۸۶ نفر
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
سدهای کشور های همسایه و پدافند غیر عامل ؟

پدافند غیر عامل، مجموعه اقدامات غیر عامل و غیر مسلحانه ای می باشد که موجب کاهش آسیب پذیری، تداوم و نگه داشت فعالیت های اضطراری، ارتقاء پایداری ملی، افزایش باز دارندگی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدام های نظامی و غیر نظامی  دشمن می شود. در اینجا دشمن می تواند سوانح طبیعی یا سوانح انسان ساز یا  انواع جنگ های مختلف باشد. 

خوشبختانه از مدتها پیش مطالعه کلی سد های کشور در برابر پارامترهای مطرح پدافندی تا حدودی البته نه در حد کافی مورد مطالعه قرار گرفته است، برای مثال انفجار یا زلزله یا ... عوامل مشابه. اما نکته مهم امروزه با توجه به  زلزله اخیر ترکیه و حتی احتمال شکست سد آتا تورک و تبعات جاری شدن سیلاب های وحشتناک در غرب کشور و از سوی دیگر سد های افغانستان از جمله سد کمال خان و سد کجکی روی رودخانه هیرمند در شرق ایران و دیگر سدهای این دو کشور که بر روی پهنه های بسیار لرزه خیز دنیا قرار دارند،  نیاز به مطالعه آنها را از اهمیت ویژه ای برای کشور ما برخوردار کرده است. دانستن شرایط پدافندی این سدها امروز با شرایط منطقه ای ! برای کشور ایران بنظر امری حیاتی قلمداد می گردد.  

توصیه می کنم چند سد اصلی در نزدیکی مرز های ایران در کشورهای مجاور سریعا مورد مطالعه قرار بگیرند، ممکن است در آینده نه چندان دور داشتن این اطلاعات برای کشور بسیار مفید باشد ! 


* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، مهندسی زلزله و مدیریت بحران

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1767858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
  3 0
  شما قبل از بحث سد کمال خان و حق آبه هیرمند کجا بودید که تازه یادت امده ... همچنین جهت اطلاع شما به علت ارتفاع زمین ، در صورت حادثه در سدهای ترکیه ، آب آنها به سمت عراق و سوریه جاری میشود نه ایران !!!!
 • ناروگ IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
  3 0
  استاد گرامی غرب کشور در پایاب سد آتاتورک قرار ندارد، کشور عراق پایاب سدهای غرب ایران و جنوب شرقی ترکیه هستند. اما اظهار نظر شما در خصوص حوضه آبریز شرق کشور صحیح می‌باشد.