جایزه شجاعت جوایز پن/ پینتر سال 2011 به روبرتو ساویانو نویسنده ایتالیایی رمان «گومورا» رسید.

به گزارش خبرآنلاین، این نویسنده از زمان نوشتن «گومورا» زندگی پنهانی دارد، چرا که اعضای مافیا به دنبال او هستند. ساویانو در این رمان درمورد مافیای ناپل افشاگری کرده است.

این رمان در سال 2006 منتشر شد و در آن شیوه درآمدزایی و فساد مافیای کامورا بررسی شده است. ساویانو 32 ساله است.

پس از انتشار این رمان اعضای مافیا در همان سال او را تهدید به مرگ کردند و این نویسنده از آن زمان تحت حفاظت شدید پلیس زندگی می‌کند.

جایزه شجاعت پن/پینتر بطور مشترک به ساویانو و دیوید هِر نمایشنامه‌نویس بریتانیایی رسید.

جایزه پن/یپنتر را موسسه خیریه پینتر، نمایشنامه‌نویس فقید بریتانیایی در سال 2009 به یاد و خاطره این نویسنده بزرگ برپا کرد.

هر سال یک بریتانیایی و یک نویسنده دیگر با هر ملیتی جایزه شجاعت را دریافت می‌کند. این جایزه به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که به دلیل بیان اعتقادات خود مورد سرزنش و تهدید قرار گرفته‌اند. نام «نویسنده شجاع» در جریان مراسم اهدای جایزه اعلام می‌شود.

سر دیوید هر 64 ساله در جریان این مراسم نام برنده جایزه شجاعت را اعلام کرد: «روبرتو ساویانو ابتدا در رمان «گومورا» و بعد در اقتباس سینمایی آن به مافیای ناپل پرداخته است.»

او افزود: «او این کار را انجام داد هرچند می‌دانست جانش به خطر می‌افتد. امیدوارم این جایزه مشترک از سوی پن/پینتر بتواند حداقل کمی زندگی او را بهتر کند.»

این نویسنده جوان که خود در ناپل به دنیا آمده در کتاب «گومورا» با جزئیات از دخالت گروه مافیایی این شهر موسوم به «کامورا» در امور ساختمان‌سازی، خرید و فروش اسلحه و مواد مخدر و بسیاری از دیگر فعالیت‌های غیرقانونی آن پرده برداشته و تصویری هولناک از این گروه ترسیم کرده است.

افشاگری‌های ساویانو و بخصوص موفقیت کتاب او و فیلمی که از روی این کتاب ساخته شد خشم رهبران کامورا را برانگیخته و زندگی وی هر لحظه در تهدید است. «گومورا» از زمان انتشار تاکنون حدود حدود دو میلیون نسخه فروش داشته و به بیش از 40 زبان ترجمه شده است.

کتاب ساویانو مضمون فیلمی به همین نام به کارگردانی ماتیو گارونه شد که اولین بار سال 2008 در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد و جایزه بزرگ هیئت داوران را برد. این فیلم در عین حال نماینده ایتالیا در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان هشتاد و یکمین دوره جوایز اسکار بود، هرچند به فهرست نهایی نامزدها راه باز نکرد.

طایفه مافیایی کاسالسی در ناپل چند سال است طرح قتل ساویانو را وارد فاز «عملیاتی» کرده است.

ساویانو اکنون برای نسل جدید ایتالیایی‌ها نمادی از مبارزه علیه جنایت سازمان‌یافته شده است. او در گفت‌وگویی زندگی تحت حفاظت را «هولناک» توصیف کرد.

ساویانو در حال حاضر تحت حفاظت 24 ساعته پلیس زندگی می‌کند، او پس از اعلام نامش به عنوان برنده پیغام تشکری از طریق دوست روزنامه‌نگارش آنالیسا پیراس برای حاضران در مراسم لندن ارسال کرد.

در بیانیه ساویانو آمده است: «وقتی می‌بینی چیزهای بسیاری برای گفتن، نشان دادن، فهمیدن و تغییر دادن است و نه فقط چیزهایی برای سرگرم‌سازی و لذت دادن، آن وقت می‌دانی ارزش دارد نوشتن را ادامه دهی.»

دیوید هر که در آثارش در 30 سال گذشته به شدت سیاست‌های روز بریتانیا را نقد کرده است نویسنده آثاری چون «فراوان» درمورد بریتانیای پس از جنگ و «فقدان جنگ» درمورد حزب کارگر بریتانیا است.

او دو بار برای نوشتن فیلمنامه‌های «ساعت‌ها» و «کتابخوان» نامزد اسکار شده است.

داوران این دوره جایزه پن/پینتر آنتونیا فریزر، بیوه پینتر و حنیف قریشی، نویسنده مطرح بریتانیایی بودند.

بی‌بی‌سی
/ 10 اکتبر / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

58241

کد خبر 177708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =