اجرای پایلوت طرح غربالگری آلزایمر در استان‌ یزد از اول بهمن ماه

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران از اجرای پایلوت طرح غربالگری آلزایمر در استان‌های یزد و قزوین از اول بهمن ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، معصومه صالحی از اجرای پایلوت طرح غربالگری آلزایمر در استان‌های قزوین و یزد از اول بهمن ماه خبر داد و گفت: اقدامات اولیه در راستای اجرای این طرح انجام شده است و در تلاش هستیم تا این طرح با همکاری سازمان بهزیستی کشور در اوایل بهمن ماه به مرحله اجرا برسد.

به گفته مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمر از طریق اجرای غربالگری در سطح کشور می‌تواند ناتوانی ناشی از این بیماری را به مدت پنج سال به تعویق بیندازد، چرا که با هر یک سال تشخیص زودتر این بیماری باعث می‌شود ۵ سال ناتوانی فرد را به تعویق افتد و این باعث پیشگیری از معلولیت در افراد می‌شود و از همه مهمتر این امر سبب می شود تا زندگی مستقل‌تری داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای این طرح به فرد مبتلا کمک می کند تا علاوه بر درمان دارویی، اقدامات تشخیصی برای فرد انجام شود، گفت: در صورتی که تشخیص نهایی صورت گیرد، بلافاصله مداخلات توانبخش ذهنی، طبی و کار درمانی انجام خواهد شد.

صالحی در خاتمه تصریح کرد: انجمن آلزایمر در تلاش است تا با اجرای این طرح سطح آگاهی جامعه را نسبت به بیماری دمانس، علائم هشداردهنده، عوامل خطرساز و… افزایش دهد و سعی براین دارد تا سبک زندگی سالم را به این قشر معرفی کند تا با ارتقای سطح آگاهی افراد و خانواده‌ها نسبت به این بیماری، فرهنگ‌سازی در جامعه صورت گیرد تا شناسایی افراد در معرض خطر به موقع انجام شود.

فروز صفاری‌فرد معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور هم با اشاره به برنامه غربالگری دمانس در سازمان بهزیستی گفت: این کار با تست‌های روانشناسی که ارزیابی شده‌اند انجام خواهد شد و برای سنین ۶۰ تا ۷۵ سال بوده و در صورتی که فرد مشکوک به دمانس باشد به متخصصان مغز و اعصاب یا روانپزشک ارجاع می‌شوند تا طبق پروتکلی که در سند ملی دمانس درج شده است.

صفاری‌فرد عنوان کرد: این برنامه در ابتدا برای جمعیتی که در این بازه سنی حضور داشته و تحت پوشش سازمان هستند انجام شود. بعد از آن از طریق فراخوانی که داده می‌شود غربالگری برای همه افراد در این استان‌ها انجام می‌شود همچنین در همکاری با نهادها و یا سازمان‌هایی مانند کانون بازنشستگان، شهرداری‌ها غربالگری برای تمام افرادی که در این سنین قرار دارند انجام می‌شود.

وی افزود: بعد از این مرحله تلاش می‌کنیم در سال‌های بعدی این برنامه را در تمام استان‌های کشور انجام دهیم.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1711256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =