بر اساس اعلام صورت مالی سال 2010 بنیاد موزیلا، 98 درصد درآمد این بنیاد در سال گذشته میلادی از موتورهای جستجو بوده است.

درآمد سال گذشته موزیلا 121 میلیون دلار بوده که در مقایسه با درآمد 101 میلیون دلاری سال 2009 این سازمان، 19.3 درصد رشد داشته است. این پرداخت ها از سوی گوگل، مایکروسافت، یاهو و دیگر موتورهای جستجو انجام شده است. پرداخت های موتور جستجو به دلیل هدایت کاربران از نوار جستجوی تعبیه شده در مرورگر فایرفاکس، به سایت های آن ها انجام می شود.

 

بنیاد موزیلا سازمانی غیرانتفاعی است که شرکت موزیلا، توسعه دهنده مرورگر فایرفاکس، زیر مجموعه آن است. این بنیاد همچون سال قبل میزان پرداخت از سوی هر یک از موتورهای جستجو را اعلام نکرده است. در این گزارش مالی آمده است: «درآمد موزیلا همچنان از طریق نوار جستجوی موجود در مرورگر فایرفاکس و از سوی موتورهای جستجوی بزرگی مانند گوگل، بینگ، یاهو، یاندکس، آمازون و ای بی (eBay) تامین می شود.»

 

پیش از این مشخص شده است که در سال 2008 مبلغ پرداختی از سوی گوگل 88 درصد از درآمد سالانه موزیلا را تامین کرده است. از این رو، اتکا به رقیب باعث شده انتقادات بسیاری به موزیلا و مسئله سر ثبات درآمدی آن وارد شود. گوگل در سال 2008 مرورگر اینترنتی خود – کروم – را طراحی و پیاده سازی کرد که اکنون بعد از اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس در جایگاه سوم مرورگرهای مورد استفاده کاربران اینترنتی قرار دارد. [محبوب‌ترین مرورگرهای اینترنتی در ایران و جهان کدامند؟]

 

قرارداد سالانه موزیالا با گوگل در ماه نوامبر سال جاری (کمتر از یک ماه دیگر) به پایان خواهد رسید. مسئولان این شرکت هنوز در مورد تمدید این قرارداد اظهار نظری نکرده اند. با این وجود، در گزارش اخیر آمده است: «ما همچنان اطمینان داریم می توانیم بر روی موتورهای جستجو به عنوان منبع تامین کننده بودجه سازمان در آینده حساب کنیم.»
 

2121

کد خبر 178079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =