درخواست آلمان برای عضویت سریع سوئد و فنلاند در ناتو

ایسنا نوشت: وزیر خارجه آلمان از ترکیه و مجارستان خواسته تا راه را برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو فراهم کنند و گفته که از تمامی اعضای ائتلاف انتظار دارد تا درخواست‌های استکهلم و هلسینکی را بدون فوت وقت مورد تایید قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در یک نشست خبری با پکا هاویستو، همتای فنلاندی گفت، عضویت دو کشور فنلاند و سوئد در ناتو به صورت کلی باعث تقویت ائتلاف می‌شود و این دو کشور باید با هم به ناتو ملحق شوند.

پس از آنکه روسیه در ۲۴ فوریه سال گذشته میلادی به اوکراین حمله کرد، فنلاند و سوئد درخواست‌هایشان را برای عضویت در ناتو اعلام کرده و گفتند که می‌خواهند دست در دست هم، به ائتلاف ملحق شوند اما درحالیکه بسیاری از کشورهای ناتو برای عضویت این دو کشور چراغ سبز نشان داده‌اند، ترکیه و مجارستان هنوز این مساله را تایید نکرده‌اند.

آنکارا در ماه جاری میلادی اعلام کرد که از درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو حمایت می‌کند اما به ویژه از استکهلم می‌خواهد تا خط مشی‌ای سختگیرانه‌تر در قبال حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) اتخاذ کند.

ترکیه همچنین مذاکرات الحاق را در ماه گذشته میلادی و در حالی تعلیق کرد که تنش‌ها در پی اهانت به قرآن در استکهلم از سوی یک سیاستمدار راست افراطی دانمارکی شدت گرفت.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در نوامبر ۲۰۲۲ گفته بود که پارلمان کشورش اوایل ۲۰۲۳ عضویت سوئد و فنلاند را تایید خواهد کرد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1731321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =