۰ نفر
۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۱
آخر هفته به کدام گالری‌ها برویم؟

ایسنا نوشت: دو روز تا پایان یافتن این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر باقی مانده است و گالری‌ها نیز در کنار این رویداد برنامه‌ی خود را برای علاقه‌مندان به هنر تجسمی دارند. در این گزارش ایسنا نگاهی به نمایشگاه‌های نگارخانه ها خواهیم داشت تا راهنمایی برای گالری گردی در روزهای پایانی هفته باشد.

نمایشگاه نقاشی‌های فرهاد گاوزن از جمعه ۱۴ بهمن شروع شده و تا جمعه ۵ اسفند ماه در نگارخانه هور به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره ۱۲ پابرجاست.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است:

ما نقاش‌ها کجای پهنای خاک عقیق این جهان ایستاده‌ایم؟ چقدر در تیررس مکث ساعت سیبل قرار گرفته‌ایم؟ ما به چه بهانه ای تاثیر گذاریم و شعله‌های اکسپرسیو آتش اشتیاق ما در پخت گوشت تلخ این زمان چه طعمی دارد و نبض ما با چه دمایی دارد می‌سوزد؟ هجوم این سوال‌ها از پیش و پهلو، از این سال تا دم روزهای رفته، همیشه تنِ روان بیدار مرا و ما را در آسیب و انهدام قرار داده است و ذره ذره رخت اهمیت نقاش بودن را از باور جمعی ما دارد دور می‌سازد! خلع سلاح و پابرهنه در جهان تهدید آدم ها قرار گرفته‌ایم و هیچگاه نتوانسته‌ایم ظلم افکار عمومی را از مدار تن خود خارج سازیم. ما نقاش ها برای کشف طعم زندگی بسیار تاوان داده ایم و خسته و غوطه در رنگ، خود را به چهار راه آزادی و مرگ، صیقل و سنگ رسانده‌ایم.

«موج»

«موج»، نمایشگاه گروهی از آثار هنرمندانی چون عباس بابایی، سروش زاهد، رضا بهرامی، سالومه سوزنچی، سارا جولایی، محدثه طاهری، مریم رضوی و حامد نورایی است. این نمایشگاه تا ۹ اسفند ۱۴۰۱ در گالری نیان به نشانی میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک ۵ ادامه دارد.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است:

هرچه که بر دیوار باشد، دیگر همانند قبل خوانش نمی‌شود! هیچ‌چیز شبیه قبل نخواهد شد! وما گویی زیر موجی سهمگین و نامرئی مدفون شده‌ایم.

آخر هفته به کدام گالری‌ها برویم؟

«آینه در آینه ۲»

نمایشگاه «آینه در آینه ۲» با موضوع «تهران ۵۷ به روایت عکس‌های قربان خلیلی» تا ۲۰ فروردین در موزه هنرهای معاصر تهران، به نشانی خیابان کارگر شمالی، حد فاصل بلوار کشاورز تا خیابان فاطمی، جنب پارک لاله پابرجاست. در این نمایشگاه که در امتداد نمایشگاه «آینه در آینه ۱» سال گذشته در موزه هنرهای معاصر تهران است، عکس‌های قربان خلیلی از وقایع انقلاب اسلامی روی دیوار می‌رود.

آخر هفته به کدام گالری‌ها برویم؟

«کلکسیونر مدرن»

این نمایش به عنوان سیزدهمین نمایش گروهی کلکسیونر با آثاری از ۱۹ هنرمند مدرنیسم از جمله گارنیک درهاکوپیان، محمد احصایی، نصرالله افجه‌ای، محمدعلی ترقی‌جاه، محمدعلی شیوایی، ناصر اویسی، منوچهر نیازی، احمد اسفندیاری، حسین محجوبی، مهدی سحابی، سیراک ملکونیان، صادق تبریزی، رضا درخشانی، پرویز کلانتری، علی گلستانه، آرمان یعقوب‌پور، مسعود عربشاهی، فرامرز پیلارام و پرویز تناولی در گالری آرتیبیشن برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این نمایشگاه تاکید بر ارزش‌های مجموعه‌داری و اقتصاد هنر به واسطه‌ی آثار هنرمندان مدرنیسم ایران است.

در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه نوشته شده: «هنرمندان مدرنیست ایران با پیمودن چند مسیر مختلف کوشیدند تا آنچه را که از مدرنیسم اروپایی آموخته بودند درک کرده و به‌ شکلی با مفاهیم کهن‌تر فرهنگ و هنر ایران آشتی دهند. شاید از همین‌رو باشد که هنر مدرنیستی در ایران را به دو شاخه تقسیم کردند که گروه اول را نوسنت‌گرایان خواندند و گروه دوم را مدرنیست‌های آزاد؛ گروه اول کوشیدند تا آموزه‌هایی را که از آن‌ سوی جهان می‌آمد با لهجه یا بیانی ایرانی تلفیق کنند و گروه دوم کوشیدند تا هنر مدرن را مانند پدیده‌ای بین‌المللی درک کرده و بی‌توجه به میراث کهن فرهنگی و هنری ایران به سراغ‌اش بروند؛ بی‌ آن‌که بکوشند تا لهجه یا بیانی ایرانی به آن ببخشند. حال و پس از صد سال از نخستین تجربیات هنر مدرنیستی در ایران، هنرهای بصری ایران به نقطه‌ای تازه رسیده است. با این‌حال سخت بتوان تأثیر عمیق هنرمندان مدرنیست را در تمامی طول قرن گذشته هجری شمسی نادیده گرفت. آن‌ها کوشیدند تا جهانی جدید را پیش روی‌مان بگذارند و تا آن‌جا که در توان داشتند موفق شدند.»

«کلکسیونر مدرن» از تاریخ چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه تا شنبه ۶ اسفند ماه ادامه دارد. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و روزهای تعطیل از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری آرتیبیشن به آدرس خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، خیابان گل‌نبی غربی، میدان احمدی روشن، خیابان ساسانی‌پور، کوچه قندی پلاک ۶ به دیدن این نمایش گروهی بروند.

آخر هفته به کدام گالری‌ها برویم؟

«هنر برای همه»

نمایشگاه «هنر برای همه» به همت مؤسسه فرهنگی هنری تذهیب و با آثار نقاشی هنرمندان این مؤسسه، از روز پنجشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ برپا می‌شود. برگزاری این نمایشگاه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران و به مدت سه روز است.

به گفته فرزین پیروزپی، مدیر مؤسسه فرهنگی هنری تذهیب، ایجاد فرصت برای شرکت و حضور دانشجویان هنر، فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های مختلف هنری و هنرجویان مستعد، دارای سابقه نمایشگاهی، فروش آثار هنری و رونق بازار هنر و ارائه آثار ارزشمند با قیمت مناسب برای علاقمندان به هنر و خریداران آثار هنری از جمله اهداف این رویداد هنری است.

همچنین برای جذب و تشویق علاقه‌مندان و خریداران آثار هنری و رونق بازار هنر هریک از آثار انتخاب شده توسط هیات انتخاب، با مبلغ کمتر از ۲۰ میلیون تومان به معرض نمایش و فروش گذاشته می‌شود.

اسامی هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه عبارتند از :نایریکا داناپور - ژیلا عبادی - حنانه نیک سیرت - الهه امیر جلالی - حسنا احمدآخوندی - فاطمه بیات - محمد رضا بیات - نرجس ایزدی - زینت پارسا - فاطمه شعرانی - آزاده کریمی درچه عابدی - کانیاو ایران زاده - یعقوب شجاعی - سعید رضائی - فاطمه آریائی نیک - مینا حسینی - الهام خطیبی - الهام بادپا - هانیه طاهری زاده - فاطمه دریادار - لیلا نوبهاری - آنتونیو پوچه - نیکولای گریگورسکو - مائورو تونیاچی

نمایشگاه گروهی نقاشی «هنر برای همه» به همت مؤسسه فرهنگی هنری تذهیب و با همکاری فرهنگسرای نیاوران و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا از ۲۷ بهمن به مدت سه روز برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران حضور یابند.

آخر هفته به کدام گالری‌ها برویم؟

۵۷۲۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1732189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =