با این سیستم عجیب می‌توان افراد را حتی از پشت دیوارها مشاهده کرد

زومیت نوشت: گروهی از محققان سیستمی را توسعه داده‌اند که با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری پیشرفته، امکان مشاهده‌ی پشت دیوارها را فراهم می‌کند.

تیمی از محققان دانشگاه کارنگی ملون با استفاده از سیگنال‌های روتر وای‌فای سیستمی را توسعه داده‌اند که امکان مشاهده‌ی انسان‌ از پشت دیوار را فراهم می‌کند. این سیستم می‌تواند شکل انسان‌ها را به‌طور سه‌بعدی تشخیص داده و حرکت آن‌ها را نیز به‌طور لحظه‌ای پردازش کند.

محققان برای ساخت سیستم فوق، از فناوری DensePose که مهندسان هوش مصنوعی فیسبوک آن را توسعه داده‌اند استفاده کردند. این تکنولوژی الگوریتمی است که می‌تواند سطح بدن انسان را از روی یک عکس یا ویدیو دوبعدی ترسیم کند. تیم تحقیقاتی با استفاده از این فناوری یک شبکه‌ی عصبی عمیق ایجاد کردند که فاز و دامنه‌ی سیگنال‌های وای‌فای ورودی و خروجی به سطح بدن انسان‌ها را ترسیم و ورودی لازم را برای DensePose فراهم می‌کند.

نتیجه‌ی کار محققان، تصویری زنده است که محدودیت‌های دوربین‌های نظارتی استاندارد RGB را ندارد. به‌عنوان مثال حسگر نصب‌شده در یک اتاق می‌تواند افراد را در تاریکی یا حتی در پشت اجسام دیگر تشخیص دهد. البته همان‌طور که در تصاویر نمونه‌ی زیر مشاهده می‌کنید، این فناوری هنوز کامل نیست، اما الگوریتم آن وضعیت‌ افراد را براساس سیگنال‌های وای‌فای حتی از پشت دیوارها، پیش‌بینی می‌کند و به‌همین دلیل بسیار چشم‌گیر است.

با این سیستم عجیب می‌توان افراد را حتی از پشت دیوارها مشاهده کرد

به‌نوشته‌ی تِک‌اسپات، محققان در مطالعه‌ی خود ۶ بار به حریم خصوصی اشاره کرده‌اند اما همه‌ی منابع، این فناوری را درجهت حمایت از حریم خصوصی توصیف می‌کنند. در بخش نتیجه‌گیری این تحقیق آمده است که حسگرهای آن با قوانین حریم شخصی مطابقت دارند زیرا نمی‌توانند ویژگی‌های شخصی قابل‌شناسایی را تشخیص دهند. مقاله‌ی منتشر شده ازطریق مخزن arXiv دانشگاه کورنل، این فناوری را به‌عنوان جایگزینی ارزان برای نظارت در خانه و مراقبت از سالمندان توصیف می‌کند.

در مقدمه‌ی این کار تحقیقاتی اشاره شده است که راهکار جدید از حریم خصوصی افراد محافظت می‌کند و تجهیزات موردنیاز برای استفاده از آن، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. درواقع اکثر خانواده‌ها در بسیاری از کشورهای جهان از وای‌فای استفاده می‌کنند و شاید بتواند از همین فناوری برای نظارت بر سلامت افراد مسن‌تر یا شناسایی رفتارهای مشکوک در خانه‌ها بهره برد.

البته قطعاً برخی دیگر از افراد با نیت‌های بد می‌توانند از سیستم فوق به‌راحتی برای جاسوسی از فعالیت‌های قربانیان خود استفاده کنند. بدین‌ترتیب حتی نیازی به ورود به محیط خانه‌ی افراد یا نصب تجهیزات در آن محل‌ها ندارند. به‌هرحال، ابزارهای دیگری برای مشاهده‌ی افراد در پشت دیوارها وجود دارد و درواقع این اولین‌باری نیست که محققان از امواج وای‌فای برای این‌کار استفاده کرده‌اند.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1721411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =