هشدار؛ ویروس پرخطری که از طریق لیزر منتقل می‌شود

سیناپرس نوشت: عضو کلینیک سلامت جنسی مرکز درمان باروری و ناباروری ابن سینای جهاددانشگاهی، گفت: این ویروس از طریق شنا کردن و سطوح منتقل نمی شود و تنها راه انتقال این ویروس، برقراری رابطه جنسی و سری لیزر آلوده است. همچنین امکان انتقال این ویروس از مادر به نوزاد در حین زایمان طبیعی وجود دارد.

دکتر زهرا ثقه الاسلامی، عضو کلینیک سلامت جنسی مرکز درمان باروری و ناباروری ابن سینا گفت: اصلی ترین راه انتقال ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV ، از طریق تماس نزدیک مخاطی و برقراری ارتباط جنسی است. این ارتباط باید مداوم به مدت چند دقیقه و بسیار نزدیک باشد تا تلقیح ویروس صورت بگیرد، بنابراین ویروس HPV از طریق سطوح یا شنا کردن منتقل نمی شود. این ویروس تنها می تواند از طریق لیزر در ناحیه ژنیتال ایجاد شود؛ اگر چنانچه سری لیزر برای فرد نباشد امکان انتقال این ویروس از فرد آلوده به فرد سالم وجود دارد، بنابراین اگر سری لیزر هر فرد جدا یا یک بار مصرف باشد، امکان انتقال این بیماری بسیار اندک می شود. همچنین این ویروس امکان دارد در حین زایمان طبیعی از مادر به نوزاد انتقال داده شود و ضایعات حنجره و تنفسی در نوزاد به وجود آورد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری به انواع سوش های ویروس HPV اشاره کرد و افزود: ویروس HPV به دو سوش کم خطر و پر خطر تقسیم بندی می شوند. شایع ترین سوش های کم خطر ۶ و ۱۱ و سوش های پرخطر ۱۶ و ۱۸ هستند. کم خطری و پرخطری این سوش ها به علت مدت زمانی است که در داخل سلول های بدن به صورت فعال باقی می مانند؛ این ویروس ها اگر مدت فعالیت شان طولانی تر شود، قطعا می توانند تغییر سلولی و ضایعات پیش بد خیمی ایجاد کنند.

ویروس HPV از طریق استخر منتقل نمی شود

وی تصریح کرد: سوش های کم خطر، حدود ۸ ماه و سوش های پر خطر می توانند ۱۲ تا ۱۸ ماه در داخل بدن به صورت فعال باقی بمانند. فعالیت طولانی مدت این ویروس از اهمیت زیادی برخوردار است. این ویروس ها به خودی خود پس از گذشت مدت زمانی غیر فعال می شوند اما در مواردی امکان دارد، سوش های فعال پر خطر به علت فعالیت طولانی مدت، تغییر سلولی ایجاد کنند و اگر زود تشخیص داده نشود، به سمت بدخیمی پیش بروند که شایع ترین آنها بدخیمی دهانه رحم است.

به گفته وی، هرچند درصد ایجاد بدخیمی این ویروس کم است اما به علت شیوع زیاد ویروس HPV، میزان تمایل آن به سمت بدخیمی قابل توجه است.

این ویروس در زنان علامت دارتر است
ثقه الاسلامی به علائم و نشانه های این بیماری اشاره کرد و در این خصوص گفت: این ویروس امکان دارد در افراد _به ویژه آقایان_ هیچ علامتی نداشته باشد و فرد آلوده این ویروس را به شریک جنسی اش منتقل کند. در فرد علامت دار نیز امکان دارد نشانه هایی مانند ضایعات پوستی، زوائد یا پاپول های گوشتی ( اصطلاحا زگیل) تظاهر پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: این ویروس مانند سایر بیماری های مقاربتی دیگر در زنان علامت دار تر است؛ اگرچه امکان دارد این ویروس در مردان نیز به صورت ضایعه پوستی تظاهر پیدا کند اما چندان چشمگیر و قابل توجه نباشد. این ویروس در زنان بنا بر محل درگیری امکان دارد در ناحیه ژنتیال و آنال خودش را به صورت ضایعه نشان دهد. بسیاری از موارد امکان دارد علامت نداشته باشند اما زمان نمونه گیری از دهانه رحم، پزشک از طریق PCR متوجه ضایعه می شود.

وی تصریح کرد: احتمال ایجاد ویروس HPV در زنان و مردان یکسان است اما در خانم ها علامت دارتر است. همچنین این ویروس در جوانان که از نظر جنسی فعال تر هستند، شیوع بیشتری دارد. البته شیوع این بیماری در فرهنگ های مختلف متفاوت است.

ضرورت تزریق واکسن HPV
عضو کلینیک سلامت جنسی مرکز درمان باروری و ناباروری ابن سینا به راه های پیشگیری از این بیماری اشاره کرد و اظهارداشت: ویروس HPV از دو طریق قابل پیشگیری است. یک، غربالگری زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگرچنانچه بیماری مبتلا به این عفونت ویروسی باشد، از طریق غربالگری، ویروس HPV شناسایی و از بدخیم تر شدن آن در دهانه رحم پیشگیری می شود از اینرو اکیدا توصیه می کنیم زنان هنگام انجام پاپ اسمیرهای دوره ای حتما آزمایش HPV-PCR را نیز انجام دهند. اگر در PCR، سوش HPV و پر خطر مشاهده شد، باید به صورت دوره ای این آزمایش را انجام دهند تا مطمئن شوند، ویروس غیر فعال شده و هیچ تغییر سلولی نیز وجود ندارد.

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری یادآورشد: تزریق واکسن HPV به ویژه پیش از نخستین رابطه جنسی از اهمیت زیادی برخوردار است. برقراری رابطه جنسی در فرهنگ و جوامع مختلف، تفاوت دارد. اگر فردی در سن ۳۵ سالگی هیچ رابطه جنسی نداشته باشد، باید حتما واکسن بزند.

گفت: اکنون واکسن های مختلفی برای پیشگیری از ویروس HPV وجود دارد. در حال حاضر تنها دو واکسن برای سوش های پرخطر در ایران در دسترس است. فردی که واکسن می زند در مقابل این دو سوش پر خطر ایمنی ایجاد می کند از اینرو در کنار غربالگری، زدن واکسن به شدت برای خانم ها توصیه می شود تا حداقل از ابتلا به سوش های شایع جلوگیری به عمل آید.

ثقه الاسلامی یادآورشد: زوج هایی که به ویروس HPV مبتلا می شوند، باید آگاه باشند که درصد بسیار بالایی از آنها بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند، مداوا و ویروس HPV نیز در بدن شان غیر فعال می شود بنابراین نگران نباشند و از نظر روحی، آرامش خودشان را حفظ کنند و دچار استرس نشوند زیرا استرس و اضطراب، سطح ایمنی بدن را کاهش می دهد و باعث دیرتر غیر فعال شدن ویروس می شود.

وی تاکید کرد: اگرچنانچه در غربالگری ها تغییر سلولی و ویروس پر خطر در دهانه رحم یک خانم مشاهده شود، پزشک معالج برای درمان های لازم بیمار را به نزد متخصص مربوطه ارجاع می دهد. انجام آزمایش پاپ اسمیر تا زمانی که دیگر در PCR این افراد ویروس HPV مشاهده نشود، به صورت دوره ای ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید:

هشدار؛ خطر جهش ژنتیکی آنفلوآنزای سگی در کمین انسان‌ها

۳۵۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1759140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =