عضو شورای علمای شیعه افغانستان : امیدواریم که طالبان راست گفته باشند!

: آقای بلخی می‌گوید که مقام‌های طالبان بارها گفته‌اند که محدودیت‌ها بر مراسم محرم هیچگاه بخاطر مسائل مذهبی نیست و صرفا به خاطر مسائل امنیتی است. البته امیدوار هستیم که همین‌طور باشد و حرف دیگری در پشت اظهارات آنها نباشد.

به گزارش «مبلغ»- مراسم‌های عزاداری حسینی امسال در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، با محدودیت‌هایی مواجه‌اند. طالبان می‌گویند که این محدودیت‌ها در راستای تمهیدات امنیتی برای تأمین امنیت وضع شده است.

طالبان که یک گروه سنی‌مذهب است، پس از حاکمیت خود بر افغانستان، رسمیت مذهب شیعه در این کشور را لغو و تدریس فقه جعفری از دانشگاه‌ها را حذف کرده است. همچنین در حال حاضر قانون احوال شخصیه اهل تشیع در این کشور نیز در دادگاه های طالبان قابل اجرا نیست.

با این حال آیا دلیل وضع محدودیت بر مراسم‌های محرم به‌خاطر تمهیدات امنیتی است یا بهانه برای محدودکردن شیعیان؟ خبرنگار خبرگزاری شفقنا افغانستان این سئوال و چند سئوال دیگر را از سید حسین عالمی بلخی، عضوی شورای علمای شیعه افغانستان و وزیر پیشین مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان پرسیده است.

آقای بلخی در پاسخ به این پرسش که محرم امسال در افغانستان چه تفاوتی با سال‌های گذشته دارد، گفت که مراسم محرم امسال با یک سلسله محدودیت‌هایی مواجه شده است.

به گفته بلخی، طالبان بر نصب پرچم‌های عزاداری، برپاکردن سقاخانه‌‍‌ها و سیاه‌پوش‌کردن دروازه‌های شهر کابل و سایر شهرها محدودیت وضع کرده‌اند. او گفت که مراکز عزاداری نیز توسط طالبان محدود شده است.

تدابیر امنیتی مراسم محرم در کابل و سایر استان های افغانستان چگونه است؟

این عضو شورای علمای شیعه افغانستان تدابیر امنیتی برای تأمین امنیت را جدی می‌داند و می‌گوید: «فکر می‌کنم تدابیر امنیتی، جدی و مناسب است. سال گذشته بعضی واقعه بود، ولی حکومت (طالبان) و نیروهای امنیتی تأکید دارند که ما مصمم هستیم که امسال اجازه ندهیم که هیچ‌گونه حادثه ناامنی به وجود آید.»

به گفته آقای بلخی، با گذشت پنج روز از ایام محرم تاکنون حادثه‌ای رخ نداده است. وی افزود: «تأکید مسئولان امارت اسلامی این است که محدودساختن مراسم برای اطمینان بیشتری از تأمین امنیت است.»

تمهیدات امنیتی یا بهانه محدودکردن شیعیان؟

بلخی می‌گوید که مقام‌های طالبان بارها گفته‌اند که محدودیت‌ها بر مراسم محرم هیچگاه بخاطر مسائل مذهبی نیست، صرفا به خاطر اطمنیان از تأمین امنیت وضع شده: «ظاهرا حرف‌شان همین است، امیدوار هستیم که همین‌طور باشد، حرف دیگری در پشت اظهارات آنها نباشد.»

او همچنین اضافه کرد که احتمال وضع محدودیت از سوی طالبان بر شیعیان وجود دارد، اما خوب است که پیش‌داوری نشود.

بلخی بیان کرد: «خوب است که پیش‌داوری نکنیم، ببینیم که وضعیت به چه سمتی پیش می‌رود و انتظار ما همین است که محدودیت مذهبی در افغانستان ایجاد نشود. مسئولان امارت اسلامی هم تأکید شان بر همین است که ما به مذهب جعفری، به حیث یک مذهب مهم که پیروان زیادی دارد، احترام داریم و نمی‌خواهیم بالای آن محدودیت وضع کنیم.»

خواست شورای علمای شیعه افغانستان از طالبان

سید عالمی بلخی می‌گوید که موضع شورای علمای شیعه افغانستان این است که هیچ‌گونه محدودیتی در رابطه با مسایل محرم وجود نداشته باشد، نه «در نصب پرچم‌ها، نه در برپایی سقاخانه‌ها و نه هم در مراکز عزاداری.»

او در عین حال افزود: «البته این هم موضع شورای علما است که بعضی مسائلی در مراسم‌های عزاداری وجود دارد که مناسب نیست، یک مقدار اصلاحات اگر بیاید خوب است، اما این را نباید با وضع محدودیت‌ها، بلکه از طریق دیگری می‌شود اقدام کرد.»

آقای بلخی گفت که در مجموع شورای علمای شیعه خواسته‌هایی از طالبان دارد که شمار آن به بیش از 20 مورد می‌رسد و بارها مطرح کرده است.

وی اضافه کرد که برخی از این موارد اختصاص به مسائل شیعه دارد، اما برخی دیگر مرتبط به مسائل عمومی کشور است.

آقای بلخی گفت: «آن مواردی که اختصاص به مردم شیعه دارد، در چهار مورد خلاصه می‌شود: رسمیت مذهب شیعه برای پیروانش، تطبیق قانون احوال شخصیه در دعوی، تدریس عقاید و فقه جعفری در مکاتب و دانشگاه‌ها و مشارکت در قدرت اجرایی و سیاسی.»

به گفته بلخی، شورای علمای شیعه بیش از یک سال می‌شود که این خواسته‌ها را به صورت مکتوب به مسئولان طالبان تحویل داده است، اما تاکنون جواب کتبی یا شفاهی دریافت نکرده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1793313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =