واکنش حزب لاپید به مامور شدن نتانیاهو به تشکیل دولت: "روز سیاه اسرائیل است"

ایرنا نوشت: حزب نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی مامور شدن بنیامین نتانیاهو به تشکیل کابینه را روز سیاه اسرائیل ارزیابی کرد .

به گزارش از خبرگزاری اسپوتنیک، حزب «یش عتید» (آینده‌ای هست) به رهبری یائیر لاپید نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی در توییتی در واکنش به مامور شدن بنیامین نتانیاهو رهبر حزب «لیکود» به تشکیل کابینه توسط اسحاق هرتزوگ رئیس این رژیم نوشت: "روز سیاهی برای دموکراسی اسرائیل است، چراکه نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه در مقابل شرکای خود که تمام هدفشان خلاصی از محاکمه او و بازگرداندن اسرائیل به عقب است، باج می‌دهد."

حزب لاپید همچنین مدعی شد : ما هرگز اسرائیل و ارزش‌های لیبرال آن را رها نخواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم به آینده فرزندانمان آسیب وارد شود. ما متحدانه در کِنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) مبارزه خواهیم کرد تا زمانی که دولت «تغییر» را جایگزین دولت «ویرانی» کنیم.

پس از مامور شدن بنیامین نتانیاهو به تشکیل کابینه توسط رئیس رژیم صهیونیستی، رسانه‌های این رژیم از چینش احتمالی کابینه و اختلافات در ائتلاف او برسر وزارتخانه‌های مختلف پرده برداشتند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره گزارش داد: انتظار می‌رود که نحوه توزیع وزارتخانه‌های مهم در کابینه نتانیاهو به این شکل باشد "وزیر جنگ "یوآو گالانت" از حزب لیکود، وزیر امنیت داخلی "بن غفیر"، وزیر امور داخلی "اریه ادرعی" و وزیر دارایی نیز به بتسلئیل اسموتریچ سپرده شود.

این شبکه همچنین فاش کرد: نتانیاهو تصمیم گرفته است تا زمان انتصاب اعضای کابینه‌اش را به تعویق بیندازد.

برپایه این گزارش، دلیل اتخاذ این تصمیم ازسوی نتانیاهو اختلافات در ائتلاف وی بر سر مسائل مختلف و ازجمله نحوه توزیع وزارتخانه‌ها است.

روزنامه هاآرتص نیز در این باره گزارش داد: اختلافات اصلی در مذاکرات ائتلافی میان نتانیاهو و بتسلئیل اسموتریچ رهبر حزب صهیونیسم دینی و اریه ادرعی رئیس حزب شاس است و اختلافات آنها بر سر وزارتخانه‌هایی است که نتانیاهو به این دو خواهد داد.

روزنامه هاآرتص در این باره نوشت: علی‌رغم این اختلافات آنها توافق کرده‌اند که شهرک‌سازی در مناطق موسوم به "ج" در کرانه باختری اشغالی را تشدید و قانونی کنند و نتانیاهو با خواسته‌های اسموتریچ مبنی بر تجهیز شهرک‌ها به تجهیزات زیربنایی با وضع قوانین در این زمینه موافقت کرده است.

اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی، امروز یکشنبه (۲۲ آبان) در محل اقامت خود با بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود در کنست این رژیم دیدار و وی را به طور رسیمی مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

هرتزوگ روز جمعه بعد از دیدار با همه گروه های سیاسی در کنست این رژیم اعلام کرد: بعد از پایان مشورت‌ها، ۶۴ عضو کنست بنیامین نتانیاهو رئیس حزب لیکود را برای تشکیل دولت پیشنهاد کردند.

وی یائیر لاپید نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی را مورد حمایت ۲۸ عضو کنست اعلام کرد و افزود: همین تعداد از اعضای کنست هیچ کس را برای تصدی پست نخست وزیری معرفی نکردند.

بر اساس قوانین رژیم صهیونیستی، نتانیاهو ۲۸ روز فرصت دارد تا کابینه جدید را تشکیل دهد و در صورت لزوم، امکان تمدید آن تا ۱۴ روز خواهد بود.

براساس گزارش ها، نتانیاهو از معرفی اعضای کابینه طی هفته آینده خبر داده است.

کابینه جدید رژیم صهیونیستی به رهبری حزب لیکود شامل احزاب راست‌گرا از جمله اتحاد اوتسما یهودیت-صهیونیسم مذهبی و احزاب حریدی شاس و اتحاد یهودیت توراتی است.

از زمان افشای فساد نتانیاهو و تشکیل دادگاه وی در چهار سال گذشته، بی ثباتی سیاسی رژیم صهیونیستی را فرا گرفته و در این مدت ۵ انتخابات برگزار شده است.

فساد اقتصادی نتانیاهو در کنار حضور صهیونیست های افراطی مثل بن گویر در ائتلاف پیروز انتخابات، از جمله چالش های داخلی رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه جدید هستند.

310310

کد خبر 1694711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =