رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی:تورم ان‌شاءالله کاهش خواهد یافت

فارس نوشت:رئیس‌جمهور گفت: در اسفند 1400 و با وجود گذشت 6 ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم، تورم کاهش پیدا کرد، توانستیم کسری بودجه را تأمین کنیم.

 • سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در نهمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به این سؤال اگر به دو سال قبل برگردید، باز هم وارد این عرصه خواهید شد؟، گفت: همانطور که اشاره کردید در انتخابات طبیعتاً کاندیداها با انگیزه شرکت می‌کنند، آن چرا که احساس می‌کردم این بود که شرایط شرایط خاصی است و ناامیدی بر مردم غالب شده است.
 • وی افزود: شرایط اقتصادی طبق نگاه مردم این طور بودکه شرایط باید تغییر کند و نگاه من این بود که باید در این مقطع انجام وظیفه کرد؛ برای مشارکت بیشتر مردم در انتخابات اگر برگردیم به دو سال قبل، مسئولین صاحب‌منصب می‌گفتند که این شرایط از شرایط جنگ هم بدتر است و گاهی به من می‌گفتند می‌خواهید با شرایط موجود چه کنید؟
 • رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در آن مقطع، وضعیت بودجه، فروش نفت و ... شرایط خاصی را بر کشور حاکم کرده بود، گفت: اگرچه این شرایط محصول دشمنی دشمنان است، اما عملکرد دولت نیز در این ماجرا نقش داشت؛ احساس کردم اگر وارد عرصه نشوم خلاف تکلیفم عمل کرده‌ام.
 • رئیسی تأکید کرد: برای اینکه مشارکت بیشتر شود، برای بررسی مجدد صلاحیت کسانی که در آن زمان ردصلاحیت شده بودند، وارد شدم، البته خودشان هم گفتند اگر وارد عرصه می‌شدیم نتیجه انتخابات تغییر نمی‌کرد، همه تلاش‌مان این بود که اول مشارکت افزایش پیدا کند، ناامیدی مردم تبدیل به امید شود و زمنیه‌ای ایجاد شود برای اینکه بتوان کار کرد تا شرایط به نفع مردم و زندگی آن‌ها تغییر کند. اگر زمان به عقب برگردد، همین تصمیم را دوباره می‌گیرم و پشیمان و نادم نیستم.
 • وی با تأکید بر اینکه اهل عافیت‌طبی نیستم، افزود: از دوره نوجوانی و جوانانی و انقلاب در این سختی‌ها بوده‌ام. باید بتوانیم گره‌ای بگشاییم و کاری برای مردم انجام دهیم.
 • رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که چرا از بیان مشکلات در ابتدای مسئولیت‌پذیری ریاست‌جمهوری خودداری می‌کردید، اظهار کرد: رویه‌ام این نیست که مشکلات را بازگو کنم، اما فقط برای اینکه مردم امیدوار شوند مشکلات‌شان حل خواهد شد، لازم بود ابتدای مسئولیتم مشکلات را بیان کنم تا مردم متوجه شوند مشکلات را می‌فهمم و به دنبال حل آن هستم.
 • رئیسی اضافه کرد: ابتدای دولت با مشکلات بسیار جدی مواجه بودم که از همان فردای مسئولیت‌پذیری باید برای حل آن تلاش می‌کردم. مشکل کرونا، تعداد عزیزانی که از دست می‌دادیم زیاد بود، هر روز 700 خانواده دغدار می‌شدند. بیمارستان‌ها پر از بیمار بودند. مراکز تجاری یا اقتصادی، دانشگاه‌ها و مدارس دچار تعطیلی شده بودند و فعالیت اقتصادی کم‌سود بود و مشکلات اینچنینی ایجاد شده بود.
 • وی در همین زمینه تصریح کرد: بعضی از هموطنان ما برای تزریق واکسن به کشورهای همسایه می‌رفتند. آن زمان 14 درصد از افرادی که باید واکسینه می‌شدند، واکسینه شدند. به دنبال تولید و واردات واکسن بودیم، در همان ابتدای کار نسبت به واردات واکسن موفق شدم و دانشمندان ما دست به کار شدند و 6 نوع واکسن تولید کردند که یک نوع آن با همکاری کشور کوبا بود.
 • رئیس‌جمهور ادامه داد: واردات واکسن از کشور چین و دیگر کشورها افزایش یافت تا واکسیناسیون در کشور فعال و شرایط متفاوتی ایجاد شد.
 • رئیسی با بیان اینکه 480 همت کسری بودجه داشتیم که مادرِ همه مشکلات است، گفت: باید تدبیر می‌کردیم، یا باید چاپ پول انجام می‌دادیم که مایل به انجام آن نبودیم و یا تولید را رونق می‌دادیم تا درآمد کشور افزایش یابد و از این طریق کسری بودجه را کاهش دهیم که خدا کمک کرد و این اتفاق افتاد.
 • وی اضافه کرد: در آن دوره با کمبود کالاهای اساسی مواجه بودیم، در بعضی از کالاها وضعیت قرمز بود. وضعیت تولید در کشور به‌گونه‌ای بود که بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌ها دچار مشکل شده بودند؛ اینها مشکلاتی بود که با آن مواجه بودیم و این غیر از مسائل سیاست خارجی بود که مشکلات جدی داشتیم.
 • رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه تلاشم این بود تا بتوانم این‌ها را جزو دستاوردها غیر از ابتدای کار مطرح نکنم تا مردم بدانند و متوجه مشکلات شوند، گفت: چون آمده بودم نه برای ناامید کردن مردم، بلکه برای امیدوار کردن مردم آمده بودم.
 • رئیسی تصریح کرد: در مسئله جبران کسری بودجه، کرونا و راه‌انداختن چرخ تولید، امروز بیش از 4 هزار واحد صنعتی در این دولت راه‌اندازی شده است.
 • وی با تأکید بر اینکه دهه 90 را باید دهه تعطیلی بسیاری از بخش‌ها بدانیم، گفت: اعداد و ارقام را بررسی کنید، ببینید سهم تولید چقدر است و نسبت به سرمایه‌گذار ثابت در کشور آمارها نشان می‌دهد، شرایط خوبی نداریم، اینکه چرا و چطور و چه عاملی مؤثر بوده نمی‌خواهم وارد آن بحث شود.
 • رئیس‌جمهور با بیان اینکه رهبر انقلاب و مردم در دو سال اخیر برای پیشبرد اهداف دولت کمک کرده‌اند، گفت: شرایط را به نحوی در 6 ماه ابتدایی دولت سیزدهم پیش بردیم که در اسفندماه شرایط تغییر کرده بود. رشد 0.4 درصد به رشد 4.5 درصدی تبدیل شده بود. چنین رشد اقتصادی معنا دار است، 20 درصد کاهش تورم در همین مدت 6 ماه داشتیم.
 • رئیسی ادامه داد: در آن دوره تولید و فروش نفت و برگرداندن پول نفت تغییر و در رویکردهای دولت گشایش‌هایی ایجاد شد. در همان دو سه هفته اول دولت اعلام شد که اگر شانگهای برقرار شود، درخواست عضویت ایران بررسی می‌شود. چه اتفاقی افتاد که آن‌ها احساس کردند بعد از 17 سال می‌توان ایران را وارد شانگهای کرد؟! آن‌ها احساس کردند رویکرد دولت سیزدهم با قبل متفاوت و در ارتباط با سایر کشورها متوازن شده است.
 • وی همچنین در واکنش به این سؤال که دولتمردان قبل گفته بودند کار را پیش برده بودیم و اقدام نهایی در دولت سیزدهم انجام شد، گفت: ممکن است همه اقدامات این دولت را بگویید در دولت قبل پیش‌بینی شد، اما صحبت و عضویت ما در شانگهای برای بیش از 15 سال پیش است، چرا اتفاق نیفتاد؟! چه احساسی در کشورها وجود داشت که یک باره احساس کردند نگاه این دولت صرفاً معطوف به لبخند و اخم چهار کشور نیست؟!
 • رئیس‌جمهور تصریح کرد: همچنان با غرب در ارتباطیم و می‌خواهیم با شرق هم در ارتباط باشیم. مهم این است که زندگی مردم را به تمام مسائل مذاکره مربوط نکردیم. ما چنین نگاهی نداشتیم.
 • رئیسی ادامه داد: مسئله برجام و مذاکره را دنبال کردیم، اما ورود واکسن را به این قضیه مربوط نکردیم، نگفتم برجام حل شود تا ورود واکسن تسهیل شود، این صحبت‌ها مطرح بود. بارها گفتیم که زندگی مردم را معطل این مسائل نمی‌کنیم. نگاه گذشته نگاهی یکسویه بود و این محاسبه، محاسبه‌ای اشتباه بود.
 • وی با طرح این سؤال که چرا تولید در کشور معطل شد و به این میزان بنگاه تولیدی در کشور معطل شد؟، گفت: همه این‌ها به خاطر نگاه نادرست بود، معتقدم بخش قابل توجهی از توقف‌ها مربوط به نگاه نادرستی بود که مبنی بر این وجود داشت که عده‌ای تصمیم بگیرند تا مشکلات کشور حل شود؛ ما چنین نگاهی نداشتیم و نداریم.
 • رئیس‌جمهور تأکید کرد: دیپلماسی عزتمندانه را دنبال می‌کنیم و التماس نمی‌کنیم، اما زندگی مردم را مربوط به مذاکره و این طور مسائل نمی‌کنیم.
 • رئیسی با تأکید بر اینکه اصولاً سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی است، گفت: در واقع سیاست خارجی مبتنی بر اهدافی است که در داخل نسبت به مسائل گوناگون داریم. اینکه ارتباط با کشورهای مختلف برقرار می‌کنیم به این خاطر است که منافع ملی را در نظر می‌گیریم. به عنوان مثال چرا رابطه ما با ترکمنستان که همسایه ما است قطع شود، در همان اولین سفر بنده به ترکمنستان قرارداد سوآپ گازی امضا شد.
 • وی اضافه کرد: در سفری که به شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان داشتم،بعد از یک سال ارتباط تجاری ما چهار برابر شد. ارتباط با همسایگان زمینه کاری ما است، چرا از 15 کشور همسایه خود غفلت کنیم؟!
 • رئیس‌جمهور اظهار کرد: مقامات ازبکستان که چند روز پیش به ایران آمده بودند، می‌گفتند که میزان ارتباط تجاری ما متفاوت شد. با روسیه، چین، هند، اندونزی، غرب و شرق ارتباط برقرار کردیم و گفتیم هر کشوری که با ما ارتباط داشته باشد، براساس احترام متقابل با آن‌ها مبادله خواهیم کرد. با توجه به ظرفیت بزرگی که در کشورمان وجود دارد و قدرتی که در کشور هست، بخش مهمی از آن مربوط به اقتصاد و تولید می‌شود.
 • رئیسی با بیان اینکه راهپیمایی روز 22 بهمن، روز قدس و نماز عید فطر قدرت‌زا است، افزود: از این قدرت باید نهایت استفاده را برای پیشبرد اهداف کشور کرد. معطل کردن ظرفیت‌های کشور برای ارتباط با چند کشور غیر کافی است.
 • وی ادامه داد: مردم آثار سیاست‌ خارجی را در زندگی‌شان کاملاً احساس خواهند کرد. در سفر اخیر به کشور آمریکای لاتین مشاهده کردیم که تراکتورسازی و خودروسازی که ایران سرمایه‌گذاری کرده است، سال‌ها تعطیل بوده است؛ اینها امکاناتی بود که کشور ایجاد کرده بود. از اول پیروزی انقلاب اسلامی اتکا و اعتماد اینها به جمهوری اسلامی است، ما نباید نسبت به اینها بی‌توجه باشیم.
 • رئیس‌جمهور تصریح کرد: ونزوئلا مخازن بسیار زیاد نفتی دارد و به عنوان بهشت معادن معروف است. می‌توانیم ارتباطات فناوری با سایر کشورها داشته باشیم. چهار نکته اساسی را دنبال می‌کردیم. اول بازار جدید برای محصولات‌مان، بازار دانش‌بنیان، صدور خدمات فنی و مهندسی.
 • رئیسی تأکید کرد: گفته می‌شد اگر ارتباط با کشورهای غربی برقرار شود منابع ارزی به دست‌ ما می‌رسد. آیا می‌توانیم منتظر باشیم؟ رویکرد سیاست خارجی کشور در منابع ارزی اثر دارد. در زمانی برخی از مسئولین می‌گفتند امکان ندارد بیش از 300 هزار بشکه نفت بفروشیم، اما ما توانستیم بیش از این اعداد بفرشیم و پول آن را دریافت کنیم، وگرنه کسری بودجه را از کجا توانستیم تأمین کنیم؟!
 • وی ادامه داد: دو منبع درآمدی داریم، فروش نفت و درآمدهای مالیاتی؛ 2 میلیون مؤدی مالیاتی شناسایی شد، این‌ها کسانی بودند که مالیات نمی‌دادند. شناسایی این افراد و فروش نفت باعث شد بر مشکلات غلبه کنیم، در ارتباط با سایر کشورها دنبال منافع ملت بودیم.
 • رئیس‌جمهور تأکید کرد: اواخر مرداد و اوایل شهریور با هیأت دولت قبل کار می‌کردم، همان زمان بحث اینگونه بود که حقوق مردادماه را چگونه پرداخت کنیم، در این 2 سال یک روز حقوق و دستمزد به تأخیر نیفتاده است، رتبه‌بندی معلمان که 11 سال عقب‌ مانده بود، امسال عملیاتی شد. در عمل بیش از 40 هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان صرف شد.
 • رئیسی در مورد اغتشاشات پاییز 1401 نیز گفت: در اسفند 1400 و با وجود گذشت 6 ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم، تورم کاهش پیدا کرد، توانستیم کسری بودجه را تأمین کنیم، کالاهای اساسی را که دغدغه‌هایی آفریده بود، قابل قبول ذخیره و مدیریت کرونا موجب شد دانشگاه‌ها بازگشایی شود و کسب و کارها راه بیفتد.
 • وی ادامه داد: در اردیبهشت‌ماه حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌ها رخ داد و همه پمپ‌بنزین‌ها 48 ساعت از کار افتاد، این مسئله برای این بود که تبدیل به مسئله اجتماعی شود، اما به دلیل اعتماد مردم به دولت هیچ اتفاقی نیفتاد. می‌خواستند با این اقدام، مسائل اصلاحات اقتصادی را مطرح کنند. برای اینکه سیاست‌های ارز ترجیحی را ادامه دهیم، از مجلس اجازه خواستیم که مجلس اجازه نداد. در سال 1401 مکلف بودیم ارز ترجیحی را حذف کنیم و سیاست اصلاحی را اجرا کنیم که مردم همراهی کردند، این‌ها را به لطف خداوند و کمک مردم انجام دادیم.
 • رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید در نظر داشت گرانی‌های در نتیجه بحران اوکراین اتفاق افتاد، قیمت‌های جهانی افزایش یافت، اما به هر حال تورم حاصل از اصلاح ارز ترجیحی که در خردادماه ایجاد شد، به تدریج کاهش یافت.
 • رئیسی اضافه کرد: با همه این مطالب، مردم همراهی کردند و صمیمانه از مردم تشکر می‌کنم، دشمن می‌خواست ما را متوقف کند که نشد. تجارت ما 30 تا 40 درصد نسبت به قبل افزایش یافت، مراودات ما با کشورهای همسایه افزایش یافت و واحدهای تولیدی شروع به فعالیت کردند. چرخ‌های اقتصادی شروع به چرخیدن کرد.
 • وی با تأکید بر اینکه دشمنان احساس کردند اقتصاد راه افتاده است و شروع به فتنه‌گری کردند، گفت: رهبر انقلاب هم فرمودند اساس این اغتشاشات به این دلیل است که احساس می‌کنند کشور در راه پیشرفت است و ناامیدی مردم تبدیل به امید شده است.
 • رئیس‌جمهور ادامه داد: رشد اقتصادی زیر صفر به حدود 4 درصد رسیده بود. قیمت دلار از شهریور 400 تا 1401 دو هزار تومان افزایش یافت، اما از زمان اغتشاشات وضعیت نرخ دلار کاملاً متفاوت شد؛ با جنگ ترکیبی سعی کردند پیشرفت کشور را متوقف کنند.
 • رئیسی تأکید کرد: درباره ارتباط با کشور عربستان، در سفری که به چین داشتیم این موضوع از جانب آقای «شی‌جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور این کشور مطرح شد. ایشان گفتند که در سفر به عربستان این کشور ابراز تمایل کرده تا رابطه‌اش را با ما دوباره برقرار کند، گفت من واسطه شوم، گفتم ما مشکلی نداریم. بعد از آن سفر تماس گرفتند و گفتند نماینده‌ای را عربستان به فلان شهر چین می‌فرستد و ما هم، نماینده‌ای را فرستادیم و در مذاکرات فی‌مابین مسائلی مطرح شد، نسبت به کشور مصر هم همین طور است.
 • وی اضافه کرد: در دیداری که سلطان عمان با رهبر انقلاب داشتند، ایشان برای ایجاد ارتباطات ابراز تمایل کردند، رهبر انقلاب هم فرمودند ایرادی ندارد. هیچ زمانی عربستان را به عنوان دشمن تلقی نکردیم، البته اختلافات بوده است. همان زمان که اوج مسائل ما با عربستان بود مطرح شد که دشمن را نباید گم کرد، دشمن ما رژیم صهیونیستی است، هیچگاه عربستان را دشمن خود ندانستیم. گاهی اوقات کشورها تحت تأثیر آمریکا قرار می‌گیرند و اقداماتی انجام می‌دهند و این‌ها را نباید دشمن تلقی کرد.
 • رئیس‌جمهور همچنین درباره روند مذاکرات با طرف‌های غربی در دولت سیزدهم نیز، گفت: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران میز مذاکره را ترک نکردیم، برجام یکی از پرونده‌هایی است که روی میز ما قرار دارد. پرونده‌های متعددی داریم و در حال دنبال کردن آن هستیم، اگر طرف مقابل بخواهد رفتار عزتمندانه‌ای با ما داشته باشد، این مذاکرات ادامه می‌یابد و نتیجه خواهد داد.
 • رئیسی با تأکید بر اینکه شرایط کشور را باید به‌گونه‌ای پیش ببریم که هیچ تحریمی بر کشور ما تأثیرگذار نباشد، گفت: کشور باید آنچنان قوی باشد که در مقابل هیچ تکانه‌ای تکان نخورد.
 • وی درباره مبارزه با مفسدین اقتصادی نیز گفت: در ایام مناظرات تلویزیونی ریاست‌جمهوری، یکی از کاندیداها پاکتی به من داد که اسم چند ابربدهکار در آن بود، ما بعد از دولت اسامی ابربدهکاران را اعلام کردیم. در دولت بحث ساختارهای فسادزا مسئله ما است، تلاش کردیم که این ساختارها را شناسایی و اصلاح کنیم.
 • رئیس‌جمهور تأکید کرد: سامانه‌هایی که وجود دارد همه برای این است که بتوانیم ساختارها را اصلاح کنیم. مواردی هم که به ما گزارش می‌شود پیگیری می‌کنیم. مثلاً گفته شده خودرو طبق روال تخصیص یابد، تخلفی را دیدیم که دو نفر عزل شدند، بعد از آن هم با افرادی برخورد و قراردادها لغو شد.
 • رئیسی ادامه داد: در مناظرات ریاست‌جمهوری این را عرض کردم که دولت قبل از هر کسی باید مدعی‌ باشد، در دولت در تمامی جلسات با وزرا و استانداران و هر شورایی شرکت کرده‌ام، گفتم باید اولین مدعی مبارزه با فساد خودتان باشید؛ نمی‌گویم کسی فساد نمی‌کند، اما فضای کشور تغییر کرده است.
 • وی با بیان اینکه در دستگاه قضایی با مفسد برخورد می‌کردیم، اما اینجا عمدتاً موضوع، موضوع فساد است، گفت: مردم بدانند حساسیت روی این مسئله بالا است و باید مدیران‌مان بیش از این حساسیت داشته باشند، چرا که هر جا قدرت و زمینه فسادی وجود داشته باشد، ممکن است افراد مرتکب خلاف شوند. هیچگونه رابطه ناسالمی در هیچگونه سازمان اداری را نمی‌پذیریم و تحمل نخواهیم کرد.


بیشتر بخوانید:

216220

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1780146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 99
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  183 1
  مرد باش یک بار حرف راست بزن
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  140 1
  اقای رئیسی با حلوا حلوا کردن دهن کسی شیرین نشده با ان شاء الله امیدوارم
 • GB ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  121 1
  چرا همه ی منصوبان شیوه های کلامی شان خالی از اطلاع رسانی است و با انشاالله و ... می خواهند مسایل را حل کنند.
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  98 1
  ته این حرف ها رو همه مي دانند
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  29 6
  آقای ریسجمهوردست جوانان مجردرابگیربه ولانمیتوانندباگرانی ومشکلات واجاره خانه وهزینه جهیزیه ووووووووازدواج کنندکمکشان کنیدبخداسالمندبیشترازجوانان شده همدردوهمدل آنهاباش توقع دختران امروزی خیلی بالاست تشکر پدرجوانان شمایید بخاطرازدواج حضرت علی وفاطمه زهرایاعلی گویید
 • یا مهدی ادرکنی IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  97 2
  باسنگک 10 تومنی شاید تورم پایین بیاد !!!! انچه عیان است در کشور چه حاجت به بیان است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  101 1
  با انشا... و ماشا.. که نمیشه کشور رو اداره کرد اقای رییسی کمر مردم شکست در اثر فشار زندگی
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  69 3
  رابطه برقرار کنید مردم نفس بکشن ارواح خاک شهدا اینکارا انجام بده پس این همه دربه دری
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  84 0
  با انشالله و ماشالله هیچی درست نمی شه خداوند فرموده از تو حرکت از من برکت البته راننده یی که رانندگی بلد نباشه صدها جلد قرآن هم بزاره تو ماشین باز خودش هیچ دهها خانواده ی دیگر رو هم عزادار میکنه
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  57 0
  انشاالله ماشالله!
 • ایرانی وطن پرست IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  73 1
  کاشتن سبز نشد، بابا ملت رو به خاک سیاه نشوندید .......
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  65 1
  بله اسفند 1400 در روند طبیعی اقتصاد تورم در حال تخلیه بود که با ندانم کاری دولت در حذف ارز ترجیحی آن چنان جهشی رخ داده که هنوز نتوانسته اند کنترلش کنند. امید مجلس و دولت دیگری سر کار بیاید ویرانی های این مجلس و دولت را بازسازی کند
 • مهدی IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  59 1
  با وعده که نمی توان کشور رو اداره کرد
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  63 1
  بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد، از این وعده ها تو تبلیغات انتخاباتی شونم زیاد بود بعدها هم مرتب این وعده ها رو تکرار کردن ولی تورم و گرونی تاخت و تاز و میدون داری می کنه!
 • تقی IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  58 0
  وعده سر خرمن که هیچوقت تحقق نخواهد یافت
 • FR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  55 7
  ایشون میگن انشالله تورم کاهش پیدا میکنه بعد عوامل ایشون برای افزایش دستمزدها نه کاری به قانون دارن نه به نرخ واقعی تورم، بر اساس آرزوی ایشون دستمزدها رو تغییر میدن،تتمه ش رو هم مردم با کوچک شدن سفره هاشون تقبل میکنن!
 • FR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  76 0
  اداره کشور با ایشالله ماشالله !!پس اون ۷۰۰۰صفحه برنامه چی شد؟!اقلا دو صفحه شو نشون ما ملت خوش باور بدین!!
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  44 5
  بله ان شاالله که درست می شود چون ما می گوییم
 • ایرانی IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  47 0
  تورم پایین میاد به همین خیال باش
 • بیژن IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  67 5
  با انشاالله وماشااله گفتن خانه های مردمو خاک غم گرفته
 • ایرانی IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  58 2
  هفته قبل رفتم خامه عسل پگاه خریدم 14000 تومن دیروز رفتم خریدم 18000 تومن یعنی در عرض یک هفته حدود 30% کشیده روش ، انگار ایشون تو این کشور زندگی نمیکنه
 • عباس IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  41 1
  تورم اگر کاهش پیدا کند که به نظر بنده بدلیل تحریمها وسوء مدیریت ونبود نیروی متخصص وبا دانش بالای اقتصادی ،کاهش پیدا نخواهد کرد نوشداروی بعد از مرگ سهراب خواهد بود.
 • عباس IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  47 1
  دوصد گفته چون نیم کردار نیست.خواب دیدید خیر باشه.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  62 0
  کاهش تورم با روش انشاالله یی.