برشی جدید از خاطرات سال ۱۳۷۹ مرحوم هاشمی

شرق نوشت:خاطرات سال ۱۳۷۹ هاشمی رفسنجانی روایت دست اول از سالی پرالتهاب و پرحادثه است. هاشمی‌رفسنجانی روز دهم خرداد در مورد ملاقات با بازجوهای عزل‌شده پرونده قتل‌های زنجیره‌ای نوشته و ادعاهای آنان را روایت کرده‌است. متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌خوانید.

  • آقای تقی قرائتی [رئیس مؤسسه مسجد] و همراهان آمدند. برای اصلاح وضع مساجد کشور فعالیت دارند. از عدم توجه مدیران حوزه و طلاب، به امامت جماعت مساجد انتقاد داشت و گفت، نزدیک ۳۰ هزار مسجد در کشور، فاقد امام جماعت است و طلاب، کار در اُرگان‌های دولتی را بر امامت مساجد روستاها ترجیح می‌دهند. برای همایش آینده مشورت کرد و خواست، به رهبری بگویم که بودجه‌ای در اختیارشان بگذارند.
  • آقای [روح‌الله] حسینیان [رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی] آمد. از اوضاع سیاسی و فیزیکی کشور اظهار ناراحتی‌کرد. از بی‌برنامگی رهبری و به من هم انتقاد دارد و از سوءاستفاده چپ از مسئله قتل‌ها[ی زنجیره‌ای]. آقای دکتر [هادی] منافی آمد. از اوضاع جاری کشور اظهار ناراحتی کرد و گفت، همسرش گرفتار بیماری مشکلی شده است.
  • عصر [آقایان ربانی، باقری، جوادی، نیکان و قادری] بازجوهای عزل‌شده پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، برای توجیه عمل خودشان آمدند. مدعی‌اند مسائل اصلی پرونده که در مورد جاسوسی و کارهای خلاف اخلاق آنها اعتراف گرفته‌اند، درست است و شکنجه را آن طور که آنها گفته‌اند، قبول ندارند و از بدنام شدن خودشان ناراحت‌اند. می‌گویند، آقای [علی] یونسی [وزیر اطلاعات] و مدیران وزارت، مانع ادامه کارشان شده‌اند. نسبت به حسن‌نیت آقای [حمید] سرمدی، اظهار تردید نمودند.
  • آقای [عبدالعلی علی] عسکری [رئیس بنیاد تعاون سپاه] آمد. طرحی برای مقابله با وضعیت موجود ارائه داد و گفت، از شنیدن خبر انصراف شوکه شده؛ ضمن اینکه عقلانیت اقدام برایش روشن است؛ من هم توضیحاتی دربارۀ علل انصراف دادم. گفت، نیروهای اصولگرا از انصراف شما ناراحت‌اند. به روحیه آنها ضربه خورده و نمایندگان‌شان در مجلس سرپرست ندارند. پیشنهاد داشت که مردم و نهادها، با بیانیه و طومار، خواستار پس‌گرفتن انصراف شما بشوند. گفتم، بعد از انصراف، راحت و سبک شدم و بنا ندارم به مجلس بروم.
  • در انتخابات هیئت‌رئیسه موقت مجلس، حزب مشارکت وضع نامناسبی پیدا کرده و علی‌رغم خواست آنها، آقای [مهدی] کروبی و آقای مجید انصاری، نامزد ریاست و نیابت ریاست شدند و رأی آوردند؛ بگو و مگو بین مشارکت و مجمع روحانیون مبارز ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1772441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =