خراسان رضوی پیشگام در کاشت حلزون شنوایی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مرکز کاشت حلزون این دانشگاه از پیشگامان درمان مشکلات ناشنوایی در کشور و در کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران، جزو سه دانشگاه برتر در این زمینه است.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان، دکتر شاپور بدیعی در این خصوص اظهار کرد: دستگاه کاشت حلزون وسیله‌ای است الکترونیکی که انرژی مکانیکی صوت را به علامت الکتریکی تبدیل می‌کند و برای افرادی که دچار کاهش شنوایی حسی- عصبی هستند با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: عمل کاشت حلزون از سال ۱۳۷۶ در خراسان رضوی آغاز شده که با تلاش شبانه‌روزی استادان گوش و حلق و بینی و همکاران مرکز کاشت حلزون دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکنون موفقیت های زیادی به دست آورده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برنامه غربالگری کم شنوایی در نوزادان، تصریح کرد: در نیمه نخست امسال از ۴۰ هزار و ۱۶۳ نوزاد تازه متولد شده در مناطق زیر پوشش این دانشگاه، ۳۸ هزار و ۸۳۰ نفر غربالگری شنوایی شدند که از این تعداد ۱۱۷ نفر دچار کم شنوایی بوده‌اند.

دکتر بدیعی با اشاره به اینکه برنامه غربالگری کم شنوایی در نوزادان و شیرخواران مشتمل بر سه بخش غربال، تشخیص و مداخله درمانی است، افزود: آزمون OAE یکی از مهم‌ترین آزمایش‌های غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد است که در زایشگاه توسط کارشناس بهزیستی برای همه نوزادان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کودکان زیر چهار سال هدف اصلی برنامه ملی کاشت حلزون قرار دارند، ادامه داد: بهترین زمان تشخیص مشکلات شنوایی قبل از ۶ ماهگی است که تا ۲ سالگی مداخله درمانی باید صورت گیرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، داشتن سابقه نقص‌های ژنتیکی در خانواده، سابقه ابتلا به عفونت‌های رحمی در مادر مثل تبخال تناسلی، وجود شکاف کام و لب و عفونتهای شدید مانند مننژیت، عدم انجام غربالگری شنوایی و یا مثبت بودن نتیجه و عدم پیگیری والدین را از جمله علت های ایجاد مشکلات شنوایی در نوزادان برشمرد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1720945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =