ایرنا:

روسیه که مخالف اصلی متن پیشنهادی کشورهای غربی عضو شورای امنیت در مورد سوریه است، متن پیشنهادی خود را در مورد تحولات دمشق به شورای امنیت ارائه داد.  
 
به گزارش ایرنا، مهمترین بخش متن قطعنامه پیشنهادی سوریه اجرای اصلاحات در سوریه و مذاکره نمایندگان مخالفین با دولت بشار اسد است.
ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در این خصوص اظهار داشت عوامل مشابهی میان اعضا شورای امنیت وجود دارد که یکی از آنها نگرانی از خشونت برضد غیرنظامیان و اوضاع جاری در سوریه است.
وی افزود : مسئله دیگر که همگی اعضای شورا درمورد آن اتفاق نظر دارند، موقعیت استراتژیک سوریه درمنطقه است که هر گونه واقعه ای در آن می تواند منجر به بی ثباتی در خاورمیانه شود .
نماینده دائم روسیه گفت :مهمترین بخش متن پیشنهادی مسکو آن است که از دولت سوریه می خواهد به اصلاحاتی که به مردم وعده داده، عمل کند.
وی افزود: در پاراگراف دوم متن پیشنهادی از نمایندگان مخالفین درخواست شده با دولت سوریه وارد مذاکره شوند .
چورکین اضافه کرد: شماری از اعضای شورای امنیت از متن پیشنهادی مسکو حمایت می کنند.
نماینده دائم روسیه با بیان این که برخی از اعضای شورای امنیت مدعی هستند که متن پیشنهادی مسکو کامل نیست، اظهار داشت ما باردیگر متن پیشنهادی خود را بررسی می کنیم اما به طور یقین تغییرات زیادی در آن نخواهیم نداد.
چورکین در خاتمه اظهار داشت : تصویب قطعنامه پیشنهادی مسکو در شورای امنیت می تواند اوضاع را در مسیر درست هدایت کند.
گفتنی است که نمایندگان کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان طی دو ماه گذشته بارها تلاش کردند تا قطعنامه های پیشنهادی خود بر ضد دمشق را به تایید اعضای شورای امنیت برسانند، اما هر بار با مخالفت برخی از کشورها از جمله روسیه و چین به عنوان عضو دائم و هند، لبنان و برزیل به عنوان اعضای غیر دائم شورای امنیت مواجه شدند و تلاش های آنان با شکست مواجه شده است. 

4949
 

کد خبر 170678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  0 0
  دیکتاتورهای قدرت طلب به تاریخ میپیوندند انشاا...
 • ايران IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۱
  0 0
  زنده باد بشار اسد