نامه انتقادی عبدالله گنجی به محمد خاتمی / از سخنان‌تان در برخی «جلسات غیرعلنی» شما مطلع‌ام

فرهیختگان نوشت: فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: همیشه برایم سؤال بوده است چرا خاتمی در عیان اینگونه نیست؟ ملاحظه‌اش چیست؟ از کدام هزینه می‌ترسد. انتساب حداکثری‌اش به نظام برایش هزینه دارد؟ با انقلاب بودن خجالت‌آور است؟ مورد ملامت قرار می‌گیرد؟ اصلا به یک انقلاب یا جمهوری اسلامی دیگری باور دارد که ما نمی دانیم؟

عبدالله گنجی، فعال سیاسی اصولگرا و مدیر مسئول سابق روزنامه «جوان» در نامه‌ای به سید محمدخاتمی نوشت:

من سه خاتمی می‌شناسم. اول خاتمی دهه۶۰ و حتی ۷۰، دوم خاتمی‌ای که در بیان امام «فاضل» است و در بیان رهبری معظم انقلاب «خاتمی عزیز» و «خاتمی نجیب» است .سوم خاتمی بعداز ۸۸ و نسبت آن با اندیشه سیاسی امام. اکنون نمی‌توانم این سه را جمع کنم. می‌خواهم خاتمی قبل ۱۳۸۸ را با خاتمی صادرکننده بیانیه اخیر روبه‌رو کنم. می‌خواهم خاتمی را نه با شخصیت امام (که حتماً‌ برای شما محترم است) که با خط و مبانی امام مواجه کنم. تا سال ۱۳۸۸ شما را منتسب به انصاف می‌دیدم اما احساس می‌کنم شما (نه الزاماً شخص شما) به مرحله دیگی که برای من نمی‌جوشد، رسیده‌اید.

اینجانب مشکل ملاک‌های اصلاح‌طلب (اندیشمندان شما) را گرفتار شدن در روش و نظریه‌های پست‌ مدرن علوم انسانی غرب می‌دانم و مشکل روحانیون شما را در فاصله گرفتن از «اسلام فقاهتی» جست‌وجو می‌کنم. دومی همان چیزی است که باعث می‌شود روحانیون چپ در ذهن ما و اجتماع جز تعلق عاطفی به امام، نسبت دیگری از خود بروز ندهند و از همه صحیفه ۲۱جلدی امام جز «میزان، رأی ملت است» نبینند و حتی نگویند این عبارات امام نیز در کانتکسی آمده است که امام می‌گوید این مردم اسلام را می‌خواهند. دوست ندارم خاتمی ای را بشناسم که شخصیت ژله‌ای داشته باشد.

بنده سخنرانی سوم‌خرداد ۱۳۷۷ شما در نیروی زمینی سپاه را ستوده‌ام، مواضع اصولی و دیرهنگام شما در ۱۶ آذر ۱۳۸۳ را ستوده ام و در برپایی مراسم مذکور نقش اساسی داشته‌ام. اما گویی جو غالب محیط، جهت‌گیری آنی شما را معلوم می‌کند و بر هیچ فونداسیونی ننشسته‌اید. من از برخی جلسات شما قبل از ۱۳۸۸ (غیرعلنی) مطلع ام؛ سخنان ارزشی، علاقه به رهبری، تأکید بر اصول و...

اما همیشه برایم سؤال بوده است چرا خاتمی در عیان اینگونه نیست؟ ملاحظه‌اش چیست؟ از کدام هزینه می‌ترسد. انتساب حداکثری‌اش به نظام برایش هزینه دارد؟ با انقلاب بودن خجالت‌آور است؟ مورد ملامت قرار می‌گیرد؟ اصلا به یک انقلاب یا جمهوری اسلامی دیگری باور دارد که ما نمی دانیم؟ مثلاً نگاهش به موسوی در جلسات محفلی چرا علناً عنوان نمی‌شود؟ مگر مصلحتی بالاتر از تولید سرمایه اجتماعی برای نظام برآمده از اندیشه امام می‌شناسد؟

من خاتمی ای را می‌شناسم که یک خروار مطلب علیه امریکای جهانخوار از او باقی مانده است. اما این سال‌ها هزار و ۸۰۰ تحریم را می‌بیند و هوا کردن توافق هسته ای را می‌نگرد اما از گل کمتر به امریکا نمی‌گوید و از حال جمهوری اسلامی که در محاصره هزار و ۸۰۰ تحریم است کشوری با شریط کاملا معمولی را تصویر می‌کند تا بتواند به کاستی های آن حمله کند.

بعضی وقت‌ها می‌پرسم آیا «روحانیون مبارز» یک نام به تاریخ پیوسته است؟ آیا همان کسانی هستند که حج خونین ۱۳۶۶ را برگزار و پیام امام برای حج آن سال را «منشور انقلاب» خواندند؟ یا امروز عنوان «مبارزه» در پسوندشان صرفاً مبارزه با جمهوری اسلامی است؟ فکر می‌کنم خط امام و نام امام صرفاً تابلوی معتبری است که به سرنوشت نهضت آزادی دچار نشوید. یکی از اصلاح‌طلبانی که جنابعالی او را از سپاه به حوزه فرهنگ آوردید و اکنون در دشمنی‌اش با جمهوری خیلی صادق است، می‌گوید: به اصلاح‌طلبان گفتم شما که دنبال دموکراسی هستید، چه اصراری دارید که خط امامی باشید؟ چه نسبتی بین آیت‌الله خمینی و دموکراسی وجود دارد؟ و پاسخ می‌شنود که ارتباطی بین آیت‌الله خمینی و دموکراسی وجود ندارد اما این تابلو معتبر است.

بیشتر بخوانیم:

۲۱۲۱
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1741936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نشاط IR ۰۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  جوابیه ی عالی بود ، منم وقتی اعتراض مغرضانه و غیر صادقانه ایشون رو دیدم اینقدر عصبانی شدم که دلم می خواست جوابی دهن پرکن بهش بدم تا یکدفعه این جوابیه کوبنده رو دیدم ، احسنت 👌👌👌
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  به این ترتیب ، خود شما بر این باورید که هیچ نسبتی بین امام و دمکراسی وجود ندارد (جمله آخر نوشته خودتان ) . حالا که شما سوال میکنید و بر مسند قضاوت مینشینید ، شما این صلاحیت را از کجا کسب کرده اید که به قضاوت دیگران مینشینید . اصلا ملاک یر حق بودن شما چیست ؟ از کجا معلوم شما عوض نشده باشید که دیگران را متلون المزاج مینامید ؟ و اصولا با فرض تغییر ، از کجا معلوم که این تغییر که شما ان را نمیپسندید ، تغییر منفی باشد ؟
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  دیگه قرار نیست پاسخگوی شرایطی باشد که شما و گروه دوستانتان باشد تحریمی که به لطف شما بر سر این ملت امده را همه دارند تحمل می کنند اگر هم اعتراضی باید بکند به شما وگروهتان باید باشد
 • IR ۰۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  مسیر حرکت آقای گنجی, ایشان را به جایگاه آقای شریعتمداری در کیهان خواهد رساند.
 • IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  چی میخواهید سر این ملت بیارید اقای گنجی
 • علی IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  جناب نویسنده! بدون تغییر ماندن الزاما خوب نیست: بعضا همان دگماتیسم است.
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  اگر خاتمی به فرض محال الان در مرحله «دیگی که برای من نمی جوشد...» قرار دارد طیف فکری عبدالله کنجی سالهاست در مرحله اقامت دارند و رفتارشان کاملا همین را نشان می دهد و همین ماجرای احیای رابطه به عربستان جدیدترین نمونه آن است که تا وقتی که دولتی سر کار بود که در آن سهمی نداشتند تمام تلاش شان را برای قطع رابطه و بعد کارشکنی در برقراری دوباره آن به کار گرفتند و حالا که قدرت را در یک فضای غیررقابتی به چنگ آورده اند با هزینه بسیار آن رابطه را با پادرمیانی پدرخوانده های چینی بازسازی کرده اند و تازه همه گذشته پرسئوال خود در این زمینه را هم فراموش کرده و حتی یک عذرخواهی ساده هم نکرده اند
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  سطح مطلب در این باره مهم است. واقعا ایشان چه حرف حسابی دارند؟
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  ما هم شما را قبل ار توافق با عربستان و بعد از توافق با عربستان دیده ایم .
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  بالاخره با خالق حادثه ۶۶ و ۹۴ و قاتل کودکان یمن به صلح رسیدید. هرچند دیر ولی باز هم خوب است.
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  واقعا این مطلب پراکنده آیا می تواند پرسشی برای حل مسایل کشور باشد؟
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  آقای عبدالله گنجی میزان عمق سوال های افراد، نشان دهنده سطح آنان است.
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  مطلب آقای گنجی از انسجام لازم برخوردار نبود.
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  آیا طرح اینگونه مسایل به حل آن ها کمک می کنه؟ فقط یک طرفه نباشه. طرفی که مورد سوال قرار گرفته و یا دیگران بتوانند جواب بدهند.
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  11 32
  هر موقع یزدیها رو شناختید اونوقت از این سر در گمی در خواهید آمد. پیچیده ترین آدمهای ایران یزدیها هستند. اصلا به نیت درونیشون نمیتونی راه پیدا کنی. به ظاهر سادشون نگاه نکنین
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  آقای گنجی در مورد احمدی نژاد نظری ندارید کسی که حتی در ظاهر نیز عبایی ندارد به آرمان های مورد نظر شما لگد بزند
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  آقای گنجی عزیز، مگر میشود اندیشه و فکر را به یک دوره زندگی محدود کرد، تخیر انسان موجودی تحول خواه است و همیشه بدنبال بهترین.
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  واقعا این ها را برای درک حقیقت نوشته اید؟
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  معیار قضاوتت در مورد دیگران نظر این و آن است
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  امید که همه قانون گفت و گو را رعایت کنیم.
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  64 0
  اگر به این گفت و گو متعهد باشید خیلی خوب است.