بازگشت پیامک کشف حجاب؛ خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است/ چشم بر واقعیت بستن، یک لجبازی آشکار است

یک حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت‌وگو با خبرآنلاین می‌گوید: «خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است، اینکه نهادی بخواهد وارد این حریم شود و با سَرَک کشیدن، سعی در امر و نهی افراد داشته باشد قانونی نیست. کلیت این کار، جنبه جستجو و تجسس در زندگی افراد را دارد و هر نوع جستجویی از این دست در زندگی عوام خلاف قانون است.»

الهه جعفرزاده: پس از مدتی که ارسال پیامک‌های تذکر به کشف حجاب در خودروهای شخصی متوقف شده بود، به تازگی این اقدام از سر گرفته شد و اجرای این مرحله جدید با عنوان «طرح ناظر ۱» در دستور کار قرار گرفت. طی این طرح، پلیس به مالکان خودروهایی که کشف حجاب در آنها صورت گرفته، پیامکی مبنی بر تذکر به این عمل ارسال می‌کند.

در خصوص اینکه خودرو حریم خصوصی هست یا نه، اختلاف نظرهایی وجود دارد اما باور عمومی بر این است خودرو جزو حریم خصوصی افراد به شمار می‌آید. ممکن است به دفعات و بارها اتفاق افتد که سهواً و برای لحظه‌ای کوتاه خللی در حجاب سرنشینان خانم در خودرو ایجاد شود، اینکه قرار بر این باشد همان لحظه پیامی هشدارگونه دراین‌باره برای مالک خودرو ارسال شود، به اعتقاد صاحب‌نظران و حقوقدانان از لحاظ عرفی و قانونی مَحمِل خاصی ندارد و چه بسا در این بین حتی آقایانی با موی بلند هم دریافت‌کننده چنین پیامک‌هایی بوده‌اند.

در همین خصوص نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با خبرآنلاین با تأکید بر اینکه اتومبیل شخصی جزو حریم خصوصی افراد محسوب می‌شود، می‌گوید: «خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است، اینکه نهادی بخواهد وارد این حریم شود و با سَرَک کشیدن، سعی در امر و نهی افراد داشته باشد قانونی نیست. کلیت این کار، جنبه جستجو و تجسس در زندگی افراد را دارد و هر نوع جستجویی از این دست در زندگی عوام خلاف قانون است.»

بازگشت پیامک کشف حجاب؛ خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است/ «لجبازی و بر طبل خشونت کوبیدن»

نقض حقوق عمومی در یک حریم خصوصی؟

حسن کیا، وکیل پایه یک دادگستری نیز در گفت‌وگو با خبرآنلاین می‌گوید: «خودرو متعلق به یک شخص حقیقی است و عمومیتی در آن وجود ندارد که جزو حریم عمومی محسوب شود. صرف اینکه در یا پنجره خانه‌ای باز باشد، تراس خانه‌ای رو به خیابان باشد و یا خانه‌ای ویلایی که حیاط آن از تمام جهات قابل دید باشد، ما هیچ‌گاه اجازه نگاه کردن و اصطلاحاً سرک کشیدن در حریم آن خانه را نداریم. در خصوص اتومبیل نیز این تعاریف صدق می‌کند؛ اینکه داخل خودروی افراد از بیرون قابل مشاهده است، دلیل محکمی برای عمومی شماردن این حریم نیست.»

بازگشت پیامک کشف حجاب؛ خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است/ «لجبازی و بر طبل خشونت کوبیدن»

بنا گفته‌های حسن کیا، در پیام‌های ارسال‌شده برای شهروندان، به عبارت «عدم رعایت حقوق شهروندی» اشاره می‌شود که چنین چیزی اساساً فاقد معناست. حق چیزی است که امتیازی برای فرد محسوب می‌شود و نه اینکه یک محدودیت را حق شهروندی بدانیم. اگر هم شهروندی معترض است، شخصاً اعتراض خود را در این زمینه اعلام دارد ولی اینکه دوربین‌هایی در سطح شهر مسئول ثبت و ضبط بدحجابی سرنشینان خانم در ماشین‌ها باشد، به هیچ‌عنوان درست نیست.

پلیس راهور مجوز ارسال پیامک هشدار بدحجابی را ندارد

ما روزانه شاهد خلاف‌های بسیاری در حوزه رانندگی هستیم که پلیس راهور به طور اختصاصی وظیفه رسیدگی به این تخلفات و جلوگیری از آنها را دارد. برخورد با مسئله بدحجابی بر دوش نهادهای فرهنگی است و ارسال پیامک‌های هشدار در این زمینه نباید از سوی پلیس باشد. کشف حجاب در کشور ما جرم به شمار می‌آید اما از منظر حقوقی، شرایط جرم آشکار را ندارد چون بزه دیده‌ی خصوصی ندارد.

امید سلیمی، حقوقدان، در گفت‌وگو با خبرآنلاین در همین خصوص می‌گوید: «حتی اگر مقوله کشف حجاب در خودروهای شخصی جزو جرائم آشکار باشد، فقط نیروی انتظامی (بخش مبارزه با جرائم) اجازه مداخله و صلاحیت اعمال قانون را دارد و پلیس راهور حق ارسال پیام کوتاه به مالکان خودروها و تذکر به آنها در این باره را ندارد؛ زیرا طبق قانون، مجوز و اختیاری از این بابت به این نهاد داده نشده است. اینکه در حال حاضر چنین اقدامی انجام می‌شود، فراتر از قانون و غیرمجاز است.»

بررسی پیامدهای اجتماعی ارسال پیامک‌های تذکر به بدحجابی

نیره توکلی، جامعه‌شناس و پژوهشگر مطالعات زنان، در گفت‌وگو با خبرآنلاین، به بررسی پیامدهای منفی ارسال این پیام‌ها در راستای تذکر به کشف حجاب می‌پردازد و می‌گوید: «برخورد با مسئله بدحجابی اساساً بر عهده نهاد دیگری است و ارسال پیامک‌های هشدار در این زمینه، پلیس را در مقابل مردم قرار می‌دهد. اتومبیل یک فضای خصوصی است و اگر بدحجابی در آن به عنوان یک تخلف محسوب شود، باید دانست که ارسال پیام و انذار دادن به این شکل، تدبیر مناسبی جهت مقابله با بدحجابی نیست؛ همانگونه که چنین رویکردی تا به امروز ناکارآمد و ناموفق ظاهر شده است.»

بازگشت پیامک کشف حجاب؛ خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است/ «لجبازی و بر طبل خشونت کوبیدن»

او معتقد است جریمه کردن خودروهای سواری به خاطر بدحجابی سرنشینان و یا حتی پلمپ کردن اماکنی که ممکن است خانم‌ها در آن پوشش مطلوب حاکمیت را نداشته باشند، مصداق بارز ضرب‌المثل «زورش به خر نمی‌رسید، پالون را می‌کوبید» است. به باور این جامعه‌شناس، نهادهای حکومتی و امنیتی از عهده چیزی که تبدیل به فرهنگ غالب در جامعه شده، برنمی‌آیند و برای اثبات قدرت یا مقابله با مسائلی که از نظر آنها مشکل دارد، از درِ زورمندی و سرکوب وارد می‌شوند.

قرار بر این بود که رسانه‌ها آینه تمام‌نمای جوامع باشند و مصائب و مسائل را آن‌چنان که هست و وجود دارد، بازتاب دهند؛ بی هیچ کم و کاستی. اما می‌بینیم که مدت‌هاست این اصل زیر پا گذاشته شده و فقط قسمتی از ماجرا که خوشایند و مطلوب باشد، از قاب رسانه‌ها منتشر خواهد شد و تصویر واقعی جامعه در زیر لایه‌های زنگار این آینه پنهان و مدفون خواهد ماند.

نیره توکلی در این باره اظهار می‌دارد: «مردم می‌بایست دیده شوند و به رسمیت پذیرفته شوند؛ پوشش بخش عظیمی از هموطنان ما بسیار متفاوت از پوشش دلخواه رسانه ملی است. رسانه حاضر به کوتاه آمدن و پذیرفتن این واقعیت نیست و یک توهمی بر آن حاکم است که فکر می‌کند چیزی که نشان می‌دهد به منزله همان تصویری است که مردم آن را در سطح جامعه می‌بینند.

مصادره به مطلوب، روش محبوب

توکلی معتقد است که تصویر زنان بدحجاب از منظر حکومت فقط هنگامی مجوز انتشار کسب می‌کند که در راستای مطلوبات رسانه باشد و این ذهنیت القا شود که زن بدحجاب موجود در جامعه همگام با استراتژی‌های رسانه است.

او می‌گوید: «در کنار محدودیت‌هایی که رسانه برای پوشش خانم‌ها قائل است، گاهی نیز نرمش‌هایی در این زمینه می‌بینیم اما این نرمش‌ها مختص به زمانی است که رسانه بخواهد در راستای پیشبرد اهداف خود از آن استفاده مطلوب کند. مثال آن را کم ندیده‌ایم؛ تصویر زنی که از نگاه هسته سخت حکومتی بدحجاب است، تنها زمانی در رسانه پخش می‌شود که قرار است حرفی باب میل رسانه و نظری موافق با آن را داشته باشد.»

بازگشت پیامک کشف حجاب؛ خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است/ «لجبازی و بر طبل خشونت کوبیدن»

فرصت دیده شدن؛ آبی روی آتش

در خصوص مسئله حجاب، نادرست‌ترین راهکار این است که نظری که آحاد جامعه با آن مخالفند، بر جامعه تحمیل شود. فرهنگ حاکم بر جامعه چیزی نیست که ما آن را می‌شنویم، چیزی است که آن را می‌بینیم؛ نسل امروز از لحاظ پوشش، انتخاب دیگری دارد و نمی‌شود مردم را به قوّه قهریه و یا با تنبیه و مجازات مجبور به پذیرش چیزی کرد که که خواست آنها نیست. نیره توکلی راه‌حل این معضل را تزریق آرامش به مردم می‌داند و خاطرنشان می‌کند: «آرامش دادن به مردم، چاره و راهکار حل این قبیل مشکلات است؛ این آرامش می‌تواند با فراهم کردن فرصتی برای دیده شدن مردم و مطرح شدن درخواست‌های حقیقی آنها حاصل شود و از خشم عمومی بکاهد، اما متأسفانه ما کمامان شاهد لجاجت هستیم.»

توکلی در رابطه با نادیده گرفتن تصویر حقیقی جامعه از سوی حاکمیت می‌گوید: «اینکه چشم بر واقعیت جامعه ببندیم و فقط تصویری که مطابق میل ماست را ارائه کنیم، یک لجبازی آشکار است. در این شرایط نابه‌سامان اقتصادی و اجتماعی که مردم گویی انبار باروتی هستند که با یک جرقه، شعله خشمشان افروخته می‌شود، دامن زدن به این قضایا و فرستادن پیام‌های تذکر کشف حجاب، مصداق لجبازی و بر طبل خشونت کوبیدن محسوب می‌شود و غلط‌ترین شیوه ممکن است؛ این عمل، مردم را از هرگونه اصلاحاتی نه فقط در زمینه حجاب، بلکه در تمام ابعاد جامعه ناامید می‌کند.»

۴۷۲۳۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1713820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  واقعا عصبانی کردن مردمه این کار
 • معلم IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  غلط می کنید میگید،عمومی نیست،وقتی ماشین یا فرد واردخیابان یاکوچه شوند،عمومی می شود،پس فرد درماشینش درخیابان خودش لخت کنه درمعرض عموم نیست؟؟
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   خونه ما هم در کنار خیابان ساخته شده که عمومیه ولی خونه ما خصوصیه
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   ادب از که آموختی آقا معلم عزیز ؟ و چگونه به بچه های مردم ادب می آموزی؟
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   آقای به اصطلاح معلم شما تو همین کامنتی که گذاشتی در حالیکه چند دقیقه از زمان اون نگذشته بیش از چهار برابر مدافع مخالف داشتی حالا شما اینو تعمیم بده به کل جامعه اونوقت می بینی شما در زیر ده درصد کل جامعه هستید که همچین افکاری دارید وکشورهم به خاطر افکارشما ده درصدی که به تمام ارکان نظام تصلط دارید داره ضربه می خوره و هیچ امیدی بهش نیست وهر سال صدها هزار متخصص و نیروی آموزش دیده کشور بخاطر افرادی مثل شما دارن کشور ترک می کنند.
  • محمد رسول IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   احسنت
 • مهدی IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  بهتر بجای فرافکنی به قانون احترام بزارین
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  بسیار حرف درستی است
 • مریم IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  با ارسال این پیامکها و این سختگیری های بیجا فقط میان رو اعصاب مردم که نتیجه ای که نداره بدتر مردمو خشمگین تر و لجباز تر میکنند یعنی منم که پیرزنی هستم میگم بذار از لج اینا کشف حجاب کنم واقعا هنوز من موندم که چند تار مو چی داره که اینقدر سرش حساسند ؟ اگه منظورشون اینه که اگه پوشش موی سر رفت حجب و حیا هم میره که سخت در اشتباهند الان در بقیه کشورهای اسلامی کلا همه بی حیا شدن ؟ همون سوریه و لبنانی که از بیت المال اینجا براشون هزینه میکنید و جرات ندارید به اونا حجاب اجباری تحمیل کنید ، اصلا شماها نمیتونید جلوی وقایع آخرالزمان رو بگیرید خوتونو خسته نکنید فقط به اقتصاد برسید که مردم خودشون میتونن خوب و بدو از هم تشخیص بدن
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  تاسف داره این کارها
 • ناشناس IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  سال گذشته پیا مکی برای بنده آماده بود به جرم بد حجابی در اتوموبیل در فلان ساعت.اول اینکه آن مسیر را تا به عمرم مراجعه نرفته بودم دوم اینکه در آن ساعت در اداره بودم سوم اینکه همسرم هم بدون روسری نیست. شاکی شدم وجواب درستی ندادندوگفتند بررسی میکنیم
 • محمد IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  نزدیک به ۱۰۰ روز کشور به جنجال و آشوب کشیده شد... و روز از نو روزی از نو و درب روی همان پاشنه می‌چرخد و لجاجت و یکدنگی تصمیم گیران و سیاسیون !
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   با مردم لجباز جور دیگه میشه رفتار کرد؟!
 • ناشناس IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  اول بی حجابی تو خودرو،بعدش تو اماکن عمومی سرپوشیده،بعدش اماکن عمومی سرباز،بعدش هم جنس بازی،فحشا،ریختن قبح کارهای ناروا،وهزارجور کثافت کاری دیگه،بازم بگم،یا ...شدید.
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   افکار پوسیده و سیاه طالبانیسم مبتنی بر ایدئولوژی
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   این ذهن بیمار و کثیف تو هست که همه اینا رو ردیف میکنه پشت هم!! خدارو شکر حتی یک مورد رو هم جا ننداختی!!!!!!!!
 • محمود IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  لا تجسه سو فی امور مسلمین...لااکراه فی الدین....
  • ماریا IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
   اول املا و انشاء یادبگیر بعد قرآن بخون بعدش اگه سوادت قد دادا اظهارنظرکن
 • مینا IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  چه ‌کاری باید کر‌د‌، خودرو از کی تا حالا شخصی شده، اماکن عمومی هم زن بی حجاب اشکالی نداره، عجیبه واقعا 🤔🤔🤔
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  متاسفانه کشور گرفتار یک عده آدمهای متحجر لجباز بد فهم شده وبجای رسیدگی به مشکلات الا ماشاالله مردم چسبیده اند به موضوعاتیکه باید خود مردم در خصوص آنها تصمیم بگیرند نه حکومت. مردم ایران زمین همیشه ثابت کردن که در مقابل زورگویی سرتعظیم فرود نمی آورد چه رضاخان که بخواد به زور پادر یا حجاب را بردارد چه این حکومت که بزور می خواهد چادر برسرکند .اجازه بد هید در یک مورد هم مردم تصمیم بگیرند وانتخاب کنند.نه آقایان امامن جماعتومدیران روزنامهای کیهان وغیره.
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  چقدر می‌خواین به مردم فشار بیارید؟ این همه فشار تا حالا نتیجه داده؟> چرا توی همین سال‌ها همیشه حجاب کمتر شده، کارتون از اساس غلط بوده
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  اول مکان خصوصی تعریف کنید بعد بگین ماشین مکان خصوصیست
 • حسن IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  ماشین من در اون ساعت در پارکینگ عمومی بود مدارکش موجوده در ان زمان به من پیامک اومده واقعا دارن دیگه علنی مردم رو تحریک میکنن
 • dayani IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  چه مشکلی هست اگر عنوان پلیس را تغییر دهیم و با وظایفی که خود او برای خود قائل است نامیده شود. پلیس در همه دنیا موظف به حمایت از مردم و قانون است، ما لباس شخصی غیررسمی داریم، اینها را هم می شود با عنوان لباس شخصی ها رسمی مورد خطاب قرار داد تا حرمت پلیس واقعی حفظ شود.
 • علی IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  به نظر میرسد آقایان درس نگرفته اند . !؟
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  واقعا از این طراحان و مجریان این برنامه ها به کی شکایت کنیم ،بزارید مردم زندگی کنند .
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  طراحان این پیامک انگار بدشون نمیاد یه شلوغی دیگه رو رقم بزنند و باعث خونریزی بشوند،بس کنید این مسخره بازی ها رو ،بزارید مردم نفس بکشند،البته اینم بگم با بی حیایی مخالفم .
 • #آرتین IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  چرا بدعت میذارین کی گفته ماشین حریم خصوصیه وقتی در خیابون رفت وآمد میکنه پس عمومیه لطفا این وکیل رو مجازات کنین تا از این حرفهای بیخود دیگه نزنه و بگه که چند گرفته این حرف رو بزنه؟
 • حمید IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۱
  چیزی که درونش قابل رویت باشه مصداق حریم خصوصی نیست