شیر غیرپاستوریزه را چگونه مصرف کنیم تا تب مالت نگیریم

ایرنا نوشت: مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: افرادی که شیر فله‌ای یا غیرپاستوریزه استفاده می‌کنند، برای پیشگیری از خطر ابتلا به تب مالت، باید شیر را ۲۰ دقیقه در دمای بالای ۱۰۰ درجه بجوشانند و سپس مصرف کنند.

حمیدرضاابراز کرد: موردهایی از بیماری تب مالت در دام‌های سنگین و سبک استان سمنان مشاهده شد، اما با نظارت، بررسی و واکسیناسیون به موقع دام مشکل جدی در این زمینه وجود ندارد، اما رعایت دستورالعمل‌هی بهداشتی مانند جوشاندن شیر به مدت ۲۰ دقیقه در دمای جوش و نگهدای گوشت تازه‌ذبح‌شده در یخچال به مدت ۴۸ ساعت قبل از مصرف، به منظور پیشگیری از احتمال بیماری مورد توجه قرار بگیرد.

وی بیان کرد: بیماری تب مالت بین ۲۵ تا ۲۷ راس دام سنگین(گاو) در استان سمنان از طریق نمونه‌گیری خون تشخیص داده شد و شیوع تب مالت در دام سبک، به دلیل انجام واکسیناسیون در دام مولد، کم است، اما باید مراقب بود.

وی تاکید کرد: مردم شیر فله و غیرپاستوریزه را از مراکزی مانند سوپرمارکت‌ها که تحت نظارت اداره کل دامپزشکی نیستند، خریداری نکنند، چرا که شیر عرضه شده در سوپرمارکت‌ها به دلیل فقدان نظارت مورد تایید این اداره کل نیست.

حسینی خاطرنشان کرد: شهروندان شیر فله‌ای مورد نیاز خود را حتما از مراکز تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان سمنان مانند ماست‌بندی‌ها خریداری کنند و شیر خریداری شده از این مراکز را نیز طبق دستور العمل‌های بهداشتی بجوشانند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: ۲۵۰ واحد ماست‌بندی در استان وجود دارد که تحت نظارت اداره کل دامپزشکی است و این اداره کل سالم بودن شیر آماده عرضه در این واحدها را تایید می‌کند.

حسینی یادآور شد: شهروندان می‌توانند هر گونه تخلف و موارد مشکوک را از طریق تماس با شماره ۱۵۱۲ به کارشناسان دامپزشکی به منظور بررسی موضوع اعلام کنند.

وی اظهار کرد: کمیته ارتقای بهداشتی شیر خام با همراهی کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی استان سمنان و شاهرود تشکیل شده است و در این کمیته درباره اقدامات در حوزه پیشگیری و درمان برنامه‌ریزی می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: امعا، احشام و سر دام سنگین مبتلا به تب مالت امکان مصرف ندارد و باید معدوم‌ شود، اما گوشت دام بعد از ۴۸ ساعت نگهداری در یخچال در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد، امکان مصرف دارد و طبق این شیوه عامل بیماری‌زای تب مالت از بین می‌رود.

شیر غیرپاستوریزه را چگونه مصرف کنیم تا تب مالت نگیریم

تب مالت بیماری هزار چهره

از یکهزار و ۴۲۰ بیماری شناخته شده بیش از ۸۰۰ بیماری مشترک بین حیوان و انسان است که شایع ترین آنها تب کریمه کنگو، تب مالت، سل، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، توکسوپلاسموز، هاری و سیاه زخم است.

بیماری تب مالت که بروسلوز نیز خوانده می شود در اصل ، بیماری حیوان‌های اهلی است که از طریق باکتری بروسلا از طریق دام آلوده و فراورده های لبنی غیرپاستوریزه به انسان منتقل می شود و بیانی دیگر، عامل بیماری تب مالت نوعی باکتری عفونی است.

خطر ابتلا به تب مالت به عنوان مهم ترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان با مصرف پنیر تازه، کره، سرشیر، خامه محلی و بستنی های سنتی غیرپاستوریزه افزایش می یابد؛ بنابراین از مصرف این مواد غذایی به صورت غیرپاستوریزه باید به شدت پرهیز کرد. همچنین در صورت تماس با ترشحات جفت و جنین سقط شده دام های آلوده، خطر ابتلا به تب مالت وجود دارد.

تب مالت را بیماری هزار چهره می خوانند چرا که علایم بروز این بیماری می تواند در هر فردی به یک شکل باشد؛ بطور مثال این بیماری در فردی با تب و لرز و در فرد دیگر با بزرگ شدن کبد و در دیگری با ضایعات پوستی خود را نشان دهد. پزشکان در تعریف علایم این بیماری با یکدیگر اختلاف نظر دارند ؛ تب، تعریق، لرز، سردرد، درد عضلانی،خستگی ، بی اشتهایی، درد مفاصل، کمر درد، کاهش وزن، یبوست، درد گلو، سرفه خشک، علایم شبیه سرماخوردگی و التهاب مفاصل از علایم این بیماری عنوان شده است.

بزرگ شدن غدد لنفاوی، افسردگی، درگیری قرنیه، ضایعات پوستی، کاهش وزن، درد شکم، اختلال خواب، بزرگ شدن کبد و طحال، رنگ پریدگی و درد ستون فقرات نیز از دیگر علایم این بیماری است.

به گفته کارشناسان، بیماری تب مالت از سه بُعد سلامت، بهداشتی و اقتصادی می‌تواند مخاطره‌انگیز باشد و فرد مبتلا را ناتوان و زمین‌گیر ‌کند، در این بیماری، ایجاد ۲ عارضه مهم نازایی و افسردگی برای سلامت عموم جامعه حائز اهمیت ویژه‌ای است.

بیشتر بخوانید:

چگونه چربی شکم و پهلو را آب کنیم؟

معجزه نوشیدن آب با معده خالی/ وقتی ناشتا آب گرم می‌خورید چه اتفاقی برای‌تان می‌افتد؟

۴۷۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1788490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =