با رعایت این هشدارها زمستان را «سلامت» سر کنید

ایسنا نوشت: سرما و یخبندان این روزها مناطق مختلفی از کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و در زندگی روزمره مردم نیز تغییراتی ایجاد کرده است، کارشناسان ایمنی هشدارهایی را برای کاهش آسیب‌دیدگی مردم از سرما ارائه کرده‌اند.

کاهش دمای هوا در نقاط مختلف کشور و رسیدن آن به پایین‌تر از صفر درجه سانتی‌گراد در بسیاری از شهرها، ممکن است منجر به وقوع برخی از حوادث ثانویه شود. حوادثی که در این گزارش راهکارهایی برای مقابله با آن ارائه شده است.

رانندگی در برف و یخبندان

یکی از جدی‌ترین موضوعات در هنگام بارش برف و وقوع یخبندان و کولاک نحوه صحیح رانندگی است. سرهنگ علی اصغر شریفی، رییس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا به این موضوع اشاره کرد و گفت: در شرایط برفی و بارانی مهم‌ترین موضوعی که رانندگان باید به آن توجه کنند رانندگی با سرعت مطمئنه است. سرعت مطمئنه یعنی سرعتی که در آن راننده به راحتی قادر به کنترل و متوقف کردن وسیله نقلیه خود باشد.

با رعایت این هشدارها زمستان را «سلامت» سر کنید

وی ادامه داد: مواردی مانند اطمینان از سالم بودن برف پاک کن و سیستم گرمایشی خودرو، پربودن باک در هنگام شروع حرکت، همراه داشتن زنجیرچرخ و ... نیز از دیگر الزامات رانندگی در این شرایط است. نکته مهم دیگری هم که لازم است رانندگان به آن توجه کنند، استفاده از ضدیخ برای خودرو است، عدم استفاده از ضدیخ می‌تواند منجر به وارد شدن خسارت به سیستم فنی و موتور خودرو شده و خسارات زیادی برجای بگذارد. ضمن اینکه اگر این اتفاق در ساعات پیک ترافیک رخ دهد، توقف خودرو می‌تواند در روند ترافیک نیز اخلال ایجاد کند.

احتمال واژگونی خودروها در یخبندان

شریفی به موضوع یخبندان نیز اشاره کرد و گفت: یک یاز مواردی که ممکن است در هنگام یخبندان و به خصوص در معابر کم تردد و در ساعات پایانی شب و آغازین بامداد رخ دهد، احتمال واژگونی خودروهاست. این اتفاق به خصوص در پیچ‌ها و رمپ‌های ورودی و خروجی بزرگراه‌ها رخ می‌دهد و در واقع حالت گریز از مرکز در پیچ‌ها و یخ‌زدگی مسیر و کاهش سطح اصطکاک سبب می‌شود تا خودرو به راحتی واژگون شود. کما اینکه چند روز پیش نیز چنین تصادفی را شاهد بودیم.

وی افزود: برای پیشگیری از این موضوع لازم است که رانندگان حتما سرعت وسیله نقلیه خود را در پیچ‌هاو میدان‌ها و ... کاهش دهند و با سرعت کم و با دنده سنگین حرکت کنند. این توصیه البته برای سرتاسر مسیرهایی که یخ زدگی در آن رخ داده نیز وجود دارد، چرا که در مسیرهای یخ زده احتمال سُرخوردگی خودرو و تصادف چندین برابر حالت عادی است.

رییس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین توصیه کرد که شهروندان از موتورسواری در این ایام و به خصوص در هنگام بارش برف و باران پرهیز کنند و گفت: موتورسیکلت وسیله بی‌دفاعی است که امکان کنترل آن در سرما، بارش برف و باران و یخبندان بسیار دشوار است، از این رو توصیه پلیس عدم استفاده از این وسیله نقلیه است.

گاز نگیردتان!

اما تصادف تنها حادثه محتمل در هنگام سرما و بارش برف و یخبندان نیست، گاز گرفتگی خطر جدی دیگر است که در این فصل افراد را تهدید می‌کند. موضوعی که نواب شمس پور، مدیرکل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر به آن اشاره کرد و به ایسنا گفت: توصیه اول این است که مردم عزیز لباس گرم بپوشند و در در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

وی ادامه داد: باتوجه به هشدار هواشناسی و پیش بینی کاهش دما در اکثر نقاط کشور و به دنبال آن افزایش استفاده از وسایل گرمایشی همچون بخاری‌های گازی، نفتی، شومینه، پکیج، آبگرمکن و موتورخانه احتمال وقوع مسمومیت با گاز منواکسید کربن، بالا می‌رود. بنابراین اگر از این وسایل استفاده می‌کنید، حتما یک راه برای گردش هوا باید در نظر گرفته شود.

شمس‌پور افزود: بی احتیاطی و نا آگاهی در راه‌اندازی وسایل گرمایشی موجب می‌شود که این وسایل به درستی کار نکند و عدم کارکرد صحیح آن بسیار خطرساز است. بنابراین از هموطنان درخواست می‌شود از ایمن بودن وسایل گرمایشی خود اطمینان حاصل کنند.

علائم گازگرفتگی چیست؟

وی درباره علائم مسمومیت با گاز منوکسیدکربن نیز گفت: مونوکسید کربن، گازی بی رنگ و بدون بو است و علایم مسمومیت با آن ضعف و بیحالی، سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی در بینایی و کاهش سطح هوشیاری است و چنانچه افراد در این محیط قرار گیرند؛ دچار حالت تشنج و بیهوشی شده و حتی دچار کما یا مرگ می‌شوند. برخی از علائم گازگرفتگی شبیه به سرماخوردگی است و باید نسبت به این موضوع حساس باشید.

مدیرکل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر تاکید کرد: اگر با فردی که دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده بود برخورد کردید، ضمن تماس فوری با اورژانس و آتش نشانی باید او را از محل خارج و به فضای باز منتقل کنید.

با هرچیزی خودتان را گرم نکنید

شمس‌پور توصیه‌ها و راهکارهایی را هم برای استفاده صحیح از وسایل گرمایشی ارائه کرد و گفت: گاهی با سرمای هوا، برخی از افراد از وسایل گرمایشی غیراستاندارد برای گرم کردن محیط استفاده می‌کنند، استفاده از چراغ خوراک پزی، روشن کردن گاز پیک نیکی و ... از جمله این موارد است که حتما باید از انجام آن پرهیز شود.

وی درباره استفاده صحیح از وسایل گرمایشی در فصل سرما گفت: لازم است که از نصب هرگونه وسایل گرمایشی گازی، نفتی، برقی و آبگرمکن حتی باوجود دودکش در حمام خودداری شود. همچنین از دستگاه‌های گازسوزی که نیاز به دودکش ندارند استفاده نشود. دستگاه‌های گازسوزی که نیاز به دودکش ندارند صرفاً مخصوص اماکن عمومی هستند

مدیرکل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه به‌هیچ‌عنوان نباید خروجی دودکش در کنار کولر و یا زیر پنجره باشد، گفت: در این صورت گازهای سمی وارد فضای خانه می‌شود.

شمس پور با بیان اینکه لازم است که روی دودکش‌ها در پشت‌بام کلاهک استاندارد H نصب شود، گفت: حتما لازم است که قبل از استفاده از بخاری از باز بودن مسیر دودکش مطمئن شده و از نصب آبگرمکن و بخاری گازی در مکان‌هایی که در آن هوا جریان ندارد خودداری کنید.

وی گفت: در فصل سرما از پوشاندن تمام درزهای در، پنجره‌ها و دریچه‌های تأمین هوای تازه، به بهانه گرمترشدن خانه خودداری کنید و توجه داشته باشید که وسایل گازسوز را در مسیر کوران هوا و جریان باد قرار ندهید.

حوادث پیش‌بینی نشده در سرما

علاوه بر تصادفات و گازگرفتگی، اما حوادث دیگری هم وجود دارد که احتمال وقوع آن در فصل سرما و هنگام بارش برف و باران زیاد است، حوادثی که سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران و از کارشناسان با سابقه ایمنی به آن اشاره کرده است. ملکی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: برخی از حوادث مختلف فصل زمستان است و با توجه به اینکه کشور ما به طورکلی جزو کشورهای سردسیر و زمستانی محسوب نمی‌شود، مردم نیز آمادگی کمتری برای مقابله با آن دارند.

لیز نخورید

ملکی به یخ زدن سطح پیاده‌روها، رودخانه‌ها و آب‌نماها و ... اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی با توجه به اینکه دمای هوا به منفی صفر نیز رسیده است، احتمال یخ زدگی مایعات وجود دارد. برخی از افراد با بی‌احتیاطی کامل وارد آب نماهای یخ زده شده یا روی سطح یخ پیاده‌روها و رودخانه‌ها سرسره بازی می‌کنند. این اقدام بسیار خطرناک است و علاوه بر اینکه ممکن است سبب سُرخوردن فرد و آسیب‌هایی چون ضربه به سر و شکستگی استخوان و ... شود، ممکن است گاهی نیز سبب شکسته شدن سطح یخ و سقوط فرد به داخل آب شود.

وی به پارو کردن برف‌ها نیز اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از سنگین شدن سقف، لازم است که حتما برف انباشته شده روی آن پارو شود، اما اینکار باید از سوی افراد دارای تجربه و ماهر انجام شود. هنگام پارو کردن برف از نزدیک شدن به لبه پشت بام پرهیز کنید و دقت داشته باشید که مسیر ناودان نیز با شاخ و برگ درختان و ... مسدود نشده باشد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اضافه کرد: موضوع دیگر پرهیز از کوهنوردی است. در شرایط کولاک کوهنوردی حتی برای کوهنوردان حرفه‌ای نیز ممنوع است و لازم است که کوهنوردان به توصیه‌ها و دستورات پلیس و متصدیان مناطق کوهنوردی گوش کرده و از صعود در این شرایط پرهیز کنند.

هنگام برف بازی لباس مناسب بپوشید، اما برف را نخورید!

ملکی توصیه‌ای هم به دوست‌داران برف کرد و افزود: برخی اقدام به خوردن برف می‌کنند. به جد لازم است که از چنین اقداماتی به خصوص در فضاهای شهری پرهیز شود، چرا که ممکن است سبب ابتلا افراد به بیماری‌های مختلف شود. همچنین افراد در هنگام برف بازی نیز توجه داشته باشند که از تشخیص تفاوت ارتفاع در محیط یک دست سفید برفی دشوار است، از این رو از هل دادن یکدیگر پرهیز کنید و برف را به سمت چشمان و گوش یکدیگر پرتاب نکنید.

وی ادامه داد: همراه داشتن لباس مناسب برای برف بازی بسیار مهم است و در غیر این صورت ممکن است افراد دچار سرمازدگی به خصوص در قسمت پاها و دست‌ها شوند.

مراقب سقوط قندیل باشید

ملکی نسبت به سقوط قندیل نیز هشدار داد و گفت: گاهی در لبه پل‌ها، لبه شیروانی پشت بام‌ها و ... ممکن است قندیل‌های یخی ایجاد شود. این موضوع به خصوص برای عابران پیاده بسیار خطرناک است و لازم است که عابران هنگام حرکت به این موضوع نیز دقت کنند، چرا که سقوط ناگهانی قندیل ممکن است حتی سبب مرگ آنها شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به شهروندان توصیه کرد که در این روزهای سرد مراقب رفتن حیوانات خیابانی مانند گربه به زیر کاپوت خودرو هم باشند، چرا که حیوانات در این شرایط به دنبال جایی گرم برای استراحت هستند.

وی درباره استفاده از کرسی هم هشدار داد و گفت: استفاده کرسی‌های زغالی و برقی هر دو دارای خطراتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. مهم‌ترین خطر این کرسی‌ها احتمال قرار گرفتن تکه‌ پارچه یا ماده‌ای قابل اشتعال در مجاورت المنت کرسی‌های برقی یا زغال کرسی‌های سنتی است. از این رو در استفاده از این وسیله باید نهایت دقت را داشت و البته استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

ملکی در پایان با بیان اینکه ممکن است در فصل سرما برخی از حیوانات مانند روباه و ... از محیط زیست خود فاصله گرفته و برای یافتن غذا وارد محیط‌های شهری شوند، گفت: اگر شهروندان با چنین حیواناتی روبه‌رو شدند ضمن حفظ خونسردی خود لازم است که با سامانه 125 تماس بگیرند.

بیشتر بخواننید:

271

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1719331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =