نروژی‌ها میکروسکوپی ساختند که پشت اشیاء را می‌بیند!

ایرنا نوشت: محققان نروژی یک میکروسکوپ جدید ساختند که قادر است تصاویر سه‌بعدی از سلول‌های زنده و متحرک بگیرد، این دستاورد تحولی بزرگ در عرصه تحقیقات پزشکی ازجمله بررسی بیماری‌های قلبی با نگاه دقیق به بافت زنده قلب است.

برای مشاهده سلول‌های زنده از طریق یک میکروسکوپ معمولا نمونه روی شیشه آزمایشگاهی قرار داده می‌شود و سپس سلول‌ها قابل مشاهده می‌شوند. نقطه ضعف این روش آن است که این کار چگونگی رفتار سلول‌ها را محدود و تنها تصاویر دو بعدی می توان تهیه کرد.

محققانی از دانشگاه قطب شمال کشور نروژ (UiT) و بیمارستان دانشگاهی شمال نروژ (UNN) اکنون میکروسکوپی را ساخته‌اند که از آن به عنوان نسل بعدی میکروسکوپ یاد می‌کنند. این فناوری جدید قادر است از نمونه‌های بسیار بزرگ تری نسبت به گذشته عکس بگیرد، در حالی که نمونه مورد عکسبرداری در یک محیط طبیعی‌تر زندگی و کار می‌کند.

این فناوری تصاویر سه‌بعدی می گیرد و محققان می‌توانند در کوچک ترین جزییات از چندین زوایه و با وضوح و روشنی به مطالعه بپردازند.

میکروسکوپ‌های سه‌بعدی در حال حاضر هم وجود دارند اما روند کار آنها آهسته و نتایج کار هم ضعیف است. متداول‌ترین نوع این میکروسکوپ ها به این ترتیب کار می‌کند که پیکسل بعد از پیکسل به طور سریالی ضبط می‌کند و این پیکسل‌ها بعدا کنار هم قرار داده می‌شوند تا تصویر سه بعدی را بسازند.

این کار وقت می‌برد و معمولا نمی‌توانند بیش از یک تا پنج «شات» را در دقیقه کار (پردازش یا هندل) کنند. این کار خیلی عملی نیست به خصوص اگر سوژه‌ای که حرکت می کند.

فلوریان اشترول از محققان دانشگاه قطب شمال نروژ گفت: ما با فناوری می‌توانیم در حدود ۱۰۰ فریم کامل را در هر ثانیه مدیریت کنیم که امکان افزایش این تعداد فریم هم وجود دارد و این را با نمونه آزمایشی هم نشان داده ایم.

این میکروسکوپ جدید یک میکروسکوپ چند فوکوسی است که تصاویر کاملا واضحی ارائه و آنها را در لایه‌های مختلف مرتب می‌کند و می‌توانید سلول‌ها را همه زاویه‌ها مطالعه کنید. به گفته محققان این یک تحول مهم است.

توانایی دیدن پشت اشیا

اشترول تاکید کرد: ما درباره اشکال سه‌بعدی که برای بسیاری آشنا است، صحبت نمی‌کنیم. در یک تصویر سه بعدی می‌توانید نوعی از عمق را مشاهده کنید اما با این فناوری جدید شما قادر هستید، پشت اشیاء را ببینید. این یک ابزار مهم برای محققانی است که به دنبال دیدن ریزترین جزییات هستند.

مطالعه سلول‌های قلب در حالی که می‌تپد

این محققان برای شناخت و توسعه شیوه‌های درمانی بهتر برای بیماری‌های مختلف قلبی تلاش می‌کنند. مطالعه یک قلب زنده انسان هم به لحاظ فنی و هم اخلاقی، چالش بر انگیز است، از این رو محققان از سلول‌های بنیادی برای تقلید سلول‌های قلبی استفاده کرده‌اند.

محققان به این ترتیب قطعه‌ای از یک بافت زنده قلب تولید کردند که شبیه قلب زنده کار می‌کند و حدود یک سانتی‌متر طول دارد.

این پژوهشگران یادآور شدند: آزمایش‌ها تاکنون نشان داده است که این وسیله به خوبی کار می‌کند، آنها معتقدند که این نوع میکروسکوپ می‌تواند در نهایت برای همه انواع نمونه‌ها برای مشاهده اشیای زنده و متحرک مورد استفاده قرار گیرد.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1698770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =