چرا نباید ماهواره خیام را گوگل‌مپ مقایسه کرد؟ / عکس

فارس نوشت: انتشار تصاویر ماهواره خیام از نقاط مختلفی مانند حرم حضرت علی علیه‌السلام و مسجدالحرام و همچنین تصاویر وضعیت رود هیرمند و آبگیری برخی سدهای کشور این سوال را برای برخی کاربران ایجاد کرده که چه تفاوتی بین این ماهواره با سایر ماهواره‌های تصویربرداری و همینطور تصاویر هوایی از طریق نرم‌افزارهایی مانند گوگل‌مپ وجود دارد؟

در گوگل مپ یک تصویر آرشیو از گذشته محل مدنظر برای کاربر به نمایش گذاشته می‌شود، اینکه از چه مکانی و در چه زمان‌هایی تصویر در محیط گوگل‌مپ قرار گیرد، کاملاً بستگی به سیاست شرکت گوگل دارد. به طور مثال آخرین تصویر گوگل‌مپ از بند کمالخان در کشور افغانستان مربوط به بیش از ۱ سال گذشته است اما در حال حاضر تمام سدهای کشورهای همسایه به صورت مستمر و ماهانه توسط سازمان فضایی ایران با ماهواره خیام رصد می‌شود.

اساساً سیاست گوگل قرار دادن تصاویر ۲ بعدی برای مناطقی است که نیاز در آن‌ها زیاد باشد یعنی کاربران زیادی به صورت مستمر در آن مناطق به مشاهده تصاویر می‌پردازند، تصاویر گوگل در بسیاری از مناطق روستایی و بیابانی در همه جای دنیا بسیار قدیمی است؛ بر اساس عملکرد گوگل مپ اگر منطقه‌ای درگیر بلایای طبیعی شود سازمان‌های خدمات دهنده نمی‌توانند منتظر شوند تا گوگل تصویری را بارگذاری نماید یا برای رصد ساخت و سازهای غیرمجاز و زمین خواری در کشور نمی‌توان منتظر گزارشات دوره‌ای این شرکت آمریکایی بود.

یکی از ده‌ها تفاوت تصاویر ارائه شده در گوگل‌مپ نسبت به ماهواره خیام، اینکه گوگل موزائیکی از تصاویر دریافت شده در تاریخ‌های مختلف است، ممکن است یک بخش از تصویر یک شهر مربوط به سال جاری و تصویر دیگر ۲ سال قدیمی‌تر باشد و از آنجا که تصاویر به روز نیست ممکن است کاربران دچار اشتباه شوند؛ از سوی دیگر تصاویر ارائه شده در گوگل تنها در ۳ باند طیفی ارائه می‌شود در حالی که ماهواره خیام دارای ۴ باند طیفی است و از این حیث هر چند ممکن است در جایی داده گوگل قدرت تفکیک مکانی بالاتری داشته باشد، اما قدرت تفکیک طیفی خیام از داده گوگل بهتر است.

داده‌های ماهواره‌ای ماتریسی از اعداد با واحدهای فیزیکی هستند

داده‌ها در گوگل‌مپ فشرده سازی شده است، به عبارتی قدرت تفکیک رادیومتریک به شدت کاهش یافته و ما با یکسری رنگ روبه‌رو هستیم. ما در دانش پردازش تصاویر ماهواره‌ای با تفسیر بصری روبه‌رو نیستیم که بگوییم از نظر بصری این داده زیباتر از داده دیگری است، ما با ماتریسی از اعداد دارای مفهوم فیزیکی در واحدهای فیزیکی مانند وات بر مترمربع بر استرادیان بر میکرون روبه‌رو هستیم که تحلیل این اعداد به ما در پردازش داده‌ها کمک می‌کند. بین فردی که صرفاً تماشاگر یک تصویر است با فردی که سازنده ماهواره و پردازش کننده داده است، تفاوت وجود دارد؛ اصل داده ماهواره‌ای که محققین با آن کار می‌کنند شامل ماتریسی از اعداد با واحدهای فیزیکی است که باعث می‌شود با بهره‌مندی از مدل‌های فیزیکال یک واحد فیزیکی را به واحدهای فیزیکی دیگر تبدیل کنند مثلاً به وزن محصول کشاورزی به واحد تن در هکتار برسند، با رنگی که در گوگل دیده می‌شود به واحدهای فیزیکی نمی‌رسیم.

دید بصری یکسری تصویر ملاک عمل برای داده‌های فضایی نیست

یکی دیگر از دلایل علمی که نشان می‌دهد مقایسه داده‌رسانی گوگل مپ و ماهواره خیام قابل قیاس با یکدیگر نیستند این است که اساساً این فرض که قدرت تفکیک مکانی بالاتر بهتر است، فرض کاملاً غلط و غیر کارشناسی است.، هر ماهواره با توجه به نیاز و کاربردی خاص طراحی و ساخته می‌شود.

معتبرین بخش‌های فضایی در جهان نیز سرمایه گذاری‌های چند صد میلیون دلاری برای ماهواره‌های تفکیک مکانی با مقیاس متر می‌کنند؛ آژانس فضایی اروپا دو ماهواره سنتینل-۲ با توان تفکیک مکانی ۱۰، ۲۰ و ۶۰ متر با بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری می‌سازد و سوال مهم اینکه چرا سراغ قدرت تفکیک مکانی سانتیمتری نمی‌رود؟ یا چرا ناسا از سال ۱۹۸۲ میلادی تاکنون و بیش از طی ۴۰ سال هنوز سری ماهواره‌های لندست با توان تفکیک مکانی ۳۰ متر به صورت چند طیفی را با هزینه میلیارد دلاری می‌سازد، آیا نمی‌دانند که می‌توانند قدرت تفکیک مکانی بالاتری تولید نمایند. چرا ناسا و سازمان هواشناسی آمریکا پروژه ساخت ماهواره هواشناسی با توان تفکیک مکانی ۱ کیلومتر به هزینه بالغ بر ۱ میلیارد دلار انجام می‌دهند با این مبلغ می‌توانستند حداقل ۲ ماهواره با توان تفکیک مکانی ۵۰ سانتیمتر تولید نمایند. اینها سوالاتی است که می‌تواند یک پاسخ داشته باشد، صرفاً دید بصری یکسری تصویر، ملاک عمل برای داده‌های فضایی و فعالیت‌های تحقیقاتی نیست.

بین داده‌های فنی تخصصی و تصاویر نمایشی با کاربرد عمومی تفاوت بسیار است

اگر بخواهیم بدون قضاوت داده‌های گوگل مپ و ماهواره خیام را بررسی کنیم، درخواهیم یافت خطاهای هندسی در داده‌های گوگل مپ به شدت زیاد است، در تصاویر، شکستگی عوارض و انحنا به وضوح قابل مشاهده است. به عنوان نمونه در داده‌ای از شهر مکه اگر قدری از مسجدالحرام فاصله بگیریم و نظری به ساختمان‌های پیرامون بیاندازیم به اشکالات و خطاها پی خواهیم برد. به طور مثال تفاوت دو داده خیام و گوگل مپ در شرق کعبه قابل مشاهده است، در اینجا از داده گوگل به هیچ عنوان نمی‌توان برای اندازه گیری ابعاد ساختمان مشخص شده استفاده نمود زیرا بین داده فنی مناسب برای کارهای تخصصی و آنچه در گوگل صرفاً برای نمایش و کاربردهای عمومی اختصاص می‌یابد، تفاوت بسیار است.

تفاوت جالب ماهواره خیام با گوگل‌مپ / عکس
اعوجاج در کلیه ساختمان‌های واقع در شرق کعبه قابل مشاهده است، هیچ ساختمانی در اندازه و شکل صحیح خود نیست

تفاوت جالب ماهواره خیام با گوگل‌مپ / عکس
ساختمان‌های بدون اعوجاج واقع در شرق کعبه، برداشت شده از کلیپ خیام و نه از اصل داده خیام که کیفیت به مراتب بهتر دارد

در نهایت اینکه، اگر به دنبال مقایسه داده خیام با ماهواره‌های دیگر هستیم، باید با ماهوارهایی که ویژگی‌های مشابه خیام دارد مقایسه صورت گیرد، به همان اندازه که مقایسه داده‌های سنتیل-۲ آژانس فضایی اروپا با قدرت تفکیک مکانی ۱۰ متر با داده خیام اشتباه است، مقایسه داده خیام با ماهواره‌ای با توان تفکیک مکانی ۳۰ سانتیمتری که داده آن در گوگل مپ به نمایش در آمده، نیز اشتباه است. در این مقایسه نیز باید از روش‌های تخصصی استفاده و با بهره‌گیری از سایت‌های کالیبراسیون میدانی و انجام عملیات‌های میدانی دقیق دست به مقایسه زد، به طور مثال می‌بایست پارامترهای MTF (در منحنی MTF بالا ، محور عمودی دارای اعداد ۰ تا ۱ می باشد که خلاصه شده اعداد ۰ تا ۱۰۰ هستند، یعنی عدد ۰.۱ یعنی ۱۰ درصد کنتراست ، عدد ۰.۵ نشانگر ۵۰ درصد کنتراست و عدد ۱ نشانگر ۱۰۰ درصد کنتراست می‌باشد) و میزان رادیانس را محاسبه و مقایسه نمود، نه اینکه در توئیتر ۳ کلمه یا جمله نوشت.

تفاوت جالب ماهواره خیام با گوگل‌مپ / عکس
کعبه و پیرامون آن از دید ماهواره ۲۰۰ میلیون دلاری سنتینل-۲ آژانس فضایی اروپا، اساساً هدف این ماهواره رصد ساختمان‌ها نبوده است

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1785011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =