۶۹ نفر
۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۰
سناریوی غرب و اسرائیل علیه ایران

غرب وارد فاز براندازی نظام حاکم در ایران شده و رژیم اسرائیل درصدد انجام عملیات علیه ایران است.

روابط ایران و غرب از جمله آمریکا از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۸شاهد فراز و فرودهای بسیاری بوده است. گاهی اوقات این روابط به قدری متشنج و تیره بوده که به برخورد مستقیم رسیده است. در همه این مراحل، به نظر می‌رسد که هدف غرب تضعیف ایران و جلوگیری از قدرتمندی نظام حاکم و نه براندازی آن بوده است. به نظر می رسد این معادله اکنون اما تغییر کرده است و غربی ها به فکر براندازی نظام حکومت در ایران افتاده اند. در این باره، جنگ روسیه و اوکراین نقطه عطف بسیار مهمی است و نتایج آن نیز بسیار مهم خواهد بود. از زمان پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ هیچ کشوری گلوله ای به خاک اروپا شلیک نکرده بود. حمله به خاک اروپا خط قرمز نابخشودنی برای اروپایی ها به شمار می رفت. با اعلام جنگ روسیه علیه اوکراین، اما این خط قرمز نادیده گرفته شد و غرب خود را در جبهه جنگ مستقیم با روسیه دید. در این میان، ایران، به عنوان متحد روسیه، در کنار روسیه قرار گرفت. غربی ها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر ایران در کنار روسیه قرار نمی‌گرفت‌، به احتمال زیاد در این جنگ شکست می خورد یا به عجز خود پی می‌برد وهر چه سریع‌تر به آن پایان می‌داد و اروپا دچار هزینه‌های‌ هنگفت نظامی و اقتصادی ناشی از این جنگ نمی‌شد اما حضور ایران در کنار آن، سبب پیشروی و پافشاری آن بر تحقق اهدافش شد. عصبانیت کنونی اروپایی‌ها از ایران نیز در همین نکته نهفته است و طرح مسائل داخلی ایران مانند حمایت‌ از معترضان داخلی و حقوق‌بشر در ایران بهانه ای بیش نیست. غرب اکنون ایران را در جنگ مستقیم علیه خود می بیند و به راحتی نمی تواند از این مسئله عبور کند. به همین علت رویکرد جدیدی در پیش گرفته که مبتنی بر تغییر نظام حاکم در ایران است.

در این باره، غربی ها برای اقدام علیه ایران دو موضوع را بهانه کردند. نخست، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد در ارتباط با توافق هسته‌ای‌ که مدعی شدند ایران بر اساس این قطعنامه نباید سلاح به روسیه می داد و دوم حوادث داخلی ایران و اینکه ایران به علت برخورد با معترضان، صدای آن‌ها و نیز حقوق بشر را نادیده گرفته است. بنابراین عبور از خط قرمز ترسیم شده اروپایی ها در خاک اوکراین علت نخست و اصلی این ماجراست. علت دوم اما دستیابی ایران به توانمندی هسته‌ای‌، موشکی و پهپادی است. غربی ها به خوبی از سطح پیشرفت ایران در این زمینه‌ها آگاه اند. آنها خوب می دانند که نتوانسته اند مانع از تبدیل ایران به قدرت هسته ای شوند. ایران اکنون به مرحله برگشت ناپذیر در مسئله هسته ای رسیده است و مسائلی که غربی ها و رسانه‌های آن‌ها مطرح می کنند چیزی جز پروپوگاندا و بهانه نیست. غرب مدعی است که حامی ملت ایران است اما منافع و سرنوشت ملت ها از جمله ملت ایران برای آن کوچکترین اهمیتی ندارد.

در چنین شرایطی، غرب برای رسیدن به هدف خود برای براندازی نظام حاکم در ایران سه گزینه در پیش دارد: گزینه اول نظامی است. درباره این گزینه باید گفت که غرب اکنون به طور مستقیم نمی تواند وارد اقدام نظامی علیه ایران شود، زیرا در آن صورت اولا منافع خود و متحدان آن به ویژه اسرائیل را در منطقه به خطر می اندازد و دوم اینکه سبب می شود که ایران به تسریع در برنامه هسته ای و موشکیخود اقدام کند و به توان بازدارندگی قطعی برسد. افزون بر این، غرب اکنون توان برخورد نظامی با ایران را به ویژه در شرایط کنونی ندارد که درگیر جبهه دیگری در اوکراین است. از این رو،‌ غربی ها اکنون بر گزینه دوم و سوم علیه ایران متمرکز شده‌اند.

گزینه دوم تشدید تحریم های سنگین علیه ایران با هدف فروپاشی اقتصادی آن و در نتیجه تشدید اعتراض های داخلی است. گزینه سوم نیز که به نظر می‌رسد هم‌زمان با تحریم‌های‌ اقتصادی پیش می‌رود، ساماندهی معاندین و معارضان خارج‌نشین است. برگزاری تجمع‌های معارضان در کشورهایی مانند کانادا و آلمان بی‌سابقه‌ بود و بدون دخالت و اقدام مقام‌های‌ این کشورها امکان‌پذیر نبود. دولت‌های‌ غربی، ‌با برگزاری چنین تجمع‌ هایی درصددند تا تحت عناوینی مانند مطالبات انسانی و حقوق‌بشری و حمایت از مردم ایران، از یک سو، معترضان و مخالفان داخلی را دلگرم نکه دارند و از سوی دیگر،‌ نیز ظرفیت و توان معارضان خارج‌نشین را برای شکل‌دهی جبهه واحدی علیه نظام حاکم در ایران بسنجند و نیز به آن‌ها به‌عنوان‌ گزینه جایگزین نظام جمهوری اسلامی در سطح بین‌الملل‌ مشروعیت بخشند و از جمهوری اسلامی مشروعیت‌زدایی کنند. غرب به این نتیجه رسیده است که ایران به خواست آن‌ها در ارتباط با سلاح‌هایی‌ راهبردی و توان بازدارندگی که ایجاد کرده است، عمل نخواهد کرد و از این رو،‌ هم‌زمان دو گزینه‌ی اعمال تحریم با هدف نابسامان سازی داخلی با تحریم اقتصادی و تحریک داخلی، و سامان‌دهی خارجی با هدف الترنانیوسازی برای نظام کنونی حاکم در ایران را در پیش گرفته است. از این رو،‌ پیش بینی می شود که طی روزهای آینده، کشورهای اروپایی و آمریکا به تشدید هرچه بیشتر تحریم‌های‌ اقتصادی و تحریم اشخاص و نهادهای مهم و تأثیرگذار ایران روی آورند و با کمک بازوان تبلیغی خود در جهت پیشبرد اهداف خود عمل کنند.

یکی از رخدادهایی که معادلات آتی را در این باره مشخص خواهد کرد نتیجه جنگ اوکراین است. اگر جنگ اوکراین در جهت خواست غربی ها پیش رود، فشارهای آنها علیه روسیه و ایران تشدید خواهد شد و روسیه را تحت فشارهای سنگین اقتصادی و سیاسی و چه‌بسا نظامی قرار خواهند داد که ممکن است جدا کردن این کشور از ایران نیز بخشی از سناریوهای آن‌ها باشد که در آن صورت فشارها بر ایران با هدف براندازی نظام حاکم بیش از پیش تشدید خواهد شد. اما اگر روسیه موفق به تحقق اهداف خود یا بخشی از آنها در این جنگ شود، غرب در موضع ضعف قرار خواهد گرفت و در نتیجه رویکرد آن درباره ایران نیز تغییر خواهد کرد.

نکته دیگری که در این باره نباید از آن غفلت کرد و در جهت پیشبرد اهداف غربی ها خواهد بود این است کابینه تندروی کنونی اسرائیل با راهبرد الحاق کرانه باختری و فیصله دادن به موضوع فلسطین و مسجد الاقصی و بیرون راندن فلسطینی ها سر کار آمده است. برای اجرای این طرح ممکن است صهیونیست ها با هدف منحرف کردن افکار عمومی و توجه های رسانه ای از مسائل فلسطین و در نتیجه اجرایی کردن طرح های خود، به اقداماتی در سطح منطقه روی بیاورند مانند اجرای عملیات های تروریستی و خرابکارانه علیه ایران با هدف بالا بردن تنش با ایران و در نتیجه جلب حمایت دیگر کشورها از خود و پیش برد طرح عادی‌سازی روابط با برخی دیگر از کشورهای عربی.

نکته شایان توجه دیگر این است که ایران به لحاظ داخلی و خارجی فاقد رسانه کارآمد است. رسانه های ایران چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی توان مقابله با رقبای خود و خنثی سازی تبلیغات گسترده آنها را ندارند. علت این امر در سطح منطقه فقدان هماهنگی بین رسانه‌های منطقه‌ای‌ همسو و در سطح داخلی نیز به‌علت‌ ناتوانی در موضوع جذب و اقناع‌سازی مخاطب است.

* کارشناس سیاسی و رسانه‌ای منطقه

311311

کد خبر 1720026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 48
 • نظرات در صف انتشار: 16
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمودزاده IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  مسخره است دور هم جمع کردن معارضین جمهوری اسلامی فرض کن شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی که در کارنامه ننگین خود مبارزه مسلحانه با نظام آریامهری را دارد یا ان دخترکی یعنی مصی خانم که از صبح تا شب دنبال بستن موهای سرش است و بیست و چهار ساعت جلو ایینه یا از این ارایشگاه به ان ارایشگاه از ان مانکن و مد لباس به ان مد لباس حال شما این اپوزیسیون را با اپوزیسیون سایر کشورهای دنیا مقایسه کن انوقت در خواهی یافت که جمهوری اسلامی چقدر خوشبخت تشریف دارد که چنین اپوزیسیون خوشگلی دارد
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  ما تاپای جان برای نظام ایستاده ایم
 • حسین زاده IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  اصلی ترین سرمایه ای که ایران از دست داد، اعتماد عمومی مردم است، همیشه در تحلیل های کارشناسان بین الملل این فاکتور نادیده گرفته میشود، اگر شفافیت و اعتماد بین مردم و حاکمیت برقرار باشد قویترین رسانه های جهان امکان ایجاد تفرقه را پیدا نمیکنند، اما زمانی که حاکمیت با دستان خود به تفرقه و دودستگی در کشور دامن میزند، نیازی به دخالت های آنچنانی خارجی نیست، """خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند"""
 • سلام IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  اولا هیچ غلطی نمی توانند بکنند دوما اگر غلطی کنند اسرائیل برای همیشه نابود خواهد شد سوما منطقه آمریکایی ها وهمراهانش تمام پادگان هایشان نابود خواهد شد
 • ایرانی IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  94 32
  اینده بدی درراه هست وجنگ اوکراین سراغاز جنگهای بزرگترخواهدبود وامریکا بدنبال کشورگشایی بوده هست
 • مهدی IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  تک تک کلمات این تحلیلگر در این باره دقیقا هم نظر خودم است، احسنت به این بینش جامع و کامل
 • روح اله دولاح IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  با سلام و عرض ادب خدمت رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای عزیز فرمانده دلها ما ملت جمهوری اسلامی ایران به خدای خود و امام زمان ایمان و اعتقاد داریم و تا رهبری مثل امام خامنه ای عزیز بر سر ما ملت وجود دارد نه آمریکا بلکه تمام قدرت های جهانی دست به دست هم بدهند هیچ گزندی به ما نمی رسد و ما ملت جمهوری اسلامی ایران این اعتقاد داریم که ما مرگی داریم بذار این مرگ در راه شیرین شهادت و ارزشهای اسلامی و انقلاب اسلامی ایران باشد و با صدای بلند شعار میدیم زنده باد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و مرگ بر پهلوی های گرگ صفت مثل رضای پهلوی و فرح پهلوی
 • حسین امیرپور IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  ایران پشتیبان قوی دارد مانند امام عصر عجج و مردمی مقاوم و رهبری حکیم انشالله غرب و اسرائیل و آمریکا هیچ غلطی نمی توانند بکنند
 • ناسناس IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  96 4
  دقیقا همینطوره ،تبلیغات کار را به جایی رساند که مردم برای پیروزی آمریکا در خیابان های تهران جشن گرفتند و این یعنی شکست در جبهه رسانه
 • علی IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  61 11
  آیا اگه نظام برحجاب اجباری پافشاری نمیکرد واز همان اول آزادیهای اجتماعی میداد بهتر نبود واعتراصات داخلی رو پایان نمیداد ک این همه دردسر برای خود ومردم درست نمیکرد؟!!!
 • مجیدکافی IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  84 5
  تحلیل سیاسی جالبی بود خدا عاقبت ما پیرمردها را به خیر کند
 • وحید IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  72 7
  وااو چه عجب بلاخره یه تحلیل درست حسابی و واقعیت را نوشتین.عالی بود آقای چراغی
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  همیشه از این سناریوها و نقشه های شوم بر علیه ایران کشیده شده و هیچوقت نتیجه چیزی که اونا فکر میکردن نشده.پس الکی مردم رو نترسونین.ما اول باید فساد و ناکارآمدی داخلی رو اصلاح کنیم.با این روند مصرف بنزین و گاز که دلیل اصلیش قیمت پایینه ایناست هیچ وقت کمر شکسته اقتصاد ایران جوش نخواهد خورد.به خدا قسم اگر میتونستن تا حالا صد بار ایران و از روی نقشه جغرافیا حذف کرده بودن.شما رسانه ها نباید بذارین دو دستگی و اختلافات دو سال آخر احمدی نژاد دوباره تکرار بشه که نتیجه ای به جزء سالها مذاکرات بی نتیجه و در عین حال پر هزینه برای ایران نداشت.چند سال مذاکره کردیم آخرش ترامپ با یه اشاره همه چیز رو فرستاد هوا.هیچ کسی هم تو دنیا نتونست چیزی به ترامپ بگه.آخه چه توافقی بود که با یه پِخ ترامپ بی خاصیت شد.
 • ایرانی اصیل IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  به حول وقوه الهی اسرائیل و اروپا و آمریکا در برابر ایران اسلامی شکست خورده اند
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  96 38
  تفسیر جالبی بود.پس با این تفاسیر کشور مردان میدان می‌خواهد که گوش به فرمان حضرت آقا و به یاری اهل بیت از این نامرد بازی های غربی ها مثل همیشه سربلند بیرون بیاییم و آسیبی به ایران عزیز وارد نشود
 • حسین احمدی IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  آیا نمی شود دلار را در ایران حذف یا تضعیف کرد وبه جای آن طلا را جایگزین کرد
 • سلام IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  15 13
  سلام برادر شما بگید اسراییل وآمریکا چه کاری برعلیه ایران نکردن تا انجام بدن
 • مسلم حسينی IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  59 3
  درسته ما دشمن داریم اما هیچ کشوری به دلیل کم حجابی نابود نشده اما به دلیل فقر اقتصادی و فقر عمومی چرا
 • مهدی IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  34 93
  بله ،به نظرمنصفانه و واقع بینانه است ،ضمن اینکه این احتمال هم وجود دارد که روسیه به یکباره درمواضع خود تغییری ایجاد کند وبه متحد ان خود پشت کند
 • Parviz IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  دمش گرم . نویسنده . این را یادش رفت بگه . مردم با نظام نیستند. در صورت جنگ نظام خودش تنها باید دفاع کنه . این را باید گفت مردم دیگه گول نمیخورند
 • حمداله صادقی IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  13 5
  نقاط بزرگ ًضعف ایران کاهش وخاکستر شدن ریال ایران است و گرانی و صعود نجومی مسکن و خود رو سکه است حاکمیت در رفعش تلاش میکنداما مثل بنایی است که متاسفانه ساختمان انقدر از دولتهای پیشین ویرانی دارد که این ترمیم ها به چشم نمی ایدمثلا تلاش دولت سیزدهم درکاهش اشتغال واقعا قابل تمجید نباشد قابل نکوهشم نیست بلی افت تبلیغات رسانه ای هم دارد و مسلم اگر توسعه تبلیغاتی داشته باشد می تواند تا حدودی بر معضلات اقتصادی خود سایه بیاندازد البته خوشبختانه تسلطش و توانمندی اطلاعات ایران و توسعه اقتدار نظامیش وفایق امدن بر همه توطیه های معاندین و غربی از نقاط قوت کارنامه ی جمهوری اسلامی تا کنون بوده است .
 • مسلم داخته IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  11 6
  خدا‌ شاهده‌ اگه‌ واسه‌ی‌ من‌ یه‌ یه‌ رسانه‌ایی‌ چیزی‌ باز‌ میکنند‌ مردم‌ از‌ خواب‌ بیدارشون‌ میکردم‌
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  هیچ علطی نخواهند کرد واز ۴جهت منافع آنها و اسراییل از خارج و داخل با خاک یکسان خواهد شد و این آخرین قدرت آنها در زمان امتحان‌ آماده ایم آماده بسم الله
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  31 56
  این وسط بدبخت بیچاره دربه در مردم ایران
 • علی IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  از عجایب روزگار: قدرت اول منطقه با وجود دستگاه عریض و طویل صدا و سیماش، نمیتونه حریف یک شبکه ماهواره ای بشه!!! جناب صدا و سیمای میلی، لااقل بخاطر خودتونم که شده واسه جذب مخاطب، کمتر دروغ تحویل ملت بدین و دست از جانب داریهای خاص بردارید.
 • علی IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  زنده باد ایران و ایرانی ما تا آخرین قطره خود از وجب به وجب خاک خود دفاع میکنیم تا اجدادمان به ما افتخار کنند
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  کاملا منتظر اشتباه اسرائیل هستیم .. فقط کافی است یک اشتباه انجام دهد ، تل آویو و حیفا ویران میشود .
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  16 3
  هرچه خدا بخواد همون میشه
 • اصغری IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  ما خوبیم همه بدند
 • احمد IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  سلام درباره علت اصلی دشمنی غرب تحلیل نادرستی در این مقاله بیان شده است. غرب بعد از انقلاب تا الان همیشه همراه آمریکا بوده و قطع رابطه با انگلیس در یه زمانی خارج شدن شرکت های فرانسوی از ایران عدم همکاری آلمان در نیروگاه هسته‌ای بوشهر و... شاهد این مدعا ست. اسلامی بودن ، دشمن اسرائیل بودن ، حمایت از مظلومان این علت اصلی دشمنی غرب باماست.
 • ناشناس IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  الا بذکرالله تطمئن القلوب .توکلت علی الله .با تمان توان در مقابل آنها می ایستیم .هیچ غلطی نمی توانند بکنند ملت بیدار است وپشت نظام مگر عده ای مزدور اجاره ای
 • علی IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  19 2
  درود به شما بانظر شما کاملا موافق هستم ولی نکته حائز اهمیت اقتصاد داخلی هست رانت دزدی های کلان در هر حوزه که نگم همه دارند با پوست و گوشت خود لمس میکنندخودرویی کجای این تحلیل هست فشار بر تولید داخلی که اگر به چشم باز دقت کنیم ارتباطی باتحریم ندارد واگر هم دارد جزئ است
 • هادی IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  به امید خدا ایران از این مرحله سربلند بیرون میاد
 • حسام IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  اصلا چرا ما باید با دنیا دشمن باشیم، چرا سرنوشت ما به سرنوشت فلسطین گره بخوره، چرا ما از کشورهای همسایه عقب بمونیم، مگر چند سال قراره عمر کنیم چقدر باید زجر بکشیم
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  ان‌شاءالله با اتحاد و همدلی کشورمان را میسازیم،و‌به دست صاحب اصلیش‌میرسانیم
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  آقا یک کلمه بگو عاجز شدید! مردم رابه خاک سیاه نشاندید! جیب های خود را پر کردید!
 • درک صحیح IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  24 6
  فشارها بر ایران، به جهت ریزش هژمونی آمریکا و دولت خودخوانده اسرائیل، بیشتر خواهد شد
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  10 2
  صدا سیما که داره روز به روز مخاطب های خودشو می پرونه رسانه های خارجی که وضعش بدتره بخاطر محدودیت ها و عدم کفایتی هم که دارن نمی تونن مخاطب های خودشونو نگه دارن چه برسه به اینکه جذب کنن
 • سیاوش IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  33 7
  اگر نخواهیم رسوا شویم باید همرنگ کشورها باشیم دوران خودفریبی و عوامفریبی و شعار تو خالی سر آمده.....سالهاست دنبال موی سر زنان هستیم این هم نتیجه اش .....روابط بین‌الملل را تقویت کنیم
 • الله اکبر IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  20 0
  سلام، اجرای عدالت اقتصادی در داخل کشور لازمه بی اثر کردن، همه تحریم هاست
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  99 7
  زنده باد ایران ،به یاری خدا،ونخبه های وطن ،ایران سربلنده ،عشقم وطنم
 • مهدی IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  85 7
  دو مطلب بود جالب بود یکی این و دیگری اظهارات آقای کلانتری الهم عجل لویک الفرج
 • Fayez vahidi IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  18 0
  برای مقابله باغرب اتحاد وهمدلی همه مردم با دولت وبالعکس دولت بامردم را می‌طلبد و لازمه اش عدالت اجتماعی است ازجمله مبارزه جدی با مفاسد ین اقتصادی واجتماعی وسیاسی است . اینکه جامعه ا به چند دسته خودی وغیر خودی، وبرخوردار ونا برخوردار ،شاغل وبیکار و... از هم جدا کنیم وحال از اونا بخواهیم باهم درمقابله بادشمن بجنگیم و باهم باشیم بی معنی است . یکی مثل من شاعل وباحقوق ۵۰ میلیون تومن ولی همسایه ام بیکار وتماشگر . چرا به من شغل میدید وبه اون جوان لااقل حقوق بیکاری حتی اندک نمی‌دید ؟ چه انتظاری ازش داریم که بااین سیستم هماهنگ وهمدل باشد ؟ چرا در بورس جیب مردم را خالی کردند وهیچ کس جواب گو نبود ؟چرا با صرافی ها ومفاسدین اجتماعی واقتصادی مثل کریپ تولند وغیره که سبب نارضایتی مردم شد مبارزه نمی کنند؟ اگر مردم ببینند دولت باملت همراه است قطعا " همدلی می کنند ولی وقتی اختلاس ها ورانت ها و بی عدالتی ها و وناراحتی ها رامی بینند قطعا" همدلی وهمراهی که نمی کنند بلکه دشمنی هم می کنند وبا مخالفان وبراندازان همراهی می کنند امروز حاکمیت نیاز به اصلاح دارد نه مردم
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  48 23
  زودتر حمله کنید به اسراییل وگرنه اون حمله میکنه
 • محمد ی IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  اسرایئل بلوف می زند توان حمله به ایران را ندارد اسرائیل بی وجود این را بداند که زمانی به کشور های عربی و مصر حمله کرد آن زمان از عصر غافلگیری استفاده کرد الان در مقابل ایران از همچین حقه نمی تواند استفاده کند چون ایران هوشیار کامل است. رژیم صهیونسیتی می داند که از طرف ایران اسرائیل مورد حمله موشکی شدید قرار خواهد گرفت شاید روزانه بیش از ۵۰۰۰ موشک بسیار قوی به طرف اسرائیل روانه خواهد شد موشک ما فوق صوت بسیار پر قدرت نقطه زن برای نابودی گنبد آهنی اسرائیل کافی هستن نابودی گنبد آهنی حتمی است از هر طرفی که در فکر رژیم صهیونسیتی نگنجد ایران اینقدر قدرتمند شده تا حدی که اسرائیل با خاک یکسان کند و خودشان هم می دانند عاقبت این کار پشیمانی سختی برای اسرائیل خواهد داشت. وفقط اسرائیل در مقابل ایران تعظیم کند بهترین کار برای رژیم صهیونسیتی است ایران 🇮🇷 اینقدر قدرتمند است که اسرائیل فکرش را نمی کند اولین اشتباه رژیم صهیونسیتی منجر به نابودی رژیم صهیونسیتی خواهد شد جنگ رژیم صهیونسیتی با حزب‌الله لبنان ترقه بازی هم نیست در مقابل جنگ با ایران اولین اشتباه رژیم صهیونسیتی آخ
 • TR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  21 7
  به نطرم اینکه دارن اجماع جهانی برای براندازی نطام ایجاد می کنند مسیله ایست که هر فرد ساده ای هم متوجه میشود . ولی نمیدونم چرا حکام ما متوجه نیستند .
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  38 57
  تحلیل منطقی و جالبی بود، اما این نکته هم حائز اهمیت است که مردم ایران، در شرایطی قرار گرفته اند که مهم نیست که چه ساختاری بر آنان حاکم باشه، بلکه سیستمی رو می خوان که اونها رو از وضع موجود، به شرایط مطلوبی که شایسته اون هستن برساند، با هر اسم و عنوانی که باشد؛ چرا که از فقر و فساد و تبعیض و...موجود به ستوه آمده اند.
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  9 3
  کجای کاری،