۰ نفر
۲۴ شهریور ۱۳۸۸ - ۱۰:۵۴

پژوهشگران با بررسی سطح هورمون تستوتسترون در زنان و مردان، نشان داده‌اند حضور اندک زنان در مشاغل مالی صرفا به سطح پایین هورمون تستوسترون در بدن آنها ارتباط دارد.

علیرضا نورایی: در این‌که فرجام صنعت مالی به سیطره مردان درآمده، جای هیچ بحثی نیست. ولی آیا این موضوع تبعیضی بر ضد زنان است، صرفا به این خاطر که آنها زن هستند؟

اما به گزارش اکونومیست، شاید چنین باشد. اما بخشی از تحقیقی که در ادامه اقدامات آکادمی ملی علوم توسط پائولا ساپینزا از دانشگاه نورث‌وست‌ صورت گرفته، جایگزینی برای این ایده پیشنهاد می‌کند. در این مسئله جنسیت فرد به خودی خود نیست که منشا تبعیض است، بلکه پای سطح هورمون تستوسترون در مرد یا زن در میان است.

تستوسترون جدای از این‌که یک هورون است، میزان ریسک‌پذیری فرد را در اختیار دارد. به این ترتیب، با کنترل سطح تستوسترون در انسان‌ها، حداقل در کشورهای توسعه یافته، می‌توان شاهد محو شدن جنسیت‌گرایی بود!

دکتر ساپینزا و همکارانش با کمک دانشجویانی از رشته ام.بی.ای دانشگاه شیکاگو که به بانک‌داری علاقمند بودند، تحقیق خود را انجام دادند. آنها میزان تستوسترون را در بزاق دهان داوطلبان و هم‌چنین میزان بروز هورمون دانشجویان را پیش از تولد اندازه گرفتند. برای تخمین میزان هورمون در زمان پیش‌از تولد، از اندازه‌گیری میزان دقتی که می‌توانند احساسات انسان را تنها با نگاه در چشمانش مشخص کنند و هم‌چنین اندازه گیری نسبت انگشت سبابه و انگشت حلقه استفاده شد، بدین‌شکل که هرچه انگشت حلقه بلندتر باشد، بروز تستوسترون بیشتر است. البته اینها به بروز هورمون در والدین نیز بستگی دارد.

سپس، دانشجویان در برابر 15 گزینه ریسک‌دار قرار گرفتند. در هر یک از این انتخاب‌ها آنها شانس 50:50 داشتند برای اینکه 200 دلار ببرند یا پول دریافتی را به تدریج بین 50 تا 120 دلار افزایش دهند. جالب توجه است که بخشی از این پول واقعا پرداخت می‌شد تا نتایج واقعی باشد. در نقطه‌ای که فرد تصمیم می‌گرفت که جای قمار را به تصمیمی مطمئن بدهد، تقریبی منطقی را از رغبتش به ریسک کردن نشان می‌دهد.

همان‌گونه که محققان شک برده بودند، زنان و مردانی که سطح یکسانی از تستوسترون داشتند، این جایگزینی را در زمانی یکسان صورت می‌دادند که حاکی از تمایل مشابه آنها در ریسک‌پذیری بود. به بیان دیگر، زنان دارای تستوسترون بیشتر در مقایسه با زنان دارای تستوسترون کمتر، علاقه بیشتری به ریسک داشتند. نتیجه برای مردان هم از همین رابطه تبعیت می‌کرد. البته جای تعجب داشت که رابطه میان تستوسترون و پذیرش ریسک میان مردان دارای سطح میانه تا بالا، به همان شدت وجود نداشت. این در حالی است که مطالعات قبلی نشان می‌داد که اهمیت این رابطه در مورد مردان نیز به همین میزان است.

در تمامی موارد وقتی میزان تستوسترون بزاق دهان استفاده می‌شد، این وابستگی در بالاترین حد خود بود و نشان می‌داد که بیشتر از تاثیرات رشدی تستوسترون روی مغز ایجاد تفاوت می‌کند.

البته محققان پس از این داوطلبنام را رها نکردند و پیشرفتشان را پس از فارغ‌التصیلی دنبال کردند تا ببینند چه شغلی را بر‌می‌گزینند. همان طور که انتظار می‌رفت، مردان بیشتر از زنان تمایل به انتخاب شغل مالی ریسک‌دار داشتند و باز هم، تفاوت در سطح تستوسترون بزاق دهان داوطلبان در تفاوت استقبال آنها از ریسک مشهود بود. محققان همچنین اوراق بهادار سرمایه‌گزاری‌های شخصی داوطلبان را پس از فارغ‌التحصیلی مطالعه کردند، یک بار در ژوئن 2008 / تیر 1387 و بار دیگر در ژانویه 2009 / دی 1387. آنان در مقاله‌ای که هنوز منتشر نشده، نشان داده‌‌اند که ریسکی بودن این اوراق بهادار هم با جواب‌های داوطلبان در آن بازی لاتاری بسیار مرتبط است. با توجه به نتیجه این مطالعه، سال آینده احتمالا شاهد نگرشی متفاوت به افراد دارای سطوح پایین تستوسترون خواهیم بود.

کد خبر 17270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =