بهار تئاتر در زمستان بوشهر

ایران تئاتر نوشت: صبح روز چهارشنبه با اسقبال بی‌نظیر هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر، بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر منطقه ۲ کشور در بوشهر همراه با نزول باران رحمت الهی آغاز شد.

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر منطقه ۲ کشور در بوشهر همراه با نزول باران رحمت الهی و با استقبال پرشور هنرمندان در مجتمع فرهنگی هنری نهم دی کلید خورد.

حال و هوای جشنواره سراسر استان بوشهر را در برگرفته و با وجود باد و باران، مردم با شوق و اشتیاق برای تماشای آثار نمایشی به تئاتر شهر بوشهر می‌آیند.

آیین افتتاحیه این رویداد نمایشی ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۱۴ دی با حضور مسئولین و هنرمندان در فضای آزاد مجتمع فرهنگی ۹ دی برگزار شد و پس از خوشامدگویی و سخنان عبدالرحیم افروغ مدیرکل اداره ارشاد بوشهر و دبیر جشنواره، برنامه های متنوعی چون چاووشی‌خوانی و دمام زنی اجرا شد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

در روز اول جشنواره(چهارشنبه ۱۴ دی)، اجرای نمایش‌ها از ساعت ۱۰ در مجتمع فرهنگی هنری نهم دی آغاز شد و پلاتو صغیری این مجتمع میزبان نمایش «آقا لیلا» به نویسندگی مهرداد کوروش‌نیا و کارگردانی مهدی حیدری از بندر امام خمینی بود. همانطور که پیش‌بینی می‌شد از همان نخستین اجرا، ازدحام علاقه مندان به هنرهای نمایشی برای حضور در سالن و تماشای آثار، به چشم می‌خورد.

سپس در سالن‌های اصلی مجتمع فرهنگی هنری نهم دی نمایش «مرگ در ماه بهشت» به نویسندگی و کارگردانی حمید قیصرپور از سی‌سخت اجرا شد.

نمایش بعدی «دانه‌های کال انجیر» به نویسندگی جواد عاجلی و کارگردانی سانیا عاجلی از استهبان بود که در پلاتو امیری روی صحنه رفت.

بهار تئاتر در زمستان بوشهر

دیگر اجرا در این جشنواره نمایش «نصرت» به نویسندگی و کارگردانی علی زیستی از کرمانشاه بود که در پلاتو لطفی برای تماشاگران اجرا شد. اجرایی تک پرسوناژ که روایت‌گر زندگی شیرزنی از گیلان غرب بود و تعداد زیادی از تماشاگران به دلیل پر شدن سالن، روی زمین نشستند و تعدادی هم به اجرا نرسیدند و منتظر اجرای دوم این نمایش ماندند که روز دوم جشنواره با حضور داوران انجام می‌شود.

گفتنی است نمایش «نصرت» از طرف گروه اجرایی به سایت ایران تئاتر تقدیم شد.

بعد از اجرای نمایش «نصرت» جلسه نقد و بررسی با حضور پرتعداد هنرمندان حاضر در جشنواره و هدایت حسن پارسایی به عنوان منتقد برگزار شد. در این جلسه به دلیل کمبود زمان، امکان نقد و بررسی تک تک آثار به صورت جداگانه وجود نداشت و پارسایی نکاتی را که به صورت کلی در بیشتر آثار اجراشده به چشم می‌خورد، مطرح کرد.

پارسایی در این جلسه درباره ساختار نمایش، نحوه دیالوگ نویسی، طراحی صحنه، میزانسن، لباس و همچنین استفاده درست از رنگ ها در آثار نمایشی مباحثی را مطرح کرد.

همچنین نمایش «جنگ‌های سیاسی برابر در مدت نامعلوم» به نویسندگی و کارگردانی کوروش سلمانی از بندرعباس نیز در پلاتو صغیری اجرا شد و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

«خاکستری» به نویسندگی و کارگردانی پریا امینی از شهرکرد اجرای آخر روز اول جشنواره تئاتر منطقه‌ای در بوشهر بود که در سالن اصلی نهم دی میزبان تماشاگران شد.

امروز (پنج‌شنبه ۱۵ دی) به ترتیب نمایش‌های «ساتوردار»، «زاخارخروپف لای پرونده مستنطق»، «مرثیه‌ای برای چاقویی که گلوی اسماعیل را برید»، «نصرت»، «اسب قاتلین و آگنی‌تاژ» و «کپسول» در سالن اصلی نهم دی، پلاتو امیری، پلاتو لطفی، پلاتو صغیری مجتمع فرهنگی هنری نهم دی بوشهر و پلاتو فخری شهر برازجان به نمایش در می‌آیند.

اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور به میزبانی بوشهر ۱۰ صبح روز شنبه آینده (۱۷ دی) در تالار اصلی مجتمع فرهنگی هنری نهم دی بوشهر با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و هنرمندان کشور و استان بوشهر برگزار می‌شود.

57247

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1715614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =