فیروزآبادی: شدیدترین حملات سایبری به ایران را در ماه‌های اخیر داشتیم

دیجیاتو نوشت: رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی اعتقاد دارد در حوادث اخیر کشور، افراد روی حمله سایبری حساب ویژه باز کرده بودند، ولی نتوانستند موفق شوند.

مراسم تودیع و معارفه رؤسای جدید و قدیم مرکز ملی فضای مجازی درحال برگزاری است. «ابوالحسن فیروزآبادی»، رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی و دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی، گزارشی از 7.5 سال فعالیت خود در این سمت ارائه کرد و گفت:«امروز در آستانه یازدهمین سالگرد تشکیل شورای عالی فضای مجازی هستیم. در این یازده سال دو دوره داشتیم که اخوان و انتظاری مسئولیت دبیرخانه را بر عهده داشتند و کارهای زیرساختی در آن دوران شکل گرفت. در این دوران تعریفی اجمالی از شبکه ملی اطلاعات و الزامات تهیه شد. در دوره دوم هم من مسئول این مرکز بودم و اخیراً هم با حکم ریاست‌جمهوری، این مسئولیت به آقای آقامیری رسیده است.»

بیشتر بخوانید:

اشتباه بزرگ جنگنده اف ۲۲ در آسمان آمریکا

محکم‌ترین تار عنکبوت جهان پرنده را هم به دام می‌اندازد!

عکس | رییسی پارسال به دانشمندان فرانسوی و ایتالیایی جایزه داد، امسال به دو چینی

او به بحث امنیت اشاره و تأکید کرد آن‌ها در این زمینه نیز تلاش‌های زیادی داشته‌اند: «ما در اوایل همین دولت، در 100 دستگاه حاکمیتی تیم‌های غربالگری را اعزام کردیم تا اقدامات امنیتی را مورد کنترل قرار دهند. در همین حوادث اخیر کشور، افراد روی حمله سایبری حساب ویژه باز کرده بودند که نتوانستند موفق شوند.»

دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی با اشاره به حملات سایبری صورت‌گرفته در چند ماه اخیر، آن‌ها را شدیدترین حملات در سال‌های اخیر معرفی کرد و اعتقاد دارد شدیدتر از حملات سایبری اوکراین به روسیه است: «عربستان سعودی، اسرائیل، گروه‌های ضدانقلاب و برخی عوامل داخل کشور در این زمینه تلاش داشتند و ما خوشبختانه در هیچ زمینه‌ای شاهد اختلال نبودیم.»

درحالی فیروزآبادی از عدم اختلال در شبکه سخن می‌گوید که وزیر ارتباطات بخشی از دلیل اختلالات حاکم در اینترنت را حملات سایبری عنوان کرده است. همچنین ناگفته نماند طی ماه‌های اخیر هک‌های موفق زیادی در دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی رخ داده است و بطور مثال صدا و سیما، زندان اوین و تلویبیون مورد این حملات قرار گرفته بود.

فیروزآبادی: شدیدترین حملات سایبری به ایران را در ماه‌های اخیر داشتیم

«شبکه ملی اطلاعات معنابخش جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی»

رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های کلان در شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد: «بحث شبکه ملی اطلاعات با همه پیچیدگی‌های خود، پدیده‌ای است که همه کشورها تازه آن را شروع کرده‌اند و در دوره دوم مرکز ملی فضای مجازی به آن به‌خوبی پرداخته شد. توانستیم به توافق برسیم که طراحی آن چطور باشد.»

فیروزآبادی در ادامه اظهار داشت شبکه ملی اطلاعات معنابخش نظام جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی است: «این یک مگاپروژه است که روح آن ایفای نقش اسلامی در نظام جهانی است.»

او اعتقاد دارد شورای عالی فضای مجازی برای هماهنگی بین قوا در حوزه‌های فراقوه‌ای راهگشایی کرده است‌: «با توجه به‌ اهمیت فضای مجازی که رهبری هم به آن عنایت ویژه دارد، شاهد برکات بسیاری در این حوزه بودیم‌. سیاست‌گذاری‌های خوبی در این سال‌ها رخ داد که با وجود نو و پیچیده بودن موضوع، کار به‌خوبی پیش رفت. در این شورا بیش از 57 سند به تصویب رساندیم که منشأ خیر و برکت در فضای مجازی بوده است.»

کمک سند هویت به توسعه دولت الکترونیک

دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی بحث هویت در فضای مجازی کشور را نیز بحث مهمی دانست که به آن پرداخته‌اند. او باور دارد گمنامی در فضای مجازی چیزی است که آمریکا و کشورهای غربی به آن دامن زده‌اند: «ما در این زمینه تلاش کردیم و گواه آن یک بخشی از سند هویت که پیاده‌سازی بانک اطلاعاتی شاهکار بود، توانست در جریان کرونا نقش مهمی ایفا کند.»

فیروزآبادی اذعان دارد در زمان تصویب سند هویت فقط در حوزه سیم‌کارت، سی میلیون سیم‌کارت مجهول‌الهویه وجود داشت که توانست این آمار را سروسامان دهد. او باور دارد سند هویت باعث توسعه دولت الکترونیک در کشور شده است.

او در پایان صحبت‌های خود به مدیر جدید این مرکز «ثبات» را توصیه کرد: «در طول خدمت من در این مرکز، به من پیشنهادهای زیادی شد تا وزیر وزارتخانه‌های مهمی شوم، ولی من نقش خود در این مرکز را مهم‌تر دانستم و از فعالیت اعضای حقیقی شورا بهره‌مند شدم.»

لازم به ذکر است که فیروزآبادی سال گذشته کاندید انتخابات ریاست‌جمهوری شد که البته صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان تأیید نشد.

58321

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1737636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =