فارس نوشت:

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه از تجربیات حساب ذخیره ارزی استفاده خواهیم کرد، گفت: ما به هیچ عنوان به بخش‌های شبه دولتی تسهیلاتی پرداخت نمی‌کنیم و تسهیلات پرداختی به مسکن مهر فقط در روزنامه‌ها مطرح شد اما در عمل هیچ تسهیلاتی پرداخت نشده است.

 محمد قاسم حسینی در نشست صبح امروز اتاق بازرگانی ایران در خصوص تفاوت حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی اظهار داشت: وظیفه حساب ذخیره ارزی پرداخت تسهیلات نیست و در صورتی که سهم دولت و صندوق توسعه ملی در بودجه محقق شود و درآمد نفتی بیش از مبلغ تعیین شده باشد مجموع آن مبالغ به حساب ذخیره ارزی منتقل خواهد شد و تا پایان سال 50 درصد از این منابع در صورت عدم برداشت دولت به این حساب منتقل می‌شود.
وی تصریح کرد: طبق قانون دولت با اجازه مجلس می‌تواند در شرایط خاص بخشی از منابع خود را از حساب ذخیره ارزی تأمین کند.
* سهم 10 درصدی صادرات از صندوق توسعه ملی
وی همچنین در پاسخ به سؤال یکی از اعضای اتاق بازرگانی در خصوص سهم صادرات از منابع صندوق توسعه ملی گفت: بر اساس مصوبه هیئت امنا 10 درصد از منابع صندوق برای صادرات در نظر گرفته شده و در صورتی که سایر بخش‌ها سهم خود را جذب نکنند سهم صادرات به 15 درصد افزایش خواهد یافت.
* نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه 6 درصد
وی نرخ سود تسهیلات پرداختی صندوق توسعه ملی را 6 درصد عنوان کرد و گفت: 3 درصد از این سود را بانک‌ها و 3 درصد را صندوق توسعه ملی اخذ می‌کند و البته برای مناطق محروم و طرح‌های آب و کشاورزی نرخ سود 5 درصد محاسبه می‌شود.
حسینی تصریح کرد: در مناطق محروم تخفیفات و تسهیلات ویژه‌ای قائل می‌شویم اما بانک موظف است توجیه فنی و اقتصادی طرح را انجام دهد.
* آورده متقاضی در مناطق محروم 15 در سایر مناطق 25 درصد
وی دوره بازپرداخت تسهیلات را 8 تا 10 سال عنوان کرد و گفت: مدت تنفس و نحوه بازپرداخت برعهده بانک عامل است. 
به گفته وی آورده متقاضی در مناطق محروم 15 درصد و در سایر مناطق 25 درصد است.
* ضرورت اصلاح اساسنامه صندوق توسعه
حسینی در پاسخ به سؤالی در خصوص استفاده از تجربه حساب ذخیره ارزی گفت: ما از تجربه حساب ذخیره ارزی استفاده می‌کنیم و بنده در زمانی که نماینده سازمان مدیریت بودم تمامی این مشکلات را می‌دیدم اما برخی اوقات مشکل اصلی مربوط به اساسنامه می‌شود و همانطور که گفته شد می‌توانیم با همکاری اتاق بازرگانی اصلاحیه‌ای در این جهت تدوین کنیم.
*تسهیلات پرداختی به مسکن مهر تنها در روزنامه‌ها مطرح شد
وی در پاسخ به ابهام پرداخت تسهیلات این صندوق به مسکن مهر و پرداخت نقدی یارانه‌ها گفت: ما به هیچ عنوان به بخش‌های شبه دولتی تسهیلاتی پرداخت نمی‌کنیم و تسهیلات پرداختی به مسکن مهر فقط در روزنامه‌ها مطرح شد اما در عمل هیچ تسهیلاتی پرداخت نشده است و همچنین تاکنون یک ریال از منابع این صندوق به پرداخت یارانه نقدی اختصاص نیافته و هیچ تقاضایی وجود نداشته است.
/3131

 

 

کد خبر 176349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۲
    0 0
    چرا یه سایت ندارید که بصورت لحظه ایی موجودی صندوق و پرداخت ها و تادیه ها و اخبار و اولویت ها ی تسهیلات و مراحل دریافت تسهیلات و نوبت بندی ها و بقیه موارد را نشان دهد؟