۹ نفر
۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
چرا کسی به ایران سفر نمی‌کند؟

در روزهایی که بسیاری از کشورها به‌دنبال جذب گردشگر هستند، اما گردشگر زیادی به ایران سفر نمی‌کند.

این روزها که ایران نتوانسته حتی درصد کوچکی از سهم گردشگری جام‌جهانی قطر را نصیب خود کند، این پرسش مطرح می‌شود که چرا اساسا ایران نمی‌تواند از ظرفیت گردشگران و مسافران خارجی که به ایران می‌آیند استفاده کند و چرا سهم بازار ایران کم است؟ چند دلیل خیلی ساده دارد. در گردشگری چند واژه مثل امنیت و حس امنیت داریم که ایران نتوانسته حس امنیت را برای گردشگر خارجی ایجاد کند. با این که در ایران خطر جدی گردشگران را تهدید نمی‌کند اما ایران نتوانسته حس امنیت را القا کند.

ایران چطور باید حس امنیت ایجاد کند؟ قدری با رسانه، فیلم و کارهای سیاسی و دیپلماسی است. خیلی از نقاط گردشگری معروف که مردم دوست دارند به آنجا سفر کنند، به این دلیل است که در موردشان هزینه کردند و در فیلم‌ها و تصاویر آن‌ها را نشان دادند. در واقع ما طی ۵۰، ۶۰ سال گذشته در این حوزه کار تبلیغاتی نکرده‌ایم. موضوع بعدی تمرکز بی‌جایی است که بر روی گردشگری تاریخی کردیم؛ یعنی اگر گردشگری را یک کیک در نظر بگیریم سهم کوچکی از گردشگران دنیا تاریخ را دوست دارند. به دلیل آزاد نبودن گردشگران در کشور سهم زیادی از بازار در دیگر حوزه‌های گردشگری را از دست داده‌ایم.

تورلیدرهای ایران باید درباره همه حوزه‌های تاریخی اطلاعات کامل داشته باشد، در حالی که در دنیا گردشگری حوزه‌بندی می‌شود و گردشگری تاریخی تنها یک جز از چندین جز است و هر تورلیدری بنا به علاقه وارد حوزه‌ای خاص می‌شود. در نتیجه تا موضوع امنیت، برندینگ گردشگری و عدم تمرکزگرایی بر روی گردشگر تاریخی را برطرف نکنیم کارهای دیگر بی‌فایده است. دولت باید احساس امنیت ایجاد کند و تبلیغات زیادی انجام دهد تا گردشگران را جذب کند. خیلی چیزها در دنیا قدمت چندانی ندارند ولی به خاطر تبلیغات زیادی که کردند برند شدند و ما این کار را نکردیم. در حوزه گردشگری طی دو سه سال اخیر عربستان هم از ما جلو زده چون فهمیده‌اند که پول و درآمد در گردشگری است. به نظرم دولتمردان ما هم این را فهمیده‌اند اما در تعصبات مقررات و قوانینی که وضع کردند مانده‌اند.

دلیلی وجود ندارد که گردشگر جام جهانی به ایران بیاید. کسی که برای جام جهانی می‌رود برای تفریح و خوش گذرانی می‌رود و ایران اصلا جای تفریح نیست و از نظر خارجی‌ها ایران یک کشور تاریخی است و اگر خوشبینانه نگاه کنیم گردشگران را می‌آوریم تا چند آثار تاریخی را ببینند. «گردشگری مسافران ترانزیت» یکی از کارهایی است که امارات و قطر می‌کنند، در واقع وقتی فرد می‌خواهد از فرانسه به چین برود، به شرکت هواپیمایی نیاز است که در خاورمیانه خدمات دهد. برای این موضوع لوکیشن ایران خیلی بهتر است اما به خاطر موضوعات فراوانی که وجود دارد گردشگر یا کسی که می‌خواهد مسافر ترانزیت باشد به ایران نمی‌آیند و به امارات می‌روند.

اصلا از همه این موارد هم که بگذریم ساده‌ترین چیزی که یک گردشگر می‌خواهد سیم‌کارت است. قانون کشور این است گردشگرانی که بار دومشان است که به ایران می‌آیند می‌توانند سیمکارت بگیرند و یکی دو روز بعد فعال می‌شود. گردشگر خارجی که می‌خواهد فیس‌بوک یا یوتیوب‌اش را چک کند، نه خط دارد، نه اینترنت، به اضافه اینکه تمام این پلتفرم‌ها در ایران فیلتر هستند. ایران چه آپشنی برای گردشگران دارد؟ موضوع پول نقد یک موضوع جدی است. گردشگران خارجی که می‌آیند حتما باید پول نقد داشته باشند اما ایران کردیت کارت بین‌المللی ندارد. اینها موارد حاشیه‌ای که مانع ورود گردشگر نمی‌شود اما مزاحم گردشگر است.

فعال حوزه گردشگری

۲۳۳۲۳۳

کد خبر 1698458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  8 1
  از نظر شما و مسولین همه برنداز و ضد انقلاب و عامل نفوذی و عضو سازمان های جاسوسی و غیره هستن ؟! اخه کدوم اسکلی از اروپا و امریکا باید بیاد ایران و بعد بره زندان ؟
 • یک کارشناس گردشگری IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  1 0
  عالی بود . کاملا به موضوعات مهمی و کلیدی اشاره کردند، علی رغم سخت بودن در بیان برخی موارد مهم تر و واقعیت های موجود، کاش وزیر محترم میراث فرهنگی بجای این همه بیانات غیر واقعی و خیال پردازانه همچنین سفرهای پر هزینه ، کمی پای صحبت کارشناسان واقعی این حوزه (نه وابستگان سیاسی و مثلا مصلحت اندیشان)بنشیند تا بلکه بتواند گره ای از گره های کور این صنعت مهم و ارز آور کشور را باز کند. از طرف یک کارشناس گردشگری
 • صفی الله هاشم پور IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  9 0
  این حرف که گفتید همه اش یک طرف مسله این هست که هرکس وارد ایران میشود به جرم جاسوسی گرفتار و بعد از ان در بازداشتگاه کاری سربازان گمنام امام زمان با او میکنن که جهنم را ارزو کنه .طرف مگه مخ اش تاب داره وارد دیونه خونه ای به اسم ایران بشه.
 • ناشناس HU ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  10 0
  شما فکر کن خود ایرانیها در حال فرار هستن و نمیتونن تو این فضا زندگی کنند بعد شما انتظار داری گردشگر بیاد ؟؟
 • جواد IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  4 0
  خداوند یک عقلی به مسعولین بدهد که اگرکار بلدنیستند لااقل کناربروند وباعث اتلاف وقت و نابودی مملکت نشوند
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  0 0
  حیف
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  8 2
  به اینها اضافه کنید که خیلی از کشورها به اتباع خود توصیه می کنند به ایران سفر نکنید! چون ....
 • ناشناس IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  3 0
  عجب
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  5 0
  ایران چه چیز درستی داره که بتونه گردشگر جذب کنه ، فقط آثار تاریخی داره که اون هم مسئولین بی لیاقت مشغول خراب کردنش هستند .
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  3 0
  تاسف
 • مجتبی IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  7 0
  مواظب افرادی مثل شریعتمداری باش که بیدرنگ هزاران انگ بهت می‌زنند!
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  2 2
  خوشگذرانی برابر است با صنعت مشروب و بار و ....
 • داود IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
  1 1
  کاش حقایق پنهان را میگفتی ایران...
 • سرباز بازنشسته IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
  6 0
  بدبختی شان گرفته هر که به ایران بی اید بیان چکار کنند ؟هرکس در کشور ما شیپوری دستش گرفته دارد قانون درست میکند واجراش میکند هیچ چیزی برای ما مردم ثبات ندارد وای بحال توریست
 • یعقوب IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
  9 0
  چون ایران جذابیتی ندارد که سفر کنند
 • کریم IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
  9 0
  مگه مغز خر خوردن بیان ایران دستگیر بشن به بهانه جاسوسی و بعد از چند سال زندان فروخته بشن به کشورشان خخخخ
 • پیمان IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
  8 1
  گردشگر میخواد تفریح کنه ن اینکه بندازنش تو ون گشت ارشاد
 • محمود IR ۲۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
  6 0
  هر زمان هرکس رفت سر کار تخصص خودش آن وقت درست میشه
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  11 0
  داداش وقتی همه دنیا مارو تروریست مییبنن مگه مغز چی خوردن بیان توی ایران گردشگری
 • ح_ظ IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  2 4
  تا روزنامه هایی مثل شما هست و نشر چنین مقالاتی این کشور روی خوش به خودش نمی بیند بجای اینکه آب روی آتش بریزید شعله اش را زیاد می کنید