رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران: پدران ۷ نفر از ۸ دانشجوی بازداشتی دانشکده ما، «جانباز، شیمیایی و سپاهی» بودند

عصرایران نوشت: متقی گفت: اگر سیاستگذاری کنیم که نه خودمان بفهمیم چه کار می‌کنیم و نه مردم بفهمند چه کار می‌کنیم راه به جایی نمی‌بریم ... امام خمینی گفتند حفظ نظام از اوجب واجبات است این یعنی در برابر جامعه و سیاست خارجی تجدیدنظرگر طلبی کن.

  • محورهای سخنرانی ابراهیم متقی رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در فرهنگسرای رسانه:

  • در حوادث سال ۱۴۰۱، هشت دانشجو در دانشکده ما، دستگیر شدند پیگیری کردم ۷ دانشجو مربوط به سهمیه ایثارگران بودند. پدرهای آن‌ها جانباز و شیمیایی و سپاهی بودند.

  • - چرا این وضعیت شکل گرفته؟ در سخت افزار به بازدارندگی رسیده ایم، اما در قالب‌های نرم افزاری و ادراکی به بازدارندگی نرسیده ایم.- رسانه یعنی حلقه فکر و بازسازی حاکمیت.- نگاه مکانیکی به جامعه جواب نمی‌دهد به ویژه امروز، چون امروز عصر اطلاعات و دیتاست.- می‌گویند امریکا روبه افول است در امنیت و نظامی بله، اما در رسانه و معناسازی و اداراک سازی روبه رشد است.- ما متعلق به نسل دوم تکنولوژی هستیم و به همین دلیل رفتارهای دونکیشوت وار انجام می‌دهیم.-یک زمانی انقلابی‌ترین و معترض ترین، دانشکده حقوق و علوم سیاسی بود بعد شد دانشکده‌های فنی، اما امروز دانشکده هنرهای زیبا معترض هستند.- سخت افزار بدون نرم افزار منجر به نفوذ نمی‌شود. باید تولید مفهوم کرد.-حرف بدون نقد باعث می‌شود حرف من برای جامعه تکراری شود.

  • -اطلاعات پیام باید رقابتی و چند دیدگاه باشد.-من از رسانه ملی ناامید شده ام ... صد برابر الجزیره پول هزینه می‌کنیم، اما ببینید چقدر تاثیرگذاری داریم. ابزار و ساختار داریم، اما مخاطب نداریم قالب معنایی نداریم.- در عصر رسانه مشکل کارآمدی ساختاری داریم.

  • - امام خمینی گفتند حفظ نظام از اوجب واجبات است این یعنی در برابر جامعه و سیاست خارجی تجدیدنظرگر طلبی کن.

  • - اگر بخواهیم ساختار را حفظ کنیم باید مشروعیت ساختار را حفظ کنیم. مشروعیت با حفظ قالب‌های معنایی ادراکی حفظ می‌شود.-رسانه باید نگاه انتقادی داشته باشد. اگر نگاه انتقادی نداشتی جایگزین شما ایران اینترنشنال و بی بی سی فارسی و VOA و دیگران می‌شود.- همانطور که یک بلاگر درآمدش صد برابر استاد تمام دانشگاه است تاثیرگذاری اش هم صدبرابر است.- اگر سیاستگذاری کنیم که نه خودمان بفهمیم چه کار می‌کنیم و نه مردم بفهمند چه کار می‌کنیم راه به جایی نمی‌بریم.


بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1762204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =