فرمول قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی اعلام شد/ منتظر ارزانی خودرو نباشید

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: نمایندگان مجلسی که حمایت ناصحیح از تولید خودرو داشتند و مخالف صددرصد واردات بودند، باعث و بانی شرایط امروز بازار هستند؛ اما الان سکوت کرده‌اند و پنهان شده‌اند.

مریم فکری: نخستین محموله خودروهای وارداتی در اولین شنبه دی‌ماه به بندر لنگه رسید؛ گرچه انتظار می‌رفت واردات خودرو رسما آغاز شده باشد و خودروهای ثبت‌سفارش شده به صورت کامل وارد گمرکات ایران شوند، اما ما مرتضی سالاری، مدیر بنادر و دریانوردی بندر لنگه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که محموله محصولات کیا حاوی تنها ۲۲ دستگاه خودرو با تنوع شش‌گانه از محصولات کیا نظیر سراتو، ریو، پیکانتو، پگاس، سونت و اسپورتیج در این محموله وارداتی بوده است.

طبق اخبار رسمی، واردکننده محصولات کیا اقدام به ثبت سفارش ۷۰۰ دستگاه خودرو از برند کیا کرده است و ظاهرا محموله‌های بعدی در ماه آتی وارد کشور خواهند شد. بر این اساس، بعد از گذشت حدود ۵ سال از توقف واردات خودرو و همچنین گذشت چهار ماه از ابلاغ آیین‌نامه واردات، در شرایطی شاهد ورود تنها ۲۲ خودروی وارداتی به کشور هستیم که سخنگوی وزارت صمت وعده ورود ۲۰۰ هزار خودروی خارجی را تا خردادماه سال آینده داده است.

ظاهرا این ۲۲ خودرو قرار است در بورس کالا عرضه شود و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت‌هایی بیش از یک‌ میلیارد یا دو میلیارد تومان خواهند داشت؛ خودروهایی که بنا به انتظار مقامات دولتی، به قیمت‌ها در بازار خودرو کمک خواهد کرد؛ موضوعی که فعالان بازار خودرو نگاهی متفاوت با آن را دارند.

شرایط قیمتی خودروهای وارداتی چیست؟

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره شرایط قیمت احتمالی دومین محموله خودروهای وارداتی می‌گوید: شرایط قیمت خودروهای وارداتی براساس آنچه که ما می‌دانیم، قیمت تمام شده خرید به علاوه هزینه‌های حمل و قیمت اظهار شده به گمرک به علاوه ۱۵ درصد سود واردکننده، قیمت پایه بورس می‌شود.

وی می‌افزاید: از این‌جا به بعد دیگر مردم با یکدیگر در خرید رقابت می‌کنند و مابقی وجوهات هم به حساب خزانه واریز می‌شود. یعنی به غیر از ۱۵ درصد، هر عددی کسب شود، برای دولت است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره این‌که این خودروها حداکثر ۲۰ هزار دلار قیمت دارند، عنوان می‌کند: حداکثر ۲۰ هزار یورو است. البته همه این خودروها ۲۰ هزار یورویی نیست، ممکن است ۱۰ هزار یورو یا ۱۵ هزار یورو باشد. هنوز ارزش این خودروها مشخص نیست.

دادفر در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره مدل خودروهای وارداتی نیز متذکر می‌شود: گفته می‌شود، کیا، سراتو و ۴۰ دستگاه میتسوبیشی ASX.

فرمول قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی اعلام شد/ منتظر ارزانی خودرو نباشید

منتظر ارزانی خودرو نباشید

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که این خودروها قرار است در بورس عرضه شود، برخی از تحلیلگران عنوان می‌کنند نباید منتظر ارزانی خودرو باشیم؛ چراکه این خودروها با قیمت پایه وارد بورس کالا می‌شوند و به یک‌باره دو برابر قیمت پایه از بورس بیرون خواهند آمد؛ اتفاقی که درباره دیگنیتی و لاماری افتاد و دو میلیاردی شدند، می‌گوید: به احتمال غریب به یقین این اتفاق می‌افتد.

دادفر در پاسخ به این پرسش که با این‌که خودروهای اقتصادی وارد کشور شده‌اند، دیگر این خودروها اقتصادی نخواهند بود، می‌افزاید: دیگر ما امکان واردات خودروی اقتصادی را نداریم. نه تنها در حوزه واردات، امکان تولید خودروی اقتصادی هم نداریم. خودروی اقتصادی یعنی چه؟ یعنی این‌که خودرویی با درآمد متوسط یک ساله بتوانید خرید کنید.

وی متذکر می‌شود: شما حساب کنید به طور متوسط در ماه ۱۰ میلیون تومان و سالی ۱۲۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید. با این رقم چه خودرویی را ۱۲۰ میلیون تومان می‌دهند. برای خودروی اقتصادی دولت خیلی باید تلاش کند و خیلی پیگیری می‌خواهد. در شرایط فعلی چنین موقعیتی وجود ندارد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو عنوان می‌کند: شاید ۲ سال قبل که ما بحث می‌کردیم، می‌شد با قیمت پایین به مردم چنین خودرویی را داد، اما الان خیلی بعید می‌دانم.

دادفر تصریح می‌کند: امیدوارم چنین اتفاقی بیفتد، چون به نفع مردم است و مردم حداقل در این موضوع آرامش می‌گیرند. کار نشدنی هم نیست، یک مقداری برنامه‌ریزی و تدبیر می‌خواهد و دست برداشتن از یک‌سری زیاده‌خواهی‌ها.

وی با ذکر مثالی عنولن می‌کند: به هر شکلی، می‌گویند که باید خودروی تولید داخل فروش برود و حمایت کنیم و ... یعنی تولید داخل هر کاری با بازار دوست دارد، می‌کند. هر گاه از این موضوع دست برداشتیم و گفتیم تولید داخل در رقابت با واردات بتواند عرضه خودرو داشته باشد، آن زمان احتمال دست یافتن به خودروی اقتصادی خیلی بیشتر از الان است. اما تا وقتی این کار را نکنیم، همین آش و همین کاسه است.

خودرو مهندسی شده به بورس رفت

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با بیان این‌که ما خودروی داخلی را مهندسی شده به بورس بردیم، می‌گوید: من قبلا هم گفته بودم که این کار مهندسی شده است و می‌خواهند خودروها را به بورس ببرند تا از شمول قیمت‌گذاری خارج شود و قیمت‌ها را بالا ببرند. این اتفاق هم افتاد و این کار را هم کردند.

دادفر می‌افزاید: خب اگر می‌خواهید این کار را کنید، واردات را آزاد کنید؛ تعرفه واردات را هم آزاد کنید که بازار رقابتی شود. اما این کار را نکردند. معلوم است دیگر؛ در این شرایط هر خودروسازی باشد، خودروی خود را به چند برابر قیمت می‌فروشد.

وی تاکید می‌کند: ما از ابتدا گفتیم که این بلا را سر بازار نیاورید. در این‌جا بگویم که اتفاقا نمایندگان مجلسی که حمایت ناصحیح از تولید خودرو داشتند و مخالف صددرصد واردات بودند، آنها باعث و بانی شرایط امروز بازار هستند. این گروه از نمایندگان نگذاشتند قیمت‌ها کنترل شود و زمینه‌سازی کردند که این حادثه‌ها رخ دهد. مسوول این شرایط آن‌ها هستند، اما الان سکوت کرده‌اند و قایم شده‌اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو متذکر می‌شوند: ما گفتیم واردات خودرو را آزاد کنید و از آن طرف، قیمت خودروهای داخلی را آزاد کنید، اما گفتند واردات خودرو اصلا و ابدا و فقط تولید. بر این اساس، امروز تولیدکننده به هر شکلی که می‌خواهد، می‌فروشد.

بیشتر بخوانید: گران شدن ۴۲۰ میلیونی در یک ساعت! / در بازار خودرو چه خبر است؟

این خودرو ۷۰ میلیون تومان گران شد/ شیب تند قیمت‌ها در بازار خودرو

خودروهای وارداتی چه تاثیری روی بازار دارد؟

دادفر در پاسخ به این پرسش خبرآنلاین که خودروهای وارداتی چه اثری روی بازار خودرو دارد؟ خاطرنشان می‌کند: روی کاهش قیمت‌ها اثری نخواهد گذاشت، اما اگر این واردات تداوم پیدا کند و از نظر تعدادی هم افزایش داشته باشد و تعرفه هم نگیرند، احتمالا کاهش قیمت با افزایش فشار عرضه وجود دارد. در غیر این صورت نباید منتظر کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم.

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1711628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 32
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمود IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  یه میلیاردو الان کی میتونه بده به خودرو با این اوضاع !!!!!!!!!!من بجای اینکه 1/5 میلیارد بدم به خودروی وارداتی که اونم معلوم نیس یه تصادف بکنی یا قطعه اش خراب بشه گیرت بیاد یا نه چهارتا از محصولات سایپا رو میخرم با این پول کیف میکنم
 • ناصر IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  آقای رییسی در تبلیغات انتخاباتی می‌گفت علت تورم کالاها عدم مدیریت دولت هست !!! حالا سوالم این است آقای رییسی علت افزایش افسار گریخته و روزانه قیمت‌ها در دوران ریاست جمهوری شما چیست؟ لطفاً دلیل قانع کننده بدید دلایلی که وزیران شما میگویند قانع کننده نیست زیرا این دلایل رو شما و وزیران تون قبلاً رد کرده بودید .
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  253 9
  عرضه قطره چکانی، ایجاد تشنج در بازار و اقدام حساب شده فروش خودرو در بورس... خدا قوت به مافیای خودروسازان و وزارت صمت. ملت و نمایندگان ملت هم ...
 • بدبخت IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  244 4
  اینو خودمون هم می دونیم اینجا ایرانه ارزونی آرزو شده
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  خوبه ملت نقره داغ می کنن نتیجه اقتصاد غلط و راند خواری
 • شهنوار IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  177 7
  قول میدم این مملکت پراید بشه یک میلیارد و نون بشه دونه صد هزار و روغن ماشین لیتر یک میلیون و الی آخر نه ثبات قیمت داریم نه مشکل این مملکت حل میشه تازه الآن یه رانت ماشین وارداتی هم پیدا شد
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  148 8
  رئیس جمهور چرا با وزیر صمت و وزیر صنعت و معدن برخورد نمیکنید،همینطور رئیس کارخانه خودرو سازی خودسرانه داره خودرو گران میکنه.
 • هموطن IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  125 8
  ن به خودروی صفر
 • حبیب IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  134 9
  تازمانی که ایران خودرو و سایپا هست هیچ آرزویی نیست این مافیای بازاره و نمیزاره ارزونی به بازار خودرو برسه والسلام
 • ع ر IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  151 9
  مردم خواهش میکنم بخاطر خودمون خودرو صفر نخریم #خودرو صفر نمی خریم
 • مهاجر IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  151 5
  بازار واقتصادمملکت افتاده دست گروهی خاص که هرجوردلشون بخاد قیمتهاروبالا میبرن درایران خبری ازارزانی وارزان شدن نیست
 • حسنی IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  65 5
  ملت هم همچین انتظاری نداشتن کل کشور از حیب نلت اداره میشه
 • سید مهدی رضوی IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  44 8
  مبارک باشه
 • میر شجاع IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  172 2
  سلام اینجا ۴ سر سود به نفع دولت است اول پول نفت را به این طریق وصول می کند دوم با نرخ دلار آزاد قیمت خودروهای داخلی را افزایش می دهد سوم تفاوت نرخ واقعی و فروش را در بورس میستاند چهارم هم در تولید داخل و هم وارداتی مالیات ارزش افزوده به نرخ بالا اخذ می کند الله برکت
 • محب IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  87 3
  این ۲۲ تا... نمایندگانی که مخالف ورود خودرو بودن !!!
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  107 7
  ما منتظر ارزونی نبودیم اونایی که سرشون رو مثل برف کردن تو برف منتظر بودن
 • آرش IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  90 4
  فقط بگم بجای تولید و در آمد زایی دارین بد راهی میرین این کارها فقط نابودی ارزش پول هست و بعد نابودی همه . با گران‌فروشی و بالا فروختن کالا در آمد حاصل نمیشه .فقط پولمون کاغذ باطله میشه .نکنید یه روزی با پول ماشین و خونه باید يک قرص نان بخرید و این آخرشه . کاش از چینی ها تقلید کردن و کار کردن رو کپی میکردین .
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  113 8
  مگه میشه برای ما اتفاق خوب بیفتد همیشه بدتر از قبل بخدا خسته شدیم
 • امیر IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  82 9
  چرا خودروی 5 سال ساخت وارد نمیکنند تاگمرکی کمتری بگیرد در همه جای دنیا وقتی کالایی انحصاری شد فقط با واردات به ثبات میرسد باید خودروهای با قیمت کم وارد شود وبیشتر باقیمت بورسی به افراد یا خانوادهایی که بدون خودرو یا جوانان تعلق گیرد وخودروهای گران قیمت را فقط با مالیات سنگین واز تحویل چند خودروی اسقاطی بفروشند تا هم بازار پر شود وهم محیط زیست ارامش پیدا کند ولی متاسفانه نمایندگان ما بعد گرانی بیش از حد انهم نمایشی سخنانی میگویند ورد میشوند اگر بخواهند خودرو سازها را میتوانند با برنامه به تولید بهتروبا قیمت ارزانتر با تسهیلات بانکها به تولید وادارند وبا واردات کمبودها جبران شود
 • مجید IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  114 3
  ایران صاحب نداره که قیمت چی صد برابر نرفته روش کی پائین آمده الان هم دولت وارد می کنه نه برای کاهش قیمت خودرو فقط جیبهایشان پر بشه ولی یکسری ها می خرند مردم. پ
 • جسینی IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
  116 3
  آقا تاسف بار هست که ۲۲دستگاه وارد شده با اینهمه جار وجنجال .این یعنی مافیایی خودرو بسیار قوی هست و هرگز اجازه ارزانی نمیدهد.