چگونه بفهمیم فرزندمان به عینک نیاز دارد؟

سلامت‌نیوز نوشت: مشکلات بینایی ناشناخته می تواند بر عملکرد کودک شما در کلاس درس و خارج از آن تأثیر بگذارد. بنابراین بسیار مهم است تا بتوانید علائمی را که نشان می دهد کودک شما ممکن است مشکل بینایی و احتمالاً به عینک نیاز داشته باشد، تشخیص دهید.

سیستم بینایی در کودک هنوز در طول هفت تا هشت سال اول زندگی در حال رشد است. مگان کالینز، چشم پزشک جانز هاپکینز، می گوید: در برخی موارد، عینک ممکن است برای کمک به رشد طبیعی بینایی ضروری باشد.»

چرا کودکان باید عینک بزنند

به گفته کالینز، کودکان اغلب به دلایل مختلفی از عینک استفاده می کنند، مانند:

 • بهبود بینایی
 • تقویت بینایی در چشم ضعیف یا آمبلیوپی
 • بهبود وضعیت چشم های آنها (چشم های ضربدری)
 • ارائه محافظت در صورت داشتن دید ضعیف در یک چشم

نشانه هایی که ممکن است کودک شما به عینک نیاز داشته باشد

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد کودک شما ممکن است مشکلات بینایی داشته باشد و نیاز به عینک دارد:

 • چشمک زدن: چشمک زدن ممکن است نشانه ای باشد که نشان می دهد کودک شما دارای عیوب انکساری است که بر میزان تمرکز چشم ها روی یک تصویر تأثیر می گذارد. با چشم دوختن، کودک شما ممکن است بتواند به طور موقت تمرکز و وضوح یک شی را بهبود بخشد.
 • کج کردن سر یا پوشاندن یک چشم: کودک شما ممکن است یک چشم خود را بپوشاند یا سر خود را کج کند تا زاویه دید را در تلاش برای افزایش وضوح تنظیم کند. این ممکن است نشانه ای از ناهماهنگی چشم ها باشد یا اینکه فرزند شما به تنبلی چشم که یکی از شایع ترین اختلالات چشمی در کودکان است،مبتلا باشد.
 • خیلی نزدیک به تلویزیون بنشینید یا وسایل دستی را خیلی نزدیک به چشم بگیرید: نشستن خیلی نزدیک به تلویزیون، نزدیک نگه داشتن وسایل دستی به چشم یا پایین انداختن سر هنگام مطالعه، همگی از نشانه های احتمالی ضعف بینایی هستند. افرادی که نزدیک بینی دارند، دید واضحی در فاصله نزدیک و دید ضعیف تری در دور دارند. نزدیک کردن یک شیء تصویر را بزرگتر و واضح تر می کند.
 • مالش بیش از حد چشم ها: مالش بیش از حد چشم ممکن است نشان دهنده این باشد که کودک شما خستگی یا فشار چشم را تجربه می کند که می تواند نشانه ای از انواع بسیاری از مشکلات و شرایط بینایی، از جمله ورم ملتحمه آلرژیک باشد.
 • شکایت از سردرد یا درد چشم: اگر کودک شما در پایان روز از درد چشم یا سردرد شکایت می کند، ممکن است در تلاش برای افزایش تمرکز ناشی از تاری دید باشد و بیش از حد به چشم ها فشار وارد کند.
 • در تمرکز بر روی کار مدرسه مشکل دارند: از آنجایی که کودکان باید تمرکز بصری خود را سریع و دقیق از دور به نزدیک و روی تعدادی اشیاء مختلف از تخته سیاه و رایانه گرفته تا کتاب‌های درسی و تبلت تطبیق دهند، مشکلات بینایی ممکن است به صورت عدم تمرکز بر روی تکالیف مدرسه ظاهر شوند.

چگونه بفهمیم فرزندمان به عینک نیاز دارد؟

اگر فرزندتان در غربالگری بینایی مشکل داشت چه باید کرد؟

به طور معمول، غربالگری بینایی توسط متخصص اطفال یا مدرسه کودک شما انجام می شود. کالینز می‌گوید: «اگر فرزند شما در غربالگری بینایی مشکل داشت، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که توسط یک پزشک برای یک معاینه جامع چشم ویزیت شود.

یک معاینه جامع حدت بینایی یا وضوح دید را ارزیابی می کند و همچنین ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • استرابیسم (چشم های ضربدری) و تراز چشم
 • درک عمق
 • سلامت کلی داخل و خارج چشم
 • نشانه های بیماری های چشمی جدی تر

اگر کودک شما از قبل عینک داشته است، مهم است که هر سال چشمان او را توسط چشم پزشک معاینه کنید.

بینایی بهینه برای فرآیند یادگیری ضروری است. بسیاری از مردم نمی دانند که ضعف بینایی چه مشکلاتی را برای کودکان در سن مدرسه ایجاد می کند. بنابراین، مهم است که از سلامت کلی چشم کودک خود و اقداماتی که می توانید برای محافظت از آن انجام دهید آگاه باشید.

بیشتز بخوانید:

شامپوهایی که موجب سردرد میگرنی می‌شود

۴۷۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1779386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =