سریال اظهار نظرهای بین المللی درباره سناریوی جدید آمریکایی‌ها پیرامون ترور سفیر عربستان در واشنگتن ادامه دارد.

در همین زمینه وزارت خارجه آمریکا در دستور العملی که به کلیه سفارت خانه های این کشور صادر کرده، از دیپلمات های خود خواسته تا با رایزنی در کشور میزبان تلاش کنند تا مقامات آنها را برای در پیش گرفتن موضعی سخت در قبال ایران متقاعد کنند.
رسانه های ترکیه روز گذشته خبر دادند که احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با هیلاری کلینتون همتای آمریکایی اش ، درباره این موضوع تلفنی گفت و گو کرده اند ، همچنین در روزهای اخیر در راستای تلاش آمریکا برای متقاعد ساختن اعضای دایم و غیر دایم شورای امنیت برای در پیبش گرفتن موضعی واحد و سخت در قبال ایران ، "دانیل بنجامین" هماهنگ کننده امور ضد تروریسم در وزارت خارجه آمریکا به آنکارا سفر کرد و با احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه و برخی دیگر از مقامات ترکیه دیدار کرده است. اما ترکیه موضع گیری در این خصوص را زود دانسته و حاضر به پذیرش مواضع آمریکا نشده است.
به گزارش عصر ایران، از سوی دیگر سناتورهای آمریکایی همچنان بر طبل آشوب آفرینی می کوبند وبا وجود تاکید اکثر رسانه ها و موسسات تحقیقاتی بر واهی بودن اتهام طرح شده از سوی آمریکا علیه ایران، ساکنان کپیتال هیل بر لزوم تشدید سیاستهای خصمانه کاخ سفید علیه تهران تاکید دارند. یکی از اعضای مجلس نمایدگان آمریکا با اشاره به اتهام دروغین واشنگتن علیه ایران، از لزوم آماده بودن ایالات متحده برای انجام هرگونه اقدامی علیه تهران سخن گفت."مایک راجرز" رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در گفتگو با شکبه خبری ای.بی.سی گفت : نباید گزینه نظامی را برای پاسخ به اقدامات ایران از روی میز حذف کنیم.
این عضو کنگره آمریکا در ادامه افزود : گزینه های دیگر همچون تلاش برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه ایران نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.
اما در طرف مقابل مقامات ایرانی همچنان بر واهی بودن ادعاهای آمریکا تاکید دارند. در تازه ترین اظهارنظر از این دست رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران  با بیان اینکه تأییدات عربستان در مورد ترور سفیر به دلیل فشارهای آمریکاست، تأکید کرد که آمریکایی‌ها اگر سندی درباره ‌ادعاهای خود دارند، ‌از طریق سفارت سوئیس در اختیار تهران قرار دهند.
 علاءالدین بروجردی با اشاره به تأکیدات مقامات آمریکایی بر ادعای ترور سفیر سعودی توسط کشورمان، به فارس گفت: آمریکایی‌ها بهتر از هرکس دیگری می‌دانند که سناریوی طراحی‌شده ترور سفیر سعودی سناریویی ساختگی و یک بازی برای پیگیری اهداف سیاسی است.
 /29219
کد خبر 178830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =