فنلاند انگیزه اصلی برای عضویت در ناتو را اعلام کرد

ایسنا نوشت: وزیر خارجه فنلاند ادعا کرد، حمله روسیه به اوکراین هشدارهای امنیتی را در اروپا برجسته کرده و به خاطر "لفاظی‌های مسکو" در رابطه با مسئله هسته‌ای، فنلاند خواستار عضویت سریع در ناتو است.

 پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا در لودز لهستان، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری کیودو گفت: «حمله روسیه به اوکراین یعنی سطح امنیت در اروپا تغییر کرده است.»

وزیر خارجه فنلاند در ادامه افزود: «تهدیدهای هسته‌ای مسکو باعث شده تا فنلاند به این فکر باشد که در صورت چنین اتفاقی، چگونه باید پاسخ دهد و از کجا باید کمک دریافت کند. در نتیجه همین نگرانی‌ها هستند که موجب شده تا هلسینکی خواستار عضویت سریع در ائتلاف نظامی ناتو شود.»

فنلاند که ۱۳۴۰ کیلومتر مرز زمینی با روسیه دارد، در ماه مه به همراه همسایه‌اش سوئد درخواست پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو را مطرح و نسبت به حمله روسیه به اوکراین و "خطرات احتمالی" ابراز نگرانی کردند. تاکنون ۲۸ کشور از این ائتلاف ۳۰ عضوی با این درخواست فنلاند و سوئد موافقت کرده‌اند، اما مجارستان و ترکیه هنوز موافقت خود را در این زمینه اعلام نکرده‌اند.

پکا هاویستو اظهار کرد: مجارستان احتمالا تا اوایل ماه فوریه این درخواست فنلاند را تایید خواهد کرد و امیدواریم تا اوایل بهار همه چیز حل شود و همچنین بتوانیم تصویب و تایید ترکیه را هم نسبت به این طرح دریافت کنیم.

وی در ادامه مدعی شد: «حملات اخیر روسیه علیه زیرساخت‌های برق اوکراین بسیار بی‌رحمانه بود و این اتفاق باعث شد تا بسیاری از مردم عادی از گرما و برق محروم شوند؛ اقدامی که نشان داد روسیه یک جنگ تمام عیار را علیه غیرنظامیان اوکراینی به راه انداخته است.»

وزیر خارجه فنلاند در پایان با اشاره به امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا گفت: «یک حادثه جدی در این منطقه تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین می‌تواند یکی از بدترین سناریوهای احتمالی را در پی داشته باشد.»

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1702832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =