پسکوف: روسیه برای میزبانی نشست علی‌اف و پاشینیان آمادگی دارد

مهر نوشت: سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز اعلام کرد که کشورش برای میزبانی نشستی میان علی‌اف و پاشینیان آمادگی دارد.

نیوز آم به نقل از خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد: «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز چهارشنبه اعلام کرد که مسکو آماده ارائه کمک های لازم برای برگزای نشستی میان «الهام علی‌ اف» رئیس‌ جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» نخست‌ وزیر ارمنستان در روسیه است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این خصوص ادامه داد که اگر مقام های دو کشور در چنین نشستی به تفاهم برسند، گزارش‌ های مربوط به آن منتشر خواهد شد.

درگیری طولانی مدت در قره باغ کوهستانی در سپتامبر ۲۰۲۰ شعله ور شد و بدترین تشدید تنش از دهه ۱۹۹۰ را رقم زد. خصومت‌ ها در مقطعی با یک بیانیه آتش بس سه جانبه با میانجیگری روسیه که در نوامبر ۲۰۲۰ به امضا رسید، پایان یافت و دو کشور شوروی سابق با استقرار نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه تحت درگیری با آغاز مذاکرات برای تعیین حدود مرز موافقت کردند.

در ماه می ۲۰۲۲، پاشینیان و الهام علی اف، به وزارتخانه‌ های خارجه خود دستور دادند تا مقدمات مذاکرات صلح بین ایروان و باکو را آغاز کنند. با این حال، مذاکرات تا کنون با چالش‌ هایی روبرو بوده است.

همزمان وزارت دفاع روسیه پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که نقض آتش‌ بس توسط نیروهای جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی ثبت شده است. روسیه در این ارتباط به حمله به یک تراکتور کشاورزی به عنوان نقض آتش بس اشاره کرده است.

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود که مرکز فرماندهی حافظ صلح این کشور به همراه نمایندگان آذربایجان و ارمنستان در حال بررسی این حادثه هستند.

از سوی دیگر پیشتر «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان در دیدار با مسئول روسیه در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و «ایگور خواف»، فرستاده ویژه وزیر امور خارجه روسیه، طرح‌های مسکو درباره قره باغ را مورد توجه قرار داده و در این ارتباط گفته بود: پیشنهادات مسکو می‌تواند مبنایی برای گفتگوهای بیشتر با آذربایجان باشد.

سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نهم نوامبر ۲۰۲۰، برای برقراری آتش بس کامل در قره باغ بیانیه‌ای مشترک امضا کردند. در ادامه روند مذاکرات صلح، آنها در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ گرد هم آمده و بیانیه مشترک دیگری که به طور مشخص با هدف رفع انسداد ارتباطات اقتصادی و ترابری در منطقه تدوین شده بود را امضا کردند.

310310

کد خبر 1704212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =