۵ جمله سمی جامعه ستیزها برای نابودی اعتماد به نفس شما

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: اگر با یک فرد سوشیوپت یا جامعه ستیز رابطه داشته‌اید، به احتمال زیاد ناآرام و عصبی بوده‌اید و این احساس (غالبا ظریف) را به درستی درک نمی‌کنید.

داشتن هر نوع رابطه‌ای با یک فرد جامعه ستیز، موقعیت بدی است. چرا که او شما را در موقعیت شک و تردید قرار می‌دهد. در واقع آدم‌های سوشیوپت برای رسیدن به نیات خود و آنچه در سر دارند، می‌کوشند با استفاده از عباراتی اعتماد به نفس شما را تضعیف کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند کنترل تان را در دست بگیرند. در این جا پنج عبارت جالب وجود دارد که افراد سوشیوپت برای رسیدن به نیات واقعی خود استفاده می‌کنند.

۱. سوشیوپت ها: تو همانی که باید، هستی

در آغاز یک رابطه، برای افراد جامعه ستیز یا سوشیوپت، غیر معمول نیست که بمب عشق یا محبت فراوانی را به شما ابراز کنند. اما این رفتار عادی نیست. در بهترین سناریو، احتمالا فرد از تعادل خارج شده است. افرادی که خیلی سریع در یک رابطه پیش می‌روند و به مرزها احترام نمی‌گذارند، حس بدی به شما می‌دهند.

دکتر استیون استوسنی می‌نویسد: یکی از تعریف‌های «سوءاستفاده» این است که مرزهای شخصی را نقض کنید؛ بنابراین استفاده از عبارت مزبور و ابراز محبت غیر معمول باعث تضعیف اعتماد به نفس فرد مقابل و انتقال حس بد به او می‌شود.

۲. مرا درست درک نمی‌کنی!

دکتر استفانی سرکیس، جامعه شناس می‌نویسد: گس لایتینگ تکنیکی در روانشناسی است که در آن یک شخص، برای به دست آوردن قدرت بیشتر، قربانی را وادار می‌کند واقعیت خود را زیر سوال ببرد. فرد جامعه ستیز از این عبارت استفاده می‌کند تا (الف) فرد را وادار کند که خودش را زیر سوال ببرد، و (ب) نیاز سیری‌ناپذیر خودش را برای اینکه همیشه حق با خودش است، ارضا کند.

۳. سوشیوپت ها: من از نقش بازی کردن متنفرم/ تو استاد نقش بازی کردن هستی

هیچ عبارتی به اندازه «استاد نقش بازی کردن» باعث نمی‌شود که فرد به خود تردید کند. در واقع، این عبارتی است که سوشیوپت‌ها برای ایجاد حس عدم اطمینان در فرد مقابل از آن استفاده می‌کنند. حقیقت این است که افراد جامعه ستیز، خودشان عاشق نمایش بازی کردن هستند، زیرا بدون آن نمی‌توانند به برنامه‌های خودخواهانه خود دست یابند!

۴. تو به من نیاز داری

فرد سوشیوپت یا جامعه ستیز، عاشق این است که شما را کنترل کند. در واقع، مهم‌ترین خواسته او، این احساس است که فرد قربانی اراده فردی خود را به او تسلیم کرده است. بدیهی است که سوشیوپت‌ها، این موضوع را به صورت رک و راست نمی‌گویند، زیرا در ظاهر خواهان یک رابطه سالم هستند. چیزی که آن‌ها می‌خواهند، خلق احساساتی است که بر تفکر عقلانی غلبه می‌کند و فرد به راحتی در دستان آن‌ها قرار می‌گیرد.

مهم است که در مواجه با چنین افرادی، تسلیم نشوید. واقعیت این است که شما به آن‌ها نیاز ندارید. شما باید در چنین شرایطی احساسات تان را از تفکر منطقی جدا کنید و اجازه ندهید کسی بر احساس و عاطفه شما غلبه کند.

۵. تو نادان/ احمق/ بی سواد هستی!

توجه به این عبارت پایانی به چند دلیل مهم است. اول، برای تقویت این واقعیت که افراد جامعه ستیز قادر به نشان دادن رفتارهای توهین آمیز هستند. آن‌ها هیچ ابایی از آسیب رساندن به افراد از نظر عاطفی، جسمی یا روانی ندارند. زیرا آسیب‌هایی را که وارد می‌کنند به شکل نامحسوس و با استفاده از برخی عبارت‌های به ظاهر ساده و سطحی است. گاهی عبارت‌های به ظاهر محبت آمیز و گاهی عبارت‌های توهین آمیز استفاده می‌کنند.

این توانایی برای سوء استفاده را با احساس برتری بی پایه و اساس، اما بسیار واقعی، میل زیاد به کنترل و بی‌رحمی یک سوشیوپت ترکیب کنید. آن‌ها از این ترکیب برای رسیدن به خواسته‌شان استفاده می‌کنند. در پایان، این بازی با احساسات شما است که ممکن است به یک موقعیت خطرناک تبدیل شود.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1713122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =