ثبت‌نام خودرو برای مادران زیر ۱۸ سال/ «برای طراحان چنین طرح‌هایی جان زنان بی‌ارزش است»

یک پزشک و جامعه‌شناس می‌گوید: «بارداری زیر ۱۹ سال از نظر پزشکی، پرخطر محسوب می‌شود و سازمان بهداشت جهانی نیز درباره خطرات آن هشدار داده است. بارداری زیر ۱۹ سال خطرات جسمی متعددی برای مادر و نوزاد در پی دارد. از جمله موجب پره اکلامپسی و اکلامپسی و عفونت رحم و عفونت سیستمیک در مادر و تولد نوزاد با وزن کم می‌شود که خود تهدیدکننده سلامت و حیات است.»

مستوره برادران نصیری:ابتدای این هفته خبر شرایط ثبت‌نام خودرو در طرح جدید یکی از خودروسازان خبرساز شد. در این طرح در قالب طرح ویژه مادران اعلام شد که مادران زیر 18 سالی که صاحب دو فرزند و یا بیشتر باشند،‌بدون داشتن گواهینامه می‌توانند برای دریافت خودرو ثبت‌نام کنند.

این طرح درحالی مروج کودک‌همسری محسوب می‌شد که منتقدان آن معتقد هستند، زن زیر 18 سالی که صاحب دو فرزند هم هست، براساس مشاهدات، از طبقه محروم و ضعیف جامعه‌ است و اتفاقا نیازهایش بسیار اساسی‌تر و مهم‌تر از ثبت‌نام خودرو است. دکتر سیمین کاظمی،‌ جامعه‌شناس و پزشک نیز علاوه براینکه نسبت به عوارض بارداری زودهنگام هشدار می‌دهد، معتقد است:« چنین طرح‌هایی به معنی نادیده گرفتن سلامت و جان دختران نوجوان است و به معنی افزایش جمعیت به بهای جان و سلامت دختربچه‌هاست. به نظر می‌رسد برای طراحان چنین طرح‌هایی جان زنان بی‌ارزش است و نیازی به محافظت ندارد.»

ادامه این گفت‌وگو را اینجا بخوانید:

ثبت‌نام خودرو برای مادران زیر ۱۸ سال/ «برای طراحان چنین طرح‌هایی جان زنان بی‌ارزش است»

امکان ثبت‌نام مادران زیر ۱۸ سال صاحب دو فرزند برای دریافت خودرو و طرح‌هایی از این دست، چقدر می‌تواند در جهت افزایش جمعیت موثر واقع شود؟

در چندسال گذشته کارشناسان و متخصصان بی‌طرف درباره علل واقعی کاهش فرزندآوری به روش‌های گوناگون اظهار نظر و اطلاع رسانی کرده‌ و هشدار داده‌اند، ولی رویکرد رسمی برای افزایش جمعیت بی‌اعتنا به واقعیت‌های علمی و اجتماعی به راهکارهایی متوسل شده که نه تنها تاثیر معنی‌داری در افزایش فرزندآوری نداشته‌اند، بلکه پرخطر و ناقض حقوق و سلامت زنان هستند، از جمله اصرار بر ازدواج در کودکی و بارداری و زایمان زیر سن ۱۸ سالگی. افراد زیر هجده سال، از جمله زنان جمعیت زیر سن مسوولیت قانونی هستند و وارد کردن آنها به مساله فرزندآوری نوعی اغفال و بهره‌کشی از این جمعیت است. یعنی بدون آنکه به خطرات بارداری و زایمان زیر سن ۱۸ سالگی و ضرورت فاصله‌گذاری بین تولدها اشاره‌ای بشود، کودکان را به طمع دست‌یابی به پاداش‌های مادی به ازدواج و بارداری تشویق می‌کنند.این پاداش‌های مالی موجب خرید و فروش کودکان و بهره‌کشی از آنان می‌شود که باید متوجه چنین تبعاتی بود.

عوارض فرزندآوری در سنین ۱۵ تا ۱۸ سال چیست؟ و اساسا زنی که ۱۸ ساله است و دو بار تجربه بارداری داشته، از نظر پزشکی پروسه درستی را طی کرده است؟

بارداری زیر ۱۹ سال از نظر پزشکی، پرخطر محسوب می‌شود و سازمان بهداشت جهانی نیز درباره خطرات آن هشدار داده است. بارداری زیر ۱۹ سال خطرات جسمی متعددی برای مادر و نوزاد در پی دارد. از جمله موجب پره اکلامپسی و اکلامپسی و عفونت رحم و عفونت سیستمیک در مادر و تولد نوزاد با وزن کم می‌شود که خود تهدیدکننده سلامت و حیات است. تشویق به دوبار زایمان در سنین زیر ۱۹ سال در واقع قرار دادن دختران در معرض خطر مضاعف است.

چرا مسئولان تا این اندازه برای تشویق به فرزندآوری دست به دامن این‌گونه طرح‌ها می‌شوند؟ این طرح‌ها واقعا می‌تواند مشوق باشند؟

چنین طرح‌هایی به معنی نادیده گرفتن سلامت و جان دختران نوجوان است و به معنی افزایش جمعیت به بهای جان و سلامت دختربچه‌هاست.به نظر می‌رسد برای طراحان چنین طرح‌هایی جان زنان بی‌ارزش است و نیازی به محافظت ندارد، برای همین چنین طرح‌های تشویقی خطرناکی را ارائه می‌دهند. از نظر این بعضی دست اندرکاران امر جمعیت، ظاهرا آنچه مهم است، افزایش کمی جمعیت به هر قیمتی است و به تبعات منفی آن اعتنا نمی‌کنند.

اگر قرار به توجه به آمارهای جمعیتی و افزایش جمعیت باشد، چه طرح‌هایی می‌تواند واقعا موثر واقع شود؟
کاهش فرزندآوری متآثر از وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور است و تا وقتی وضعیت اقتصادی و اجتماعی بهبود نیابد،نمی‌توان منتظر معجزه‌ای در افزایش جمعیت شد.فقدان ثبات اقتصادی، وضعیت اجتماعی، افزایش افسردگی و ناامیدی، موجب می‌شود افراد نه توان و نه انگیزه ازدواج داشته باشند و نه فرزندآوری و بسیاری هم حتی اگر منابع مالی داشته باشند ترجیح می‌دهند مهاجرت کنند و خودشان را از چنین وضعیتی برهانند.

ثبت‌نام خودرو برای مادران زیر ۱۸ سال/ «برای طراحان چنین طرح‌هایی جان زنان بی‌ارزش است»

برخی معتقدند که مادر ۱۸ ساله، که صاحب دو فرزند باشد، یعنی شخص مورد نظر در این طرح، احتمالا از طبقه ضعیف جامعه خواهد بود که امکان تحصیل و حضور در جامعه را نداشته و دغدغه مالی این مادر اتفاقا بیشتر از این است که دنبال تهیه خودرو باشد، شما چه فکر می‌کنید؟
این پاداش‌های مالی دقیقا تهیدستان را هدف قرار داده‌اند و کودکان طبقه فرودست را در معرض خرید و فروش تحت عنوان ازدواج قرار می‌دهند. کودک از حق تحصیل و حق انتخاب شغل در آینده و دنبال کردن رویاهایش و رشد و پرورش در شرایط انسانی محروم می‌شود و مسوولیت یک بزرگ‌سال به دوشش می‌افتد. با این پاداش‌های مالی اغواکننده، کودک به ابزاری برای رفع محرومیت‌های مالی خانواده والدینی یا شوهرش تبدیل می‌شود و در واقع در معرض سوءاستفاده قرار می‌گیرد. در این مورد خاص باید توجه داشت که اساسا شخص زیر ۱۸ سال قدرت آن را ندارد که حتی اگر خودرویی به او تعلق بگیرد آن را تحت مالکیت خود داشته باشد یا از آن استفاده کند. پس منافع چنین پاداش‌هایی برای کسی است که سرپرست او محسوب می شود.

تشویق به کودک همسری مدت‌هاست که از سوی مسئولان چه در طرح و برنامه‌های اقتصادی و چه اظهارنظرها دیده و شنیده می‌شود، به نظر شما و براساس شواهد آیا چنین برنامه‌هایی توانسته دختران و پسران را به ازدواج ترغیب کند؟
کودک همسری پدیده ای اجتماعی است که درمناطقی که در انزوای فرهنگی و محرومیت اقتصادی هستند،رواج دارد و مسوولان به جای مقابله بااین پدیده آسیب‌زا کمربه تشویق و ازدیاد آن بسته‌اند. محصول چنین ازدواج‌هایی تاکنون خشونت،بیوه شدن و طلاق وآسیب های جسمی و روانی بوده که متاسفانه به آن توجهی نمی‌شود.درواقع محروم‌ترین اقشار جامعه درمعرض آسیب کودک همسری قرار گرفته‌اند. گمان نمی‌رود افزایش ازدواج در این قشر را بتوان موفقیت تلقی کرد.

بیشتر بخوانید:

تغییر شکل خانواده در ایران/ «افرادی‌که فرزند زیادی می‌خواهند خودشان را دوست دارند، اما کسی‌که فرزند کم می‌خواهد فرزندش را دوست دارد»

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1709492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هادی آقا IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  84 1
  باید جریمه بشن نه اینکه بهشون جایزه بدن
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  85 2
  زیر ۱۸ سال مگه گواهینامه میتونه بگیره که ماشین داشته باشه؟!
  • شیوا IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
   33 3
   آی دمت گرم
  • فاطمه IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
   9 43
   وقتی می تونه ازدواج کنه و بچه بیاره و یه زندگی را بچرخونه پس باید بتونه یه ماشین داشته باشه
  • دانشجو IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
   8 0
   حق خود مردمو با قیمت بالاتر پولشو میگیرن یک سال نگه میدارن بدون سود خودرو اشغال رو با منت میفروشن به خودشون تازه سر مردم هم منت هست که ما به مادران احترام خاصی قائلیم از جیب خودشون.به ثول مولانا خر برفت و خر برفت
  • آ IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
   16 0
   نه بگیره بده به شوهرش که احتمالا هم سن پدرشه سوار بشه !واقعا که !
 • علی IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  58 1
  ببینید وضع اقتصاد کشور را به چه حالی درآورده اند که خرید یک کالای مصرفی تبدیل به سرمایه گذاری پر سود شده و مطمئنا سود اصلی به جیب دولت میره . برای رقابت و تعدیل بازار، خودرو وارد میکنند و میخواهند در بورس به مزایده بگذارند . کجای این کار حمایت از مردم است
 • ناشناس IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  85 5
  واقعاً که، اونوقت میگن چرا مردم اعتراض می کنند . مردم معترض این بی مسئولیتی ها و نادانی ها هستند . طرحی گذاشتن که از یک طرف خودشون با رانت خودروها را دوباره بردارن و از طرف دیگه باعث شوند خانواده ای فقیر و ناآگاه تعدادی زیادی از دختر بچه های بی گناه را به این امید واهی شوهر بدن . به خدا اگر من مسئول این مملکت بودم کسی که این طرح را داده دادگاهی میکردم
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
   2 57
   خب خداروشکر که شما مسئول نیستی. خواهشا یه مقداری تامل کنید و اینقدر ظاهر بین نباشید. در همه طرحهای ایران خودرو یکی از شرایط اصلی متقاصی، داشتن حداقل ۱۸ سال بود اما در این طرح استثنائا این شرط حذف شد و دلیل آن حمایت از بانوان حائزشرایط بود و به این معنی نیست که فقط به مادران کمتر از ۱۸ سال و دارای ۲ فرزند خودرو تعلق میگیره. این برداشت شما مثل اینه که کسی بخواد برای لاستیک ماشین، دنبال ماشین بگرده
 • NL ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  37 1
  کار از کار گذشت
  • ساکت IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۱
   10 0
   بی شک. و همه چی شیرتوشیر شد. و هیچ چی و هیشکی سرجاش نیست. و کسی که همواره گم شده، بی صدا و طرد شده، مردمند.
 • هما IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  65 5
  همیشه برایم سوال بوده که چگونه فردی زیر ۱۸ سال در نگاه قانون دارای صلاحیت عقلی کافی برای رای دادن و تجارت و معامله نیست ولی میتواند ازدواج کرده و بدتر از آن بچه دار هم بشود. آیا تربیت درست یک فرزند به شعور و رشد عقلی والدین نیاز ندارد؟ تربیت فرزند از رای دادن در انتخابات آسانتر است؟!
 • ناشناس IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  20 3
  قابل توجه آحاد ملت‌های این کره زمین و این کهکشان که به مینیاتوری معروف است.هیچ انسانی بر روی این کره زمین بدهکار خودخواهی و زیاده خواهیهای حاکمان و آنهایی که براحتی به قتل می‌رسانند و یا تجاوز میکنند،نیستند.اجداد همه شما تعدادی الهه و اله هستند و این کهکشان عرش یا مینیاتوری بوده است و از نظر حقوقی مکلف به احقاق حق و حقوق هم هستید.اجداد همه شما ملائکه هستند و این کره زمین ،کره زمین تکامل تدریجی نیست.الله و ملائکه و انسان و آدم و جن و ابلیس و شیطان فقط واژه هایی در خور کنترل هستند.اهورامزدا و اورمزد و هرمز و ... فقط واژه هایی در جهت دنیای معانی است.اهورامزدا یعنی همه جانداران جفت ،مذکر و مونث ،مرد و زن هستند.دوباره تاکید می‌کنم ادیان دروغ نیستند روح و حساب آخرت وجود دارد منتها مسئله این است همه شما در وهله اول انسان هستید و تمام قوانین در خور انسان و انسانیت را می‌توانید دنبال کنید و ارتباطات معنوی و روحی را به انتخاب شخص واگذار نمایید.کفر در ادبیات صحیح بمعنای عدم اندیشیدن و تعقل و شعور است و شرک بمعنای اطاعات از زورگو و ستمگر است.
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  4 70
  چقدر بعضی ها ناقص العقل هستن که فک میکنن جان مادران زیر ۱۸ سال در خطر هست. یا ناقص العقل اند یا دشمن آگاه ....غیر از این دو نمیتونن باشن
  • گل پونه ها IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۱
   15 0
   در جوامع مدرن و کشورهایی که با قوانین انسانی اداره میشن زیر هیجده سال کودک محسوب میشه
  • ساکت IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۱
   13 1
   بعضیا یعنی بیش از 90 درصد مردم؟! به منفی هات نگاه کن! بیش از 90 درصد گفتن خودت هم ناقص العقل هستی و هم شمن. بیش از 90 درصد مردم نمی فهمن و تو چند نفر دیگه میفهمین؟!!
 • هادی IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  11 0
  کبک نگاه به سال می‌کنه تخم می‌زاره یعنی آدمیزاد از یک پرنده کمتره که فریب این کارها را بخوره شما اقتصاد را درست کنید فرزند آوری خود ش درست میشه
 • محمد IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  13 0
  این دوستان ظاهرا طرح هایشان را از دولت طالبان میگیرند یا فکر میکنند اینجا افغانستان است
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  11 0
  ای وایی داریم به کجا میریم لعنطیا
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۳۰
  14 0
  چراجلوی همچین تبلیغاتی رونمیگیرن چراباجان زنان اینطوربازی میشه مگه مادران این سرزمین نیستن چرامردم روگرفتارمیکنن این خودروهابه قیمت جان چند هزارنفرباید تموم بشه عده ای که درتصادف پراید میمیرن ومابقی روبااین تبلیغات به کشتن میدن خجالت هم خوبه که به نظرپن این ادمااصلا عبایی ازکشتن مردم ندارن ودست بردارازین کارانیستن