عیسی کلانتری: پرونده جاسوسی و تخلف مالی ندارم اما پرونده دیگری دارم! دنبال جاسوس می گردید؟ این آدرسش

اعتماد نوشت:صبح روز گذشته اخباری در فضای مجازی و کانال‌های وابسته به یک جریان خاص منتشر شد که خبر از بازداشت عیسی کلانتری به اتهام جاسوسی برای موساد می‌داد. 

این خبر به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشت. گفتنی است که پیش از این و از شب گذشته اخباری مبنی بر بازداشت یک مدیر ارشد سابق به اتهام جاسوسی دست به دست می‌شد و اطلاعات تکمیلی در این خصوص منتشر نشده بود. شاید به همین دلیل هم انتشار خبر بازداشت عیسی کلانتری به‌شدت بازنشر شد.

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست دولت دوازدهم اما در گفت‌وگوی اختصاصی با اعتمادآنلاین ضمن تاکید بر حضور در دفتر کار خود در «خانه کشاورز» و صحت نداشتن اخبار منتشرشده جزییاتی را درباره این شایعات در اختیار ما گذاشت که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

آقای کلانتری، شایعاتی از صبح درباره بازداشت شما به اتهام جاسوسی برای موساد منتشر شده است. شما تا به امروز پرونده‌ای با چنین عنوان اتهامی داشته‌اید؟
نخیر، نمی‌دانم اصلا چه کسی چنین خبری را پخش کرده است. خوشبختانه در زمینه جاسوسی پرونده‌ای تا به‌حال نداشته‌ایم.
در زمینه‌های دیگر پرونده دارید؟
در زمینه‌های نافرمانی پرونده ‌وجود دارد، اما در زمینه جاسوسی و مالی پرونده‌ای ندارم.
خودتان فکر می‌کنید منشأ این خبرسازی‌ها و چنین اتهاماتی چیست؟
خودم هم صبح برای اولین‌بار دیدم و تعجب کردم. اینهایی که مدت‌ها تلاش کردند و می‌خواستند تسلیم شویم و نشدیم حالا از این کانال وارد شده‌اند.
در حال حاضر که این خبر صحت ندارد، اما فکر می‌کنید از این طریق برای تشکیل پرونده و بازداشت شما زمینه‌سازی می‌کنند؟
هر زمینه‌سازی‌ای ممکن است اتفاق بیفتد اما این اولین‌باری بود که من می‌شنیدم. یعنی اینقدر که شما تعجب کردید، من خودم هم تعجب کردم. حالا من نمی‌دانم پخش‌کننده این خبر چه کسانی بوده‌اند. جالب است در مطالبی که منتشر کرده‌اند نوشته شده تایید نشده اما باز هم آن را منتشر کرده‌اند.
فکر می‌کنید چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟
اصولا جاسوس دوتا کار انجام می‌دهد؛ یک این است که اطلاعات محرمانه‌ای را به طرف خارجی می‌دهد. دوم این است که تلاش می‌کند کارهایی را که به ضرر یک حکومت و کشور است ترویج کند یا اینکه کارهایی را که در یک کشور غیرمنطقی است و به نفع منافع ملی نیست، دنبال کند.
اکثر کارهایی که ما در زمینه محیط‌زیست و آب در جمهوری اسلامی انجام می‌دهیم، در راستای منافع ملی‌مان نیست و چون من آنها را تایید نمی‌کنم و معترض آنها هستم، می‌خواهند [مخالفت را] از این کانال حذف کنند. یعنی اگر به ‌فرض، من همه تصمیمات در مورد مسائل آب را که به ضرر منافع ملی کشور است تایید می‌کردم، می‌شدم خادم مملکت.
یک جاسوس هیچ‌وقت مقابل کارهایی که ضد منافع ملی یک کشور است نمی‌ایستد. جاسوس باید آنها را تایید کند. من اگر بخش‌های عمده‌ای از سیاست‌های آبی کشور را تایید می‌کردم، ممکن بود جاسوس شوم، چون می‌دانستم این به نفع کشور نیست اما من آن را تایید می‌کنم. اما چون من در مقابل سیاست‌های منافع بلندمدت کشور که برخلاف منافع ملی است ایستاده‌ام جاسوس‌های واقعی از این طریق سعی در حذف من دارند. یعنی جاسوس واقعی کسی است که سیاست‌های غلط را تایید کند. اگر آگاهانه باشد جاسوس می‌شود و اگر ناآگاهانه باشد، احمق می‌شود. حالا آن جاسوس‌های واقعی این کار را دنبال می‌کنند تا به اهداف‌شان برسند.

23302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1717747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =