۰ نفر
۹ مهر ۱۳۹۰ - ۱۸:۵۴

سید جلال فیاضی

ترديدي نيست كه جنگ در قاموس ملت‌ها با تخريب و كشتار و نابودي مترادف است. جنگ تحميلي عليه جمهوري اسلامي نيز به ظاهر مظهر جنايت و تخريب و كشتار و نابودي است اما آنچه سرنوشت جنگ را تغيير داد «دفاع مقدس» بود كه ملت ايران در برابر اين هجوم همه‌جانبه، بنيان نهادند و فرهنگ و ادبيات بديعي را آفريده و «گنج جنگ» را پديد آوردند.
«گنج جنگ» گنجي از معنويت و ايثار بود كه در پرتو آن نوجوانان ما دست به شناسنامه بردند تا در جبهه حضور يابند و با نارنجك به تانك دشمن يورش بردند تا به تعبير امام راحل، به جايگاه رهبر ملت ارتقا يابند. پدران و مادران، فرزندان خود را روانه كردند و خود پشت جبهه را مستحكم داشتند و همسران، فرزندان را به جان پروراندند تا شوهرانشان از ميهن اسلامي دفاع كنندو دشمن را نوميد سازند وزمينگير كنند.
«گنج جنگ» جبهه‌ها را سرشار از عشق، اخلاص، صفا، يكرنگي، مهرباني، عبادت ، نشاط معنوي، برادري ، ايمان و توكل كرد. حتي در پشت جبهه هم به بركت «گنج جنگ» منازعات سياسي بازار گرمي نداشت واز ارزشهاي اخلاقي كمتر فاصله مي گرفت، دوستي‌ها و مهرباني‌ها پر رونق بود، بازاريان و صنعتگران و كارآفرينان هم از جبهه‌ها پشتيباني مي‌كردند، هم هواي مردم را داشتند.
در ادارات و سازمان‌ها، همه سعي مي‌كردند خدمت بهتري ارائه كنند و در يك كلام مردم هواي هم را داشتند و همه اين‌ها به بركت معنويتي بود كه دفاع مقدس در فضاي كشور پراكنده بود.روشن است كه منظور ارزيابي سياست ها وعملكرد دولت ها نيست كه اين مقوله اي مستقل است كه بايد در فرصتي ديگر بدان پرداخت بلكه تاكيد برفضاي عمومي كشوراست كه از معنويت دوران دفاع مقدس سرشار بود.
اما اكنون نگارنده نگران آن است كه برخي «گنج جنگ» را فراموش كرده‌اند و به «جنگ گنج» روي آورده‌اند؛ منازعات سياسي با سرعت از تقوي واخلاق فاصله مي‌گيرد و گويي براي عده‌اي ديگر« سياست» عين« ديانت» نيست!.باند بازي، جاه‌طلبي و تلاش براي كسب يا حفظ قدرت، چشم‌ها را بر روي ارزش‌هاي اخلاقي در رقابت‌ سياسي در يك نظام ديني بسته است. در فضاي اقتصادي گويي مسابقه ثروت‌اندوزي همه را به سوي خود فرامي خواند و حاصل چنين مسابقه‌اي فاجعه هائي چون اختلاس بزرگ سه هزار ميليارد توماني است كه آتش بر اعتماد عمومي مي‌افكند!حتي برخي از آنها كه دوران دفاع مقدس را درك كرده اند ويا حتي درآن نقش افرين هم بوده اند ازاين مسابقه مصون نمي مانند.گراني افسارگسيخته، حكايت از نفوذ دنياطلبي در بدنه جامعه دارد و ظاهرا همه به دنبال «لنج طلا، نه گنجينه طلا!» هستند.
باور كنيد اگر «گنج جنگ» را از ياد ببريم و معنويت دوران دفاع مقدس و روحيه بسيجي را فراموش كنيم، «جنگ گنج» همه توان ما را معطوف خود خواهد كرد. دنيا و مظاهر آن؛ ثروت، مقام و شهوت را پاياني نيست. تنها ايثار و فداكاري، معنويت و اخلاص، دوستي و مهرباني، خيرخواهي و ديگرخواهي، صداقت و امانتداري، رزق حلال و خدمتگزاري مي‌تواند آن را مهار كند.
خدايا آتش «جنگ گنج» را در دل‌هاي ما خاموش كن و گرنه بيم آن مي رود كه اين آتش «گنج جنگ» راهم بسوزاند!
/2929
کد خبر 176084

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =