فیلم کشتار وحشیانه ماده خرس و دو توله‌اش در سمیرم اصفهان، ‌دل بسیاری را به درد آورده است. اما پرونده این جنایات چرا بسته نمی‌شود و چه انگیزه‌هایی، این شکارچیان را به چنین وحشیگری‌ هایی ترغیب می‌کند؟

بهنوش خرم‌روز: شاید شما هم تا به حال از طریق بلوتوث یا روی وب‌سایت‌های مختلف،‌ فیلم دلخراش مرگ ماده خرس قهوه‌ای و دو توله‌اش را که سراسر پر از ضجه‌های دردناک دو توله بی‌پناه است دیده‌ باشید، آن هم به شیوه‌ای بی‌شک وحشیانه. فیلم کشته شدن این ماده خرس و توله‌های سه‌ماهه‌اش در شمس‌آباد ونک واقع در شهرستان سمیرم استان اصفهان، در روزهای گذشته موجی از اعتراضات مردم، گروه‌های محیط‌زیستی و برخی رسانه‌ها را به همراه داشته است.

اگر طاقت تماشای این فیلم را داشته باشید، می‌بینید که شکارچیان با روشی عجیب دست به شکار می‌زنند. آن‌ها خرس ماده را با شلیک گلوله می‌کشند، شکم توله‌ها را با چاقو می‌درند و اجازه می‌دهند توله‌های درمانده در حالی که به شدت خونریزی دارند، با امحا و احشای بیرون ریخته به اطراف بدوند، ضجه بزنند و در نهایت بمیرند. این سبک شکار،‌ روشی بسیار غیرمتداول، عجیب و بی‌رحمانه است. اما چرا این شکارچیان دست به چنین اقدامی زده‌اند؟

انگیزه‌های خرافی، مالی، یا مشکلات روانی

گفته می‌شود عقیده‌ای خرافی مبنی بر این که اگر توله‌خرس‌ها به این روش بمیرند،‌ امحا و احشای‌شان خاصیت درمانی پیدا می‌کند، ‌انگیزه این شکارچیان بوده است. برخی هم بر این باورند که تجارت پرسود پوست خرس و به خصوص خرس قهو‌ه‌ای، شکارچیان را به شکار این سه خرس ترغیب کرده است. اما آیا باور به خاصیت درمانی زبان خرس برای درمان بواسیر، چربی آن برای درمان بیماری‌های مفصلی و صفرا،‌ گوشت و سایر اندام‌های آن برای درمان سایر بیمار‌ی‌ها، جدا از نادرستی این باورها، می‌تواند توجیه مناسبی برای چنین وحشیگری‌هایی باشد؟

دکتر جوالچی، دبیر انجمن حمایت از حیوانات ایران بر این باور است که رفتار غریب این شکارچیان نشان بارزی از عدم سلامت روانی آن‌ها است. وی در این‌باره می‌نویسد: «امروزه ارتباط بین حیوان‌آزاری و جنایت‌های دیگر در روان‌پزشکی و روان‌شناسی یک ارتباط ثابت‌شده است. روان‌شناسان معتقدند که آزار دادن حیوانات، به‌خصوص شکنجه و قطعه قطعه کردن بدن یک حیوان زنده یک مشکل کوچک روانی نیست و باید به ‌طور جدی با آن برخورد کرد. کوتاهی در مجازات حیوان‌آزاران می‌تواند برای جامعه بهای بسیار سنگینی داشته باشد؛ چرا که این افراد معمولا به شکنجه‌کردن حیوانات اکتفا نکرده و قربانی بعدی آنها معمولا یک انسان یا انسان‌های بی‌شماری هستند.»

در واقع تماشای این فیلم برای اغلب افراد بسیار دردناک است و اشک‌های بسیاری را بر گونه بیننده‌ها جاری کرده است. چه‌طور کسی می‌تواند در سلامت روان، از نزدیک شاهد آن باشد،‌ آن را تکرار کند و تازه از آن فیلم هم بگیرد؟ و آیا زیان ادامه چنین رفتارهایی و عدم برخورد شایسته با این افراد، تنها متوجه جامعه بی‌دفاع حیوانات خواهد بود؟ در حقیقت خیر.

به نوشته دکتر جوالچی، آمار دانشگاه نورتوسترن آمریکا نشان می‌دهد کسانی که حیوانات را شکنجه می‌کنند، با احتمال پنج برابر بیشتر، ممکن است انسانی را هم شکنجه کنند. آمار همین دانشگاه نشان می‌دهد خطر اینکه این انسان‌ها اموال مردم را هم نابود کنند چهار برابر بیشتر خواهد بود. در نتیجه، عدم پیگیری جدی چنین جنایاتی، می‌تواند جنایات انسانی را هم به دنبال داشته باشد. در تایید این نوشته‌، ‌می‌توان به سابقه شکارچی اصلی در دوران تحصیلش اشاره کرد: وی با چاقو به یکی از دانش‌آموزان مدرسه حمله کرده و وی را از ناحیه پا مجروح کرده است. وی یکی از معلمین آموزش و پرورش منطقه سمیرم است که به گفته مسئولین، چندی پیش به دلیل سوسابقه از کار خود برکنار شده است.

مجازات‌هایی که کافی نیستند
مهدی انصاری، معاون محیط طبییعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در مصاحبه با پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبزپرس) خبر از دستگیری این شکارچیان داده است.

وی می‌گوید: «فیلم این واقعه خیلی زود در بین مردم منطقه پخش شد و علاوه بر این‌که باعث جریحه دار شدن احساسات مردم منطقه شد، به ما نیزکمک کرد تا بتوانیم با همکاری نیروی انتظامی متخلفان را شناسایی و دستگیر کنیم که این امر بعد از 24 ساعت اتفاق افتاد. علاوه بر این چون بسیاری از مردم روستاها و عشایر محلی و سمیرمی‌ها نیز با دیدن این فیلم متاثر شدند و شکایت داشتند، دادستان سمیرم نیز به عنوان مدعی‌العموم و به نمایندگی از مردم از متخلفان شکایت کرده است که علاوه بر شکایت محیط زیست به شکایت مدعی‌العموم نیز در دادگاه رسیدگی خواهد شد.»

البته به نوشته سایت رسمی انجمن حمایت از محیط زیست ایران، تنها شکارچی اصلی و یکی از همدستانش دستگیر شده‌اند و دو شکارچی دیگر همچنان فراری هستند.

اما مجازات چنین افرادی چیست؟ بر اساس گزارش‌های رسمی، شکارچیان این شکار بی‌رحمانه قبلا بارها مرتکب شکارهای غیرمجاز شده‌اند و در پرونده خود، چندین مورد سوء پیشینه دارند. آن‌ها پیش از این بارها دستگیر شده‌اند! پس چه عاملی به این افراد کمک می‌کند که بعد از محکومیت، باز تفنگ به دست بگیرند و به شکار غیرقانونی بپردازند.

به نوشته روزنامه شرق، جریمه کشتن یک خرس در کشور ما، تنها 700 هزار تومان است. جریمه‌ای که شکارچیان می‌توانند بپردازند و باز به سراغ شکارهای غیرقانونی خود برگردند. بدون هیچ هراسی!‌ در واقع جریمه‌های فعلی برای کشتن حیونات، آن هم حیوانات کمیاب، به هیچ عنوان بازدارنده نیستند. این در حالی است که خرس‌های قهوه‌ای این ناحیه، از موجوداتی هستند که در معرض خطر انقراض قرار دارند.

اگرچه هنوز حکمی برای این متهمین صادر نشده، اما دل دوست‌داران حیوانات تنها به محکومیت آن‌ها برای حمل سلاح‌های غیرمجاز می‌تواند خوش باشد. سلاح‌های غیرمجاز آن‌ها ممکن است آن‌ها را به مدت سه سال پشت میله‌های زندان ببرد. اما جرم کشتن حیوانات بی‌دفاع، چه؟

کسانی که فیلم کشتار بی‌رحمانه خرس‌های قهوه‌ای سمیرم را دیده‌اند، یا داستان تلخ آن را خوانده و یا شنیده‌اند، امیدوارند و در واقع انتظار دارند اقدامات مسئولین، شایسته و پیشگیرانه باشد. اگر چند روز،‌ هفته یا ماه دیگر، فیلم دیگری با محتوایی مشابه منتشر شود، چنان که می‌دانیم این جنایت هم تنها یکی از چندین جنایت وحشیانه در مورد حیوانات است، دیگر برای این که فکر کنیم برخوردها مناسب نبوده، جریمه‌ها بازدارنده نبوده، یا میزان آگاهی را آن‌قدر که باید بالا نبرده‌ایم دیر شده و جنایتی دیگر اتفاق افتاده است.

4747

کد خبر 173915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 197
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • khanande IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  23 3
  از رسانه ها خواهشمندیم که این موضوع را به طور جدی رسیدگی کنند چون تمام اشخاصی که این فیلم را دیدن خواستار مجازات سخت اعدام برای این اشخاص هستند چون تجاوز تجاوز است و انسان و حیوان ندارد.
 • جواد IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  13 0
  کاش من انسان نبودم. از خودم متنفر شدم ما چقدر وحشی هستیم
 • بدون نام IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  12 0
  منزجر كنندس. خون او ن قاتلا به اندازه خون يه سگم ارزش نداره.
 • بدون نام IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  9 0
  خدا ازشون نگذره
 • بدون نام US ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  8 2
  این هم از معرفت ایرانی جماعت بعد از قرن ها که فردوسی گفت: هنر نزد ایرانیان است و بس! اگر زنده بود، خودش را به خاطر این گفته اش، دار می زد!
 • محسن IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  13 0
  خیلی بد بود من آگه بودم والله قسم والله قسم شکارچی هارو میکشتم اصلا خونم به جوش اومده ...تف به قبر کسایی که فقط صورت انسان دارن..خواهشا دیگه ازاین چیزا نذارید یا اگه میزارید فقط عکشو بذاری
 • بدون نام IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  10 1
  من معمولاً فيلم‌هاي سايتتون رو روي هاردم ذخيره مي‌كنم، ولي هرگز دلم نمي‌خواد اين فيلم رو ذخيره كنم! اميدوارم عدالت خدا شامل حالشون بشه. آمين.
 • بابک IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  9 1
  چیزی که بصورت واضح در جامعه ما مشخصه اینه که مردم ما متاسفانه قصی القلب شدن. مواردی مانند فریادهای درخواست اعدام دیگران و یا فیلمبرداری با موبایل به جای کمک به شخص صدمه دیده هم ، آزار حیوانات، چاقوکشی، تجاوز و ...
 • بدون نام IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  9 0
  وای وای وای وحشی گری تا چه حد
 • sanjoon IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  10 2
  از یرانی بودن خو خجالت بکشیم ما نسل کورش و داریوش بزرگ هستیم؟ چه به سر ما آمده؟ اگر برای این فجایع بمیریم کاری نکرده ایم. اف بر ما
 • بدون نام IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  9 1
  تمام اشخاصی که این فیلم را دیدن خواستار مجازات سخت اعدام برای این اشخاص هستند چون تجاوز تجاوز است و انسان و حیوان ندارد. (شما فکر کنید که این حیوانات وحشی بودند که این وحشیا این کارو باها شون کردند)
 • رستم IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  7 0
  پست فطرت تر از اين مرد سراغ ندارم ترا به خدا به مجازات 200هزار توماني بسنده نكنيد
 • بدون نام IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  7 0
  هر بلایی سر ما میاد از این خرافاته , انسانیت ما کجا رفته آخه .خاک بر سرتون اگه بجای بچه خرس , بچه خودت جلوت ناله میکرد چه حسی داشتی چطور شبارو میتونی بخوابی نامرد
 • همایون IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  8 0
  لعنت بهشون خدا لعنتتون کنه که با این حیوونات زبون بسته اینطور برخورد میکنید،این قتل اگه قانونی بود اینا رو باید اعدام کرد، از حیوونم اینا پست ترن
 • بدون نام CH ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 1
  وقتي عين آب خوردن آدم كشته ميشه حيوان كه جاي خود داره ! خشونت داره بيداد ميكنه !
 • خیلی نزدیک US ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  11 0
  باید این آشغالارو اعدام کنن
 • بدون نام US ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  نمی دونم چی شده که ما ایرانیا اینقدر بی رحم شدیم
 • بدون نام IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  خدا لعنتشن كند منكه تحملش را نداشتم و ادامه ندادم اينها بايستي مجزات سنگيني در نظر گرفته شود
 • بدون نام IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  8 0
  این دو نفر روانی رو نباید اعدام کرد چون زود راحت میشن ، بلکه باید شکمشون رو با چاقو پاره کرد تا همینطور که امحا و احشای اونا بیرون ریخته کم کم به درک واصل بشن ...
 • همایون IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  6 0
  از خبرآنلاین به شخصه به خاطر اطلاع رسانی ممنونم و همین طور ادامه بدید
 • مصطفی جوادی IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 1
  پناه بر خدا! پناه بر خدا!
 • صادق IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  باباصد رحمت به حیوونا که از رو غریزه شکارمیکنندنه مثل این وحشی ها ی هیچ جی نفهم که اسم ایرانیهارو لکه دار میکنند.حداقل مجازاتشون اعدامه
 • بدون نام IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  اون خرس اگر وحشیه از طبیعتشه و جبر طبیعت اینجورش میکنه ولی این به اصطلاح ادمها بخاطر چی اینقدر وحشی شدن؟
 • امیر IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 0
  امیدوارم تقاص بدی تو زندگی شون بدن. من الان واقعا درحال گریه کردنم. مطمئمن هستم که این وحشی ها الانم آزاد دارن برا خودشون می چرخن . امیدوارم خدا ازشون انتقام بگیره .
 • م IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  باید جلوی خودشون عزیزترین فردشون مثل اون توله خرسها چاقو بزنن تا بفهمند ولی اینا اصلا انسان نیستند وجدان و غیرت ندارند اینا مرد نیستند جنایتشون مثل جنایت صدام
 • بدون نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  4 0
  به خدا که اعدام کمه واسه این وحشیا به خداوندی خدا کمه
 • شیرازی IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  به نظر من حکم این چند شکارچی اشد مجازات است و باید اعدام شوند چون با یان کار قسمتی از ایران را از بین بردند.خداوند این نامرد و نا انسانها را لعنت کند.
 • رضا IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  صد رحمت به کفتار
 • مصطفی جوادی IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  5 0
  توی سایت انجمن حمایت از حیوانات نوشته اون شکارچی اصلی که پرونده قطوری هم داره ، معلم پرورشیه! خدای من ، چی داره می گذره؟!
 • siroos IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  شکارچیان نادان ، پیام خونخواری شما در دنیای کائنات بی جواب نخواهد ماند . منتظر انتقام طبیعت باشید .این قانون کائنات است .
 • امیرحسین IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 1
  فکر کن یکی با خودشون این کار رو می کرد ، به بچه هاش چی کار داشت ، اصلاً چه سودی براش داشت ؟
 • نتالبي IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 1
  ؟
 • بدون نام IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  اینشاله همین کارو سر خودشون بیارن که خدا جای حق نشسته
 • بدون نام US ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  مرگ و نفرين ابدي بر اين جانيان
 • محمد تقی امامی جیریایی IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  سلام _1_رسیدگی سریع و قاطع به پرونده جنایت دو موجود وحشی و درنده انسان نما و اطلاع رسانی به موقع و صحیح ، آزمون بزرگ دیگری برای قوه قضائیه است .که امیدوارم مسئولین این قوه سربلند بیرون بیایند. 2_ درب سازمان حفاظت محیط زیست کشور را پلب (تخته) کنند تا خیال مردم و وحوش از این بابت هم راحت شود .
 • بدون نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  انسان هاي اوليه هم اين قدر وحشيانه حيوانات رو شكار نمي كردند كه اين عوضي ها كردند
 • نیما IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  5 0
  واقعا دردناک بود برای لحظاتی از خود بی خود شدم چجوری میتونند همچین کاری بکنند چقدر نامردن!!!خدا لعنتشون کنه
 • بدون نام IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 1
  فقط اعدام اونام جوری که زجر بکشن از ادم بودن خودم خجالت میکشم ان قد بی شرف ان قد احمق هستند که یکی شون میگه این خرس قطبی نیست خرس قطبی تو سمیرمه
 • وحید IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  اینا کدومشون حیوانن؟! من که طاقت دیدن این فیلم رو نداشتم مگه آدمم اینقدر وحشی میشه؟!
 • علی US ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 1
  انسانم آرزوست ...
 • قاسم IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  5 0
  برنارد شاو نویسنده ایرلندی جمله جالبی داره:اگر ببری انسانی را بکشد نامش وحشیت و بی رحمی است ولی اگر انسانی ببری را بکشد نامش شجاعت است! در حالی که با دیدن اینچنین صحنه هایی به عمق وحشیت موجودی به نام انسان پی می بریم.
 • عماد IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 2
  لطفأ این ویدئو را بردارید .ضجه های دو توله خرس در کنار مادر ساکت و آرامشان اشک هر انسانی را در می آورد. اگر به سرعت به پرونده این شیطان صفت ها رسیدگی نشود باید به دور از چشمان مسئولین ، تمامی حیوانات این کشور را در لیست در حال انقرض قرار داد.
 • بدون نام SE ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  4 0
  باید این آدم نماهای اشغال زنده زنده سوزانده شوند...
 • محمد رضا IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  با همون روشی که این مخلوقات خدا رو آزار دادن و کشتن از بین ببرنشون تا دنیای به ذات پاک خدا از لوث کثیفشون پاک بشه.
 • partovi DE ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 0
  ba tashakor az peigirie shoma, be rahetan edameh dahid bayad nahadi pasokhgu bashad agar ghanune jangal hokmat nakonad
 • امیر حیدر IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  6 0
  مقصر کسانی هستند که بعنوان نماینده مردم وارد مجلس میشن و بجای اصلاح قوانین میخوابن.
 • !!!!!!!!!! IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 0
  اينا واقعا آدمن من كه نتونستم حتي اين فيلم و تا آخر ببينم واي برشما واي برشما.........
 • بدون نام IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  تف به شرفتون. پست فطرت هاي عوضي. اين نامردها را پيدا كنيد
 • یاور IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  همه دنیا افتخارشون اینه که از محیط زیست خود مراقبت میکنند این مایه سرفرازی و افتخارات ایرانی ننگتان باد که همه چیز را از یاد برده اید لعنت بر زادگان شما
 • بدون نام IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 0
  قبلا فيلمي با نام انسان وحشي ، حيوان وحشي ديده بودم. با ديدن اين فيلم كلمات وحشي و درنده براي انسان و اهلي و مظلوم براي حيوان حق مطلب را ادا نمي كند.
 • عادل IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  سلام چراباید اینطور بشه؟ تمامش بخاطر اینه که مجازات سنگینی برای این افراد در نظر نمیگیرن؟ تو اخبارهایی که از صدا و سیما پخش میشه ، میگن تو فلان کشور خرس اومد تو محدوده روستا یا شهر، محیط بانان اونجا با تیر بیهوشی ، حیوان رو بیهوش کردن و به محل زندگیش برگردوندن.آخرین مورد هم ، همون کروکودیل غول پیکر اما اینجا : اون حیوان بدبخت که تو محل زندگی خودش بود!!!
 • بدون نام IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 0
  پس این مسئولین پاسخگو!!!! کجا هستند......
 • يك ايراني IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 0
  تا وقي قوانين درست و بطور كامل اجرا نشود بايد منتظر ديدن از اين قبيل صحنه ها بود.عفو و گذشت و تخفيف و... همه جا خوب نيست . كو گوش شنوا؟!
 • يلدا IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 0
  من كه تحمل ديدن اين فيللم رو ندارم ولي ارزو مي كنم كه روزي طبيعت انتقام اين فرزندان معصومش را بي رحمانه از اين جانيان پست فطرت بگيرد و اگر ان صحنه فيلمي داشته باشد حتما نگاه خواهم كرد
 • يلدا IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 1
  در ضمن دوست عزيزي كه نوشتي خون اينها ازسگ هم بي ارزش تره دوست عزيز مگه خون سگ بي ارزشه؟ايا همين نگاه به اين طبيعت زيبا ومظلوم نيست كه اين جاني هار و تربيت مي كنه؟
 • عل IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  لعنت خدابرحیوانهای که تنهاشکل انسان هستند
 • name US ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  از شما تقاضا دارم هماهنگی کرده و در مقابل هر سازمانی میتواند قوانین جدیدی برای حمایت از حیوانات در ایران وضع کند اعتراض کنیم
 • محمد US ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  امیدوارم این حادثه باعث بشه که ما انسان ها کمی به حقوق حیوانات احترام بذاریم و این رو بفهمیم که یک حیوان هم دارای حق زندگی هست. نکته ی دیگه این هست که اگه قرار بود با اعدام مشکلی حل بشه پس باید تا حالا جامعه ی اخلاقمدارتری میداشتیم.به نظر من تنها راه آموزش هست وبس.
 • محمد IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  میگم خدا جون به ما ظلم بشه یا بلا سرمون بیاد خوب گناهکاریم مقصریم امااین زبون بسته ها حقشون نیست لعنت کن و نابود کن این اشغالهای پست و بی بته رو.
 • شيرولي IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  باعوامل اين حادثه وحشييانه بايد به شدت برخورد شود
 • ghasem IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 0
  vaghean ke hala baz ham be irani boodanemoon ham eftekhar konim
 • ماندانا GB ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  10 0
  مرسی که توجه کردید! 3 روزه اعصاب ندارم. صداشون از گوشم بیرون نمیره! لطفا اجازه ندید این روانیها در مدارس تدریس کنند! لطفا اجازه ندید این وحشیها در جامعه آزاد بگردند. خداوند خودش لعنتشون کنه. از این دستگاه قضایی هیچ کاری بر نتمیاد!
 • محمد رضا IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  متاسفانه پوشش خبری مناسبی از طرف صدا و سیما برای این واقعه انجام نشد اگر به فیلم دقت کنید شکم دو توله خرس توسط چاقو دریده شده و هر دو تقریبأنیمه جان هستند این تنها شقاوت و خوی وحشی گری این دو شکار کش را نشان میدهد . آن دو را باید مثل سگ کشت فقط همین !
 • بدون نام IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  4 0
  با توجه قوانین موجود بعید میدانم که اعدامی در کار باشد لااقل با توجه به اینکه این فیلم در سایتهای مختلف به نمایش در آمده و حیثیت ایرانی را لکه دار کرده ونیزاین مخلوقت بینظیر خداوند مظلومانه قتل عام شدند امیدوارم یک قاضی شجاع پیدا شود وبرای اینکه این تبهکاران دیگر دست به اسلحه نبرندحکم دهد که دستهای همه آنهااز مچ قطع شده وباتوجه به داشتن مشکل روانی ایشان تحت کنترل در محدوده ای خاص قرارگیرند.(چوبدکردی مباش ایمن زآفات که واجب شد طبیعت را مکافات)
 • بدون نام IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  خیلی پست و بی شرمند، امیدوارم به سر خودشون این بلا بیاد
 • احدی IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 1
  واقعا اگه بگیم این آدمها وحشی هستند. به حیات وحش اهانت می کنیم.
 • بدون نام IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  لعنت به اون پدر و مادرشون عوضیها که از حیوان هم پست تر هستند
 • بدون نام IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  5 0
  باید در قوانین تجدید نظر بشه و دست قاضی باز باشه...به نظر من قاضی باید حکم بده که این افراد با هزینه ی شخصی سه توله ی خرس از خارج ایران بیارن و پرورش بدن و جایگزین اون سه تا خرسی که به قتل رسوندن بکنن....باید با احکام جدید پدر مجرم رو دراورد نه با زندان و جریمه
 • بدون نام IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  این جانی ها با وثیقه 200 میلیون تومنی از بازداشت موقت آزاد شدن . پول این وثیقه رو کی پرداخت کرده ؟ سایت خبر آن لاین این موضوع پرداخت وثیقه رو دنبال کنه
 • نازی IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  من خیلی ناراحتم...پست تر از اینا وجود نداره من اشد مجازات رو از عدالتگرها خواستارم
 • soheil US ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 1
  این دوستانی هم که نظر می دن جالبن ها , یا می گن بکشینشون , یا می گن مث سگ بکشینشون , سگ؟ یک کم منطقی حرف بزنین. سگ مگه گناه نداره
 • بدون نام IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  6 0
  واقعا خیلی کثافتین!! اون بچه خرس چیکارتون کرده که با دل و روده آویزون پرتش میکنید اینور اونرآخه؟! آخه به مرتبه پست تر از حیوون رسیدن اینقدر افتخار داره؟!!!! خیلی کثافتین .. همین!!!!!
 • غلامرضا IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 1
  بنظر شما صفت وحشی گری برازنده کدام است؟ اونهائی که صداشون رو میشنیدیم و حرف زدنشون رو میفهمیدیم ؟ یا اونی رو که صداش رو میشنیدیم و حرفش رو به ظاهر نمیفهمیدیم؟ بنظر شما اشرف مخلوقات که میگن همینه؟ خدایا من از این شرافت خلقت توبه میکنم
 • سجاد IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  4 0
  اعدام برای این موجود کمه. ای کاش می دادن من مجازاتش کنم.......
 • بهزاد IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 1
  خداوند در قرآن فرموده بعضی انسانها آنقدر پست میشن که از حیوان هم پست تر حیف حیوان برای اینها هنوز کلمه برای این افراد قرار نگرفته کمترین مجازات برای این ها اعدام
 • بدون نام IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  1 0
  انچه مهم است هدف اين شکارچيان از اين عمل است؟ آيا به قصد تفن بوده يا از سر انتقام؟ آيا عشاير محلي اند که يا مرفهان بي درد که تنها چند صباحي را مهمان طبيعت بوده اند؟ هر آنچه که باشد بخش زيادي به خلا فرهنگ سازي مربوط مي شود که انساني را وادار به پاسخ مرگ در برابر زجه حيواني مي کند.
 • پرویز دوبله سوبله IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 4
  پرویز دوبله سوبله
 • هادی IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 0
  چوب خدا صدا نداره تو همین دنیا نتیجه کارشون میبینند!
 • بدون نام CA ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  0 0
  امیدوارم به زودی سزای این عمل وحشیانه و غیر انسانیشون رو ببینند، باورش خیلی سخته، اینها شیطان در ظاهر انسانند
 • سوال IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  کاش به جای اینکه اسم مسلمان بودن را یدک می کشیدیم کافر بودن ولی ذره ای به انسانیت و اخلاق تعهد داشتیم. واقعاً جای تاسف دارد تاسف تاسف !!!!!
 • بدون نام IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  آدم رو تو تهران چاقو میزنن بعد زنده زنده بنزین روش میریزن و آتیشش میزنن،اونوقت از این کارا نکنن؟ واقعا کجای دنیا از این کارا و اسیدپاشی و این مزخرفات رو انجام میدن؟
 • بدون نام US ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 1
  کثافتهای عوضیه بی همه چیز. دل و روده دو تا توله خرس رو پاره کردن، با این وجود یکی از توله ها که هنوز رمق در بدن داره، خودش رو به مادرش میرسونه. خدای من، اگر اسم ما اشرف مخلوقاته، نمیخوام این اسم رو روی ما بذاری که ما ثابت کردیم از هر موجودی درنده تر و خونخوارتر هستیم
 • بدون نام IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  3 1
  ای بابا٬ وقتی جون اکثر مردم برای مسولین ارزشی نداره٬ دیگه نباید انتظار داشته باشید که جان حیوانات و کلا طبیعت برایشون مهم باشه. از کودک آزاری های بیشمار که فقط هرازگاهی تعداد انگشت شمار آنها رسانه ای شده ولی هیچ کس به داد اون طفل های زبون بسته که نه از خود دفاعی میتوانند بکنند و نه شکایت همگی خبر داریم٬ اما چه کاری برای اونها کردند؟؟؟ این مورد هم که یکی از صدها مورد وحشیگری و یا شاید تفریح گروهی سادیسمی هست که رسانه ای شد ولی مطمءن باشید با جریمه ای ناچیز ختم بخیر میشه!
 • اسنوند IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۷
  2 0
  خبر آنلاین عزیز؛ تو را به خدایی که میپرستی این خبر را با اهالی خبرگذاریها دنبال کنید، من هم مثل اکثر دوستامون شدیداً ناراحت شدم و میدونم این افراد با پارتی بازی آزاد خواهند شد ولی نگذارید این اتفاق بیفتد و صدای ضجه توله های زبان بسته را... ای خداااااااااااااا
 • حامد AU ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 1
  چه بسیار حیوانات کمیاب و بیگناهی که هر روزه در مملکتمان به همین روش بدون فیلمبرداری کشته میشوند به فکر اونها هم باشیم...
 • ارش US ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  4 1
  من دل دیدنش رو نداشتم...می دونم چی تو اون فیلم هست...مثل خبرهایی که این روزا داره زیادتر میشه مثل تجاوز گروهی تو اصفحان یا قتل روح الله داداشی این خبرم بدتر از اوناس...اونا تو قلمروشون کشته شدن مثل اینکه بری خونه ی 1نفر وقتی مردی خونه نیست زن و بچه هاشو بکشی و شکمشون رو پاره کنی!هیچ فرقی نمی کنه!لعنت به اداره ی محیط زیست ایران که فقط 1 اسم داره...
 • بدون نام IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  خاك بر سر بيرحمشون كنن..........
 • یاسر IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  اینا همش بر میگرده به بی سوادی و نا آگاهی متأسفانه بعضی از مردمان ما واقعاً اشک تو چشام جمع شده با دیدن این فیلم...
 • منطق IR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  توروخدا توروخدا توروخدا یه بلایی سرشون بیارین تا دل مردم آروم بشه. ازتون خواهش میکنم همه مردم ناراحتن
 • بدون نام IR ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  6 0
  جالبه که این آقای شکارچی مربی پرورشی هستش
 • علي IR ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  1 0
  كلمات از توصيف توحش وقساوت قلب عاملان اين فاجعه قاصره فقط متاسفم از اينكه بگم هموطن اين جماعت وحشي ام.
 • محمد IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  دلم نيومد فيلم رو ببينم ولي از خوندن مطلب و وحشيگري اين باصطلاح انسان پست تر از حيوان اشك در چشمانم حلقه زد شرم برتو پست تر از همه مخلوقات خدا
 • بدون نام IR ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  1 1
  اعصابم خورد شد
 • لاله IR ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  اگر مسئولین پیگیری جدی نکنند جای تامل داره ، یعنی اینکه با قرار وثیقه پولی توی این مملکت هر غلطی میتونی بکنی بجز زدن حرف حق که زندانی داره!!!!!
 • محمد IR ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  با سلام از مدیران سایت درخواست دارم که در درجه اول با راه‌اندازی یک نظر سنجی از مردم بپرسن که آیا موافقن که قانون سخت‌گیرانه تری برای حمایت از حیوانات در ایران تصویب بشه و سپس طوماری تهیه کنند تا با امضای مردم به مجلس فرستاده بشه و نمایندگان نظر مردم را در این مورد بدانند با تشکر
 • ؟؟! IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  6 0
  سريعتر از هرچيز برويد اون بچه هايي رو پيدا كنيد كه توسط اين معلم پرورشي!! آموزش ديدن و پرورش پيدا كردن !!! ممكنه فردا دل وروده مردمو تو خيابون دربيارن و بگن خاصيت داره !
 • moghadam IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  بجاي اينهمه درس اخلاق و دين و معنويت در تلويزيون ساعات ثابتي را اختصاص به طبيعت دوستي بدهند و براي حفظ اين مخلوقات بي پناه خدا پناهگاه ايجاد كنند . واقعا بايد خاك بر سرمان كنيم از اين شرم
 • محسن ملکوتی IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 1
  در قوانین محیط زیستی برخی کشورهاآمده است که اگر لازم باشه یک ماهی و یا حتی حشره ای کوچک را به دلیلی بکشیم ابتدا باید به طریقی آن را بیهوش کنیم تا مخلوق زبان بستهء دست و پا بسته زجر نکشه... وقتی در روزنامه ای میخوانم که مجرمی برای چندمین بار به جرمی دست زده یک علامت سوال بزرگ در ذهنم شکل میگیره . خدایا به ما رحم بفرما
 • بدون نام IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 1
  خوانندگان عزيز، اينقدر ساده نباشيد. اينقدر فرياد نزنيد.هنوز نفهميديد كه هيچ اتفاق مهمي نمي افته. و همه جاني ها روز به روز پيشرفت ميكنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون«قانون» با اونهاست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 1
  نمیدونم چی بگم خیلی تاسف باره
 • ایران IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  1 0
  واقعا باید ازاین همه خشونت درجامعه ترسید .کدام انسانی همچین کاری میکنه.من نتونستم فیلم راببینم اینقدرکه فجیع بود.اوایلش هم باورم نمیشد.وای خیلی وحشتناک بود.به نظرمن همین آدمهاهستند که فردا میان توشهر ودرپل مدیریت ادم میکشند.چرا مسولان به فکراین همه خشونت نیستند.تا کی می خوان بگند مردم ایران فهیم ومهربان وازهمه دنیای بهترند.
 • مهرنوش IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  خیلی وحشیانه و غیرانسانی بود.اونها حیوونن. اعدام برای اونها مجازات کمیه باید اونها رو سنگسار کرد باید با همون وسیله ای که اون توله خرسهای زبون بسته رو کشتن تیکه تیکه اشون کرد. لعنت خدا بر اونها، لعنت لعنت ...
 • بدون نام IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  شکارچی اصلی به گفته ی انجمن حمایت از حیوانات ، معلم پرورشی آموزش و پرورش سمیرم بوده ... معلم پرورشی !!!
 • عرفان IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  4 0
  واقعا چه آدمایی پیدا میشن اینااصلا آدم نیستن کسی که وجدان نداره انسان نیست اینا رو باید به همین روش کشت اعدام برای این جرم کمه خیلی کم خدا ازشون نگذره
 • بدون نام DE ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  ننگ و نفرین بر شما که از آدمیت بویی نبرده اید.
 • یک ایرانی IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  به نظرم ریاست سازمان حفاظت محیط زیست می بایست به منظور برخورد قاطع شخصا ورود نماید و ضمن درخواست اخراج چنین فردی از آموزش و پرورش ( در صورت صحت خبر) از مراجع قضایی درخواست اشد مجازات حبس نماید.
 • بدون نام IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  اقدام قوه قضایی چیست /؟؟؟
 • كيوان IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 1
  با سلام و احترام خيلي منزجر كننده بود.بايد رقم جريمه اين قبيل شكارهاي غيرمجازو حداقل 10 برابر كنن تا ديگه كسي جرات نكنه شكار غيرمجاز انجام بده.
 • روحی IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 1
  آقا جواد برو توبه کن این چه استدلال مسخره ایست که داری...
 • بدون نام IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  1 1
  واقعا نميدنم چي بگم خونم به جوش اومد ديدم
 • نوید US ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 0
  ممنون از اطلاع رسانیتون... امیدوارم زودتر یه قانونی وضغ بشه برای اینگونه جرم ها با مجازاتهای شدید... و مسعولین هم قاطعانه با این وحشی ها برخورد کنن! منتظریم
 • ايراني IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  آدم هر چه قدر هم كه وحشي باشه خيلي نامردي كه اينطوري خرسارو بكشن اگر هم خرس مادر به آنها به خاطر وارد حريم شدن شكارچيان به شكارچيان حمله كرده باشه و مجبور شده باشن از خودشون دفاع كنن چرا شكم بچه هاشونو دريدن پس اونها رواني هستن و بايد به سزاي اعمالشون برسن هر چه سريعتر
 • محمد AE ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  این خصلت ضالمین است که فقط برای لذت دست به اسلحه یرده و موجودی که کمترین ازاری برایش را ندارد شکم میدرد واز ناله هایش غرق در شادی میشود ناله هایی که قلبهای بسیاری را از دیدن وشنیدنش به درد اورد و چشمان بسیاری را نمناک جزای چنین جنایتی هم پای ان است نه کمتر
 • عماد IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 1
  شرم بر زن و بچه اين قاتلين كه با اونها زندگي مي كنن.
 • بدون نام IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  اگر مولوي زنده بود، اينبار اينچنين مي سرود: از آدم و انسان ملولم و حيوانم آرزوست.
 • بدون نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  اگر مولوي زنده بود، اينبار اينچنين مي سرود: از آدم و انسان ملولم و حيوانم آرزوست. واقعا صد رحمت به حيوان.
 • محسن IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  چرا پيامم رو نگذاشتين جدي حرف بدي زدم ؟ اميد وارم اين بلا سر زن و بچه اين جاني به بياد مطمئن باشين همه مردم با اين نظر موافقن بغير از آقاي سانسورچي شما !!!!!!
 • معین IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  4 0
  کسایی که این کار رو کردند حتما باید اعدام بشن .
 • pari IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 0
  vaghean moteasefam vase hamchin be estelah adami k az ye hyvon ham badtare ey lkash made khers be in adama hamle mikardo mikoshteshon bayad in mojodate vaghih ro k das be hamchin kare birahmane zadan edam kard.hata mojazate edam ham vase ihamchin ashkhasi kame bayad ona ro zajr kosh kard.
 • یسنا IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  2 0
  امیدوارم هرچه زودتر به درک واصل شن!
 • نیما عادلی A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  3 0
  1.مسلم است که اشد مجازات را برای این اهریمن پرستان خواستاریم.اما بعید است مجازاتی درخور در نظر گرفته شود. ام اپیکیری مردم وفشار روانی و رسانه ای نمیگذارد براحتی بگذرند.نباید قراموش شود 2. خبر خوب که مردم منطقه هم شاکی هستند و جریحه دار شدند. 3. اموزش باید داده شود یادمان نرود که سر یوز و توله هایش هم همین بلا امد فقط فیلم نداشت ولی الان خیلی فرق کرده.
 • بدون نام US ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  1 1
  از هنرشون فيلم هم گرفتن عوضي ها. اشكال نداره گويا خرس ها هم مي خواهند بروند پيش ببر مازندران. دل من ديگ دود زده ايست كه بارها و بارها در آتش رفته است
 • مهدی IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 0
  واقعا اسم انسان گذاشتن برای این افراد اشتباست امید وارم مراجع مربوطه مثل محیط زیست ونیروی انتظامی وقوه قضائیه یک تکونی به خودشون بدهند واین افرادی که اسم ایران وایرانی رو بدنام میکنند به اشد مجازات برسونند متاسفانه این اتفاقات برای چندمین بار که اتفاق میفده!
 • محمدرضا IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  3 0
  خدالعنتون کنه!
 • محمدرضا IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  5 0
  وقتی در مراکز فرهنگی مامثل دانشگاهی درتبریز بایک تیر خرس زبون بسترو میکشن وهیچ کس مجازات نشد! متاسفانه بازاین اتفاق افتاد!
 • یونس IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  3 0
  این وحشی ها باید در ملا عام به همون شکل شکنجه بشن تا عدالت برقرار بشه
 • حامد US ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  3 0
  سلام من خودم تفنگ دارم ولی روزی که تفنگ گرفتم به خودم قول دادم هیچ موجود زنده ای رو شکار نکننم.خودم حالم از تفنگ و شکارچی بهم میخوره.
 • يك خواننده IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  4 0
  اي كاش با اين جنايتكاران خون خوار برخورد مي شد!!!! مطمئنم كه در سازمان محيط زيست كسي نيست كه اهميت به كيفر رسوندن اين خون آشامها رو درك كنه.
 • حميد IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  1 0
  اين جاني ها اگه جلوشون گرفته نشه آدم رو هم اينجوري قصابي مي كنن و از كارشون لذت مي برن. كي هست كه جلوشون رو بگيره و وقت بذاره واسه حيوانات مظلوم!!؟؟
 • اعظم IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  3 0
  يك هيات بايد از طرف رئيس سازمان حفاظت محيط زيست براي پيگيري و مجازات جانياني كه اين عمل وحشيانه و سبوعانه رو انجام دادن و بدتر از كفتارهاي خون خور اين خرس ها رو كشتن تعيين بشه. ببينيم حالا كاري در برابر حقوق هاي چند ميليوني كه مي گيرن مي كنن اين مسئولين؟
 • صنم IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 1
  كفتارم اينقد وحشي نيست.
 • ساره IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 1
  يعني اين موجودات متعفن اشرف مخلوقات هستن؟؟.
 • بهنام GB ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 1
  شرم باد بر آدمی. حتی درنده ترین موجودات جهان هنگام حمله به موجود دیگر ابتدا آنرا خفه میکنند با گردنش را میشکنند و پس از مردنش شکم آن را پاره میکنند. ای وای که از هر حیوانی کمتریم. خداییش چند سالی بود که اینطوری گریه ام نگرفته بود.
 • knsn US ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  3 0
  واقعا چی میتوانم بگویم ... نهایت بیرحمی و وحشیگری را دیدم
 • حسین اسدی IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 1
  درود من سمیرمی هستم حیف که نمیشه حرف زد.....
 • بدون نام IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  0 0
  بیرحمی در مقابل حیوانات و بی تفاوتی در برابر رنجهای آنها یکی از بزرگترین گناهان بشریت است. این مسئله، پس زمینه ی تباهی بشر است. وقتی انسان قادر است این همه رنج دهد، چه جای شکایتی دارد که خود رنج میکشد ... ( رومن رولان، نویسنده و متفکر بزرگ و دارنده ی نشان نوبل ) شوایتسر: رنجهای هر جاندار در هر جای جهان به همه ی ما مربوط میشود. همدردی انسان با همه ی موجودات است که از او یک انسان واقعی میسازد
 • ایدا A1 ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 0
  باید این وحشی ها رو یه جوری به جزاشون برسونند که دقیقا مثل اون طوله های بیچاره زجه بزنند.من که شب و روز دعا میکنم که همین بلا سر بچه هاشون بیاد
 • نريمان IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 0
  به خدا قسم که عذابي شديد در قيامت گريبان گير انها ميشود طوري که ضجه انها تمام جهنم رو پر ميکند.
 • سهیل IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  2 0
  یک مرد اگر انتقام خرسها رو از این شیطان بگیره دعای میلیونها نفر پشتشه و قهرمان بشریت میشه.من اگر تو زندگیم زیاد گناه کرده بودم حتما این کار رو میکردم تا گناهانم شسته بشه.
 • مهدي IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  3 0
  آقا جواد ، تو اگه وحشي هستي به بقيه چه ربطي داره ، از خودت مايه بذار ، به نظر من اين كسي كه اي كارو كرده بايد بردش توي منطقه اي كه پر از حيوون وحشيه ولش كرد تا ...
 • عماد IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  4 0
  بايد مديران محيط زيست دنبال كار اعدام اين شيطان صفتها رو بگيرن.اينا از شيطان هم شرور تر هستن.!
 • مهسا IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  3 1
  اين شيطانهاي شرير و خونريز رو بايد توي قفس نگهدارند.
 • saman IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  1 0
  لعنت به این جامعه که همچین کساییو به وجود میاره
 • يك خواننده IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  3 0
  توي آفريقا نگهبانهاي محيط زيست وجود داره كه مسلح هستن و با برخورد با يه اينجور آدمهاي وحشي اقدام به تير اندازي و كشتن اونا ميكنن.توي ايران هم اين كار رو بايد محيط زيست بكنه.
 • بدون نام HK ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  3 0
  از اينكه به من بگن آدم خجالت مي كشم
 • نیما عادلی IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  3 0
  نباید بدون مجازات درخور رها شوند .دم مردم سمیرم گرم که کوتاه نمی ایند و شاکی پرونده هستند.
 • محمدرضای IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
  3 0
  ای خذاچه دلی داری وجه طاقتی!خداوندا من وهموطنانم را از ظالمین قرارمده!
 • صص IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  1 1
  3000میلیاردبجسب.گولت نزنند
 • گودرز رضایی IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  2 1
  من شرمنده ام که همشهری این آقای حمزه انصاری هستم.
 • کوروش IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  3 0
  این افراد بزدل و ترسو هستند و فکر میکنند خیلی مرد هستند. مردی به سبیل نیست. گربه هم سبیل داره.خیلی هنر دارند که زجر حیوونای زبون بسته را میبینند ؟ اینا اصلا شکارچی نیستند که. اینا شکار کش هستن. خاک بر سرشون. از مردم سمیرم میخوام که اخر و عاقبت این افراد را حتما ببینند.
 • محمد IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  1 1
  پاسخ این عمل مانند همه اعمال از طرف خداوند قادر و متعال دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد. فمن مثقال ذرتا خیرا یرأ ، فمن مثقال ذرتا شرا یرأ.
 • reza US ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  3 0
  دلم گرفت اینا ر.و باید به دار اویخته بشن نه باید تو حلقشون اب داغ بریزی بخدا اشک تو چشام پر شد:((
 • بدون نام IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  3 0
  حرامزاده های بی رحم!! قاتل های کثیف!! شما رو باید همونطور که این بچه ها رو کشیتید تیکه پاره کنن!!
 • اکبر 2007 IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۱
  3 0
  یه ادم با غیرت پیدا بشه این شکارچیها رو بکشه به خدا خونشون حلال حلاله من یکی که حالم بد شد ای کاش من یه تفنگ داشتم به خدا میکشتمشون
 • مينا US ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  3 0
  خاك تو سرشون انشالله خودشونم به همين وضع بميرن
 • پروانه KW ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  3 0
  مااشرف مخلوقاتيم يعني به اوناولايت داريم بايدغذاشونوبديم درمانشون كنيم نه اينكه چنين فجايع دلخراشي بباربياريم وباعاملان اين فجايع برابريم اگركه ببينيم وكاري نكنيم ازدستگاه قضايي تقاضاي اشدمجازات راداريم.داوري حقيقي نزدخداونداست وكيفراوسخت خواهدبود.
 • دوست شماا IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  2 0
  زورشون به هرکسی برسه همین کارو باهاش می کنند بچه ها و حیوانات خدا هم اونا را هم وانا که اجازه مدند تکرار بشه لعنتشون کند
 • سونيا KW ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 1
  درباره ي توله خرسهااحساس گناه ميكنم،همه ي مامقصريم.دراين لحظه چقدردلم ميخوادعدالت ويانيروي بينهايتي باشه تاازش كمك بخوام.باتمام قلبم معناي"الله اكبر"رودرك ميكنم واحساس ميكنم فقط خداوندبزرگترازاين اندوه است. شايدخدايه روزي ازدل توله خرسهاي كوچولودربياره من اون روزآروم ميشم.بچه ها!ازهمه تون ميخوام توبه كنيدوپاك بشيدوبراي زمين وموجودات بي پناهش دعاكنيدتاازشرآدميزاددرامان بمانند.درهرآييني هستين دعاكنيدمنجي ظهوركنه ديگه توان غمگساري برام نمونده.
 • سام IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  4 0
  سلام ما سمیرمی ها هم خواهان اشذ مجازات برای این جانیان بی هویت و بی همه چیز هستیم...
 • حسین IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  2 0
  از همین راه ارتباطی به اطلاع بعضی از مسئولین میرسانیم که اگر در مقابل این فاجع سکوت کنند ومردم ببینند که این افراد به مجازت لازم نرسیدن رای مردم راازدست خواهندداد!
 • Pooyan SE ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  8 0
  خدایا میشه ببینیم که این دو انسان نما مجازات شدند ؟ صد رحمت به سنگ تو بیابون. فکر کنم باید اسم اینگونه افراد را نیز در میان نام درندگان ذکر کنیم
 • علی IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  0 1
  دست سازمان محیط زیست درد نکنه که یه اظهار نظر هم در این خصوص نمی کنه فردا هم اعلان می کنند که ما اینتقدر کار کردیم و فلان و بمان من می گم که شما که از رو نمی رید ولی برای دولت و ریس سازمان محیط زیست متاسفم
 • نسترن IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
  3 0
  علي جان تو كه اين حرفو مي زني آخه چه انتظاري از مسئولين محيط زيست داري؟ ميگن تو خود محيط زيست مامورينش همين حيوناي بيچاره رو قاچاق مي كنن. من كه ديگه از اسم سميرم هم بدم مياد!!!
 • کوروش IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
  3 0
  خدا لعنتشون کنه!!!این بیشرفها رو باید تکه تکه کرد...باید همون بلایی رو که سر اون زبون بسته ها آوردن سرشون آورد!
 • عماد IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۵
  2 0
  جداً چمد روزه دائم به اين موضوع فكر مي كنم. نميدونم كسي هست كه بتونه كاري كنه ديگه از اين اتفاقات تاًسف بار نيافته؟؟؟؟!!!! امثال اين سفاك ها تو جامعه و تو بيابانها زيادن بايد تو سازمان محيط زيست كاري كنن.
 • بدون نام IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۵
  3 0
  منم سمیرمی هستم تاسف می خورم که سمیرمیم وای به حال ما
 • بهار IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۵
  7 0
  من یکی ازاهالی همون منطقه هستم خرسهای اومجا رو میشناسم خیلی مظلوم وتنها هستند گرسنه وبی آزارتمام این مدت براشون گریه کردم امیدوارم نفرین مردم گریبان این آدمهای وحشی را بگیره
 • عماد IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۵
  6 0
  بهتره به جاي اينكه غم اين كشور و اون كشور رو بخوريم كمي هم براي نابودي ارزشهاي انساني بعضي از مردم ايران گريه كنيم. كمي هزينه بگذاريم تا از سوق پيدا كردن امثال اين آقايان به سوي قساوت و وحشيگري جلوگيري شود.
 • پیمان IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  3 0
  ایاما انسانیم؟ اصلا اینا ادمند ؟دوست دارم همون جوری که این نامردا این خرس های نایاب رو کشتند یکی هم اون ها رو همین جوری بکشه.
 • اهورایی US ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  2 0
  واقعا تکان دهنده است. ولی منشا این همه خشونت کجاست؟ اگه جواب این سوال رو بدونید خیلی از مشکلاتمون حل خواهد شد دوستان عزیز. از شما میپرسم: آیا صحنه سنگسار شدن یک انسان رو تابحال دیدید؟ اگه ندیدید حداقل میتونید تصور کنید و این تصور شاید بتونه ما انسانها رو به جواب سوالی که پرسیدم برسونه. بحث عقیدتی نمیکنم ولی... ریشه کجاست؟
 • بدون نام IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  4 0
  به نظر من این جنایتکاران باید اعدام شوند.
 • مرتضی IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  1 1
  تا كی فرار از واقعيت تا كی فرار از انكار
 • عادله IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  3 0
  اسم این موجودات وحشی رو نمیشه انسان گذاشت خدا نگذره ازشون
 • سام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  4 1
  ديشب توي برنامه پارك ملت ريس دادگستري ميگفت اين كار شامل قانون شكار غيرمجاز هست يعني ايشان متوجه نميشه فرق بين جنايت يا شكار غير مجاز رو يا اصلا اعتقادي به جنايت در مورد حيوانات نداره خب تكليف روشنه شما مردم سميرم خوب ميدونيد چيكار بايد بكنيد فقط غيرت شرف و جرات ميخواد اميدوارم كه داشته باشيد ضمننا ابروي مردم ايران رو هم توي دنيا برديد
 • اعظم IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  4 1
  قساوت، خونخواري، جنايت،حماقت، بلاهت، جهل و کثافت زندگی‌مون رو پر كرده! صدای ضجه‌ی توله خرس همش توی سرمه. تف به اين انسان سميرمي، این مثلا اشرف مخلوقات!
 • بدون نام GB ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  1 1
  متاسفم زیاد با اغلب این همدردی ها و ناله ها هم نظرم ..... غیر از اون کسایی که واسه خانواده این 2 پست وجود (اسم دیگه واسشون توهین به اون اسامی است ) همین آرزو رو کردن..... یادمون باشه خشم در وجود ما هم میتونه اینچنین بی رحمانه با چنین دعاهایی شکل بگیره . باید بترسیم باید حواسمون به خودمون باشه هرر لحظه از زندگیمون
 • زهرا IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  3 0
  متاسفم اول برای خودم که تو همچین جامعه یی زندگی می کنم و بعد برای اون خرس های نگون بخت و در آخر اون وحشی های روانی که امیدوارم به بدترین شکل تقاص کارشون و بدن اگه این حرفهای من در رابطه با این موجودات وحشی خشمه پس کار اونا چیه؟؟
 • elham IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  2 1
  ای کاش ایرانی نبودم
 • جواد IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  2 0
  هنوز از نسل ابن زياد در حال زندگي هستند خدابه ما رحم كند
 • بدون نام IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  3 0
  این اشغالها باید اعدام بشن
 • برسمنانی IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۱
  3 0
  در این مورد فکر میکنم جای انسان وحیوان برعکس شده !!! الله اعلم.
 • امير فرهاد IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۲
  2 1
  به حمزه علي انصاري، دبير جنايتكار پرورشي سميرم: اي جاني، گرچه دوری از خدا اما، دعایت می کنم، روزی بفهمی خدایت با تو نزدیک است دعایت می کنم، روزی، دلت سرشار گردد از غم بيداد،از زجر و زبوني شبانگاهی، تو هم خالي ز نفرت،خالي از درندگي بخوانی خالق خود را و آمرزش بخواهي زين جنايت پيشگي
 • حمید از اسلام آبادغرب IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۳
  4 0
  لطفا طبق قوانین اسلام و قران این جنایکاران را به سزای عملشان برسانید و مردم را در جریان محاکمه قرار دهید ای کاش حکم این افراد کمتر از حبس ابد نباشد اگر قرار است این افراد را بابت حمل غیر مجاز سلاح و کشتن خرس به 3 سال زندان و 700 هزار تومان جریمه اکتفا کنند اصلا دادگاه تشکیل نشود بهتر است . این افراد حتما در اینده این عمل کثیف و شیطانی را روی یک یا چند انسان هم مطمئن باشید انجام خواهند داد و شاید هم انجام داده باشند از مسئولین تقاضا دارم حتما این سربازان شیطان را با اشد مجازات محاکمه کنید
 • آنا IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  7 0
  دوست دارم از این فرد سوال بشه : اگر همین بلا رو سر خودش و بچه اش بیارن،پاسخش چیه؟
 • یه مادر IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۹
  14 0
  دل خیلی ها رو به درد اوردید. بغض سنگینی گلومو فشرده گریه امانمو بریده.لحظه ای صحنه های ضجه زدن این دو تا توله بی گناه و بی دفاع که میخوان به اغو ش مادرشون پناه ببرن از جلو چشمم دور نمیشه. من میدونم پناه مادر یعنی چی وقتی که پسرم از کوچکترین چیزی میترسه چطور به اغوشم پناه میاره/ اخه وحشیگری تا چه حد؟ چطور میشه از عذاب کشیدن دو تا موجود بی دفاع این طوری لذت برد؟ امیدوارم بچه هات به عزات بشینند. امیدوارم عزیزات سر جنازت اینطوری ضجه بزنند
 • بدون نام IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۰
  3 2
  از خانواده شكارچي ميخواهم يك لحظه جاي آن خرس و فرزندان آن باشند و.............................
 • .... IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۰
  7 1
  حمزه علي، خدا لعنتت كنه ، هيچ لقبي به تو نميشه داد، هيچ چيزي از تو پست تر نيست. اميدوارم بچه هات مرگت رو ببينن.
 • بدون نام IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
  6 0
  واقعا متاسفم من هم سمیرمی ام اما حتی نتونستم فیلم رو نگاه کنم امیدوارم پرده بر افتد نقاب از جلوی چشمشون کنار بره
 • بدون نام IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  4 1
  فقط میتونم بگم متاسفم که تو جامعه ما بدلیل ضعف شدید قوانین این حرومزاده ها راست راست راه میرن. پس کجاست غیرت و مردانگی و فرهنگ ایرانی و اسلامی . فقط خوب شعار میدیم. دیگه چیزی از انسانیت نمونده.
 • بیژن IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۸
  4 0
  مطئن باشید یه پارتی پیدا میکنند و ازاد میشن بعد از چند سال هم بهشون یه سمت خوب میدن
 • مریم IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۲
  4 0
  خدا من که میرم گریه کنم
  • بنده خدا IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۰/۳۰
   0 0
   'سلام من نظر شما رو خوندم گریه برا چی به خودت مسلط باش و از خودت شروع کن احساسات جای تصمیم گیری نشینه باشه
 • بدون نام IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۵
  5 2
  امیدوارم خدا ازش نگذزه واگه کسی آن وحشی را آزاد کنه خدااز آن هم ، نگذره
 • بنده خدا IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۳۰
  5 1
  سلام خوانندگان عزیز واقعا دیگه جای حرف زدن نیست وقت عمل است بیائیم از خودمان برای حفظ طبیعت و گونه های طبیعی و محیط زیست شروع کنیم (به سادگی با نریختن زباله در هر جائی که جاش نیست بله )
 • مصطفی IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۹
  2 0
  لعنت خدا به چنین غیر انسانهای پست و ذلیل
 • سهند IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۷
  2 0
  واقعا که وحشیانه و بی رحمانه است که یک انسان٬ که دارای هوش و سلاح است٬ به یک حیوان بی دفاع زبان بسته و فاقد هوش٬ آن هم بی دلیل٬ حمله ور شود و این چنین ٬ تازی گری کند. متاسفم برای مردم سمیرم که چنین همشهری های وحشی ای دارند! امروز در رسانه ها منتشر شد که برای قاتلان آن خرس های زبان بسته ٬ حکم تنها 18 ماه زندان صادر شده! ولی این واقعا منصفانه نیست! خیلی کم است! خیلی ناچیز است! 18 ماه زندان در مقابل آن همه وحشی گری و حرامزادگی جنایت٬ هیچ است! اگر من جای قاضی می بودم٬ دست کم هشت سال زندان برای هر یک از آن قاتل های وحشی٬ حکم صادر می کردم٬ تا هم بیماری های روانی شان در طول این مدت درمان شود٬ هم وقتی دوره محکومیتشان تمام شد و از زندان آزاد شدند٬ دیگر جرات نکنند حتی به یک گربه٬ سنگ بزنند!حکم ناکافیس
 • بی نام US ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  0 0
  حیوان صفت