۰ نفر
۱۲ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۲:۵۷

مصطفی ترک همدانی

در این سالها که اشتغال به مشاورت حقوقی و وکالت داشته ام چه بسیار از من درباره محرومیت از ارث پرسیده اند. محرومیتی که استدلال حقوقی نداشته و  بلکه از باب شاید بخشی از فرهنگ تحکم  تربیتی پدر به فرزند و یا گرمی بساط فیلمنامه نویسان محترم به خورد مردم رفته است.
و اما پاسخ :
یکم :هر فردی در زمان حیات خود می تواند وصیتی درباره ماترک خود(اموال بجای مانده پس از مرگش) نماید. مثلا قدری از اموال را جهت امور خیریه ویا حتی فرد خاصی وصیت نماید. اما این میزان به هیچ عنوان نمی تواند به بیش از ثلث (یک سوم) اموال تجاوز نماید.
بعبارت دیگر اگر این فرد کل اموالش را فرضا برای امور خیر وصیت نماید، پس از مرگ او ، وصیتش فقط نسبت به یک سوم از اموالش نافذست و الباقی قدرالسهم وراث می گردد. حال می توان گفت ورثه را تا ثلث از اموال می توان محروم نمود.هرچند این امر نه به سبب محرومیت وراث است بلکه نتیجه ای از فرآیند حقوقی وقف است.
دوم:کافر از مسلمان ارث نمی برد اما مسلمان از کافر ارث می برد.
فرض کنید ، در خانواده ای پدر و مادر مسلمانند. به پیروی از ایشان نیز فرزندانشان مسلمان می شوند اما یکی از فرزندان درحالی که به بلوغ رسیده است از دین مبین اسلام خارج شده و اصطلاحا کافر می شود. فرقی نمی کند به سایر ادیان بگراید یا اصلا مسلک بی دینی را اختیار نماید.
دراین حالت نیز به موجب شرع و قانون ، این فرزند پس از مرگ هریک از مورثان خود، از ارث محروم گردیده و قدرالسهم مفروض ارث او بین سایر وراث منقسم می گردد. این حالت نیز نه بخاطر خواست مورث (مثلا پدر) بلکه بدلیل دستور دین و قانون است.
پس بنابر آنچه گفته شد ، مثلا یک پدر نمی تواند به دلیل اعتراض به فرزندش و یا اجبار وی به انجام کاری بگوید "تو را از ارث محروم می کنم!" واصولا هیچکس را نمی توان بر اساس تمایلات شخصی از ارث محروم کرد.

مصطفی ترک همدانی وکیل پایه یک دادگستری

 

 

کد خبر 170999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید مصطفی IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۲
  6 1
  چه عجب! ما یه اظهار نظر حقوقی هم راجع به مشهورات غلط رسانه ای شنیدیم. جناب کاتوزیان لطف کنن نسبت به قوانین حضانت فرزند هم که دستمایه غلط بعضی سریالها مثل ستایش شده اند هم یک توضیحی بدهند.. حالا که رسانه ملی به جنگ حقوق اسلامس رفته بد نیست آقایان حقوقدان هر از چندی در مقام دفاع یک حرکتی بکنند! با تشکر
 • بابک IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۲
  5 0
  آقای عزیز من و مرحوم پدرم 16 سال به دادگاه رفتیم برای گرفتن حق ارث پدر بزرگم که بعد ام که خواستن حق مارا بدهند این دادگاه نصف و نیمه حق مارا داد ؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۲
  2 6
  مگر دین اسلام اجازه کاووش برای یافتن بهترین دین را نمی دهد؟ چرا در این مطلب چهره دین اسلام را خراب کرده اید؟
 • بدون نام IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۷
  1 3
  حق با آسید مصطفی است متاسفانه اغلاط مشهوری که عموما در حوزه ی ادبیات و سینما در مسایل حقوقی گسترده شده است باعث خیلی از سو تفاهم های مفهومی در این حوزه شده است خوب است پرداخته شود
 • بدون نام IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۵
  18 14
  اگر پدری در زمان حیاتش با به نام زدن سندها به نام بعضی از فرزندانش با این شرط که مادام العمر او آنها حق فروش ندارند و منافع آن هم متعلق به خودش است، و از طرفی گرفتن وکالت از آنها برای خودش( که البته چنین وکالتی طبق ماده 662 مدنی غیر قانونی هم هست، چون موکل در موردی که خودش اختیار ندارد وکالت داده است) بخواهدبه این روش کسی را از ارث محروم کند، چنین کاری درست و قانونی است؟ و راه حلی برای این کار نیست؟
 • مجید صبری A1 ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  3 4
  آیادرزمان حیات پدر میتوان طلب ارث نمود؟ ----------------- خیر! به اینکار طلب ارث نمی گویند.
 • سیدی A1 ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  6 9
  سلام ، آیاپدر میتواند به یک پسرش در زمان حیات ارث بدهد و دسته خط بگیرد بعد موت ارث براش تعلق نگیرد این قرارداد درست است؟
 • رسول IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  14 11
  آيا پدر ميتواند براي فرار از قوانين ارث و ميراث كليه املاك خود را به يكي از فرزندانش واگذار نمايد؟
  • بی نام IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
   2 7
   نه خیر این یعنی در این بین خیانتی وجود دارد
 • سلطانی A1 ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
  6 9
  اگر کسی فرزند معتاد داشته باشدایا پدر و مادرش میتوانند از ارث محرومش کنند؟
 • بردیا الف IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  1 7
  با سلام پدرم فوت نموده ولی اسم دونفر از پسرانش در شناسنامه اش درج نشده است اموال زیادی از خود بجا گذاشته وضعیت ارثیه دو نفر چگونه خواهد شد
 • بردیا الف IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  4 4
  باسلام ایا پدری که فوت کرده واسم یکی از فرزندانش درشناسنامه متوفی نباشد از اموال بجا مانده ارث میبرد وچگونه خواهد شد ؟
  • جکی جان IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
   1 0
   با آزمایش خون که رابطه پدر و فرزندی اثبات میشود
 • بی نام A1 ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
  0 2
  سلام, من سینا مشکریز فرد, پدر من مدت یک سال است که فوت کرده, و مدت پنج سال به علت بیماری مغزی پارکینگسون خانه نشین بود, و در طول این پنج سال مادرم پنج بار اینجانب را مجموعا مدت دو سال در کمپ اجباری کرد, و به همراه برادم تمام طلاهای مغازه ام را سرقت کردند, و اینجانب را از ارث پدری محروم کرده اند, و تمامی مدارک شناسایی و فاکتورهای طلا و نقره های مغازه ام را در مدتی که من در کمپ اجباری بوده ام سرقت کرده اند. چطور از حق خودم دفاع کنم ؟
  • بی نام RO ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
   1 0
   میخواستم بدونم چطور میشه نظرات قبلیم رو پاک کنم
 • سینا A1 ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
  2 2
  سلام, مدت یک سال است که پدرم فوت کرده ولی از پنج سال قبل او بعلت بیماری مغزی پارکیگسون زمینگیر شد و از وقتی که او زمینگیر شد بنده بطور مداوم به مدت دوسال از عمر خود را در کمپ های اجباری غیر قانونی بوده ام و تمام طلاهایم را مادرم و برادرم سرقت کرده و مدارک شناسایی و فاکتورهای خرید طلاهای بنده را که مغازه زرگری دارم راسرقت کرده و میگویند تو محروم از ارث هستی, چون بنده مجرد هستم کسی را نداشتم که در طول این دو سال که در کمپ اجباری بودم پیگیر کارم باشد, هم اکنون هم زیر فشار و تحدید به کمپ اجباری هستم
  • سینا مشکریز A1 ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
   0 5
   من مورد ظلم وتهدید به کمپ اجباری غیر قانونی و بدون حکم قاضی مجدد هستم به دلیل بیکسی و نداشتن وکیل مورد ظلم و آزار هستم, به کمک شما نیازمندم
 • بی نام A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
  3 1
  شماره تلفنی هست که بتونم با شما صحبت کنم, زمانی که من در کمپ اجباری بودم, مادرم غیابی شکایت کرده, و برام حکم ۲سال حبس گرفته, چیکار کنم اگه دستگیر بشم چیکار کنم, منکه کسی رو ندارم از من دفاع کنه09380018071
 • سینا مشکریز فرد A1 ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
  2 0
  لسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَباعَبْدِاللهِ ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَابْنَ رَسُولِ اللهِ ، اَلسَّلاٰمُ عَلَيْكَ يَا بْنَ اَميرِالْمُؤْمِنين ، وَ ابْنَ سَيِّدِ الْوَصِيّينَ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَا بْنَ فاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسٰاءِ الْعٰالَمينَ ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا ثارَاللهِ وَابْنَ ثارِەِ ، وَالْوِتْرَ الْمَوْتُورَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ وَعَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنٰائِكَ ، عَلَيْكُمْ مِنّى جَميعاً سَلاٰمُ اللهِ اَبَداً مٰا بَقيتُ وَبَقِىَ اللَّيْلُ وَالنَّهارُ،يا اَباعَبْدِاللهِ لَقَدْ عَظُمَتِ الرَّزِيَّةُ وَجَلَّتْ وَعَظُمَتِ الْمُصيبَةُ بِكَ عَلَيْنا وَعَلىٰ جَميعِ اَهْل ِالْاِسْلامِ وَجَلَّتْ وَعَظُمَتْ مُصيبَتُكَ فِى السَّمٰوٰاتِ عَلىٰ جَميعِ اَهْلِ السَّمٰوٰاتِ، فَلَعَنَ اللهُ اُمَ
 • سینا مشکریز فرد RO ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
  4 1
  تورو خدا کمکم کن, من هیچکس رو ندارم, پدرم فوت کرده, منو تو کمپ اجباری کردن و غیابی حکم زندان برام گرفتن, اگه کلمه سینا مشکریز فرد رو تو گوگل سرچ کنی نامه زندانم رو میبینی, منو از مغازم بیرون کردن و تمام جنسامم دزدیدن, زن داداشم وکالت میخونه و مادرم سرمایه داره, و من تنها خدارو دارم, دلم میخواد با امنیت زندگی کنم, توانایی دفاع از حقم رو ندارم. کمکم کن
 • ازاده A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
  3 0
  سلام پدرم میتونه پدر بزرگم رو از اموال خود پدرم محروم کنه
 • مهدی A1 ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  3 0
  ی سوال دارم اگر یکی از وراث معتاد باشد طوری که همه ارث و صرف اعتیادش کند آیا میتوان از ارس محرم کرد و سوال دیگه اگر از نظر روانی کم داشته باشد پهطور؟
 • اصغر A1 ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
  0 0
  باسلام .ایا من می توانم فرزند دخترم را از ارث محروم کنم ؟
 • سارا احمدی A1 ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
  2 0
  سلام من28سالمه و ازدواج کردم نمیخوام بعد از مرگم همسرم از من ارثی ببره و میخوام همش به مادرم بره همه داراییم هم یه حساب بانکیه میتونم کاری کنم؟