رقابت بر سر منابع و تهدید علیه صلح

آب «مساله اصلی زیست محیطی و اجتماعی قرن بیست و یکم» است. بحران آب ژئوپلیتیکی است و رقابت بر سر منابع، صلح را تهدید می کند.

به گزارش خبرآنلاین، نشریه فرانسوی لاکروا در گزارشی نوشت: آب «مساله اصلی زیست محیطی و اجتماعی قرن بیست و یکم»است. بحران آب بین المللی و ژئوپلیتیکی است.

طوفان، سیل، خشکسالی... افزایش تعداد بلایای طبیعی در سراسر جهان نشان می دهد که بحران اقلیمی بحران آب است.

با افزایش جمعیت، پیش بینی می شود تعداد افرادی که دسترسی کافی به آب ندارند تا سال ۲۰۵۰ از ۵ میلیارد نفر فراتر رود. بحران آب نیز ژئوپلیتیکی است و رقابت بر سر منابع، صلح را تهدید می کند.

در سال ۲۰۱۰، کشورهایی که در سازمان ملل متحد گرد آمدند، دسترسی به آب آشامیدنی را به عنوان یک حقوق اساسی بشر به رسمیت شناختند. در سال ۲۰۱۵، آنها متعهد شدند تا سال ۲۰۳۰ به دسترسی جهانی و مدیریت پایدار آب دست یابند.

صد و هفت کشور در مسیر تضمین مدیریت پایدار آب یا دسترسی جهانی تا سال ۲۰۳۰ نیستند. رویارویی با این چالش ها غیرممکن نیست، راه حل هایی مانند بهبود مدیریت مشترک آب، حفاظت از منابع، برنامه ریزی بهتر، تامین مالی را به شدت افزایش دهد.

چارچوب کلی باید توسط سازمان ملل متحد با مأموریت گردآوری منظم کشورها، تسریع و هماهنگی تلاش ها، بسیج اراده سیاسی و تضمین اهداف بین المللی ایجاد شود.

311311

کد خبر 1699007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =