قصه هزار و یک روز در شماره جدید نسیم بیداری

بیراه نیست اگر به یاد هزار و یک شب افتاده‌اید. آنجا هم پای قصه‌گویی و تکنیک «روایت در روایت» در میان است اما برای ذکر افسانه پریان و حکایت‌هایی رازآمیز و جادویی که شهرزاد می‌خواست با آنها شهریار را بخواباند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اینجا اما هرچه آمده، به قصد «بیداری» است و به «نسیم» روایت مزیّن شده تا به قول ظریفی «عاشقان را به کار آید و عاقلان را بلاغت افزاید». در شماره 108 «نسیم بیداری» قصه‌هایی می‌خوانید که از آدم‌ها گرفته تا مکان‌ها و زمان‌هایشان واقعی است؛ قصه‌هایی از روزهایی که شاید به‌تنهایی در تقویم تاریخی ذهن ما جایی نداشته باشند و از جمله مقاطع سرنوشت‌ساز سرزمین‌مان به شمار نروند، اما هریک، نتیجه یا زمینه‌سازِ وقایع تاریخ‌ساز یا تاریخ‌سوز بوده‌اند.

تلاش تحریریه نسیم بیداری در این شماره، به دست دادن یک تقویم سیاسی‌تاریخی متفاوت است. چه بسیار روزها که جایشان در این ویژه‌نامه خالی است و قرار بر این است که در شماره‌های بعدی «قصه هزار و یک روز»، داستان‌شان روایت شود. طبعا هزار و یک روز -‌ همچون هزار و یک شب- در اینجا عددی نمادین است. روزهای حائز اهمیت در تاریخ معاصر این سرزمین بسی بیش از هزارند، اما آیا زمانه فرصت رسیدن به آن هزار و یکمین قصه‌ی نمادین را خواهد داد؟

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1771389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =