۰ نفر
۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
هفتمین کتاب «مدرسه عشق» رونمایی شد

تسنیم نوشت: کتاب «مَکتب» بر اساس زندگی استاد حاج علی محمدی دوست رونمایی شد؛ رهبر انقلاب درباره این معلم بزرگ فرموده بودند: "جا دارد این قبیل چهره‌های نورانی اما بی‌هیاهو و بی‌تظاهر، به مردم و جوان‌ها معرفی شوند؛ یکی از آنها هم آقای «محمدی دوست» خودمان است. "

آیین رونمایی از کتاب «مَکتب» بر اساس زندگی استاد حاج علی محمدی دوست با حضور جمعی از معلمان و فرهنگیان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

در این مراسم حسین فکری؛ مسئول مؤسسۀ آموزشی فرهنگی «هدایت میزان» گفت: یکی از وظایف این مؤسسه این است که در راستای معرفی معلمان گمنام و والامقام اقداماتی صورت دهد و عظمت کار آن‌ها را به دیگران معرفی کند تا جامعه بداند که سرمایه‌های مغفول کشور چگونه در تدارک سرمایه‌های انسانی کشور تلاش کرده‌اند.

وی افزود: تمام دوران این معلمان سراسر از تجربه‌های گرانسنگ و فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌هاست. نمایان کردن این زوایای پنهان زندگی معلمان عزیز، می‌تواند الگویی را برای نسل فعلی و حتی نسل آینده فراهم کند. به این بهانه، مجموعه‌ای با عنوان «آموزگاران مدرسۀ عشق» را تدارک دیدیم تا در قالب آن به این دغدغه پاسخ بگوییم. در هفتمین جلد این مجموعه به زندگی جناب استاد محمدی‌دوست پرداختیم.

فکری دربارۀ علت پرداختن به زندگانی استاد محمدی‌دوست گفت:  در ششمین مجلد «آموزگاران مدرسۀ عشق» به معرفی زندگی استاد بزرگوار جناب آقای محدث پرداختیم. پس از چاپ کتاب، آن را تقدیم مقام معظم رهبری کردیم و ایشان نیز با نظر عنایت و قلم لطفشان، تقریظی مرحمت فرمودند که در آن تکلیف هفتمین کتاب برایمان مشخص شد. ایشان مرقوم فرمودند «بسم الله الرحمن الرحیم سلام و رحمت خدا بر بندۀ صالح خدا، مرحوم آقای سیدهادی محدث (ره) که معلمی انقلابی و متعبد و پرکار و با استقامت و بسیار نجیب بود. سایه روشن زیبایی که این کتاب از ایشان ترسیم کرده، هنرمندانه و درخور تحسین است. جا دارد این قبیل چهره‌های نورانی اما بی‌هیاهو و بی‌تظاهر، به مردم و جوان‌ها معرفی شوند. یکی از آنها هم آقای «محمدی دوست» خودمان است. رحمت خدا بر آنان و بر ما» از این جهت این ترغیب رهبر معظم انقلاب ما را بر آن داشت تا وظیفه خود بدانیم که کتابی در تجلیل از آقای محمدی دوست منتشر کنیم.

وی افزود: از سال ۶۷ که مدرسه مؤتلفه تشکیل شد، تأکید حاج آقای محمدی‌دوست به تنهایی روی یک مدرسه پسرانه نبود چرا که اعتقاد داشتند آینده‌سازان جوانان این مرز و بوم، مادرانی هستند که در مدارس دخترانه درس می‌خوانند و رشد می‌یابند. همان طور که خلأ مدرسه انقلابی پسرانه برای ایشان جدی بود، تأکیدی بر تأسیس مدارس دخترانه داشتند و این کار را انجام دادند. شاید امروز ما پس از ۳۰ سال، دغدغۀ ایشان را درک می‌کنیم.

در ادامه این مراسم، محمد نوروزی فرسنگی نویسنده اثر نیز گفت: کتاب از شعار فاصله گرفته است. فصل‌های دردناک و طنز در آن نهفته است. یکی از جملات مشهور مرحوم محمدی‌دوست این بود که «کار انبیاء را به رسم اشقیاء انجام ندهید.» او با اینکه معلم نیست اما علم و تربیت را دوست دارد.

وی افزود: با مجموعه‌ای که حاج آقای محمدی‌دوست کار می‌کردند، فعالیت داشتم و از بنده خواستند این کتاب را نگارش کنم و توفیق یافتم این اثر را منتشر کنم.  این کتاب از کودکی تا آسمانی شدن یک معلم واقعی را تصویر می‌کند.  در این کتاب شخصیت‌های دیگری مثل اساتید بزرگواری مثل آقایان نیرزاده و شکوهی هستند که به عنوان معلم شناخته می‌شوند.

در ادامۀ مراسم، کلیپی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب دربارۀ روند آشنایی معظم‌له با مرحوم محمدی‌دوست پخش شد؛ صوت و متن این سخنان از این قرار است:

«ما از اول انقلاب با ایشان همکاری داشتیم. همان روزهای اول پیروزی انقلاب در محلۀ مجلس شورای ملی سابق آن گوشه که کمیسیون عرائض مجلس قدیم بود، آنجا را آماده کردند ما به آنجا برویم دفترمان را قرار دهیم. هنوز حزب و تشکیلات و ... جایگاهی نداشتند و ما هم جایی نداشتیم. آنجا را دفتر خودم قرار دادم. پهلوی آن هم یک انباری بزرگی بود و مردم وسایلی را از این طرف و آن طرف آورده بودند و داخل آن ریخته بودند. داشتم بازدید می‌کردم، آقای محمدی در آنجا مشغول کار بود. ما با ایشان اول‌بار آنجا آشنا شدیم و رفیق شدیم و همکار شدیم با هم. در تمام این مراحل، در داخل حزب و زمان ریاست جمهوری و تا این سالیان متمادی با ایشان همکاری داشتیم. مرد مؤمن، صدیق، باوفا، عاقل، کارآمد و در خدمت جمهوری اسلامی بود. ان‌شاءالله خداوند درجات ایشان را عالی کند و ایشان را مشمول رحمت و مغفرت خودش قرار دهد.»

در پایان این برنامه، از کتاب «مَکتب» با حضور فرزندان مرحوم محمدی‌دوست و برخی شاگردان و اعوان آن مرحوم رونمایی شد.

۵۵۲۴۷

کد خبر 1701851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =