آیت‌الله محقق داماد: زمانه خصومت و کینه‌توزی «تمام شده» / ادیان توحیدی «منادی صلح» هستند

ایرنا نوشت: استاد دانشگاه گفت: ادیان توحیدی منادی صلح هستند. باید چهره رحمانی دین را معرفی کنیم. علما و فضلا باید برای معرفی چهره رحمانی دین بسیج شوند. قرآن نهادهایی که صلح را می‌سازند، اشاعه می‌دهد. بزرگترین نهاد صلح‌ساز توحید است و ادیان ابراهیمی منادی صلح هستند.

  • دبیر عملی همایش بین‌المللی ادیان و صلح‌آفرینی در هزاره سوم با بیان اینکه قرآن نهادهایی که صلح را می‌سازند، اشاعه می‌دهد، تاکید کرد: بزرگترین نهاد صلح‌ساز توحید است و ادیان ابراهیمی منادی صلح هستند.

  • آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد روز چهارشنبه در همایش بین‌المللی ادیان و صلح‌آفرینی در هزاره سوم که در تالار پازیریک موزه فرش ایران برگزار شد، با اشاره به ولادت با سعادت ثامن‌الحجج (ع)، ایشان را بنیانگذار گفت‌ وگو، تحمل و تسامح در میان مذاهب اسلامی خواند و در ادامه با بیان اینکه در تعاملات سیاسی ‌بین‌المللی کلمه‌ای با عنوان «اسلام‌هراسی» وارد شده است، افزود: واقعیت این است که در تاریخ شواهد و قراینی برای این هراس وجود داشته و نباید منکر وجود آن باشیم. با نگاهی به سیره عملی قدرت‌های اسلامی (امویان، عباسیان و بعد عثمانیان) جز خشونت از آنها چیری ندیدم. نه از سیره امویان و نه عباسیان و نه عثمانیان نمی‌توان دفاع کرد.

  • این استاد دانشگاه، تاریخ مسیحیت و یهودیت را نیز خالی از خشونت ندانست و اظهار داشت: تاریخ مسیحت هم مانند اسلام پر از خشونت است. حتی امروز هم شاهد برخوردهای خشونت‌آمیز یهودیت هستیم. در این شرایط باید از ادیان‌هراسی (ادیانوفوبیا) صحبت کنیم، نه صرفا اسلام‌هراسی.وی ادامه داد: همه اینها درحالیست که ادیان توحیدی منادی صلح هستند. باید چهره رحمانی دین را معرفی کنیم. علما و فضلا باید برای معرفی چهره رحمانی دین بسیج شوند. قرآن نهادهایی که صلح را می‌سازند، اشاعه می‌دهد. بزرگترین نهاد صلح‌ساز توحید است و ادیان ابراهیمی منادی صلح هستند.دبیر عملی همایش بین‌المللی ادیان و صلح‌آفرینی در هزاره سوم با تعریف توحید به ایجاد وحدت اجتماعی، واحدنگری و واحدسازی، گفت: معنای توحید یعنی ضد شرک. جنگیدن سر این خدا و آن خدا از شرک سرچشمه می‌گیرد.

  • وی افزود: در این شرایط ما باید چه کنیم؟ چه رسالتی برای اهل قلم، اساتید، فلاسفه و... در این زمینه وجود دارد؟ برتراند راسل برای صلح به زندان افتاد. وظیفه فیلسوف این است که بپرسد چرا جنگ؟ ما باید تفکری را ترویج کنیم که تحقق‌ساز صلح باشد.پژوهشگر ادیان، عرفان و فلسفه نیز در ادامه این همایش گفت: قدم اولیه برای گسترش صلح در میان جهانیان به وسیله ادیان و دین‌مداران این است که ابتدا این صلح در درون و میان همه ادیان الهی صورت گیرد. یکی از مشکلات امروز جنگ و منازعه میان ادیان و مذاهب گوناگون است.بیشتر بخوانید:

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1772901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =