حوزه فرهنگ کشور باید به ریل اصلی خود بازگردد

محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه وزارت فرهنگ در دوره جدید و طی یکسال و نیم اخیر نهایت تلاش خود را کرده تا مرجعیت از دست رفته حوزه فرهنگ بازگردد، گفت: سیاست گذاری واحد در هزینه کرد بودجه دستگاه های مختلف در حوزه فرهنگ در پی تصویب آیین نامه بند ز تبصره ۹ لایحه بودجه یکی از دستاوردهای مهم وزارت فرهنگ در دولت مردمی‌ به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه‌شنبه بیستم دی ماه در دیدار با اعضای فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی که در محل وزارتخانه برگزار شد، در خصوص وضعیت فرهنگی کشور طی یک دهه اخیر گفت: متاسفانه جایگاه حوزه فرهنگ طی یک دهه اخیر به شدت تضعیف شده بود و مدیریت فرهنگی دولت مردمی از زمان آغاز به کار دولت نهایت تلاش خود را کرده تا حوزه فرهنگ کشور به ریل اصلی خود بازگردد.

وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ در دوره جدید و طی یکسال و نیم اخیر نهایت تلاش خود را کرده است تا مرجعیت از دست رفته حوزه فرهنگ بازگردد، گفت: سیاست گذاری واحد در هزینه کرد بودجه های دستگاه های مختلف در حوزه فرهنگ در پی تصویب آیین نامه بند ز تبصره ۹ لایحه بودجه یکی از اتفاقات مهم در وزارت فرهنگ دولت مردمی‌ به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: براساس بند ز تبصره ۹ قانون بودجه، دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند تا ۲ درصد از بودجه هزینه‌ای خود را در راستای هم افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری و صنایع دستی هزینه کنند.

اسماعیلی با اشاره به اهتمام وزارت فرهنگ در دوره جدید بر انجام سفرهای استانی و حضور میدانی مدیران وزارتخانه برای رفع موانع و مشکلات اهالی فرهنگ و هنر گفت: در بیش از ۷۰ سفر استانی که طی یکسال و نیم اخیر داشته ایم توجه ویژه ای به تسریع روند تکمیل پروژه‌های نیمه تمام فرهنگی شده است و نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا پایان چهار سال نخست دولت مردمی اکثر پروژه های نیمه تمام به سرانجام برسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام اینکه تاکنون در ذیل فعالیت های قرارگاه محرومیت زدایی از حوزه فرهنگ و هنر بیش از ۱۰۰ هزار نفر در مناطق کم برخوردار کشور، خدمات آموزش رایگان دریافت کرده اند، گفت: در کنار صدور گواهی «مهارت» به هنرجویان، شرایط اعطای مجوز های موسسات فرهنگی و آموزشگاه ها برای آموزش دیدگان تسهیل شده تا با این اقدام به اشتغال‌زایی این مناطق هم کمک شود.

اسماعیلی در ادامه به رویکرد جدید در انتخاب و اعزام رایزنان فرهنگی ایران به کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات صنایع فرهنگی نیز جز ماموریت ها و شعارهای اصلی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف است و تمامی رایزنان می بایست برنامه های خود را با محور توسعه صادرات صنایع فرهنگی تدوین و اجرا کنند.

وزارت فرهنگ، قرارگاه مهم جهاد تبیین

همچنین حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در سخنانی کوتاه، وزارت فرهنگ را یکی از قرارگاه های مهم جهاد تبیین دانست و گفت: بخش های مختلف حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کشور در کنار مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نقش کلیدی در جهاد تبیین مدنظر مقام معظم رهبری برخوردار هستند تا در جنگ رسانه ای و تهاجم فرهنگی که با آن مواجه هستیم، سربلند باشیم.

وی همچنین توجه و حمایت از هنرمندان مستعد انقلابی و متعهد را الزامی برشمرد و گفت: با شناسایی و حمایت از هنرمندان متعهد انقلابی که پای آرمان های امام (ره) و انقلاب اسلامی ایستاده اند، می توان جبهه فرهنگی انقلاب را بیش از گذشته تقویت کرد.

۵۷۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1717819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =