«عمامه» چگونه سوژه یک فیلم شد؟/ «مصلحت» هنوز بلاتکلیف است!

مهر نوشت: حسین دارابی کارگردانی فیلم کوتاه «علمک» به بهانه بازنشر آن در فضای مجازی، به ارائه توضیحاتی درباره این تجربه و شکل‌گیری ایده اولیه آن پرداخت.

حسین دارابی کارگردان فیلم کوتاه «علمک» با موضوع محوری یک «عمامه» که سال‌ها بعد از ساخت، به‌تازگی در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی بار دیگر در حال بازنشر و دیده شدن است، درباره این تجربه گفت: ایده اولیه این فیلم کوتاه زمانی به ذهنم رسید که هنگام خروج از ایستگاه مترو، متوجه علمک گازی شدم که با ابر آن را پوشانده بودند، همان جا ایده‌ای در ذهنم شکل گرفت و آرام‌آرام آن را پرورش دادم تا به فیلمنامه «علمک» رسید.

وی ادامه داد: جالب است که هیچ‌گاه فکر هم نمی‌کردم که این فیلم این میزان بازخورد داشته باشد و در جشنواره‌ها موردتوجه قرار بگیرد. واقعیت این است که من هیچکدام از فیلم‌هایم را با هدف حضور در جشنواره‌ها نساخته‌ام، حتی آن‌ها که بعدها در جشنواره‌ها جوایزی را هم گرفته‌اند. درباره «علمک» هم فکر نمی‌کردم زمانی در جشنواره‌ها دیده شود و به‌خصوص مخاطب خارج از کشور اینگونه با آن ارتباط برقرار کند. این معجزه زبان هنر است که می‌تواند فراتر از زمان و جغرافیا، دیده و شنیده شود.

این کارگردان جوان که سال گذشته فیلم «هناس» را روی پرده سینماهای کشور داشت، افزود: البته ادعایی ندارم که «علمک» از این جنس است اما بالاخره هنر چنین ظرفیتی را دارد. «علمک» هم تا به امروز در کشورهای مختلفی حضور داشته و در بیش از ۱۰ کشور مخاطبان با آن ارتباط برقرار کرده‌اند. برای خود من این اتفاق خیلی جذاب بود چراکه فکر می‌کردم این فیلم با موضوع یک عمامه، خیلی سوژه داخلی دارد اما بازخوردهای خوبی در میان مخاطبان خارج از کشور هم داشت.

دارابی درباره فراگیر شدن پخش «علمک» در فضای رسانه‌ای و ارتباط آن با برخی اتفاقات اجتماعی اخیر درباره جایگاه روحانیت و پوشش عمامه در کشور هم گفت: قطعاً که بی‌ارتباط نیست و شاید از نگاه برخی این فیلم نگاه می‌تواند نگاه متفاوتی به عمامه و پوشش روحانیت را به تصویر بکشد. هر چند خودم در زمان ساخت، فکر نمی‌کردم این فیلم تا این اندازه بتواند کارکرد داشته باشد. نکته اصلی همین است که گاهی به شاگردان حاضر در کارگاه‌های‌آموزشی هم یادآوری می‌کنم و آن اینکه آنچه از اعمال دل بربیاید و زبان خوبی هم داشته باشد، روحی پیدا می‌کند که آن را ماندگار می‌کند. برای خود من بازپخش این اثر در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی، بعد از این همه سال، اتفاق جذابی است.

«عمامه» چگونه سوژه یک فیلم شد؟/ «مصلحت» هنوز بلاتکلیف است!

فیلم «مصحلت» همچنان بلاتکلیف است

کارگردان فیلم سینمایی «مصحلت» درباره آخرین وضعیت نمایش این فیلم سینمایی هم گفت: با توجه به صحبت‌هایی که آقای شفاه به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم داشتند، قرار بود مشکل اکران این فیلم حل شود و تا مراحل خوبی هم پیش رفتیم اما وضعیت این فیلم هنوز نامشخص است براساس شنیده‌ها حساسیت‌هایی از سوی برخی مسئولان قضایی درباره «مصلحت» وجود دارد ولی در حال رایزنی و برگزاری جلساتی با قوه قضاییه هستیم که امیدوارم مساله فیلم به زودی حل شود.

وی در پایان درباره فعالیت‌های اخیر خود مطرح کرد: در این مدت چند پیشنهاد کار برای کارگردانی داشتم که متن فیلمنامه‌ها خیلی برایم جذاب نبود و ذهنم را درگیر نکرد. ذهنم بیشتر درگیر سوژه‌ای است که به‌نظر موضوع خاصی محسوب می‌شود و فضای خاصی هم دارد و فعلاً در حال اتود زدن برای نگارش فیلمنامه آن هستم و نمی‌دانم نتیجه موفقی خواهد داشت یا نه.

۵۵۲۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1713783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =