خطیب جمعه تبریز: اهتزاز «پرچم همجنس‌گرایان» در باکو توهین به ارزش‌های مسلمانان و گستاخی آشکار به آذری‌هاست

ایسنا نوشت:امام جمعه تبریز با اشاره به خبری مبنی براینکه سفارت انگلیس و آمریکا، پرچم همجنس‌گرایان را در ساختمان‌های خود برافراشته‌اند، گفت: ما شنیده‌ایم این سفارت‌خانه‌ها در بالای ساختمان خود در یک کشور اسلامی، پرچم همجنس‌گرایی را به اهتزاز درآوردند،این اقدام توهینی آشکار به ارزش‌های مسلمانان است.

 • حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر را باید روز انهدام پندارها و باورهای غلط دشمنان دانست زیرا یک پندار غلط از بین رژیم بعث و از طراحان آغاز جنگ درآمده بود که جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مردم خیلی عمیق نیست و توان ایستادگی ندارد اما آزادی خرمشهر این پندار غلط را باطل کرد.

 • وی با اشاره به فرمایش امام راحل(ره) مبنی بر اینکه «خرمشهر را خدا آزاد کرد»، گفت: هر کسی بگوید من خرمشهر را آزاد کردم، حرف ناصوابی زده است زیرا نیروهای مسلح، مردمی و همه مردم، دست به دست هم دادند و با عنایت خداوندی خرمشهر آزاد گشت.

 • امام جمعه تبریز در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسوولان وزارت امور خارجه اشاره کرد و گفت: ایشان در این بیانات خودشان باردیگر تعریف وظایف دستگاه دیپلماسی و رویکرد مفهومی عزت و حکمت و مصلحت را به طور شفاف و متناسب با مقام نظام بین‌الملل فراروی کشور قرار داده، تبیین کردند و فرمودند که از نگاه سیاست، عرصه خردورزی و تلاش برای نیل به منافع ملی حداکثری این مهم با لحاظ سه اصل مهم عزت و حکمت و مصلحت امکان‌پذیر و قابل تعمیم است.

توهین به ارزش‌های مسلمانان

 • وی به خبر مبنی بر اینکه سفارت انگلیس و ایالت متحده اقدام به برافراشتن پرچم همجنسگرایان در ساختمان‌های خود کرده‌اند، توضیح داد: ما شنیدیم این سفارت‌ها در بالای ساختمان خود در یک کشور اسلامی پرچم همجنسگرایی را بالا آورده است که این اقدام توهینی آشکار به ارزش‌های مسلمان به ویژه مردم جمهوری آذربایجان است.

 • وی ادامه داد: قطعا مردم متدین جمهوری آذربایجان و شاید مسوولان دولت آذربایجان هم از این اقدام عصبانی هستند؛ البته بخشی از یک طرح برای حساسیت‌زدایی از جامعه مسلمانان است، این گستاخی آشکار نسبت به آذری‌هاست. ما باید نسبت به این حرکات خزنده علیه هویت و ارزش و سنت‌های ملی هوشیار باشیم.


گفتمان سیاسی خارجی رهبرمعظم انقلاب مهجور مانده است

 • وی متذکر شد: به عقیده بنده گفتمان سیاسی خارجی رهبرمعظم انقلاب مهجور مانده است، زیرا این گفتمان عقلانی، چند لایه، واقع‌بینانه و مصلحت طلبانه است،اینجا منظور از مصلحت طلبی شناخت مصلحت‌هاست که آن هم متکی به واقع بینی است.


ایران به افزایش جمعیت و فرزندآوری نیاز دارد

 • آل‌هاشم در ادامه خطبه‌ها، روز جمعیت را مورد اشاره قرار داد و گفت: مساله جمعیت در کشور ما آنقدر چالش بزرگی دارد که تمام کارشناسان معتقدند ما به افزایش جمعیت نیاز داریم و این موضوع آنقدر مهم است که هیچ اما و اگری در آن نیست؛ چراکه با این وضعیت دود آسیب آن به چشم همه خواهد رفت.

 • وی گفت: باید صراحتا و بدون تعارف گفت که ایران به افزایش جمعیت و فرزندآوری نیاز دارد زیرا اگر جامعه فرزندآور شود، قطعا آسیب اجتماعی کمتر می‌شود، شادابی به جامعه اضافه شده،نخبه‌یابی، قدرت اقتصادی و...قوت بیشتری در جامعه می‌گیرد.

دختران بابایی هستند اما ...

 • وی ادامه داد: روز دختر آنقدر روز مهمی است که حتی رسانه‌های خبری و اجتماعی روز دختر را خوب منعکس می‌کنند؛ اصلا هیچ روزی به اندازه روز دختر در شبکه‌های اجتماعی بازتاب ندارد و البته این روز در بین شیعیان جهان جایگاه ویژه دارد و هر خانواده‌ای که دختر دارد در این روز از دخترانش با هدیه و محبت قدردانی می‌کند.

 • آل‌هاشم گفت: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند که چه بچه‌های خوبی هستند این دختران باحیا که خانواده‌اش را در برابر آتش جهنم مصون نگه خواهند داشت.

 • وی با تاکید بر اینکه حضرت معصومه(س) مورد محبت همه ائمه اطهار(ع) بود، ادامه داد: او از نوجوانی به تمام مسائل جواب می‌داد و الگویش اندیشه حضرت زهرا(س) بود.

 • خطیب نماز جمعه تبریز افزود: چه بهتر از اینکه دختران سرزمین ما تحصیلکرده و دارای اندیشه و تفکر باشند؛ دختری که در آینده در مقام مادری، همسری و مدیریت خانه و جامعه قرار می‌گیرد؛باید هویت اسلامی و انسانی داشته و در صفات و روحیات فردی بسیار اثربخش باشد.

 • وی گفت: گرچه دختران پدران خودشان را دوست دارند و به اصطلاح بابایی هستند ولی رابطه دختران با مادران‌شان عمیق‌تر است.

 • امام جمعه با بیان اینکه خانواده نقش اساسی در جامعه دارد، افزود: توقعات زن و مرد در جامعه متفاوت است؛ نقش جایگاه و زنان در عرصه‌های مختلف در جامعه از تاکیدات جامعه اسلامی است.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1770498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =