واکنش شاعر سرشناس افغان به کلیپ «برای دختر همسایه» : ای کاش ...

محمد کاظم کاظمی شاعر سرشناس افغانستانی در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت: «جامعهٔ افغانستان از نظر پوشش و زیست اجتماعی بسیار متلون و متنوع است. کاش این کلیپ هم این تنوع در پوشش را به نمایش می‌گذاشت تا هم این قدر «سفارشی» به نظر نمی‌رسید و هم نشان می‌داد که در افغانستان، مسئلهٔ پوشش نتوانسته است به یک دوقطبی و بحران بدل شود، چیزی که متأسفانه تا حدودی در ایران رخ داده است و عواملی هم دارد.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی که سال‌هاست در ایران زندگی می‌کند، در واکنش به سرود «برای دختر همسایه» که از روز گذشته در فضای مجازی ایران منتشر شده است یادداشتی در اینستاگرامش منتشر کرده و در آن به مسائل هر دو کشور پرداخته است.

کاظمی نوشته است: «این کلیپ در این روزها دست‌به‌دست می‌شود و بازتاب نسبتاً وسیعی هم پیدا کرده است. سازندگان آن گویا می‌خواهند مردم ایران را از سرنوشتی که بر سر مردم افغانستان آمد برحذر دارند. من نکاتی در این مورد دارم که می‌نویسم به امید این که به گوش سازندگان بی‌نام و نشان آن برسد.

۱. به نظر من اصل این کار یعنی باز کردن دریچهٔ گفتگو و ارتباط میان دو ملت ارزشمند است. به جای بیانیه‌های رسمی، یک کار هنری صورت گرفته است. تجربهٔ افغانستان می‌تواند برای مردم هر دو کشور سودمند باشد، البته اگر درست نگریسته شود و درست تحلیل شود.

۲. دوقطبی یا وفاق؟
مردم افغانستان دوستدار مردم ایران‌اند. و بارها این دوستداری را در سخن و در عمل تصویر کرده‌اند. ما آرزومند رفع این بحران هستیم. ولی به باور من، رفع این بحران با تقویت یک قطب از این دوقطبی صورت نمی‌گیرد، بلکه راه نهایی آن رفع دوقطبی و ایجاد وفاق میان ملت است. به نظرم این کلیپ دوقطبی را تشدید می‌کند و بلکه آن را به داخل جامعهٔ افغانستان هم سرایت می‌دهد.

۳. تصویر یک‌جانبه از زنان افغانستان
جامعهٔ افغانستان از نظر پوشش و زیست اجتماعی بسیار متلون و متنوع است. کاش این کلیپ هم این تنوع در پوشش را به نمایش می‌گذاشت تا هم این قدر «سفارشی» به نظر نمی‌رسید و هم نشان می‌داد که در افغانستان، مسئلهٔ پوشش نتوانسته است به یک دوقطبی و بحران بدل شود، چیزی که متأسفانه تا حدودی در ایران رخ داده است و عواملی هم دارد.

۴. امریکا یا طالبان؟
کلیپ از همان ثانیهٔ اول، آشکارا ضدامریکایی است و چنین وانمود می‌کند که همه مصیبت‌های افغانستان به خاطر حضور خارجی‌ها بوده است، که البته تا حدودی درست است. ولی به‌راستی چه عواملی باعث حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان شد و چه کسانی این حضور و تبعات سنگین آن برای مردم افغانستان را سبب شدند و تداوم دادند؟
بسیاری از مردم افغانستان در ابتدا از عملیات نظامی نیروهای چندملیتی برای نابودی طالبان استقبال کردند و آنان را را منجی خود می‌دانستند، تصوری که اشتباه بود. ولی به این باید اندیشید که طالبان چه کردند با مردم افغانستان که این مردم، ولو به اشتباه، غرب را منجی خود دانستند؟
چیزی که در این کلیپ نادیده گرفته می‌شود، مسئولیت طالبان در این وضعیت است، در حالی که در جای‌هایی از این کلیپ صحنه‌هایی از عملیات‌های انتحاری‌ به عنوان مصیبت‌های افغانستان گنجانده شده است، عملیات‌هایی که عمدتاً این گروه و اقرانشان انجام دادند و بارها به این رویه افتخار کردند.»

کلیپی که نام نداشت و بی‌نشان بود

کلیپ برای دختر همسایه را که چند دختر افغانستانی خوانده‌اند براساس شعر و اجرایی است که چندی پیش شروین حاجی‌پور با نام «برای» خواند و در فضای مجازی ایران و خارج ایران بارها تکرار و بازخوانی شد. برای دختر همسایه اما روایت دختران افغانستانی است که برای دختران و زنان ایرانی، رنج رفته بر خود را روایت می‌کنند و از آنان می‌خواهند تا به جای شعار «زن، زندگی آزادی»، «زن، زندگی آگاهی» را فریاد بزنند و گول شعارهای آمریکایی را نخورند و سرزمینشان را نابود نکنند.

این کلیپ در رسانه های جریان اصولگرا به سرعت و بشدت بازتاب یافته است اما هنوز مشخص نیست تولیدکنندگان این کلیپ چه کسانی هستند و چطور در شرایط بحرانی که زنان افغانستان با طالبان دارند، زنانی به این فکر افتاده اند که به دختران ایرانی راهکار دهند و آنان را به آگاهی فرابخوانند در حالی که خود درگیر تحصیل کودکان دخترشان هستند.

فریب غربی‌ها را نخورید!

خبرگزاری اصولگرای تسنیم با تیتر «کلیپ دختران افغانستانی برای دختران ایرانی/ فریب غربی ها را نخورید» به استقبال این کلیپ رفت و در ادامه نوشت: در کلیپ «برای دختر همسایه»، دختران افغانستانی با نمایش برخی جنایات آمریکا در این کشور، به زنان و دختران ایرانی توصیه می کنند که فریب آزادی غربی‌ها را نخورند.

در روزهای اخیر کلیپی با عنوان «برای دختر همسایه» در فضای مجازی منتشر شده که در آن تعدادی از دختران افغانستانی گوشه‌ای از "آزادی" که آمریکا و برخی کشورهای غربی دو دهه قبل و پیش از آغاز حمله آمریکا و متحدانش وعده آن را به زنان و دختران افغانستانی داده بودند، به نمایش گذاشتند.

در این کلیپ ضمن اشاره به برخی جنایات ارتش آمریکا در قبال مردم مظلوم افغانستان، این توصیه به زنان و دختران ایرانی می‌شود که همچون ملت افغانستان مقهور شعارهای به ظاهر زیبای غربی‌ها در حوزه‌ آزادی نشوند.» اگرچه این کلیپ در حوزه فرهنگ تعریف می شود اما گروه سیاسی این خبرگزاری انتشار ویدئو را پوشش داده است.

گروه چندرسانه ای خبرگزاری فارس هم در توضیح انتشار ویدئو نوشته است: «پیام دختران افغانستانی به دختران ایرانی». مخاطبان عموما مرد خبرگزاری فارس اثر را تحسین کرده اند و از زنان که مادران و خواهران و همسران خودشان هستند، خواسته اند که به پیام دختران همسایه گوش کنند.

نکته اینجاست که برای کار فرهنگی چه مقیاسی مهم و ملاک است، این که زنان دردمند افغانستانی به خواهران خود در ایران تجربه تلخ خود از حضور نیروهای بیگانه را بگویند قطعا امر درستی است، اما نه در زمانه ای که خود درگیر مشکلات متعدد داخلی یعنی طالبان هستند و صدای زنان در هر دو کشور برای خواندن آواز حرمت دارد و با حضور طالبان حتی حضور زنان در تلویزیون به عنوان مجری با موانعی روبروست. البته که صداهای مشترکی در هر دو سوی مرز دردهای مشترکی از جمله «جان پدر کجاستی» را فریاد زدند. اشتراک فرهنگی ایرانیان با خواهران و برادران افغانستانی‌شان بسیار است و باید برای مشکلات هر دو ملت با توجه به تجریبات زیسته کارهای فرهنگی صورت گرفته و ارائه شود.

۵۷۵۷

کد خبر 1694285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 79
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  فارغ از انتقادها و نقاط ضعف ولی کلیپ خوب و خوش ساختی بود
  • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   با همین دست فرمون رئیسی و رفقا بریم اتفاقا میشیم افغانستان طالبان. به نظرم هشدار زن افغانی درست و به جا است که میگه نذارین طالبان وطتی بر شما حکومت کنن
  • ناشناس IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
   11 0
   دشمن چه داخلی وچه خارجی باشد نباید دست به دست آنها داد ما به هیچ وجه کشتار و قتل مردم به اسم اعتراض رو نمیپذیریم
 • بچه سیدم IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  متن سفارشی خوبی به نظر می رسد مانند کلیپ سفارشی
  • بچه آدمم IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   شما از کی سفارش گرفتی
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  دمت گرم
 • مسعود IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  نمیدونم چرا آدامس خودتونو نمی‌گوید یکی این شعر برای رو خوند همه از دستش تقلب میکنید یعنی اینقد تهی هستید؟ خبر آنلاین بی تخم مرغ ترین رسانه
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  حرکت های نخ نما شده سفارشی نهادهای امنیتی! این شو که معلومه کجا و برای چی تهیه شده ولی گیرم که توسط مثلا " دختران همسایه " خونده شده باشه! آخه یکی نیس بهشون بگه شما اگه بیل زن بودین ، باغچه دم در خودتون رو بیل می زدین!! برین با آزادی اسلام ناب طالبانی حال کنین!!
  • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   با این کارها دارید بیشتر به دوقطبی سازی دامن میزنید، بس کنید تو را خدا، فقط مانده کشورهایی مثل افغانستان راهنمای ما باشند، ما سالها تلاش کردیم تا خوب زندگی کنیم آزاد زندگی کنیم، این همه افراد متخصص و کاربلد با بیکفایتی هاتون دارید همه را فراری میدهید یا ....
  • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   گویا متوجه نشدی کلیپشو اونا میگن اگه شما حواستونو جمع نکنید میشید مثل ما از شرایط موجود تعریف نمیکنه که
  • آرش IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   چرا زورت گرفته؟؟ موقعي كه شروين همينو خوند به به چه چه مي كردي حالا كه ديگران مي خونن شاكي شدي؟ تماميت طلبي يعني همين
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   98 25
   دو زار حرف حساب بزن. اینقدر عصبی و عقده ای نباش لطفا
  • ناشناس IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   دختران افغانستانی به ایرانی میگن ما که کشورمان رو سرمون خراب شد تو گول غرب رو نخور نذار مشورت رو سرت خراب بشه
  • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   حرف مفت نزن ترو خدا حالا که یه حرف حق شنیدی داری بهونه میاری
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  بسیار عالی
 • جعفرناصری IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  بسیار آموزنده بود موفق باشید هم وطن
 • ناشناس IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  با سلام. یکی از بزرگ ترین اشتباهات مسئولین محترم کشور ما این است که برای افراد غیر ملیت ایرانی به وفور هزینه می کنند و در واقع برای انها در نقش مادر واقعی ظاهر می شوند! ولی برای مردم ایران در نقش یک زن بابای تمام عیار عمل می کنند! مسئولین محترم باید بدانند افراد بیگانه و اجاره ای دنبال پول هستند و هر ان امکان دارد شخص ثالثی از راه برسد و با پول بیشتری او را درخدمت خود بگیرد و او را وادار به نواختن اهنگی دیگر کند.
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   نفرت‌ پراکنی نکنید!
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   دمت گرم
  • fatemehfazel878@gmail.com IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
   1 6
   افرین نظرتون خیلی منطقی بود
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  شما به فکر خودتون. باشید نمیخواد واسه دختران ایران سرود بخونید
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  خیلی می‌بخشید آقای کاظمی شمابیرون ازافغانستان بودید وآگاهی ندارید که طالبان را همین آمریکا به وجود آورد پس به خودتان اجازه قضاوت بیجاندهید اول چهارطرف قضیه رو بسنج حرفهای داکتر نجیب الله راسرج کن تحقیق کن بعدپست بزارمتشکرم
  • سس DE ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
   36 15
   عجبا اون خودش افغانیه شما یعنی از ایشون بهتر وقایع کشورش و میدونی؟
 • به‌روز سروش IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  همینکه خانمها در این کلیپ آواز می‌خوانند و خبرگزاری فارس پخشش کرده یعنی داریم درست میریم زنده باد آزادی
 • مهران IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  کچل اگه دوا کن بود کله کچل خودش دوا میکرد
 • IR ۰۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  کاملا درست فرمودید دختری که اجازه مدرسه رفتن اختیار شوهر کردن ندارد امده پیام برای دختر همسایه تو برو خود را باش خیلی کار داری نمیخواهد نصیحت کنی
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   خاک تو سرت. کسی که چیزی رو با گوشت و پوست خودش تجربه کرده داره بهت هشدار میده. هدف کلیپ اینه کاش بفهمی
 • راضیه IR ۰۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  هم مرگ بر طالب وهم مرگ بر آمریکا طالبان همیشه مزدور امریکاست طالبان با ساز و طبل امریکا رقصیده است. یک از یک دیگری بدترند وقتی که میدان هوای رفته بودم دیدم همه حقیقت طالبان وامریکاها
 • IR ۰۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  عالی بود
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  95 42
  بسیارعالی
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  کاش دختران ایران معنی آزادی رو میفهمیدن و امنیتشونو فدای همه چیز نمی‌کردن ب امید ظهور اللهم عجل لولیک فرج
  • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   گویا شما معنی آزادی رو میدونی. به نظرم اون معنی که تو از آزادی فهمیدی الان دقیقا داره توی افغانستان و زیر نظر طالبان اجرا میشه. بفرما برو همون جا که آزادیش رو میپسندی زندگی کن.
  • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
   3 2
   این زنان انشالله با طالبان کشورشون رو میسازن دگ فشار نخورید آمریکا خارج شد از منطقه
 • ۱ IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  هر چیز اجباری محکوم به نابودیه
  • ناشناس IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
   5 3
   ازاد ی طالبانی بهتراز چکمه امریکایی هست زمانی خاک مال جان ناموس کشورت دست بیگانه بیفته متوجه میشی.زمانی که سازمان ملل بخواد با ترحم غذا وارد کشورت کنن و مرزای کشور بی حساب رها بشه میفهمی.زمانی اسم کشورت تیتر اخبار دنیا بشه میفهمی.زمانی پیشرفت کشورای همسایه ببینی مرزای کشورت روز بروز کوچکتر میشن متوجه میشی.زمانی سلبریتی های لب ساحل در ناز نعمت ببینی میفهمی وقتی کوچ سرمایه و دانشمندان و پزشکان ببینی تو کشورت بخاطر یک پنی سیلین تو سر کله هم میزنن پول خون پدرشون میخوان میفهمی.الان درک نمیکنی.........
 • مریم IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  کسی که از تاریخ عبرت نگیره محکوم به تجربه آن است
 • علی IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  چیه دروغ آنلاین؟ خیلی بهت فشار اومده؟ ایشالا اون دنیا با همین زن زندگی آزادی ها محشور بشید
  • Rozi IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   حالمونو به هم زدین با اون دنیا اون دنیاهاتون . اون دنیا بخوره تو سرتون که این دنیامونو ازمون گرفتین.آدم کوته فکری مثل تو چه میفهمه آزادی چیه!
  • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   تو هم با طالبان محشور بشی ایشاالله
 • کارن IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  بسیار زیبا و مفهومی بود
 • ناشناس IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  این کلیپ به نفع دختران ایرانیه نه نظر شاعر افغان. کسی یعنی خیرخواه ایرانیاست؟
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   مردم انقدر شعور دارن که نیاز به خیرخواه نداشته باشن! نه اینور نه اونور!!!
 • آقای اصغر IR ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  این اهنگ حرف حق رو زده و همه این اتفاق ها افتاده است در افغانستان... ولی شما با برچسب زدن به این آهنگ دارید دوقطبی سازی رو کلید می زنید و شما مقصر دوقطبی سازی هستید نه این اهنگ
 • Mohammadreza IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  یعنی داریدهرکاری میکنیدبه مردم ایران بگیدبااین اوضاع تورم اشتباه میکنیداعتراض میکنیدوبرای شماکسی بهترازمانیست؟به قران مرگ بهترازشماهاهست باشماشرافتی نمونده برای ایرانی که بخواییم ازش دفاع کنیم
  • بی نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   کسانی که اعتراض می‌کنند حتی کلمه ای در مورد گرانی و یا تورم نگفته اند ونه می‌گویند به سر و وضع آنها نگاه کن به نظ نمی‌آید هیچ کدام از اغتشاشگران دغدغه گرانی وتورم ونان شب داشته باشند
 • فرشته SG ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  من خیلی دوست افغانی دارم ، همشون میگن اگه اختلافی دارید داخل کشور حل کنید و به آمریکا و غرب اعتماد نکنید ، انگار خیلی نامردی کرده آمریکا در حق این عزیزان راجع به این شعر هم اگه اوضاع خوب بود الان این شاعر در ایران چکار داشت؟!
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  مگه اواز خواندن زن حرام نیست ؟چی شد یهو حلال شد
 • بهرنگ IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  42 73
  به سهم خود از سازندگان اين كليپ بسيار تشكر ميكنم. زنان افغان در دوران حاكميت آمريكاييها بسيار تحت فشار بودند. نه مي توانستند درس بخوانند، نه مي توانستند كار كنند و نه حتي براي تفريح به پارك بروند. اما امروز به لطف حكومت طالبان آنها به تمام آزادي هاي مشروع خود دست پيدا كرده اند. در امر تحصيل، اشتغال و كليه فعاليتهاي اجتماعي حضور فعال دارند و حتي در پستهاي مديريتي هم به كار گرفته شده اند. حقيقتاً آزادي اي كه طالبان براي زنان افغانستان به ارمغان آورد بي نظير است. امروز اين زنان در زمره شادترين زنان جهانند و آمريكاييها بايد از اين شادي و سرور عصباني باشند و از اين عصبانيت بميرند.
  • Rozi IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   18 54
   قربون آدم چیزفهم.
 • مجید IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  58 39
  کلیپ قشنگی بود به هیچ وجه هم در تضاد با زن زندگی آزادی نبود اتفاقا بعد از آگاهی آزادی بدست میاد معلومه که شعر شروین خیلی تاثیر گذار بوده بقول احمدی نژاد آب رو بریز اونجا که داره میسوزه مشخص است که هنوز داره میسوزونه دم شروین گرم
 • سعید IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  40 66
  مشکلات افغانستان را روسیه یا شوروی آن روزها بوجود آورد حالا همه مقصر هستند بجز روسیه
 • US ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  41 48
  افغانستان این بدبخت ها حتی اجازه رفتن به پارک هم ندارن
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  59 27
  خبرآنلاین به زودی سراغتان میآییم جاسوسها
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  عجب… مقایسه زنان ایران و افغانستان برای منت گذاشتن به داشتن حداقل ها بسیار شگفت انگیز هست… زنان این دو کشور گرفتار نگرش ها و تفکرات تندرویی هستند که از اسلام تفاسیر خشن را می پسندند و غرب ستیزی را افتخار می دانند و جالب ترین نکته اینجاست که زنانی در هیچ جای حکومتهایشان نیستند می شوند نوک پیکان حمله به غرب… یعنی همه جنبه های اسلام به کنار گذاشته و فقط حفظ حجاب می شود غرب ستیزی و جلوگیری از سلطه… از نظر من چنین کلیپ هایی تاریخ مصرف های بسیار کوتاهی دارند و‌ مطمئنا پیامهایی که مدنظر دارند هم فقط در حد سازندگان کلیپ ها می خورد… چرا مثلا این کلیپ به زنان مسلمان مالزی اشاره نمی کند که در عین حالی که مسلمانند و حجاب هم در کشورشان اجباری نیست از اقتصاد جهان بهره‌مندند و در عین حال اصلا هم فکر هم نمی کنند چهارتا دختر بی حجاب باعث افغانستانی شدن کشورشان نمی شود؟
 • حرمان وصال FI ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  کلیپ در مورد جنگه. چرا باید زنان بیان از لباس های رنگی استفاده کنن؟ این کلیپ برای مبارزه با ابزار قرار دادن زن هست. برای مبارزه با سوء استفاده قرار گرفتن زن. نه معرفی فرهنگ افغانستان. همیشه عادت دارید اصل ماجرا با نقد های بیخود به حاشیه ببرید.
 • مردم ایران IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  استاد کاظمی عزیز، دیکته نانوشته همیشه بدون غلط است ، شما که قریب چهل سال است با ما مثل یک خانواده زندگی میکنید و اینقدر موردقبول هستید که بدون در نظرگرفتن اصلیت شما بعنوان دبیر شعر فجر انتخاب شدیدتا بحال در کدام یک از بحرانها یک کلمه از انقلاب امام دفاع کردید؟! که حالا از این کار و اثر دلی هنری نسل جدید بعد از شما که بسیار بسیار اثرگذار و بموقع تهیه و منتشر شده آنهم درشرایطی که همه خواص حتی هنرمندان داخلی در هجوم رسانه‌ای بیگانه سکوت مرگ کرده‌اند و از طرف مقابل کلیپ هایی در تائید اغتشاش خوانده اند انتقاد میکنید ؟ انتقادی که بوی انصاف نمی‌دهد و بلکه بوی نفی و عدم پذیرش میدهد . استاد ! فکر نمیکنید از نسل جدیدتان عقب مانده اید؟ و از کید و هجوم دشمن غافل شده اید؟! ما بسهم خویش از این یگانه اثر ماندگار و بموقع و باور پذیر و دوست داشتنی تشکر میکنیم و برابی این همت بلند و درک و شهامت و موقعیت شناسی دختران افغانستان مظلوم کلاه از سر برمی‌داریم و براین همسایگی افتخار میکنیم.
  • علی IR ۰۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
   117 3
   احسنت
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  43 25
  اگه مجبور بودي از مرز افغانستان تا تهران را تو يك ماشين پژو با 15 نفر ديگه ( زن و مردش هم فرق نمي كنه ) سر كني بدون هيچ امكانات و سرويس بهداشتي كنار جاده معني ازادي و امنيت را با پوست و گوشتت حس مي كردي . مردم ناشكري داريم ما به چشم خودم ديدم زن افغانستاني را كه با لباس مردونه زير يكي از پلهاي جاده يزد درد زايمان گرفته بود اوردنش بيمارستان شهرمون و از پذيرشش امتناع مي شد . آه اينها دامن هممون را مي گيره
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  3 5
  دردش گرفته
 • علی IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  44 22
  چه جالب یکدفعه خواندن زن حلال شد
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  38 35
  هزاران بارهم که گوش بدی کمه فوق‌العاده‌ است ننگ برکسی که حرف حق برای گوشش سنگینه
 • علی محمد IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  54 23
  آخه مردمی که دخترانشان حق تحصیل و کار ندارن ، حق داشتن تیم فوتبال زنان ندارن و از هزاران حق دیگه...... محروم هستن ، کجا و کی و در کدام استودیو شعر خونده و ساختن !!!! خدا رو که نمی‌شناسید، محض رضای اختلاس و پول و قدرت بس کنید
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  30 12
  چقدر نژادپرستانه قضاوت میکنیم بعضی از ما ایرانی ها بارها ب چشم خودم دیدم همه ی ما آدم هستیم میخاد افغانی جنگ‌زده باشه میخاد آمریکایی استعمارگر باشه
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  32 15
  البته اگر به بلایی که با آمدن طالبان بر سر رنان افغان آمده ،اشاره این می شد کمی فقط کنی قابل باورتر بود.چطور زنانی که نه اجازه تحصیل و کار دارند ونه حتی بدون همراهی محارم آمدن به خارج از خانه و اخیرٱ هم که پارک رفتن زنان ممنوع شده ،می خواهند درس درست زندگی کردن را به زنان ایرانی بدهند.وقتی محدودیتهای طتلبانی در ایران شروع شد زنان ایرانی ازدچارشدن به سذنوشت رنان افغانی ترسبدند.شما برویپ فکری به حال طالبان کنبد که حقتان را به عنوان یک انسان ازتان گرفت
 • سحر IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  17 17
  ایشون لابد الان فراری هستن از کشورش!چون‌پوشش زنان الان افغانستان متاسفانه فقط یه شکل هس برقعه! شماها حتی نموندید از وطنتون در برابر وحدت حکومتی امریکا و طالبان دفاع کنید !! دوما دخترای این نوع پوششتون شعر خوندن واسه ما تقصیر ما نیس خب تفکرلت دیگه تون هم بخونن!! چرا به ما که دختر همسایه هستیم اینارو میگید!!
 • هادی IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  36 29
  واقعا زیبا وپرمفهوم،بود. البته خیال همه کسانی که درراستای تحقق آزادی از جنس آمریکایی وغربی هستند،باید عرض کنم،این وهم تحقق پیدا نخواهد کرد.لااقل تازمانی که ما زنده ایم.ما همان تیرخفته درچله کمان تا انتها کشیده درآرزوی رها شدنیم،تا آن لحظه که سینه گرگهایی راکه درکمین مردممان نشسته رابشکافیم....
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  33 32
  ای مردم بیدار بشین امریکا به شما ازادی نمیده امریکا داره نوزادهارو میکشه چطور حرفشو باور می کنین ایرانیان باهوشن قول اونارو نخورین
 • حامد بهزادی IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  17 19
  این سایت خبری یکی از بازوهای مزدورهای داخلی است به زودی انشالله و پس از هدایت دوستان میدانی تون به گونی به سراغ شما هم خواهیم امد هر صبری دلیلی دارد
 • بهرام IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  16 8
  به نظرم خیلی خوب بود وما ایرانی هستیم وبلایی که سر افقانستان امد ما نمی‌خواهیم وای کاش دولت مردهای ما ایران برای مردم کشورم کاری کنند کشور ما از همه چیز بی‌نیاز هست ولی متأسفانه و متأسفانه کاری انجام نمیدهند
 • لیلا IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  7 10
  اینا اینقد خوب بلدن شعر بخونن واسه خودشون شعر میسورودن که عرضه دفاع از کشورشون نداشتن مملکتشون دودستی تقدیم طالبان کردن پیچیدن به بازی
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  6 6
  کلیپ بسیار زیبا بود
 • گرگ پیر IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
  5 4
  خوشم اومد از کلیپ آگاهی خوبه فقط به این فک کنین ک آخرش دو دستی افغانستان رو داد دست طالبان و رفت چیشد اون آزادی ک میگفتن . همیشه دروغگو رویا پرداز رو گول میزنه .
 • سحر IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
  9 4
  بسیار اهنگ پر مفهوم و درستیه هر کی هم قبولش نکنه خودشو زده به خواب و کسیم که خوابیده رو میشه بیدار کرد ولی اونی که خودشو زده به خواب رو نه ...
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
  2 2
  مردم اینقدر آگاهی دارند که شعار زن زندکی آزادی را انتخاب کردن بیخودی تقلا میکنید
 • حامد IR ۰۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
  1 1
  هر چی میبینم کلیپ و بیشتر به گل به خودیه این کلیپ پی میبرم
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
  4 1
  دختر همسایه خیلی حرفا داره بگه عزیزم:)
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
  7 0
  دمشون گرم
 • سام IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
  4 0
  تجربه ی گذشته تاریخ ایران ثابت کرده خارجی ها هیچ وقت تکیه گاه خوبی نبودن حتی شاه اون همه خوش خدمتی کرد آخر عمری راهش ندادن آرزو به دل تابعیت آمریکایی مرد هر چی مشکل داخلی داریم باهم درست به قول معروف گوشت تن هم رو بخوریم استخونشو نگه داریم با این اغتشاش های کش دار بی مزه جز اینکه امنیت مرزها رو از دست بدیم چیزی نصیبمون نمیشه از عراق و سوریه درس بگیریم وقتی به خودشون اومدن که مملکتشون داغون شده بود آزادی واقعی حفظ امنیت سیاسی هست چرا گیر دادین به تجدد برهنگی
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
  1 3
  افغانها یه چیزی را ندیدند روزی بود پولتان را با فرغون حمل میکردین امریکا امد پولتان را مثل دلار کرد تا توی افغانی با دوهزار افغانی که میشه۷۰۰هزار ایران بیای وتفریح کنی بخری ببری وبگی ایران چقدر همه چی ارزونه بله اگه امریکا پولت را بالا نمیبرد الان ازگشنگی هم را خورده بودین چون قدرت خریدت به یک لیتر روغن نباتی نمیرسید یا سوختی که الان میخری لیتری۱۰۰افغانی۳۵هزار تومن باید از ایران میخریدی۱۰۰۰افغانی شایدم۱۰۰۰۰۰هزار