۲ نفر
۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴
اهمیت ۳ گانه صنعت هسته‌ای

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۱/۰۳/۱۴۰۲ در جمع دست اندرکاران صنعت هسته‌ای، با اشاره به اهمیت  ۳گانه این  صنعت یعنی «پیشرفت و بُروز توانایی ها»،«آبروبخشی» و«تأثیر اساسی در بهترشدن زندگی مردم» این سه دستاورد را در ارتباط با صنعت هسته ای مهم دانستند.

این ۳ گانه، اجمالا به شرح زیر، مرور می شود.

۱.پیشرفت و بُروزتوانایی ها – جمهوری اسلامی ایران در سایه بُروز توانایی علمی خود بخصوص در حوزه هسته ای، در مسیر پیشرفت حرکت می کند و از سوی کشورهای جهان،جزو پنج کشور برتر در حوزه دانش هسته ای پذیرفته شده است.در تقسیم بندی کشورهای جهان،روسیه، آمریکا و چین، کشورهای برتر در صنعت هسته ای هستند و به نوعی عمل کرده اند که بقیه کشورهای جهان حتی در اروپا،نتوانند بدون وابستگی به بیگانه، همه ابزار و امکانات پیشرفت صنعتی را داشته باشند.با این حال ایران، تمام مراحل صنعتی را از جمله تحقیقات،استخراج از معادن، تهیه کیک زرد،غنی سازی،تولید سوخت و ... مستقلا انجام می دهد و حتی از کشوری همچون فرانسه جلوتر است. فرانسه به عنوان یک قدرت هسته ای با تامین بیش از هفتاد درصد برق از طریق نیروگاه‌های اتمی،به تنهایی قادر به اجرای تمام مراحل این روند نیست و مراحلی همچون غنی سازی را در خارج انجام می دهد. در جمهوری اسلامی ایران صنعت هسته ای،موجب هم افزایی و یکپارچه سازی مجموعه ای از فناوری‌های گوناکون علمی از جمله؛ مکانیک، برق،نفت ، الکترونیک،نظامی،کشاورزی و ...شده و این به معنای «پیشرفت و توانایی ها»است.

۲.آبروبخشی - در تاریخ معاصر، قدرت‌هایی همچون انگلیس، فرانسه، روسیه و آمریکا با حضور در ایران و نفوذ در دولت های قاجار و پهلوی، ملت ایران را تحقیر کرده و فاقد اعتبار و عزت جهانی می پنداشتند.عامل اصلی اقتدار و آبروبخشی به جامعه یعنی علم و فناوری در حاشیه قرار داشت و روح غرور و افتخار ملی در میان مردم از بین رفته بود.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال های اخیر، پیشرفت و بروز توانایی های ملت ایران و بخصوص جوانان کشور در بومی سازی فناوری هستهای،نه تنها موجب پیشرفت های صنعتی،پزشکی،نظامی و....شده بلکه توانسته است جایگاهی آبرومند و معتبر در جهان،برای کشورمان ایجاد کند.امروز کشور به عزت علمی رسیده و در مسیر مرجعیت علمی در دنیا حرکت می کند و در این میان،صنعت هسته‌ای،موجب آبروی ملی شده و روحیه امید و اعتماد به‌ آینده را در جامعه زنده ساخته است.در سطح بین المللی نیز،صنعت هسته ای به عنوان یکی از مولفه های‌ اساسی قدرت،اعتبار آفریده و وزن سیاسی ایران را افزایش داده است.از این بابت«آبروبخشی» در سطح ملی و جهانی را باید یکی از دستاوردهای این صنعت دانست.

۳. تأثیر اساسی در بهترشدن زندگی مردم- امروز تاثیر علوم هسته ای در گسترش دانش بشری،بهبود معیشت،تامین رفاه،ایجاد اشتغال و پیشرفت زندگی بشر غیر قابل تردید بوده و باید آن‌را از عناصر اصلی توسعه‌ی پایدار و اقتدار یک کشور به شمار آورد.ایران نیز در روند پیشرفت،نشان داده که فناوری هسته ای، منحصر به تسلیحات نظامی و دفاعی نیست و در همه شاخه ها، منشاء اثرات بسیار خوب در تسهیل زندگی انسان است.در سال های اخیر، این صنعت در مسیر رفاه ملت‌ حرکت کرده و دستاوردهای صنعت هسته ای در حوزه های علم، فناوری،سلامت،محیط زیست ،کشاورزی، داروسازی،تولید برق،سوخت در خدمت رشد اقتصادی و رفاه ملت بوده وچشم انداز روشنی دارد.در عین حال می بایست با تدابیر لازم این حرکت سرعت یابد.
رهبر انقلاب با استناد به این دستاوردها معتقد هستند که «هرکس ایران، جمهوری اسلامی و قوت و پیشرفت کشور را دوست دارد،باید برای فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و صنعتی هسته‌ای اعتبار و اهمیت قائل باشد.»
توصیه «وحدت آفرینی» که باید مدنظر احاد مردم بخصوص گرایش های مختلف سیاسی قرار گیرد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1779191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =