو خال عزیزم بارک الله
  • علی رضا IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
   7 0
   اگه برجام بد بوده ، چرا رئیسی بعد از گرفتن دولت پاره ش نکرد ؟؟ یه کم به این موضوع فکر کن
  • حسن IR ۰۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
   0 0
   کار ازین حرفها گذشته
  • IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
   0 1
   احسنت امضای کری تضمین نیست
  • IR ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
   0 0
   فعلا ایشون در اولویت‌های شما هم معلومه از جایی روزی ات میرسه
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
   9 0
   شما راست مي گي پس چرا آقای رئیسی 16 ماهه دنبال احياي همين پياز گنديده هستش ؟؟؟
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
   8 0
   خوب معلومه که طی 2 سال اجرای برجام اقتصاد ایران وضعش خوب و رو به بهبود بود . رفقای جبهه پایداری و احمدی نژادی جنابعالی در سال 96 با شعار رضاشاه روحت شاد . مملکت را به هم ریختند . چون تمام کاسبان تحریم داشتند به مشکل میخوردند . به قول معرف حرفشان این بود که : دیگی واسه من نمیجوشه بزار سر سگ توش بجوشه .
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 0
  با برجام قرار بود همه مشکلات حل شود دلار بر گردد به پایین و مشکل آب حل شود
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  10 1
  واقعا این مملکت با این ادمهایی مثل جلیلی شریعتمداری هیچ راهی جز پست رفت براش باقی نمی ماند همین طور که تا الان همینجور بوده واقعیت نبینی همینی میشه که تا حالاشده
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 2
  فقط جناب آقای قالیباف که عملگرست .از جلیلی و جبهه پایداری چیزی در نمیاد.بدبختی ما همین جبه پایداریها هستن.
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  7 0
  ایشان با این نگرش،که کشوری را تعطیل و هشتاد میلیون نفر را زمین‌گیر کرده، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.امیدوارم کشور از این گرداب و چرخه‌ی خشونت و نکبت و فلاکت، رها بشود.
 • دانیال IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  4 0
  سیاست آقای جلیلی ایران را به دوران قاجار میرساند
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  7 0
  راست میگن در ایران کمبود رجال داریم واقعا؟؟؟؟؟ جلیلی؟؟؟؟؟
 • IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 0
  جلیلی - حسین شریعتمداری جایگاه جدی دارن؟
 • سعید FR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  10 0
  همچین آدمی در دنیای موازی رسیده به این همه پست و مقام
 • محسن IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  7 8
  درود بر سعید جلیلی، مرد با علم و عمل
 • امیر IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  4 0
  یعنی واقعا این همه سال کسی نبود که جلیلی را از این حرف ها و کارها منع کنه. مگه ما چقدر عمر می کنیم که حد اقل نصفش باید با شیرین کاری های امثال جلیلی تلف بشه؟
 • IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 7
  جلیلی آدم تجملگرایی نیست ؟ جلیلی دنیا طلب نیست؟ در دفاع از کشور اعضای بدنش را برای حفظ اسلام هدیه داده .
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 0
  آقا خداوکیلی ما چه گناهی کردیم
 • علی IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 1
  شما خوب با برجام و گلابی هاش
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  4 4
  این نوشته سراسر نفرت انگیز است نمیتواند عادلانه باشد
 • محمدرضا IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  3 5
  درود بر جلیلی با شرف و میهن پرست و مردم دوست درود بر این جانباز دلسوز جهان موازی جلیلی
 • ایرانی IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  4 2
  منظور جلیلی از جهان کشور سومالی است
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  3 1
  به خدا اگه بری بشینی خونت و کاری به کار کشور نداشته باشی صوابش بیشتره
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
  1 1
  نخبگان صالح وخدمتگزار را به انزوا کشانده اند.
 • مهدی IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  3 2
  اونوقت در جهان موازی اصلاح طلبان 8 سال گذشته روحانی،جهانیگیری،ظریف و لیست امید مجلس چی بوده
 • علی IR ۰۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  3 2
  جلیلی هم با این کارهایش زندگی اش به خوبی سپری می شود و کاری به زندگی مردم ندارد زندگی مرفه ای برای خودش فراهم کرده است
 • IR ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  2 1
  اگر حقوق افرادی مثل جلیلی و شریعتمداری مدتی قطع میشد از خواب بیدار می‌شدند
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  2 2
  ۸ سال در جهان موازی شما نیز حرکت کردیم
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  3 1
  در آینده وقتی زمان بگذرد و اسناد افشا شود خواهید دید که ایشان ، احمدی نژاد و طیف عظیمی از اینگونه مسولین کارمندان و حقوق بگیران رسمی وابسته به بیگانگان هستند
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  2 1
  واقعا کسانی که هیچ کار مدیریتی و اجرایی نداشتن و فقط با تخیل و خیال‌بافی باعث این مشکلات شدن جالبه در جهان موازی دیگر به زور می‌خوان مردم رو بهشت ببرن
 • احسان IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  1 1
  دقیقاً جهان موازی این که آقای جلیلی تندرو با افکار خاص هست شکی نیست ولی از دید اصلاح طلبان جهان تنها در غرب نمود پیدا می‌کند ولا غیر ارتباط با کشورهای همسایه و آسیایی و آفریقایی و آمریکای لاتین مفهومی ندارد.
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  1 0
  واقعا نیک گفتی ولی چه سود کسانی که این ایدهای خطرناک را برای یک ملت فقیر ومسمند ارایه میدهند نه پاسخگوی فقر و فلاکت مردم بینوا هستند ونه جیبشان تهی ومفلس ونه بیکار ومستاجر ونه خانه به دوش بر خان بی کران بیت المال لم دادهاند وجایشان گرم ونرم است
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  2 0
  اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق . مدراس نیکان علوی یا مشابه آن یا مدرسه حقانی . افرادی متعصب . چه مسیول شوند یا نشوند . اکثرا افراد تندرو هستند
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸
  0 2
  از جهان موازی روحانی و ظریف نگفتید !!! آخر اون جهان موازی چه بود ؟
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۹
  0 0
  واقعا...جهان موازی،زجر
 • وحید IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۹
  1 0
  خدا عاقبت ملت ایران رو به خیر کنه
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۹
  0 0
  متن ادبی خوبی بود
 • TR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
  4 0
  جدا از تمام حرفها همیشه نظرم این بوده که اقای جلیلی در حد و اندازه یک سیاست مدار معمولی هم نمیتواند باشد و جوهره چنین کاری را دارا نیست....
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
  4 0
  چقدر این متن خوب بود
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۰
  0 0
  خدای جهان موازی هم خدای دیگری است ، درد اصلی اینجاست
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  2 0
  نتیجه تمام تحریم ها از بی تدبیری آقای جلیلی در دوران تصدی مسئولیت ایشان بود هر چند که دوستان نام آشنای ایشان هم نتوانسته اند مشکلی حلی کنند شاید بهتر است بگویم بی تدبیری جلیلی نیز در دولت کنون قابل لمس است
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  1 0
  عالی بود ولی چه فایده یاسین خواندن است
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  0 0
  سوال: نامزد رئیس جمهوری سال ۱۴۰۴ چه حرف جدیدی می‌خواد بزنه!!!
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۴
  3 0
  خسارتی که این فرد بر کشور و بر مملکت آورده است حتی از خسارت بزرگترین اختلاس های بانکی بیست اخیر ایران نیز زیانبارتر است و همچنان می تازد
 • ایرانی IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۴
  0 0
  آقای خبرآنلاین این آقا چهره یه هزارم ثانیه هم نیست چه برسه به چهره هفته... این موازی کاری فقط به نفع امثال اینها شد فقط مردم بدبخت شدن بس کنین خسته نشدین...