هوش مصنوعی تاریخ و خاطرات را هم دستکاری می‌کند / عکس

چند ترفند برای تشخیص جعلی بودن عکس‌های تاریخی وجود دارد که با بهره گیری از آنها تا حدودی می توان جعلی بودن تصاویر را تعیین کرد.

غزال زیاری: در هفته‌های اخیر کاربران شبکه‌های اجتماعی، در حال دست به دست کردن عکس‌های قدیمی از مردی هستند که در کنار یک اسب بزرگ ایستاده است. کاملا این‌طور به نظر می‌رسدکه این عکس مربوط به دوران گذشته است ولی واقعیت این است که این عکس توسط هوش مصنوعی تولید شده. این تنها یکی از چندین عکس تولید شده توسط هوش مصنوعی است که به‌عنوان عکس‌های تاریخی واقعی در دنیای آنلاین دست به دست می‌شوند.

جو هدویگ تیئوویسه، مورخی که متخصص کشف عکس‌های تاریخی جعلی است، در این رابطه صحبت‌های جالب توجهی را مطرح کرده.

اعتراف هنرمند و پس دادن جایزه معتبر

بوریس الداگسن، هنرمند آلمانی تصویری قدیمی را ثبت کرده بود که در آن دو بانو دیده می‌شوند که یکی دستش را روی شانه دیگری قرار داده است. این عکس که " PSEUDOMNESIA " نام داشت، در نهایت برنده جایزه جوایز جهانی عکاسی سونی شد؛ ولی الداگسن حاضر به پذیرفتن این جایزه نشد و دلیلش برای عدم دریافت این جایزه جالب است؛ چرا که عکس او توسط هوش مصنوعی تولید شده بود.

بیشتر بخوانید:

الدگاسن در این باره توضیح داد که او با این اقدام می‌خواسته بحثی درباره آینده عکاسی مطرح کند و در این رابطه در وب‌سایت شخصی‌اش نوشت:« تصاویر هوش مصنوعی و عکاسی نباید برای کسب چنین جوایزی با یکدیگر رقابت کنند. این تصاویر هویت متفاوتی دارند و هوش مصنوعی، عکاسی نیست.»

عکس‌های جعلی نازی‌ها و اسب غول‌پیکر

افزایش تعداد برنامه‌هایی که این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که با استفاده از هوش مصنوعی، تصاویری را خلق کنند، منجر به افزایش تعداد عکس‌های تاریخی جعلی شده است. در برخی موارد، افراد با خلق چنین تصاویری، اطلاعات نادرستی را نشر می‌دهند.

روز ششم آوریل، اکانتی در توئیتر، تصویری نادر از یک آرشیو مجموعه فیلم خصوصی ناشناخته‌ای را به اشتراک گذاشت که ظاهرا وسایل و اشیای باستانی را به نمایش درآورده بود که در زمان لشکر کشی نازی‌ها به مصر و قطب جنوب، کشف شده بودند. این توئیت بیش از ۳۸۰ هزار بازدید داشت. این ویدیو شامل تصاویری است که توسط مجله Infinite Odyssey در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شد و در بیوگرافی این صفحه با شفافیت تمام نوشته شده: "اولین مجله علمی، تخیلی، فانتزی و ترسناک که برپایه هوش مصنوعی ساخته شده است.»

ai4.jpg

مثال دیگر، عکسی است که به نظر می‌رسد که در قرن نوزدهم میلادی ثبت شده و در آن چند مرد را در کنار یک اسب غول‌پیکر می‌بینیم. این تصویر بعد از انتشار در صفحه‌ای با نام "Animals are amazing" در فیس‌بوک، بیش از ۱۰ هزار بار به اشتراک گذاشته شد. البته اگر با دقت به این عکس نگاه کنید، چند نکته به شدت در آن جلب‌توجه می‌کند: مردی که پشت سر اسب ایستاده، انگشتان خیلی بزرگی دارد و چهره افراد، کاملا شکل گرفته و درست به نظر نمی‌رسند. هردوی این ایرادات، در تصاویر خلق شده توسط هوش مصنوعی بسیار رایج هستند.

به نظر می‌رسد که این تصویر در حقیقت برای شوخی ساخته شده بوده ولی بعد، توسط صفحات دیگر، تحت عنوان یک تصویر واقعی مورد استفاده قرار گرفت.

ai.jpg

تصور اشتباه از گذشته

جو هدویگ تیئوویسه، مورخی ساکن هلند است که تخصص او در کشف تصاویر تاریخی جعلی است. او در این رابطه توضیح داده:«از نظر من، مشکل اصلی، تاریخچه جعلی است. تصاویر خلق شده توسط هوش مصنوعی برایم آنقدرها اهمیت ندارند ولی همیشه باید بدانی که این تصویر جعلی است و یا اینکه تصور اشتباهی از گذشته به شما می‌دهد؛ مهم نیست که از چه دیدگاهی به این تصویر نگاه می‌کنید، شما باید بدانید که این تصویر یک دروغ بزرگ است.»

او یک پست وبلاگی درباره یک عکس نوشته که حسابی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و در آن خانه‌ای را می‌بینیم که با سبک معماری آرت-نوو در بخارست رومانی ساخته شده است.

ai3.jpg

یکی از پست‌های صفحه "Abandoned World" در فیس‌بوک از ۳۰ ژانویه تا به امروز بیش از ۱۱۹ هزار بار به اشتراک گذاشته شده؛ اما در این تصویر اثری از واقعیت دیده نمی‌شود و تیری لوشانته، هنرمند بلژیکی آن را با استفاده از هوش‌مصنوعی خلق کرده. اما چندین اکانت در عین به اشتراک گذاشتن این تصویر، از خالق آن نامی نبرده‌اند.

حالا تیئوویسه، اعلام کرده که او دوست داشته که این تصویر واقعی می‌بوده و در این رابطه در بلاگش نوشته:«خیلی از مردم، از معماری مدرن و جنگل‌های بتنی در شهرها خسته شده‌اند. آنها سبک معماری قدیمی و رمانتیک، ویلاهای جادویی، خانه‌هایی با تزئینات زیبا و ساختمان‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند؛ حتی اگر گاهی این گذشته حتی واقعا وجود نداشته باشد. ولی من درک نمی‌کنم که چرا افراد می‌خواهند جوری وانمود کنند که انگار این تصاویر واقعی است. شما می‌توانید این تصاویر را با اعلام اینکه توسط هوش مصنوعی ساخته شده منتشر کنید؛ این چیزی از ارزش‌ها و زیبایی‌های تصویر کم نخواهد کرد.»

نحوه تشخیص یک عکس تاریخی جعلی

تیئوویسه دراین باره توضیح داد که در طول سال‌های اخیر متوجه چند ترفند برای تشخیص جعلی بودن عکس‌های تاریخی شده و در این رابطه گفت:« قبل از هر چیز از غریزه‌ام بهره می‌برم. چند دهه است که تصاویر تاریخی را تجزیه و تحلیل می‌کنم و عکس‌های قدیمی را جمع می‌کنم. گاهی وقت‌ها حس می‌کنی که در یک عکس، یک جای کار می‌لنگد، حتی اگر نتوانی بگویی که مشکل کجاست. بعد از آن سعی می کنم بزرگترین نسخه ممکن از تصویر را پیدا کنم تا بتوانم دقیق‌تر جزئیاتش را مورد بررسی قرار دهم.»

او ادامه داد:« اولین بخشی که در تصاویر بررسی می‌کنم، دست‌های افراد است. بیشتر برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، هنوز در ثبت تصاویر دست‌ها مشکل دارند و معمولا می‌بینید که در عکس‌های جعلی، دست افراد تعداد زیادی انگشت دارد یا عجیب و غریب به نظر می‌رسد. بعد از آن ، تصویر را در جستجوی عکس معکوس قرار می‌دهم و سعی می‌کنم کشف کنم که این عکس اولین بار در چه زمانی و کجا آپلود شده؛ در برخی مواقع، این کار، اطلاعات بیشتری درباره منبع عکس در اختیارمان قرار می‌دهد. به علاوه من معمولا از نرم‌افزار تشخیص هوش مصنوعی استفاده می‌کنم که خیلی خوب است؛ هرچند که نرم‌افزار ایجاد هوش مصنوعی، دائما در حال پیشرفت است؛ پس همیشه با نسخه‌های جدیدتر کار نمی‌کند.»

او هر زمانی که دچار تردید می شود، از ابزارهای آنلاینی مثل Hive Moderation بهره می‌برد که می‌تواند به شما بگوید که چقدر احتمال دارد که یک تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده باشد. به عنوان مثال تیئوویسه از این سایت برای بررسی تصویری از افراد که در حال جشن گرفتن عید پاک با لباس خرگوش هستند بهره برده. اگرچه این نرم‌افزار، همیشه و صد درصد درست نمی‌گوید، ولی در مورد این تصویر خاص، تشخیص داد که ۹۹% این تصویر توسط هوش مصنوعی ساخته شده است.

به نظر او، زندگی می‌تواند عجیب‌تر از داستان‌ها باشد. حالا این سوال مطرح است که چرا صحبت کردن در مورد واقعی یا جعلی بودن تصاویر سخت است.

تیئوویسه در این باره گفت:« من فکر می‌کنم که افراد عکس‌ها را منتشر می‌کنند، چون به نظرشان این تصاویر واقعی هستند ولی وقتی متوجه می‌شوند که این تصاویر جعلی‌اند نیز آنها را به اشتراک می‌گذارند تا به مردم بگویند که این عکس‌ها جعلی هستند. مردم عکس‌های واقعی را هم به اشتراک می‌گذارند. حدس می‌زنم که آنها هرچیزی که به نظرشان هیجان انگیز باشد را بازنشر می‌کنند و برایشان مهم نیست که در ابتدا واقعی یا جعلی بودن عکس را اعتبار سنجی کنند و یا اصلا به این موضوع توجهی نمی‌کنند.»

منبع: observers.france۲۴

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1788811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =